Фонд державного майна України продав з молотка комплекс споруд лісомисливського господарства «Звірівське» – місце, куди, згідно із заявами профільного управління повинні були приїздити на полювання мисливці з ЄС. Спершу перемогу в аукціоні здобув претендент, який готовий був заплатити за лот понад 60 мільйонів гривень, але згодом угоду підписали зовсім з іншими людьми. Відтак до бюджету надійшла втричі менша сума.
Як продавали віп-комплекс для полювання з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Захисний мур і вхід за дозволами: чому VIP-готель для мисливців «приховали» від людського ока?
На початку 2020 року на сайті Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства з’явилась новина про старт в області міжнародного мисливського туризму. Відповідну угоду волинські лісівники начебто підписали з європейськими мисливськими організаціями на міжнародній виставці у німецькому Дортмунді.
«Домовлено, що першу групу європейських мисливців у відповідні терміни полювання прийматиме державне підприємство «Лісомисливське господарство «Звірівське», – йдеться на сайті відомства.
А вже навесні того ж року свої гостинні двері для VIP-мисливців відкрив розкішний готель «Zviriv».
Проте вже у травні 2023 року стало відомо, що нерухоме майно колишнього Звірівського лісгоспу збираються пустити з молотка. Воно потрапило до переліку об’єктів так званої малої приватизації.
Площа майнового комплексу – 2,9 гектара, а будівель і споруд – 1593 квадратних метри. Серед них – відкритий три роки тому розкішний готель «Звірів», конюшня, бійня і власне адмінбудівля держпідприємства. Спершу все це оцінили в 5 мільйонів 868 тисяч гривень і виставили на аукціон.
Та от цікава деталь, увагу «Сили правди» привернуло те, що в оголошенні на продаж не було ні слова про VIP-готель, який до повномасштабного вторгнення Росії в Україну активно рекламували. Його, попри велику площу на понад 400 квадратних метрів, продавці назвали «будинком мисливця» і «забули» додати фото цієї безумовно найрозкішнішої будівлі комплексу до оголошення про аукціон в той час, як фото всіх інших споруд опублікували.
У Ківерцівському лісгоспі, який останнім часом був балансоутримувачем майнового комплексу у Звірові, «Силі правди» відповіли:
«… до згаданого Вами комплексу будівель і споруд, що у повному складі виставлено на продаж, ніколи не входив такий об’єкт, як готель».
Разом з тим об’єкт мав власні сторінки в соціальних мережах Facebook та Instagram під назвою Zviriv.hotel і позиціонувався саме як комплекс, де охочі можуть отримати послуги з відпочинку і проживання.
«Комплекс створено на базі державного підприємства «Лісомисливське господарство «Звірівське». Це понад 20 га лісів із водоймами, дорожньою інфраструктурою, спланованими туристичними маршрутами, зонами рекреації із просторими бесідками, мангалами та іншими відпочинковими об’єктами. У нас ви можете займатись: полюванням та риболовлею. Ми пропонуємо вам комплекс найякіснішого зеленого відпочинку: піші прогулянки лісовими стежками, велосипедні подорожі, кінні маршрути, квадроперегони, тир, зони рекреації із мангалами та затишними бесідками, пасіка серед лісу. Терплячим професіоналам запропонуємо очікування дикого звіра на спостережній вежі – зі смаком лісового чаю або ж глінтвейну. Завітайте до нас та відчуйте смак справжнього відпочинку», – запрошували гостей лісівники.
За словами керівниці пресслужби Поліського лісового офісу Світлани Думської, гроші в розбудову звірівського лісгоспу вкладали з наміром принадити на Волинь мисливців з-за кордону. Але не пішло. Спершу пандемія коронавірусу, а потім і війна – полювання взагалі заборонили на невизначений термін. Тому майно віддали під приватизацію.
Щоправда звірівський комплекс має вигляд далеко не безгосподарного. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» навідався туди одразу після аукціону. Однак потрапити на територію не вдалося, бо в’їзд загороджений захисним муром. Попри те, що земля тут державна – людям вхід заборонено.
Ось як склалася розмова зі сторожем:
– Як пройти в лісгосп? – запитуємо.
– А для чого? – відповідає голос з домофону.
– Ми журналісти і хочемо подивитися приміщення, яке продали на аукціоні.
– Територія закрита.
– А чому?
– На даний час закрита.
– А коли можна під’їхати, щоб подивитися?
– Я не знаю. То не від мене залежить.
Далі з боку лісгоспу до воріт під’їхав Fiat Punto. Чоловік з песиком на задньому сидінні повідомив, що його навпаки не випускають з території, бо, мовляв, поламалися ворота.
За кілька хвилин до воріт під’їхав представник лісової охорони.
– Чи можна пройти на територію і зробити кілька фото? – запитуємо.
– Треба погоджувати з керівництвом, – каже лісівник і на авто їде назад до лісгоспу.
Ще у 2020-ому на подвір’я пощастило потрапити журналістам телеканалу «Аверс». Проте тоді їх попросили покинути територію апелюючи до карантинних обмежень.
Побувати на території цього «режимного» об’єкту «Силі правди» таки вдалося. Після звернення до пресслужби Поліського лісового офісу. Ось як виглядає комплекс, за який начебто були готові віддати 60 мільйонів гривень, але в результаті придбали за 19 (враховуючи ПДВ).
Ще на етапі оголошення про аукціон «Сила правди» перевірила інформацію про земельну ділянку, на якій розташований комплекс. Виявилось, що земля – державна, проте на дорогу, яка проходить через комплекс наклали обмеження, нею має право користуватися громадянин Станіслав Куренда. Станіслав Куренда – це син колишнього першого заступника прокурора Волині Василя Куренди.
«Я – власник нерухомості на території заповідника. Я її придбав років 2 тому. Там немає земельної ділянки, бо нема законної можливості її приватизувати, це заповідник, законодавство цього не дозволяє. Але дозволяє ще один варіант – це сервітут. Відповідно, проїзд до цих будинків також має бути сервітутом. Там лише одна дорога, зліва річечка, по великому рахунку там один заїзд, тому варіанту ніякого не було для того, щоб забезпечити доїзд», – прокоментував Станіслав Куренда.
Він також запевнив, що на території, яка раніше вважалася, так би мовити, подвір’ям лісгоспу, у нього жодного майна немає.
Перемогли одні, а майно дісталося іншим
Отже, повернімось до аукціону. На торги прийшло п’ять учасників. Серед них – дві волинські фірми, одна – столична, по одному претенденту – з Чернівців і Київщини.
Євгеній Дмитренко з Софіївської Борщагівки під Києвом одразу запропонував вдесятеро більше від заявленої стартової ціни лота – 60 мільйонів 10 тисяч гривень. До слова, Євгенію Дмитренку – 27 років. Це не перший його досвід участі в аукціонах з приватизації майна на Волині. Якось він претендував на приміщення у Ківерцях.
Аукціон відбувся 6 червня 2023 року. Протягом трьох раундів торгів пропозиція Дмитренка не змінювалась. В інших учасників вона сягнула від 12 мільйонів до 16 мільйонів 550 тисяч гривень. Відтак перемогу в аукціоні здобув Євгеній Дмитренко. Преса розтиражувала новину про те, що об’єкт державного майна, який раніше належав волинським лісівникам, продали за понад 60 мільйонів. Його мовляв купив киянин, який має частку в енергетичних компаніях на Чернігівщині: «Кліар Енерджі-Чернігів» та «Чернігівська генеруюча компанія».
Однак, згодом з’ясувалося, що майно колишнього звірівського лісгоспу дісталося зовсім іншим людям. 14 липня на сайті «Прозоро.Продажі» опублікували договір купівлі-продажу, згідно з яким новим власником будівель і споруд стало Товариство з обмеженою відповідальністю «Деметра Стандарт». Фірма сплатила за комплекс 19 мільйонів 860 тисяч гривень. Це втричі менше від ціни, яку пропонував Євгеній Дмитренко.
Останній, виявилося, просто відмовився від виграшу, надіславши відповідний лист на адресу представництва Фонду державного майна.
Центру журналістських розслідувань «Сила правди» вдалося поспілкуватися з Євгенієм Дмитренком. Чоловік був небагатослівним:
– Нещодавно ви стали переможцем аукціону з продажу майна Звірівського лісгоспу на Волині. Скажіть, чому ви відмовились від виграшу?
– Я не даю жодних коментарів.
– Чому? В цьому ж немає нічого каверзного. Нам цікаво, бо виходить, що об’єкт дістався іншим людям за втричі дешевшу ціну.
– Значить їм повезло.
– Їм не повезло. Це ви відмовились від виграшу.
– Напишіть на мою електронну пошту і я вам надам відповідь. Телефоном не коментую.
Чоловік дотримав слова. Щодо мотивів участі у придбанні комплексу мисливського господарства «Звірвське», а згодом відмови від виграшу Євгеній Дмитренко відповів так:
«Приймаючи рішення про участь в аукціоні, очікував придбати мисливське господарство, в тому числі отримати земельну ділянку під приміщеннями та водойму, яка знаходиться на території цього господарства. Безпосередньо був ознайомлений із вказаним об’єктом раніше, неодноразово перебував на його території під час туристичних і мисливських заходів. Однак, детально вивчивши всю зібрану інформацію, проконсультувавшись з адвокатом щодо можливості в подальшому викупити землі лісогосподарського призначення, я скористався правом не здійснювати викуп майна. Хочу зазначити, що не маю жодного відношення до інших учасників аукціону».
Цінова пропозиція підприємства «Деметра Стандарт» була другою на аукціоні і сягнула 16 мільйонів 510 тисяч гривень. Фірма зареєстрована у Києві в листопаді 2020-го, основним видом її діяльності є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Директором і власником «Деметра Стандарт» є мешканець столиці Володимир Кузнєцов. За його словами, на об’єкті вже почались роботи. Планують відкрити оздоровчий комплекс готельного типу.
– Фірма «Деметра Стандарт» придбала майно в звірівському лісгоспі. Що там плануєте робити?
– Це буде оздоровчий комплекс. Готельно-оздоровчий комплекс.
– Там вже якісь роботи почали?
– Так. Дещо почали.
– На участь в аукціоні ви подавали фінансові звіти. Згідно з ними ваша фірма збиткова…
– Ні. Діяльність не велася, але фірма не збиткова.
– Але чистий прибуток у звіті вказано з мінусом. То цікаво, як збиткова фірма змогла придбати?
– Фірма не збиткова я ще раз вам кажу. Просто фірма не працювала певний час.
– Там виграв в аукціоні інший учасник, який пропонував 60 мільйонів, а згодом він відмовився. Ви якось з ним пов’язані?
– Ні. Взагалі не знаю.
Згідно з фінансовим звітом, який «Деметра Стандарт» подавала на участь в аукціоні, у 2021-му компанія спрацювала зі збитком в 653,6 тисячі гривень, а в 2022-ому, судячи з фінзвіту, і взагалі не провадила активної діяльності, бо не задекларувала жодних доходів – лише 248 тисяч гривень збитку.
Тож, де фірма взяла гроші на придбання та утримання майнового комплексу, облаштування на його базі готельно-оздоровчого закладу – невідомо.
Заробили чи вийшли на нуль?
Давайте поміркуємо, що зробила держава з продажу майнового комплексу, на який волинські лісівники ще три роки тому мали грандіозні плани?
Для того, щоб з’ясувати, чи є 19 мільйонів 860 тисяч гривень ринковою для такого об’єкту ціною, Центр журналістських розслідувань «Сила правди» звернувся до балансоутримувача майна – філії «Ківерцівське лісове господарство» ДП «Ліси України» з проханням надати копії договорів підряду з реконструкції будинку мисливця, придбання меблів та сантехніки. Проте лісівники традиційно «не володіють інформацією». Ба більше, навіть сам директор Анатолій Ярмолюк, який очолює ДП «Ківерцівське лісове господарство» з 2020 року, а нині керує реформованою структурою, яка називається філією, не знає, чи є ця філія правонаступницею підприємства.
«Філія «Ківерцівське лісове господарство» ДП «Ліси України» не була замовником проведення будь-яких будівельних чи ремонтних робіт об‘єктів нерухомості в межах Звірівського лісництва, не купувала меблі та сантехніку для їх укомплектування. Коли проводились такі роботи та закупівлі Філії не відомо. Чи є ДП «Ківерцівське ЛГ», правонаступником якого є Філія, розпорядником такої інформації нам не відомо, бо запитувані «копії договорів підряду, копії договорів про закупівлю товарів робіт і послуг, пов’язаних з облаштуванням будинку мисливця» за передавальним актом від ДП «Ківерцівське ЛГ» відсутні», – йдеться у відповіді на запит.
До речі, ще до того, як лісомисливське господарство «Звірівське» ліквідували, на підприємстві у 2019 році був аудит. Завдяки висновкам ревізорів можемо приблизно порахувати вкладені у модернізацію комплексу кошти.
«Протягом 2018-2019 років підприємство уклало ряд договорів із підрядниками на виконання ремонтних робіт господарських будівель необхідних для ведення мисливсько-господарської діяльності контори господарства, будинків мисливця, гаражів, піднавісів для сіна, фазанаріїв, мийки, споруд, влаштування доріжок, огорож,інші роботи з благоустрою на загальну вартість 12 322 тис. грн, що виконувались протягом вказаного періоду. Крім того в цьому періоді підприємством було придбано основних засобів, будівельних матеріалів та інших товарно-матеріальних цінностей, які були використані при проведенні ремонтних робіт на суму 3 752,5 тис. грн. та оплачено вартість послуг пов’язаних з ремонтом та утриманням майна … на суму 1 699,7 тис. грн.» – йдеться у звіті управління Західного офісу Держаудитслужби України.
Також зі звіту вдалося частково довідатися виконавців ремонту. Зокрема, будинок мисливця офіційно ремонтувала підприємиця з Мар’янівки колишнього Горохівського району Тетяна Смага, а будинок єгеря, гаражі і баню – підприємець з Горохова Микола Шкарадюк.
«ФОП Смага Т.Є в актах виконаних робіт поточного ремонту будинку мисливця (монтаж металопластикових конструкцій) за червень 2019 року на загальну суму 623,5 тис. грн. застосовано коефіцієнт в розмірі 12 замість 6-8, внаслідок чого зайве нараховано підрядником розмір кошторисного прибутку в сумі 3,5 тис. грн., а замовником його сплачено», – пишуть аудитори.
Відтак, у своїх висновках аудитори зазначають, що через цей «великий ремонт» державне підприємство «Лісомисливське господарство «Звірівське» значно наростило кредиторську заборгованість і станом на 1 січня 2020 року вона сягала 11 мільйонів 70 тисяч гривень.
А тепер давайте порахуємо. Якщо припустити, що вказані аудиторами суми коштів в повному обсязі були витрачені на ремонт і облаштування готельного комплексу лісомисливського господарства «Звірівське», то в нього загалом вклали щонайменше 17 мільйонів 774 тисячі гривень. Натомість в результаті аукціону з вирахуванням податку на додану вартість за продаж цього майна виручили менше – 16 мільйонів 550 тисяч гривень. Тож, навряд чи можна вважати такі торги вдалими.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» склала рейтинг найприбутковіших та збиткових волинських лісгоспів та розповідала про старт лісової реформи в регіоні.