Ниже представляю часть моего доклада для #EcoStrumFest, которая была подготовлена специально для этого мероприятия и нигде ранее не публиковалась.
Данное небольшое исследование – важное подспорье для тех, кто хотел бы разобраться в одном из самых популярных вопросов Луцка последних лет, а также своеобразная таблетка для памяти тем чиновникам, у которых «до 2017 року Луцьк не смердів». Как говорится, рукописи не горят.
Целенаправленно не буду подводить итоги или давать свой ответ на указанный выше вопрос. Каждый читатель, изучив предоставленные мной факты, сможет сам для себя решить, чем же пах и пахнет сегодня наш город.
Уточняющая ремарка: в список я не вносил локальные очаги вони, имеющие место в одном дворе или на небольшом участке улицы.
????:
1) Лучанам дошкуляє сморід з «ринку тварин». Мешканці вулиці Замкової, де відбувається торгівля, дуже незадоволені через їдкий запах, зумовлений продуктами тваринної життєдіяльності.
2) Нестерпний сморід уже не перший рік стоїть у районі Кичкарівки. А все тому, що деякі тутешні мешканці та власники навколишніх підприємств із місцевого ставка зробили каналізацію. Через це водойма потроху перетворюється в суцільне болото.
3) Депутату Луцької міськради «смердить» річка Сапалаївка. Анатолій Бірюков зазначив, що на лівому березі річки – страшенний сморід.
????:
1) Час від часу повідомляють про сморід мешканці мікрорайонів ЛПЗ, Вересневе, вул. Мазепи та Новочерчицької. Начальник відділу екології припускає, що ймовірно виною всьому є каналізаційні колектори.
2) У заплаві річки Чорногузка – небезпека виникнення екологічної катастрофи. З грудня 2013 року перестала працювати місцева КНС. Відтак, нечистоти з с. Гірка Полонка потекли через верх відстійника. Нижчою точкою виявилася заплава річки Чорногузка.
????:
1) Сморід в місті міг спровокувати мул з очисних споруд «Луцькводоканалу».
2) Мешканці Луцька і прилеглих до нього населених пунктів (Милуші, Княгининок, Зміїнець, Липляни, Жидичин) звернулися до представників міської влади зі скаргою щодо катастрофічного забруднення річки Стир недостатньо очищеними каналізаційними стічними водами від очисних споруд міста, що експлуатуються комунальним підприємством «Луцькводоканал».
3) Під час оперативної наради Луцького міського голови повідомили, що причина смороду – зливи в міську каналізаційну мережу нечистот від цехів по забою худоби та м’ясопереробних підприємств. Причому, ймовірно, не лише з Луцька, а й з Луцького району.
4) На зливанні нечистот у Луцьку впіймали відомого виробника майонезу. «Вода» смерділа нереально, як і сама бочка.
????:
1) Причиною смороду, який поширюється Луцьком, є хімічна реакція, в яку вступають відходи від виробництва біоетанолу підприємства «Біопек» та нечистоти, які скидають на фільтраційні поля Гнідавського цукрового заводу.
2) Відходи з цукрового заводу та фекалії з мікрорайону Вересневого не змогли потрапити до місця очистки через прорив старої каналізаційної труби.
3) Сморід у Луцьку: три причини
– збільшення несанкціонованих викидів асенізаторів, які відкачують нечистоти з приватних будинків;
– на території цукрового заводу встановили підприємство з виробництва біоетанолу (у відходах містяться речовини, які, контактуючи з фекаліями, породжують запах);
– Гірка Полонка вивозила на поля фільтрації фекальні відходи.
4) Два автомобілі, які викачали нечистоти в селі Підгайці Луцького району, повезли зливати їх на вулицю Карбишева у Луцьку.
5) У Луцьку впіймали 6 машин, які зливали смердючу «воду».
6) У Луцьку виявили нелегальне зливання нечистот: підприємство, що на вул. Тарасова, на огородженій території відкриває звичайні каналізаційні люки та запускає автомобілі для зливання відходів в мережу.
7) Знайдено одне з джерел смороду в районі ЛПЗ. Департамент муніципальної поліції знайшов захоронення тваринних відходів в районі вулиці Мамсурова – шкіри, кишки, рештки і т.д. Підійти неможливо.
8) Джерело сьогоднішнього смороду на 33-му і 40-му мікрорайонах міста знайшли. Це знову м’ясокомбінат, що на вул. Лідавській, 2. Викинуті тушки й рештки тварин прикидали будівельним сміттям.
????:
1) Сморід у Луцьку: головна проблема, розповідають в Луцькій міській раді, – несанкціоновані зливи відходів та незаконні захоронення решток тварин.
2) Серед причин поширення смороду в обласному центрі Волині є злив мелясної барди ТОВ «Біопек» на поля фільтрації, злив відходів від будинків, які розташовані поблизу річки Сапалаївка, самовільні зливи машин у відкриті зливові решітки та застаріла каналізація.
3) У ході перевірок вдалося визначити, що основними локаціями смороду є, швидше за все, нові ферми, збудовані за межами міста, «які не вирішують проблеми з утилізацією відходів».
4) Знову Луцьком шириться сморід. Цього разу від мертвої риби у Кічкарівських ставках.
????:
1) Відстійники Гнідавського цукрового заводу – основна причина смороду в Луцьку, – екологи.
2) Причина поширення неприємного запаху в районі залізничного вокзалу – зливи до мережі дощової каналізації підприємців, котрі торгують на ринку «Привіз».
3) Завод «БІО ПЕК» злив мелясну барду в міську каналізацію.
4) У Гіркополонківській громаді каналізаційна насосна станція, на будівництво якої було витрачено майже чотири мільйони гривень, не працює уже кілька місяців, натомість нечистоти зливають у місцеву річку Чорногузку.