Понад 20 тисяч справ з ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва розподіляють між 22 місцевими адміністративними судами. Найбільшу кількість проваджень збираються передати в Донецький (понад 5 тисяч) та Луганський (понад 2 тисячі) адмінсуди, а найменше – Тернопільському (278) та Чернігівському (212). Волинським служителям Феміди доведеться розглянути понад пів тисячі справ від столичних колег. Щоправда наразі матеріали проваджень ще не надійшли в канцелярію Волинського окружного адмінсуду.
Про це «Силі правди» повідомила суддя-спікер Волинського окружного адміністративного суду Оксана Андрусенко.
«Ми знаємо, що ми їх маємо отримати, але станом на сьогодні вони не передані», – повідомила Оксана Андрусенко.
Вона додала, що строки передачі справ їм також не відомі.
Згідно з Порядком передачі справ, який розробила Державна судова адміністрація, Волинський окружний адміністративний суд має отримати 518 нерозглянутих Окружним адмінсудом Києва справ.
Відзначимо, що 13 грудня 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №5369 про ліквідацію київського суду. Того ж дня президент України Володимир Зеленський його підписав.
Окружний адміністративний суд Києва був одним із найвпливовіших органів у судовій системі, де розглядали справи стосовно державних органів.
Драйвером для ухвалення законопроєкту про ліквідацію суду стали санкції, які Держдепартамент Сполучених Штатів наклав на голову суду Павла Вовка 9 грудня 2022 року.
«Державний департамент США вносить Вовка до списку осіб, підозрюваних у вимаганні хабарів за втручання в судові та інші державні процеси. У рамках цієї дії до переліку також потрапили двоє найближчих родичів Вовка», – пояснили на сайті Держдепу.
17 липня 2020 року детективи НАБУ повідомили про підозру голові Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК), його заступнику та ще п’ятьом суддям цього суду, а також голові Державної судової адміністрації України. За версією слідства, фактично зазначена організація ухвалювала замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних еліт та бізнес кіл. Зокрема, для цього голова ОАСК використовував схему з подання штучних, надуманих, адміністративних позовів від підставних громадських організацій чи фізичних осіб до свого ж суду з подальшим «надшвидким» їх розглядом та з наперед визначеним результатом.
На заміну ОАСК тим же законом від 13 грудня 2022 року Верховна Рада постановила утворити Київський окружний адміністративний суд. Втім, нерозглянуті справи ОАСК напряму наступнику не перейдуть, а розподілять між іншими судами. В.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду Тарас Кузик припускає, що процес розподілу справ завершиться до кінця 2024 року. А вже на початку 2025-го їх отримають судові установи.
«8 листопада 2024 року в суді було проведено авторозподіл судових справ, нерозглянутих ОАСК. З 11 листопада розпочато процес формування реєстрів передачі на кожен суд та пакетів судових справ. Наразі це досить складний та довготривалий процес, адже йдеться про майже 20 тисяч судових справ, деякі з них мають багато томів. Фактично, на сьогодні в КОАС ці справи займають біля 10 робочих кабінетів. В КОАС організовано робочу групу з шести працівників апарату суду, які займаються цією роботою. Але можливо, нам доведеться залучити більше працівників, оскільки об’єм роботи значний. На сьогодні за 10 робочих днів вже опрацьовано 30% справ. Тож очікуємо, що за місяць цю роботу буде завершено», – зазначив Кузик.
Як раніше писала «Сила правди», у Луцькому міськрайонному суді 15 листопада 2024 року обрали нового голову – суддю Валентину Пушкарчук.