• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Четвер, 26 Травня, 2022
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Infocrime_Lutsk > Перебільшення і маніпуляції у медіа: дайджест INFOCRIME Lutsk

Перебільшення і маніпуляції у медіа: дайджест INFOCRIME Lutsk

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
22 Вересня 2021 в 17:50
У категорії: Infocrime_Lutsk, Новини

Новий дайджест Infocrime показав, що у медіа й далі поширена джинса (матеріали з ознаками замовності), неналежно маркована реклама, маніпуляції у новинах та сюжетах.

У період моніторингу фактчекери проекту INFOCRIME виявили 71 новину, яка містила маніпуляції. Цього тижня фейків у медіа, які моніторили експерти, не було.

Такі дані отримала команда проєкту Infocrime Lutsk в результаті щотижневого моніторингу інформаційного простору за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.

Всього за період з 13 по 17 вересня фактчекери INFOCRIME проаналізували 2059 матеріали на сторінках 10 інтернет-видань, новинні випуски 2 телеканалів та 8 акаунтів представників влади та політиків у Fасebook. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Маніпуляції в заголовках 

Заголовки у новинах не можуть містити безпідставні узагальнення. Через них медіа маніпулюють і збільшують кількість заходів на сайт за допомогою оманливої інформації. 

Прикладом такого заголовку на цьому моніторинговому тижні є заголовок новини на сайті ІА «Волинські новини» — «Більшість опитаних готові платити у Луцьку 8 грн за проїзд у сучасному громадському транспорті». Однак, в тексті не йде мова про якесь велике дослідження чи соціологічне опитування з врахуванням думки необхідної, репрезентативної кількості лучан. Йдеться про опитування, яке відбувалось на самому сайті ІА «Волинські новини». Повідомляють, що у голосуванні взяли участь 3435 людей. Проте подібні опитування не є репрезентативними, не показують думку більшості, а лише думку тих, хто читає цей сайт і бажає залишати там свою думку. 

Одразу кілька випадків маніпуляцій у заголовках допустило видання «Волинь UA». Наприклад, у новині «Земельний скандал у Підгайцях: на 60 гектарах збудують багатоповерхівки». Насправді ж мова йде про зміну цільового призначення землі на багатоквартирну забудову, а не про вже узгоджений план будівництва. 

«Біля Волинської ОДА затримали зловмисника, що намагався підпалити держустанову (ФОТО)», — заголовок іншої новини. Насправді ж йшлося лише про навчання за таким сценарієм, про що і йдеться в інформаційному повідомленні від Нацгвардії. Такий самий заголовок опублікували на сайті «Волинь#Інфа». 

У заголовку новини «Параноя: Путін каже, що його оточили десятки хворих на COVID» журналісти допустили оціночне судження та власні «медичні» висновки, чого не може бути в тексті, якщо мова йде про новини. Якщо журналісти пишуть про війну, то інформація має подаватися обережно, вони мають не забувати про точність та не ганятися за «клікбейтом». На прикладі цього заголовку можемо побачити, як судження виноситься у заголовок як факт: «Війна буде по всій Україні», – Григорій Пустовіт». Натомість, у коментарі політик лише припускає, що таке може трапитися.

Коли емоції «зайві»

Видання «Інсайдер медіа» минулого тижня відзначилося додаванням емоційних оцінок до новини про Центральний ринок Луцька. Йдеться про те, що міська рада прийняла рішення про надання ТОВ «Луцький ринок» земельної ділянки. «І навіть після таких гучних заяв, міська рада таки віддає центральний ринок у ті ж самі руки. Для цього спритникам Марті Кандибі та Володимиру Горгуту знадобилось лише зареєструвати фірму з новою назвою «Луцький ринок», — пише видання. Така емоційна лексика від імені редакції неприпустима у новинах. 

По-перше, міська рада як орган повинна неупереджено ставитися до бізнесу та працювати у межах чинного законодавства. Тому ніякі гучні заяви не повинні впливати на те, кому вони виділяють землю. По-друге, медіа не можуть у новинах називати підприємців «спритниками» лише через те, що вони зареєстрували нову компанію з якоюсь метою.

Зайвих емоцій та маніпулятивних порівнянь додали у сюжеті про декларування статків журналісти телеканалу «Аверс». Депутатські декларації, в котрих десятки дороговартісних квартир, елітні авто і мільйони гривень готівки, вже стали звичною справою. Тепер влада взялася схоже за ревізію пересічних українців», — йдеться у начитці сюжету. Таке протиставлення маніпулятивне, адже розмір статків депутатів різний, бо не у всіх є авто та мільйони гривень.

Крім того, далі у сюжеті йдеться про те, що автоматично амністуються досі не задекларовані одна квартира, один автомобіль та до 400 000 гривень. Таким чином не виправдано нав’язувати думку, ніби «багаті» депутати хочуть додатково оподаткувати найбідніші верстви населення чи навіть «пересічних» українців.

Маніпуляції та бізнес

Найбільше маніпуляцій експерти зустрічали у новинах на тему бізнесу (52%). На сайтах, новини яких відстежуються, продовжують використовувати некоректне маркування рекламних текстів – значком зірочки (*). Натомість, українське законодавство вказує, що такі матеріали слід позначати словами «Реклама» чи «На правах реклами». 

Джинсували цього тижня на новинах про «МакДональдз» – неодноразово медіа писали про послуги Макдональдсу в Луцьку та доставку їжі звідти, не звертаючи увагу, наприклад, на тему великих черг чи заторів на дорогах через відкриття. Один з прикладів новини з ознаками замовлення – сюжет на 12 каналі – «У луцькому «МакДональдзі» запрацювала доставка. Скільки коштує». Про доставку  писав також і сайт «Перший», не використовуючи жодних позначок.

Джинса від політиків у медіа

Як і попередні моніторинги, не обійшовся цей тиждень і без джинси від політиків. Так, сайт «Перший» вітав усіх «З Днем працівників лісового господарства» за допомогою Володимира Бондаря. На цьому ж сайті з’явилася і новина про голову Волинської ОДА Юрія Погуляйка – про те, що він тренувався з дітьми у Ківерцях. Про цю «подію» також написали і на сайті «Волинь#Інфа». 

На сайті «Буг» ознаки замовності зустрічаються у новині «Нардеп Ігор Гузь та мер Нововолинська Борис Карпус провели зустрічі з колективами підприємств Нововолинська». 

У сюжеті телеканалу «Аверс» своєрідно розповідали про Луцького міського голову Ігоря Поліщука. На сторінці телеканалу в YouTube сюжет назвали «У Луцькій громаді тривають активні роботи з капітального ремонту доріг та прибудинкових територій». Головним героєм сюжету став міський голова, який прийшов оглянути ремонт та території РАЦСу. Також у сюжеті використані коментарі лучанина, який дякує Поліщуку за ремонт прибудинкової території. 


Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк


До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, ВолиньІнфа, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.

Період моніторингу  — 13 — 17 вересня 2021  року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: ЗМІІнститут масової інформаціїІнфографікаМаніпуляціїМедіаМедіаграмотність
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

У Луцьку за майже 400 тисяч викуплять ще три ділянки під кладовище

Наступна новина

Що не так із будівництвом мами члена міськвиконкому у «Старому Луцьку»

Схожі Публікації

Де на Рівненщині розселили найбільше внутрішньо переміщених осіб

Автор: Діана Кравченко
24 Травня 2022 в 10:00
0
переселенці в україні 2

З 24 лютого до 4-го травня у Рівненській області розселили 52 тисячі внутрішньо переміщених осіб....

Детальніше

Лукашенко брязкає зброєю, добровольці готуються прибирати його від влади: огляд білоруських медіа

Автор: Антон Бугайчук
23 Травня 2022 в 17:40
0
воєна шпальта текстова 2

Білоруський режим шукає нові приводи брязкати зброєю біля кордонів України в той час, як російські...

Детальніше

Які громади Волині розселили найбільше внутрішньо переміщених осіб

Автор: Діана Кравченко
20 Травня 2022 в 14:50
0
переселенці в україні

З 24 лютого до 10 травня у Волинській області розселили майже 68,5 тисяч внутрішньо переміщених...

Детальніше
Наступна новина
Олег Чернецький будівництво на Галицького 17

Що не так із будівництвом мами члена міськвиконкому у «Старому Луцьку»

НОВИНИ

  • 24 Травня 10:00 Де на Рівненщині розселили найбільше внутрішньо переміщених осіб
  • 23 Травня 17:40 Лукашенко брязкає зброєю, добровольці готуються прибирати його від влади: огляд білоруських медіа
  • 20 Травня 14:50 Які громади Волині розселили найбільше внутрішньо переміщених осіб
  • 18 Травня 14:35 Скільки авто імпортували на Волинь у перший місяць нульового розмитнення та хто встиг першим
  • 11 Травня 11:25 Як на Волині купують пальне, якого нема
  • 6 Травня 17:36 Співбесіда Етичної ради з волинською суддею Плахтій пройшла в закритому режимі
  • 6 Травня 12:25 В Україні запустили карту російських воєнних злочинців
  • 4 Травня 16:30 Змінив мандат на автомат. Історії депутатів з Волині, які стали захисниками
  • 29 Квітня 16:30 «У війни немає вихідного» – актори луцького театру, який став волонтерським центром
  • 28 Квітня 10:30 Скрєпи і побєдобєсіє на фоні економічної кризи: про Україну в білоруських медіа
  • 25 Квітня 15:25 За два місяці війни волинянам довелося провести в укриттях майже 5 діб
  • 25 Квітня 10:15 Підтримка України та нові загрози з Росії: про що писали польські медіа
  • 20 Квітня 9:45 Як у Луцьку зареєструватися внутрішньо переселеним особам та отримати фінансову допомогу
  • 19 Квітня 13:20 Санкції діють, пропаганду нагнітають, партизани працюють: ситуація в Білорусі під час війни в Україні
  • 15 Квітня 17:00 Мільйони злотих допомоги, продукти за «дякую» та гуманітарка: як поляки допомагають українцям
  • 14 Квітня 17:42 Луцькі медійники вимагають активізувати процес декомунізації у місті
  • 11 Квітня 13:00 У польському воєводстві на межі з Волинню українці подали 9 тисяч заяв для отримання допомоги
  • 7 Квітня 15:30 Меблі, тролейбуси, агросектор: який бізнес на Волині ведуть росіяни і білоруси
  • 6 Квітня 17:37 У Білорусі заявляють про 17 тисяч прийнятих з початку війни українців
  • 5 Квітня 16:26 На тлі війни в Україні: кожен третій поляк підтримує спрощення процедури отримання зброї
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.