Українські компанії в новинних стрічках на п’яти популярних волинських сайтах згадувалися тільки в 4,8% матеріалів. Найчастіше це були передруки з інших ЗМІ, пресрелізи і повідомлення про нещасні випадки. Ексклюзивні тексти про підприємства також з’являлися, проте їх було набагато менше.
Такими є результати моніторингу Інституту масової інформації, що тривав 10-14 січня 2022 року. Під аналіз потрапили п’ять популярних сайтів, зокрема, ІА «Волинські новини», «ВолиньPost», «Волинь24»,«Район.in.ua», «Конкурент».
Мета моніторингу – визначити частку матеріалів у онлайн-медіа про українські компанії, а також кількість комерційної джинси та неналежно марковану рекламу зі згадками про них. Загалом було проаналізовано 1170 матеріалів. З них 56 матеріалів були про українські компанії. До моніторингу увійшли не лише новини, а й статті, розслідування, інтерв’ю та інше.
Найбільше було матеріалів про українські підприємства на сайті ІА «Конкурент» – 9,3% від загальної кількості промоніторених новин на сайті. Видання «ВолиньPost» – 7,6% , на сайті «Район.in.ua» – 7,3%, на сайті «Волинь24» – 3,3%.
Джинса та неналежне маркування
Джинса – це журналістський матеріал чи текст пресслужб, спрямований на поліпшення або створення позитивного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торговельних марок або певних товарів, який не містить жодних позначок замовності. Таке пояснення є на сайті Інституту масової інформації.
Матеріали з ознаками замовності (джинса) можуть бути про політику, або ж на комерційну тематику.
Частина 3 статті 9 Закону України «Про рекламу» передбачає:
«Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами»».
Джинси в новинних стрічках було небагато – 0,2% від загальної кількості промоніторених матеріалів.
На сайті «ВолиньPost» у період моніторингу було два матеріали, що містили ознаки замовності. На інших чотирьох сайтах у період моніторингу джинси про підприємства не було.
Так, прикладом матеріалу з ознаками замовності є текст із назвою ««Волиньгаз» власним коштом замінив майже 5 тисяч лічильників споживачам». Інший матеріал про «Волиньгаззбут» теж має ознаки замовності.
Цікаво, що текст не позначений як реклама є на сайті «ВолиньPost» із назвою «Директор «Волиньгаз Збуту» Микола Тищук: «Вартість газу у 2022 році залежить від енергетичної ситуації в Європі»». Проте на сайті «Волинські новини» є така публікація, але з іншим заголовком із позначкою зірочки (*), яку деякі редакції ставлять на сайті біля публікацій замість того, щоб чітко написати «Реклама» чи «На правах реклами».
Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко пояснив, що рекламний матеріал має бути під рубрикою, текстовим значенням зі словом «реклама», а зірочка в цьому разі не варіант.
«Не кожен швидко знайде, де саме написано, що означає позначення зірочкою (якщо таке роз’яснення взагалі наявне). Фактично з цією зірочкою редакція уникає прямо попередити глядача про рекламний характер матеріалу, маніпулюючи таким чином його сприйняттям», – зауважив юрист.
Ще один приклад неналежного маркування можна побачити на сайті «ВолиньPost». Це публікація про те, які квартири можна вибрати у житловому комплексі від компанії «Інвестор». Позначки «Реклама» у цьому тексті немає.
На сайті ІА «Конкурент» було 2,7% неналежно маркованої реклами, на сайті ІА «Волинські новини» та «Волинь24» був 1% таких текстів. При цьому, на сайтах «ВолиньPost» та «Район.in.ua» не було неналежного маркування текстів про підприємства.
Також у деяких новинах були випадки, коли в новині про підприємство не вказували його назви. Такі тексти є неповними і мали би бути допрацьованими, а не просто скопійованими з релізу чи іншого сайту. Наприклад, у тексті на сайті ІА «Волинські новини» про оборудки з вугіллям, через які судитимуть екскерівника шахти на Волині, не має назви шахти, про яку йдеться. Така ж новина є на сайті «Район.in.ua». Також були випадки у медіа, коли був текст про травму на виробництві, однак без назви підприємства.
Журналістам варто пам’ятати про якість свого інформаційного продукту. Читачам потрібна якісна, перевірена та повна інформація.
Що стосується компаній, які найчастіше згадувалися в публікаціях, то в текстах з неналежним маркуванням було по 9 % згадок про ТОВ «Волиньгаз Збут», «Бауен Хаус», ТМ «Скиба», будівельну компанію «Інвестор», «Ring Coffee», «Mandarin», «Smaki maki» та розважальний центр «Промінь» – 45,5% від загальної кількості матеріалів в неналежно маркованій рекламі.
У журналістських же новинах та статтях найбільше було згадок в період моніторингу про ТОВ «Волиньгаз Збут», заправки «Окко», АТ «Волиньгаз», «Укрхлібпром», у яких теж було по 9 % згадок від загальної кількості згадок в цій категорії.
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та не обов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.