Заступник Генерального прокурора України Вікторія Літвінова направила лист на адресу Волинської обласної ради, де просить пояснити, що відбувається в загальнозоологічному заказнику «Зубр». Напередодні «Сила правди» розповідала, як Ківерцівське лісове господарство ДП «Ліси України» намагається змінити межі цього заказника на користь приватного підприємства.
Про лист стало відомо із допису в мережі Facebook депутата Волинської облради Анатолія Вітіва.
Генеральна прокуратура просить Волинську обласну раду до 4 жовтня надати документи про те, чи ініціювалися філією «Ківерцівське лісове господарство» ДП «Ліси України» або іншими суб’єктами зміни меж загальнозоологічного заказника «Зубр», а також меж мисливських угідь у Звірівському, Мощанському, Партизанському та Воротнівському лісництвах. Обласну раду також прохають повідомити: якщо такі ініціативи були, то чим вони мотивувалися і якими стали їх результати.
У поясненні до листа вказується, що нині правоохоронці вирішують питання, чи звертатися з позовом до суду, аби захистити інтереси держави у сфері охорони лісів і природно-заповідного фонду.
«Не скажу, що такий лист Генеральної прокуратури до Волинської обласної ради – це вже перемога. Але це може стати першим кроком на шляху до відновлення справедливості та законності. Якщо, звісно, справа не загубиться десь у глибоких шухлядах високих кабінетів», – прокоментував лист правоохоронців у своєму дописі Анатолій Вітів.
Нагадаємо, у липні 2024 року «Сила правди» розповідала, що Ківерцівський лісгосп фактично відмовився на користь приватного підприємства від мисливських угідь. Частина з них – це заказники «Зубр» і «Воротнів», а також селекційно-насіннєвий центр у Гаразджі поблизу Луцька.
Зокрема, в червні 2023-го з аукціону продали майновий комплекс площею 2,9 гектара колишнього Звірівського лісгоспу, який включав готель для мисливців «Звірів». Найвища цінова пропозиція за комплекс сягнула 60 мільйонів гривень, але він за 16,5 мільйона гривень дістався київській фірмі «Деметра Стандарт», бо переможець відмовився від виграшу. А через місяць після продажу звірівського комплексу у філії «Ківерцівське лісове господарство» вирішили, що треба оптимізувати загальнозоологічний заказник «Зубр». 31 липня 2023 року лісівники звернулися до Інституту екології Карпат Національної академії наук України за науковим обґрунтуванням зміни його меж.
Команда з чотирьох науковців під керівництвом доктора біологічних наук, директора Інституту екології Карпат Івана Данилика підтвердила доцільність вилучення території на півдні заказника площею майже 2,9 тисячі гектарів взамін на приєднання 3,8 тисячі гектара на півночі. Офіційною причиною стала міграція зубрів.
Проте, якщо поглянути на карту запропонованих лісівниками і науковцями змін, то стає очевидним, що з заказника намагаються вилучити територію навколо викупленого майнового комплексу, відомого, як готель для мисливців «Звірів».
«Ми вивчали документи на зміну меж заказнику «Зубр» і склалась думка, що головна мета цих змін – дозволити полювати новим власникам колишнього лісгоспівського готелю. Крім того, ще й вирубати старі дуби і вільхи. Бо в заказнику заборонено і полювання, і суцільні рубки. Територія, яку пропонували взамін – це переважно штучні соснові ліси, при цьому добряче порубані», – коментував сиутацію аналітик ГО «Українська природоохоронна група» Петро Тєстов.
Водночас Ківерцівське лісове господарство заявило, що є потреба відмовитись від частини мисливських угідь у Звірівському, Мощанському, Партизанському та Воротнівському лісництвах і на території селекційно-насіннєвого центру під Луцьком загальною площею понад 10 тисяч гектарів.
Детальніше про це читайте у матеріалі «Сили правди» – «Зубри пішли, прийшли друзі. Як лісові чиновники ділять мисливські угіддя волинського лісу».
Якщо ви підтримаєте ЗСУ і редакцію, то Центр журналістських розслідувань «Сила правди» зможе підготувати ще більше статей та журналістських розслідувань про злочинні схеми, статки і корупцію влади та політиків на Волині.
Про результати роботи «Сили правди» впродовж років діяльності можна почитати у наших щорічних публічних звітах. Про використання зібраних коштів ми також обов’язково звітуємо у щорічних звітах.