Скандал навколо ділянки на вулиці Кафедральна, 13 у заповіднику «Старий Луцьк» триває понад десятиліття. За цією адресою археологи виявили підземелля ХVI-XVII століть. Місцеві активісти вимагають зберегти і дослідити їх як пам’ятку. Водночас вже друга компанія намагається спорудити на цьому місці житлово-офісний центр. Після чергового відновлення робіт на будівельний майданчик завітали прокурори.
Про слідчі дії повідомила прес-служба Волинської обласної прокуратури.
Луцька окружна прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні щодо можливого руйнування об’єкта культурної спадщини.
24 жовтня 2024 року правоохоронці оглянули будівельний майданчик на вулиці Кафедральній, 13 в Луцьку.
«Встановлено, що на ділянці знаходиться котлован, нижня частина якого залита бетонно-фундаментною підготовкою, окрім цього, наявні технологічні отвори в нижній частині котловану. Тривають слідчі дії задля з’ясування законності проведення цих будівельних робіт» – йдеться у повідомленні пресслужби.
Як описує історію цього конфлікту видання «Insider Media», залишки підземної забудови ХVI-XVII століть на ділянці за адресою Кафедральна, 13 були виявлені під час архітектурно-археологічних експедицій 1997 року Волинського державного університету ім. Лесі Українки під керівництвом Михайла Кучинка. На глибині 1 м від поверхні знайшли цегляні муровані підземелля зі старовинними кахлями, монетами, сокирами та іншими археологічними артефактами. Історичний будинок за адресою Кафедральна, 13 був зруйнований у 1944 році. Залишки споруди на цій ділянці були остаточно розібрані у 2003 році.
Спочатку земельну ділянку орендувала мама волинського бізнесмена Сергія Мартиняка Марія Поцілуй, потім взяло у суборенду підприємство «Луцькміськбуд». У квітні 2012 року Луцька міська рада віддала цій фірмі ділянку в оренду для будівництва житлово-офісного центру, адже ТОВ «Луцькміськбуд» було власником нерухомого майна, розташованого на ній… Йдеться про підвальні приміщення XVII століття, які дивним чином раніше зареєстрували як незавершене будівництво.
Того ж року тут розпочалися будівельні роботи, проти яких виступили місцеві активісти.
Після розголосу проблеми спеціально створена комісія ДП «Волинські старожитності» з’ясувала, що ділянка, відведена під забудову, досліджена не повністю і повідомила орендаря про необхідність зупинення земельних робіт.
На початку 2017 року забудовник обіцяв розчистити підземелля і відкрити їх для відвідувачів. Але ці роботи так і не розпочалися. Врешті депутати міськради скасували оренду Марії Поцілуй, але продовжили її для ТОВ «Луцькміськбуд».
У вересні 2017-го орендар найняв підрядником ТОВ «Житлобуд-2». Коли це підприємство розпочало будівельні роботи, знову ж відреагували громадські активісти.
Коли скандал набув нових обертів, директор Державного історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» Павло Рудецький повідомив, що ці підвали були внесені до реєстру пам’яток, але далі справа не пішла. Паспорту пам’ятки та облікової картки немає, тому, мовляв, не можна вважати цей об’єкт повноцінною пам’яткою. Посадовці заповідника переконували, що підземелля буде збережене та відновлене.
Вже у червні 2020 року депутати Луцької міської ради взялись скасовувати рішення 2011 і 2012 років, відповідно до яких ТОВ «Луцькміськбуд» надали земельну ділянку в оренду для будівництва житлово-офісного центру. Тоді з’ясувалося, що підприємство не платило за оренду з 2014 року.
У грудні 2022 року міськрада відмовилася продовжувати договір оренди земельної ділянки на Кафедральній, 13. Після цього ТОВ «Луцькміськбуд» безуспішно судилося з міською радою, щоб продовжити оренду. У березні 2023 року, Господарський суд Волинської області відмовив компанії у задоволені позову.
ТОВ «Луцькміськбуд» зареєстроване у 2006 році, основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Уповноважена особа – Тихін Павлюк, колишній депутат Луцької міської ради (2006-2010 рр.). Засновники: Людмила Попик та Володимир Чижук. Станом на 2024 рік, ТОВ «Луцькміськбуд» вже змінило назву на ТОВ «Містобуд КС». А новим керівником і одноосібним власником став Микола Свистунов з міста Мирноград Покровського району Донеччини.
Вже у 2024 році земельні ділянки на вулиці Кафедральній, 13 та вулиці Драгоманова, 15 надали в оренду на 7 років товариству «Містобудконцепт».
Адже виявилося, що ця компанія на третій день свого існування придбала у ТОВ «Луцькміськбуд» підземелля, які офіційно вважаються об’єктом незавершеного будівництва.
За даними аналітичної системи YouControl, власником та кінцевим бенефіціаром ТОВ «Містобудконцепт» є Олексій Бортнік. Однак під час розгляду цих рішень, інтереси компанії представляв Сергій Козак. Він розповів, що на Кафедральній, 13 та Драгоманова, 15 планують звести житлово-офісний комплекс і запевнив, що все буде в стилі Старого міста.
Пан Козак – керівник, засновник чи бухгалтер у кількох компаніях: ТОВ «Корт агро плюс», ТзОВ «Вальдемар», ПП «Констант-проект», ТзОВ «Євро гранд буд» та ТОВ «Гірники-агро», ТОВ «К-Гарант». Останнє підприємство зареєстроване у Луцьку, на Винниченка, 26, у будівлі «Директорії», якою керує соратник Ігоря Палиці Олександр Товстенюк.
Нагадаємо, луцький міський голова Ігор Поліщук представляє політичну партію «За майбутнє», лідером якої тривалий час був народний депутат Ігор Палиця.
Зрештою, наприкінці жовтня 2024 року на ділянці на вулиці Кафедральній, 13, де розташовані підземелля, будівельники почали заливати бетон. Це обурило депутатів міськради Андрія Лучика та Михайла Находа. Вони звернулися до правоохоронців.
Після розголосу відновлення будівельних робіт прокоментувала Луцька міська рада:
«Повідомляємо, проєкт цього будівництва погоджено центральним органом охорони культурної спадщини, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, а саме листом Міністерства культури України від 12.03.2012 № 349/22/51-12 щодо будівництва житлово-офісного комплексу по вул. Кафедральній, 13 у м. Луцьку. …
Залишки фундаментів підземель консервуються для майбутніх досліджень».
А ось що про будівництво на Кафедральній, 13 розповів начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Олександр Котис у коментарі виданню «Волинські новини»:
«Проєкт будівництва погоджений Міністерством культури України. Луцька міська рада чи її структурні органи не здійснюють ревізії і перевірки таких погоджень. Якщо проєкт погоджено в законний спосіб – він реалізовується, – пояснює посадовець. – Відповідно до закону, перед початком будівельних робіт на ділянці повинні попрацювати археологи. Ці роботи були проведені в 2024 році. Висновки археологів зберігаються в Інституті археології НАН України. Це процес, який відбувається між замовником робіт, тобто забудовником, та археологами. Ревізувати, перевіряти і коментувати методику проведення археології не є сферою компетенцій і повноважень органів місцевого самоврядування».
Нагадаємо, «Сила правди» писала, чим цікаві нові відреставровані підземелля в Луцьку.