Вранці 26 серпня Росія провела масовану комбіновану атаку проти України із різних видів зброї. У Луцьку відбулося два влучання у житлові будинки та об’єкт інфраструктури. Відомо про одного загиблого, інформація про постраждалих уточнюється.
Повітряна тривога у Волинській області розпочалася о 6:10 ранку і тривала 5 годин.
За даними Командування Повітряних Сил Збройних сил України, Росія атакувала Україну крилатими ракетами різних типів, а також ударними дронами. Попри роботу протиповітряної оборони, «прильоти» відбулися у кількох областях України: на Полтавщині, Дніпропетровщині, Запоріжжі, Львівщині, в багатьох областях працювала протиповітряна оборона.
О 8:20 год. у Луцьку пролунали перші вибухи, спрацювала система ППО. Невдовзі стало відомо, що внаслідок атаки в Луцьку пошкоджено багатоквартирний будинок на проспекті Відродження і комерційні будівлі. На місце події одразу прибули карети швидкої допомоги та рятувальники.
08:50 год. Голова Волинської облдержадміністрації Юрій Погуляйко повідомив, що поблизу Луцька збито шахед.
«Уламки впали на територію обласного центру. В результаті пошкоджено багатоквартирний будинок. Станом на зараз інформація про потерпілих уточнюється».
09:00 год. У Луцьку знову було чути вибух. В різних районах міста зникло електропостачання. Також про перебої з електропостачанням відомо у Ковелі, Нововолинську та інших районах області.
«Внаслідок ворожої атаки ушкоджено обʼєкт інфраструктури у Луцьку. Наразі є інформація про одного загиблого», – повідомив міський голова Луцька Ігор Поліщук.
«Через ворожі атаки в області наразі в Ковелі та громаді відсутнє енергопостачання. Як наслідок, призупинилося водопостачання. Після завершення тривоги, енергетики візьмуться до відновлення роботи енергосистеми», – написав міський голова Ковеля Ігор Чайка.
09:45 год. У Луцьку вчергове було чути вибухи. Відомо про ще одну пошкоджену багатоповерхівку.
«Близько 10.00 внаслідок ворожої атаки пошкоджено ще один житловий будинок в обласному центрі. На жаль, маємо одного потерпілого. Решта інформації – уточнюється», – повідомив голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко.
О 10:10 год. у Головному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій у Волинській області повідомили, що ліквідували наслідки російської атаки у цьому будинку.
«Подія трапилась сьогодні близько 8:30 у місті Луцьку на одному з проспектів. Сталося влучання у багатоквартирний житловий будинок, в результаті чого пошкоджено майно громадян та споруда. Рятувальники ліквідували наслідки горіння та руйнувань конструкцій в квартирі, мешканцям надавалась допомога для евакуації в безпечне місце», – зазначили в ДСНС.
10.30 год. Внаслідок вимкнення електроенергії, у більшості районів Луцька вимкнене водопостачання.
«Спеціалісти КП «Луцькводоканал» виїдуть на місця для увімкнення генераторів та відновлення водопостачання одразу після завершення повітряної тривоги», – повідомив міський голова Ігор Поліщук.
11.12 год. Оповістили про відбій повітряної тривоги. Наразі відомо про п’ятьох потерпілих.
11.55 год. «Волиньобленерго» повідомило, що без електропостачання залишаються Луцький, Ковельський, Камінь-Каширський райони, міста Луцьк і Ковель.
«Служби «Волиньобленерго» працюють над якнайшвидшим відновленням електропостачання споживачів. Орієнтовний час відновлення: до 17:00 26 серпня. Першечергово здійснюється максимальне забезпечення електропостачанням усіх важливих об’єктів критичної інфраструктури (лікарні, військові об’єкти, КНС, водозабори, районні котельні, базові вишки з’язку). Просимо волинян зберігати холодний розум та спокій, не поширювати неперевірену інформацію та підтримувати один одного», – інформують енергетики.
12.50 год. На місці влучання пристуні керівники міста і області. Зокрема, луцький міський голова Ігор Поліщук і голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко.
«У повітряному просторі області були збиті ворожі повітряні цілі. Внаслідок маємо пошкоджені житлові будинки в обласному центрі. На жаль, маємо потерпілих на інших об’єктах. Усім надається необхідна допомога. З пошкоджених будинків триває переселення людей. Разом із Луцьким міським головою Ігорем Поліщуком перебуваю на місці «прильоту». Рятувальники ліквідують наслідки горіння та руйнувань. На Волині застосовуються екстрені відключення світла. Через це є перебої з водопостачанням. Комунальні служби задіюють генератори, щоб відновити електропостачання», – інформує голова облдержадміністрації.
Поліція документує наслідки ворожої масованої атаки. Розслідування воєнного злочину здійснює управління СБУ в області. Розгорнуто координаційний штаб допомоги людям, куди можуть звернутися постраждалі від російської агресії громадяни, телефон штабу: 050-5576758.
Встановлено засоби для безперебійного зв’язку. Поліція надає всю необхідну допомогу мешканцям. Також громадяни можуть звертатись з відповідними заявами про пошкодження майна на лінію 102: працівники поліції нададуть вичерпну інформацію про алгоритм дій. Вибухотехніки поліції вже обстежили прилеглу територію: вибухонебезпечних предметів не виявлено. Допомогу надають і поліцейські психологи. Поліція продовжує роботу на місці події.
14.15 год. Головне управління Служби безпеки України у Волинській області і прокуратура області повідомили про розпочате кримінальне провадження за фактом порушення законів війни. Відомо, що загиблий був цивільною особою і місцевим мешканцем.
«Внаслідок російського ракетного удару загинула одна цивільна особа, ще шестеро зазнали поранень різного ступеня тяжкості та перебувають у лікарні. Також пошкоджено цивільні будинки. Слідчі СБУ Волині за процесуального керівництва обласної прокуратури здійснюють досудове розслідування за ст. 438 Кримінального кодексу України – порушення законів та звичаїв війни. Наразі співробітники Служби працюють над тим, щоб встановити всі обставини цього злочину. Збирається відповідна доказова база, аби кожен винний за це звірство поніс заслужене покарання», – йдеться у прес-релізі правоохоронців.
14.30 год. Голова Волинських ОДА Юрій Погуляйко повідомив, що провів засідання регіональної комісії Техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На порядку денному – усунення наслідків ранішньої ворожої атаки по Волині. Зокрема, пошкоджені два житлових будинки і майно громадян в Луцьку.
«Лучани отримують усю необхідну допомогу. Також мешканцям постраждалих будинків надано тимчасове житло. Рятувальники розбирають завали, а правоохоронні служби документують та розслідують воєнні злочини. Наразі триває оцінка пошкоджень, аби розпочати відновлення будівель. Однак волинські забудовники уже заявили про готовність відновити пошкоджені будинки», – повідомив очільник області.
Він також повідомив про розгортання пунктів незламності. 99 з них розгорнуті органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, а 28 – ДСНС. Також підготовлено 9 наметів, один з них функціонує на місці ураження. У разі необхідності рятувальники зможуть розгорнути ще три мобільні пункти.
У наметах можна зарядити телефони, є доступ до інтернету та інші необхідні речі. Їх розташування можна знайти в застосунку «Дія» або на сайті: nezlamnist.gov.ua.
17.00 год. Головне управління ДСНС повідомило деталі ліквідації наслідків третього влучання.
«Через ворожий обстріл зазнав руйнування житловий будинок і господарська будівля на околиці Луцька сьогодні вранці. Рятувальники ліквідували пожежу господарської споруди та наслідки обрушення в будинку. Разом з іншими службами з будинку винесли жіночку літнього віку, її госпіталізували каретою швидкої», – повідомили рятувальники.
О 17.24 «Волиньобленерго» повідомило, що частково знеструмленими залишаються 247 населених пунктів Ковельського району (Ковель, Любомль, Стара Вижівка) та Луцьк. Водночас, переконують енергетики, забезпечено електропостачання особливо важливих об’єктів критичної інфраструктури. Значну частину знеструмлень вдалось ліквідувати – відновлено електропостачання в 458 населених пунктах.
17.55 год. Луцький міський голова повідомив Ігор Поліщук повідомив про намір виділити з бюджету громади 14 мільйонів на ліквідацію наслідків обстрілу.
«На черговій сесії в цю середу виділимо 14 млн грн з резервного фонду для першочергових заходів з ліквідації наслідків ворожого обстрілу, ремонтних робіт та компенсацій мешканцям», – написав у своєму Telegram міський голова.
19.05 год. У Луцькій міській раді повідомили, що завершили розбирати основні завали на постраждалому багатоквартирному будинку. Із будівлі буде відселено щонайменше 10 квартир.
«Є люди, які звертаються до нас, і ми вже поселяємо їх у тимчасове житло. Є люди, які переїздять до своїх рідних і близьких», – зазначив міський голова Ігор Поліщук.
Експертне обстеження пошкоджень в будівлі здійснить комісія техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Вона визначить, в яких квартирах можна залишатися надалі, а яких це буде небезпечно. Щодо відновлення постраждалого будинку, а також будинків навколо, у яких, наприклад, повибивало вікна, то є три способи відновити житло:
«Перший – це державна програма єВідновлення. Наша комісія складе акт по кожній квартирі, яка постраждала, завантажить їх у систему і люди зможуть отримати від держави грошову компенсацію. Другий варіант – господарі самі відремонтують пошкоджене, наприклад, замінять вікна, звернуться в міську раду з відповідними чеками і міська рада компенсує їм ці кошти. Третій варіант: міська рада буде сама виконувати ремонт. Наприклад, ремонт цього будинку, звичайно, ми будемо здійснювати самі за кошти міського бюджету. Після того, як розберуть перші завали, фахівці проведуть експертне обстеження і дадуть експертну оцінку щодо необхідної суми на відновлення будинку», – додав очільник міста.
Після цього буде замовлений проєкт на відновлення.