Другий рік після повномасштабного вторгнення Росії в Україну для волинських журналістів був непростим. Доводилось працювати попри відключення світла, повітряні тривоги та після ракетних обстрілів та писати новини про це. Були й інші перешкоди в роботі — відмови у наданні відповідей на запити на публічну інформацію, судові позови. Деякі медійники навіть стикалися з фізичною агресією.
Не всі медіа змогли продовжувати роботу, як це було до 24 лютого 2022 року. Так, волинська газета «Колос» тимчасово зупинила діяльність на 2023 рік через брак коштів. Про це стало відомо з публікації редактора Леоніда Кондратюка в останньому номері газети за 22 грудня минулого року.
Перешкоджання журналістській діяльності
Одним з результатів 2023 року став судовий вирок експосадовцю за напад на журналістку. Так, 14 грудня Волинський апеляційний суд залишив чинним вирок суду першої інстанції, який призначив 5,5 років позбавлення волі експосадовцю Підгайцівської сільради Георгію Штефанесі за напад на журналістку Людмилу Яворську та привласнення бюджетних грошей. Як повідомляв ІМІ, 19 квітня 2023 року Луцький міськрайонний суд Волинської області призначив експосадовцю п’ять з половиною років позбавлення волі.
4 січня 2021 року в селі Підгайці Волинської області тодішній проєктний менеджер Підгайцівської сільської ради Георгій Штефанеса накинувся з кулаками на журналістку Людмилу Яворську, яка приїхала до сільради для отримання коментарів у депутатів щодо ситуації з ремонтом на одній з вулиць, а також зареєструвати запит на доступ до інформації.
Ще один кейс з перешкоджанням у 2023 року – перешкоджання журналістам з боку вірян. Так, у квітні у Луцьку вірянки намагалися завадити журналістам сайту «Конкурент» потрапити до храму Покрови Пресвятої Богородиці УПЦ (пов’язана з РПЦ). Дві жінки, які сиділи при вході до церкви, сказали, що журналістів не пустять. За їхніми словами, для проведення знімання в церкві потрібен дозвіл у настоятеля.
Ситуація вирішилась, адже вдалось зняти відео, що потрібно було для роботи. Журналістка Людмила Роспопа розповіла, що вона з колегою таки зайшли в храм попри те, що казали ці жінки.
Реакція поліції на перешкоджання
У поліції Волині у відповідь на запит авторки тексту повідомили, що упродовж 2023 року вони отримали звернення про перешкоджання їхній журналістській діяльності від двох журналістів. Одну заяву в поліції розглянули за законом «Про звернення громадян». За іншим фактом розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 2 ст. 171 КК України. На даний час досудове розслідування триває. Упродовж 2023 року кримінальні провадження до суду не скеровувалися.
Ще одне кримінальне провадженні у справі щодо можливого перешкоджання професійній журналістській діяльності закрили у листопаді.
Також упродовж 2023 року в поліцію один раз звернулися щодо погроз про застосування насильства. Правоохоронці розпочали досудове розслідування, яке все ще триває.
Що стосується відмов на запити, то це не має стати вердиктом. Позитивний приклад боротьби є у Центру журналістських розслідувань «Сила правди». Так, цього року Луцький національний технічний університет відмовився надати інформацію журналістам «Силі правди» про повну зарплату працівників ректорату за 2022 рік. Натомість журналісти звернулися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини й таки добилися від університету потрібну інформацію.
«Медіа-кава» допомагала військовим і в 2023
У Луцьку продовжує діяти благодійний аукціон «Медіа-кава», що вже давно вийшов за рамки регіонального. Адміністратором проєкту є журналіст і волонтер Мирослав Ватащук. На сторінці проєкту у Facebook кожен може поторгуватись і купити можливість випити кави з представниками медіа чи ньюзмейкерами. Зібрані кошти з благодійного аукціону спрямують на допомогу бійцям Сил спеціальних операцій ЗСУ. Перший каволот після повномасштабного вторгнення Росії в Україну з’явився 10 травня 2022 року. У липні 2022 року в межах проєкту вже вдалося зібрати перший мільйон гривень, а до грудня 2023 року на карту волонтера і журналіста Мирослава Ватащука надійшло вже 6 мільйонів гривень.
Нагадаємо, станом на жовтень 2023 року Мирослав Ватащук зібрав для українських військових понад 5 мільйонів гривень після того, як на аукціоні продали можливість випити кави з журналістом «Української правди» Михайлом Ткачем. П’ятеро учасників заплатили за цю можливість сумарно 1,03 мільйона гривень.
Як раніше писав ІМІ, «Медіа-кава» почалася з проєкту «Кава з волонтером», який започаткувала у 2015 році група волонтерів. Авторкою проєкту та ідейною натхненницею є волинська волонтерка і зооволонтерка Вероніка Федосова-Цибульська.
Враження журналістів про 2023 рік
Відомий журналіст з Луцька і волонтер Мирослав Ватащук розповів, що зараз займається журналістикою у вільний від волонтерства час. З його слів, важко сказати, чим попередній рік відрізняється від теперішнього, адже все воно якось зливається в один суцільний довгий рік.
«Рік був важким, але наші «тяготи» в тилу ніщо у порівнянні з тим, що переживають хлопці на фронті», – каже він.
За його словами, цього року якихось загроз на роботі не виникало, керівництво завжди йшло назустріч і коли були потрібні «відлучки» по волонтерці.
Редактор сайту «Конкурент» Андрій Лучик каже, що на його думку 2022 рік — це був рік єднання, де всі працювали на перемогу. Цього року все змінилось.
«2023 рік мені здається трішки розхолодив людей. Відчувається втома від війни, від новин про війну. І, справді, в 2023 році читати новини про війну стали на порядок менше. Так само і влада. Якщо в 2022 році і влада, і журналісти намагалися діяти спільно, то в 2023 році влада потрішки почала нахабніти. Ми можемо згадати багато корупційних скандалів на загальнодержавному і місцевому рівнях. І якщо журналісти раніше намагалися не критикувати владу, щоб зберігати єдність, то зараз потрохи відновлюється критика внутрішньої влади», — зазначив він.
Щодо внутрішніх проблем, то, розповів Андрій Лучик, його редакція стикнулася з браком кадрів у 2023 році: «Тяжко знайти людей, багато хто працював у 2022 році вигоріли, дехто пішов з професії, дехто перейшов на іншу суміжну роботу теж дотичну. Але був відтік кадрів і поки що 2023 рік не зміг заповнити в нас редакційну прогалину в якісних журналістських кадрах».
Головна редакторка мережі «Район.in.ua» Ірина Воротна розповіла, що 2023 рік у журналістиці для неї був багатим на зміни та виклики. У цьому році їй вдалося відвідати кілька журналістських івентів та попрацювати в команді організаторів одного з них. Ірина наголошує на міжнародній підтримці українських медіа, бо без цього було б важко.
«2023 рік – це рік нового законодавства про медіа і рік, коли ми зрозуміли, що ШІ – це нові можливості для журналістики, а не загрози. Банально, 2023 рік здається довшим за попередній. Ми всі розуміємо, як багато роботи попереду й налаштовуємося на ще складніший 2024», — сказала редакторка.
Редакторка сайту «Волинь.Online» Мар’яна Метельська розповіла, що цей рік, як і щороку був повний роботи.
«Новини, розслідування, різноманітні проєкти – це те, чим ми займалися у команді. Я також відвідувала декілька програм для журналістів, наприклад, мала тижневий візит у Газету Виборчу, де змогла перейняти досвід більш досвідчених колег. Також була поїздка у Люблін на «Академію репортерок» та щорічні конференції, які організовував ІРРП, у Львові та Кракові».
Мар’яна каже, що 2023 рік дуже не відрізнявся від попереднього, якщо не рахувати судового позову. Його вона отримала від героїв розслідування «Можна купити російські запчастини «на залишках»: поблизу Луцька працює фірма, власники якої мають зв’язок з агресором – Волинь Online». У розслідуванні йшлося про співпрацю «Техноторгу» з Росією та Білоруссю.
Позиваються проти неї п’ять підприємств «Техноторгу». Вони подали позов про визнання інформації недостовірною і такою, що принижує ділову репутацію. Позивачі вимагають спростувати інформацію та стягнути з Метельської 750 тисяч гривень компенсації моральної шкоди.
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.