Нова влада Луцького університету тендери проводить під своїх?

Дмитро Климук

Юрист, громадська ініціатива «Prozorra Волинь»

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Цілий ряд дивних тендерів провів протягом останніх кількох місяців Луцький національний технічний університет. Незрозумілі рішення про відмову від ремонтів аудиторій, небажання купувати будматеріали за вигідними цінами, закупівля електроенергії дорого та з порушенням закону – усе це про те, як витрачають публічні кошти у технічому виші.

Наприкінці жовтня Луцький національний технічний університет обрав нового ректора. Ним стала ексголова Волинської обласної ради Ірина Вахович. Такі зміни спонукали активістів громадської ініціативи «Прозорра Волинь» поцікавитися, а чи відбудуться якісь зміни у способі витрачання коштів платників податків.

Як і раніше чимала частина грошей витрачається без тендерів або за спрощеною процедурою. Відкриті торги на «Поточний ремонт аудиторії № 1 учбово-лабораторного корпусу №2 Луцького НТУ по вул. Потебні, 56)» оголошені 28 жовтня були відмінені 3 листопада, як такі що втратили потребу в закупівлі товарів, робіт і послуг. 

28 жовтня також було оголошено закупівлю на 4 лоти, на загальну суму 1 мільйон 300 тис грн. За ці кошти планували поремонтувати аудиторії 22А, 27, 28 головного корпусу та санвузлів корпусу В, на вул. Львівській, 75. Але як і у попередній історії, новий ректор не побачив доцільності в ремонтах аудиторій, тож лишив з 4 лотів лиш один – ремонт санвузлів. Це дозволило «зекономити» більше 700 тисяч гривень.

16 листопада оголошується закупівля на 1,5 тисячі квадратних метрів ламінату, очікувана вартість – 900 тисяч гривень. На тендер прийшли аж семеро учансиків, конкуренція спонукала до зниження ціни майже утричі. Але, замість підписати договір з вимгідними умовами Університет відміняє тендер через  «відсутність подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг».

Ректорка ЛНТУ Ірина Вахович. Фото із Facebook

Виникають логічні запитання, хто у вас займається плануванням, як до тендерів ставитимуться представників бізнесу, які витратили власний час і кошти, а ви просто взяли і передумали. І невже Університет не зацікавила економія у розмірі більше півмільйона гривень.

Електроенергія від водоканалу, дорого і з порушенням закону

Найпроблематичнішою виявилася, здавалося б, банальна процедура закупівлі електроенергії на рік. ЛНТУ такого «накрутив», що справа дійшла до Антимонопольного комітету, в якому підтвердили порушення закону. Але давайте по-порядку. Луцький національний технічний університет 20 листопада оголосив закупівлю електричної енергії на 2021 рік.  

Зголосилися 3 учасники, які взяли участь в аукціоні. Цінова пропозиція ДП “ЕВОДА ТРЕЙД” КП “ЛУЦЬКВОДОКАНАЛ” склала 2,26 млн.грн, або ж 2,60 грн за квт/год, і була на 700 тисяч гривень дорожчою від конкурентів. Найбільш вигідна пропозиція від ТОВ «Волиньелектрозбут», наприклад склала 1,71 грн. за кВт/год. Але, замовник не розглядає тендерні пропозиції учасників і скасовує торги. Обґрунтовує такі дії загальною фразою про «порушення законодавства у сфері публічних закупівель, які неможливо усунути» (ч.1ст.32 Закону) та які пов’язані з розбіжностями в тендерній документації. У своєму рішенні Замовник не зазначає, які саме розбіжності призвели до порушення законодавства, хоча закон це вимагає.

Такі дії обурюють ТОВ «Волиньелектрозбут», у яких крадуть перемогу, і вони скаржаться до Антимонопольного комітету.

Антимонопольний, після розгляду аргументів обох сторін, задовільнив скаргу 30 грудня 2020 року та примусив Замовника відмінити своє рішення. Замовник мав би повернутися до тендеру і розглянути документи переможця.

ЛНТУ, не дочекавшись рішення Антимонопольного комітету, оголошує новий тендер за тим самим предметом закупівлі. Замовником дещо були змінені умови закупівлі, а саме – збільшені обсяги. Охочих мати справу з університетом виявилося небагато, свою пропозицію подало лише ДП “ЕВОДА ТРЕЙД”. Цього разу вони трохи опустили вартість і пропонували 1 кВт/год за 2,50 грн.

Також, Університет 30.12.2020 р. уклав договір на постачання електроенергії на січень 2021 року на суму 175 тис.грн. (закон дозволяє такі дії, у випадках коли йде оскарження, а товар потрібен вже). Чомусь цей договір уклали з найдорожчим постачальником“ЕВОДА ТРЕЙД”. Ціна за 1 кВт/год у цьому договорі взагалі захмарна – 3,50 грн. за 1 кВт/год.

Виникає логічне питання, чому при укладанні прямого договору без застосування передбаченої спрощеної процедури Учасник підняв свою ціну від попередньо запропонованих на цілу 1 грн за 1 кіловат електроенергії? Схоже непомірна любов до грошей з однієї сторони зустрілася з небаченою щедрістю з посадовцями Університету. Заради такого союзу посадовці Університету, відповідальні за проведення тендерів, свідомо пішли на порушення і щедро розкидаються коштами платників податків.

EВОДА постачання електроенергії (зі сторінки Фейсбук)
Пропозиція на постачання електроенергії від ДП «ЕВОДА Трейд». Із сторінки у Facebook
ЕВОДА з цінами на електрику (взято зі сторінки на Фейсбук)
Розцінки постачання електроенергії від ДП «ЕВОДА Трейд». Із сторінки у Facebook

Чому так? Можливо свій вплив має той факт, що керівник Луцькводоканалу та новообраний ректор ЛНТУ є членами однієї політичної сили та балотувалися від неї на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Обидва, щоправда, не пройшли, але спільну мову знаходять.

Повертаючись до першого тендеру на закупівлю електроенергії, пригадуючи дивні дії з поточними ремонтами чи закупівлею ламінату, проглядається тенденція, за якою Замовник у своїх рішеннях ігнорує принципи максимальної економії та недискримінації учасників, і готовий переплачувати з коштів платників податків.


Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Молодь Рівненщини та Волині проти корупції на тендерах», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за підтримки Посольства Франції в Україні. Посольство Франції в Україні не завжди поділяє думку автора та не несе відповідальності за факти, викладені в матеріалі.

Схожі Публікації

Ковельське МТМО лікарня

Поліція відкрила кримінальне провадження щодо закупівлі медичного обладнання марки «Vizion» Ковельським міськрайонним територіальним медоб’єднанням. Заклад...

Детальніше
Борис Житінський. Джерело: «Під прицілом»

Закрили справу щодо оперуповноваженого Бориса Житінського, якого підозрювали у організації підкупу та підробці документів. Слідство...

Детальніше
Наступна новина
  • У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнання