Фото і відео ще не остаточний доказ

Анна Данильчук

Кандидатка філологічних наук; доцентка Волинського національного університету імені Лесі Українки

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Зовсім нещодавно світ обійшли фото зі святкування Дня Перемоги в москві. На головному пропагандистському «1 каналі» росії транслювали великий концерт і серед світлин жертв Другої світової (яку рашисти продовжують називати великою вітчизняною) було зображення відомих американських грабіжників Бонні Паркер і Клайда Берроу.

Ні Бонні, ні Клайд не дожили навіть до початку цієї війни, адже у 1933 році їх вбили поліціянти штату Техас. Та цей випадок корисний, адже він демонструє не лише примітивність російської пропагандистської машини, а й те, що фото і відео не є безумовними доказами події чи ситуації, яку вони демонструють.

Інколи біля них можна навіть помітити примітку – фото чи відео несуть виключно ілюстративний характер. Проте це лише інколи. Багато видань у гонитві за переглядами й популярністю «забувають» про це повідомити.

Тож обличчя солдат, відео пожеж чи обстрілів не завжди відповідають новині, яку ілюструють і про це важливо пам’ятати. Ілюстрування – це поширений медійний інструмент, але професійні видання зобов’язані це зазначати.

Натомість російські інформаційні злочинці зумисне «вкидають» сфабриковані фото і відео аби посіяти сумніви й паніку в українському суспільстві. Згадаймо хоча б їх діпфейк Зеленського.

Як пояснює Вікіпедія, діпфе́йк – методика синтезу зображення людини, яка базується на штучному інтелекті та використовує поєднання і накладення одних зображень та відео на інші зображення або відеоролики. Діпфейк можна використати для створення фальшивих відео і прикладом такого є фейкове звернення Зеленського про здачу Донбасу та пропозиція скласти зброю на початку березня 2022 року.

На щастя, російські пропагандисти зробили його невміло і вже з перших хвилин світова аудиторія розуміла, що це брехня, проте не варто забувати – такі технології існують і фейки бувають досить якісними. Тож в час війни не забуваймо –  фото або відео ще не остаточний доказ.


Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу, який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Волинська фундація» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Схожі Публікації

Ковельське МТМО лікарня

Поліція відкрила кримінальне провадження щодо закупівлі медичного обладнання марки «Vizion» Ковельським міськрайонним територіальним медоб’єднанням. Заклад...

Детальніше
Наступна новина