Поліський лісовий офіс відреагував на розслідування Центру журналістських розслідувань «Сила правди» щодо будинку на території ботанічного заказника загальнодержавного значення «Воротнів», який загадковим чином вибув із державної власності, й тепер там проживають друзі сім’ї директора Олександра Кватирка.
Публікація з’явилася на сторінці Поліського лісового офісу у Facebook 12 серпня.
«Громадська організація не вперше висвітлює цю тему, тому напевно знає, що приватні будівлі у заказнику «Воротнів» з’явилися задовго до створення ДП «Ліси України». Тож вислів авторів «Схоже, що державне підприємство «Ліси України» так любить своїх працівників, що дозволяє їм зводити маєтки за державні кошти й розпоряджатися ними на власний розсуд» не відповідає дійсності та є перекручуванням фактів», – йдеться у першому пункті повідомлення.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дійсно не вперше публікує матеріали, що стосуються зловживань посадовців лісової галузі на Волині і у ботанічному заказнику «Воротнів» зокрема. Так, ще у 2018 році «Сила правди» писала про таємничий будинок, який реконструювали поруч із новоствореним у «Волинській Швейцарії» Лісівничим молодіжним центром. Тоді його появу обґрунтували наданням житла для лісничого.
«Державне підприємство «Ліси України» створене в рамках реформи лісового господарства у 2022 році. Воно має ряд філій у регіонах, які засновані на базі колишніх державних підприємств лісогосподарської галузі. Фактично це зміна структури і назви. Де-юре новостворені філії начебто не є правонаступниками колишніх держлісгоспів. Втім на практиці саме їм перейшло усе їхнє майно, землі, ліси та й працівники.
Тож у контексті розслідування про маєток у ботанічному заказнику «Воротнів», подібне виправдання виглядає як ще одна спроба Поліського лісового офісу змістити фокус уваги і уникнути конкретики, якої потребує громадськість. Адже головне питання полягає у тому, як і коли будівля воротнівського лісництва стала приватним майном. І чому в результаті воно опинилося в руках наближених до керівництва Поліського лісового офісу людей», – каже директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач.
Водночас у Поліському лісовому офісі натякнули, що у спадок від державних лісгоспів ДП «Ліси України» отримали «сотні, якщо не тисячі, проблемних питань, пов’язаних із землею та майном».
«По всіх таких питаннях ДП «Ліси України» направляє матеріали до правоохоронних органів, – далі пишуть співробітники Поліського лісового офісу. – Прокуратура в судовому порядку повернула в державну власність сотні незаконно захоплених ділянок державного лісового фонду.
Щодо будівель у заказнику «Воротнів» була зареєстрована низка кримінальних проваджень. Рішення щодо законності чи незаконності приватизації приймає суд. ДП «Ліси України» не має права на власний розсуд позбавляти власника права користуватися майном. Це незаконно».
Водночас, із повідомлення не зрозуміло, чи зверталися безпосередньо волинські лісівники до правоохоронців щодо переходу державного майна у приватну власність у заказнику «Воротнів» і про які саме кримінальні провадження йдеться.
Нагадаємо, що наразі у котеджі посеред державного заказника «Воротнів» близько трьох років проживає сім’я директора з цифрової трансформації АЗК WOG Олега Кушіля. Його дружина Оксана Чикида у соціальних мережах публікувала світлини з Олександром та Мар’яною Кватирко. А Олег Кушіль телефоном підтвердив, що дружина головного лісівника Волині і Рівненщини була його колегою. Офіційно ж будинок з 2021 року належить далекій родичці Оксани Чикиди Лесі Хомич.
«Чому автори сюжету не звернулися за коментарем до правоохоронних органів, прокуратури, місцевої влади? Що може пояснити звичайний працівник філії або навіть директор філії?», – ставлять під сумнів компетентність посадовців структурних підрозділів ДП «Ліси України» у Поліському лісовому офісі.
На етапі підготовки розслідування «Сила правди» зверталася за коментарем до директора філії «Ківерцівське лісове господарство» Анатолія Ярмолюка, який займає цю посаду з червня 2020 року, попередніх очільників Ківерцівського лісгоспу: Анатолія Іщика та Віталія Каращука. Однак, вони не змогли пояснити, як одна з будівель воротнівського лісництва вибула у приватну власність.
«Сила правди» також зверталася до прес-служби Поліського лісового офісу щодо можливості поставити запитання директору Олександру Кватирку. Він, до слова, очолював Волинське обласне управління лісового і мисливського господарства з 2015 по 2022 рік, а згодом пішов на підвищення і очолив реформовану структуру, в підпорядкуванні якої крім волинських лісівників опинилися й рівненські. Тож, він мав би як ніхто інший розумітися у процесах, які відбуваються у галузі під час його ж керівництва. Однак речниця відомства Світлана Думська відповіла таке:
«Я пояснила керівнику, що ми вже по цій темі коментарі надавали. Давайте ми закриваємо вже цю тему з коментарями»
Щодо кримінальних проваджень, про які згадує Поліський лісовий офіс, то Центр журналістських розслідувань «Сила правди» звернувся до Офісу Генерального прокурора. Очікуємо відповіді.
«Чому в сюжеті дивним чином не згадуються інші об’єкти, які також були непрозоро приватизовані за часів лісгоспів? Чому такий вибірковий підхід? Можливо, причина в тому, що метою публікації є зведення рахунків із конкретною людиною? – міркують у повідомленні Поліського лісового офісу.
«Важко зрозуміти, що мають на увазі спікери Поліського лісового офісу, коли вживають вислів «зведення особистих рахунків з конкретною людиною». По-перше, вони не вказують про кого саме з фігурантів розслідування йдеться, а по-друге, які можуть бути особисті рахунки між лісівниками і журналістами? Вочевидь посадовцям важко зрозуміти, що метою нашої діяльності є припинення корупційних схем і притягнення причетних до відповідальності. Лісівники переконують, що також зацікавлені у з’ясуванні обставин вибуття майна у приватну власність, але їхня поведінка свідчить про кардинальне протилежне», – зазначає авторка матеріалу Ірина Кравчук.
Про інші випадки сумнівної приватизації майна лісгоспів «Сила правди» вже згадувала у попередніх розслідуваннях і працюватиме над цією темою й надалі.