За один з будинків житлового комплексу «Супернова» у Луцьку прокуратура намагається стягнути 1,8 мільйона гривень пайової участі на розвиток інфраструктури. Комплекс зводить компанія «Інвестор», яка належить депутатові Луцької міської ради від політичної сили «За майбутнє» Андрію Разумовському.
Про це йдеться в рішенні Господарського суду Волинської області від 3 липня 2024 року.
Житловий комплекс «Супернова» почали будували ще у 2016 році. Перший будинок здали в експлуатацію у 2018-му. Наразі готова перша і друга черга будівництва: у першій зведено 5 багатоповерхівок, а у другій – найдовший будинок комплексу на шість під’їздів. Нині будується третя черга – це будинок на два під’їзди. У подальших планах ще одна велика багатоповерхівка на чотири під’їзди. Увесь комплекс зводять на вулиці Цегельній, 28, що в мікрорайоні вулиці Львівської.
Саме стосовно другої черги комплексу – будинку на шість під’їздів – і подала нещодавно позов прокуратура в інтересах Луцької міської ради. У суді вимагали стягнути за багатоповерхівку до бюджету громади 1,8 мільйона гривень пайової участі на розвиток інфраструктури.
Позов подали до житлово-будівельного кооперативу «Супернова», який формально є замовником цього будівництва. Генеральним підрядником за договором з кооперативом виступила фірма «Бетон брук сервіс». Серед власників цієї фірми значиться лучанин Сергій Стрихарчук, а також приватне підприємство «Будівельна компанія «Інвестор», яка рекламує будівництво всього ЖК як свій проєкт. Компанією «Інвестор» володіє депутат Луцькради від партії «За майбутнє» Андрій Разумовський. Він же є і співзасновником кооперативу «Супернова», до якого подали позов правоохоронці.
Луцька окружна прокуратура наполягала у суді, що будинок звели у період 2019-2023 років. Зокрема, у жовтні минулого року Державна інспекція архітектури та містобудування видала сертифікат про закінчення його будівництва та готовність до експлуатації. За даними Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, у будинку з шести секцій загалом було побудовано 13 357 квадратних метрів житла – це 232 квартири. Проте замовник будівництва до цього часу не сплатив у міський бюджет внеску на розвиток інфаструктури – так званого податку з будівельних проєктів, який був передбачений законодавством до 2021 року.
У відповідь представники житлово-будівельного кооперативу заявили, що за законом № 132-IX від 20 вересня 2019 року обов’язок зі сплати пайового внеску було повністю скасовано з 2021 року. Дозвіл на виконання будівельних робіт дійсно був виданий ще у 2019 році, проте фактично зводити багатоповерхівку почали лише у 2021 році, а перший акт виконаних робіт підписали в кінці того ж року. З початку 2021 року, через описані зміни законодавства, у кошториси будівництва не закладалися кошти для сплати пайового внеску, а тому вони і не сплачувалися пайовиками.
Перша інстанція – Господарський суд Волинської області – своїм рішенням від 3 липня 2024 року позов прокуратури відхилила. У суді зробили висновок, що прокуратура не довела того, що початок будівельних робіт припав на період дії закону про сплату пайової участі.
«Ми по цьому будинку зверталися до міської ради. У нас є лист-відмова, що ми не маємо платити пайову участь, договір не заключаємо, оскільки вона відмінена. Тобто, ми собі спокійно працюємо, підводимо там мережі, все робимо, здаємо в експлуатацію, а потім прилітає через рік позов. Ну, не зовсім він був логічний в деяких питаннях. Тобто виходить, що позиція прокуратури така, що якщо ви отримали дозвіл у 2018 році, то ви мали би ніби як платити пайову участь. Я отримав дозвіл в кінці 2019 року, коли вже діяли перехідні положення цього закону.
Другий момент, що цей кооператив фактично будувався за гроші пайовиків. Тобто порушуються права пайовиків, які фінансують будинок. Тобто цей будинок зданий, проданий, люди отримують квартири. Ну і виходить, що заднім числом намагаються стягнути з кооперативу кошти. І паралельно позиції міської ради немає», – прокоментував ситуацію депутат Луцькради, власник будівельної компанії «Інвестор» Андрій Разумовський.
У прокуратурі навпаки запевняють, що будуть далі судитися за стягнення коштів.
«Це рішення – не остаточне. Прокуратура подаватиме апеляцію», – запевнила речниця Волинської прокуратури Наталія Мурахевич.
Зауважимо, що нині в Господарському суді Волині за позовом Луцької окружної прокуратури відкрили ще одне провадження стосовно житлового комплексу «Супернова». Цього разу прокуратура заявляє вимоги про стягнення 1,7 мільйона гривень пайової участі. Провадження у справі відкрили 1 липня 2024 року.
Загалом в цьому році суди відкрили провадження у 15 справах за позовами органів обласної прокуратури про стягнення із забудовників пайової участі на суму понад 19 мільйонів гривень. Позови на 3,8 мільйона гривень вже задоволені Фемідою, а до місцевого бюджету вже перерахували 441 тисячу гривень, – повідомляла пресслужба Волинської обласної прокуратури наприкінці червня 2024 року.
Раніше «Сила правди» писала, що Ковельська міськрада не змогла відсудити пайовий внесок на розвиток міста у фірми колишнього депутата облради.