Кримінальні новини і про ДТП переважають у місцевих новинах онлайн-медіа Волині

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

В луцькому інфопросторі онлайн-медіа тільки половина новин має місцевий контекст. Кожна третя новина — національні новини, ще 12% — міжнародні новини, кожна десята, або 11 % — новини з інших регіонів України. Якщо у всеукраїнських новинах, опублікованих в онлайн-медіа, темою №1 є російсько-українська війна, то у сегменті місцевих новин переважають негативні повідомлення про аварії та інші надзвичайні ситуації – майже 50% місцевих новин, по суті, кожна друга, стосувались ДТП, криміналу та надзвичайних ситуацій.  

Такими є дані моніторингу Інституту масової інформації, що тривав з 6 по 10 листопада. На 5 популярних волинських сайтах Інститут масової інформації проаналізував типи новин: місцеві/регіональні, національні, міжнародні та новини з інших регіонів, а також окремо досліджувалася тематика місцевих новин. Під аналіз потрапили такі сайти: «Волинські новини», «ВолиньPost», «Волинь24», «Район.in.ua», «Конкурент». У моніторингу враховувались лише новини, без аналітики, статей, інтерв’ю, розслідувань, блогів, репортажів, анонсів та авторських колонок. Всього було промоніторено 777 новин. 

На волинських сайтах також активно висвітлюють те, що відбувається на польсько-українському кордоні. Наприклад, сайт «Конкурент» писав, що величезні черги з українських вантажівок утворилися через страйк деяких польських перевізників, які блокують в’їзд українських вантажівок на митницю. На сайті «Конкурент» повідомлялось, що 11 листопада стало відомо про смерть далекобійника з Луцька. Найбільше міжнародних новин стосувалися Польщі, адже саме з цією країною межує Волинська область. В усіх медіа резонансними стали новини про блокування українських вантажівок на польсько-українському кордоні. Також волинські сайти писали про смерть помічника головнокомандувача Збройних сил України Геннадія Чистякова, який загинув внаслідок вибуху гранати. 

У всеукраїнських новинах була інформація про те, що Росія завдала ракетний удар по військових Збройних Сил України, яких зібрали на нагородження у прифронтовому селі на Запоріжжі. Тоді загинуло 19 військових 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Також є інформація, що командира відсторонили від роботи відсторонили на час слідства. 

Ілюстрація Маї Голуб

Майже половина місцевих новин, 48% новин від загальної їх кількості, – кримінальні новини, про ДТП та надзвичайні події. Про соціальні наслідки війни в місцевих новинах було 14% матеріалів, кожна 10 новина була про місцеву політику та соціальні проблеми. На тему здоров’я та медицини сайти опублікували 6% місцевих новин. Найменше матеріалів було на тему прав людей — 0,25%,  волонтерство, культуру/спорт — по 3% відповідно, війну та бойові дії — 1 % новин.

Новини про аварії на дорогах, надзвичайні події та кримінал — це, переважно, не ексклюзивні новини, а прессрелізи поліції, прокуратури, СБУ, ДСНС або інших сайтів. Також є у медіа були новини з судових засідань. Наприклад, як у новині «Не кермував авто, а допомагав завести: волинянин доводив у суді, що невинний у п’яному водінні». 

На тему медицини та здоров’я волинян також було небагато новин – 6% від загальної кількості новин місцевого контексту. Зокрема, 7 листопада на сайті «Конкурент» йшлося про те, що на Волині захворюваність на COVID-19 зросла на чверть. Також на цьому сайті була корисна інформація, що українцям знову дозволили  відкривати лікарняний дистанційно.  

Новини з інших регіонів були навіть про хом’яків. Наприклад, про нову домівку одеських хом’яків, яких випустили на волю у Тарутинському степу на сайті Район.in.ua. 

Редакція сайту «Волинь24» у новинах про інші регіони часто використовує клікбейт. На сайті можуть не писати в заголовку, де конкретно і що відбулося, а узагальнювати, щоб читач відкрив цю новину. Наприклад, «загадкова» назва В одному з районів області у лісі знайшли ракету рф одразу сприяє відкриттю новини, бо неясно, в якій саме області це відбулося. Лише відкривши новину, можна дізнатися, що мова йде про Київську область. Або ж ще один приклад новини  із назвою «Зранку у області на заході України пролунали вибухи». Ніхто не пише назву області спеціально, аби читач відкрив і прочитав, що йдеться про Хмельницьку. 

Соціальні наслідки війни включали новини про загиблих на війні та поранених. Такі новини на кшталт «ВолиньPost» про реконструйований гуртожиток одного з луцьких університетів, куди почали заселяти переселенців. 

З моніторингу можна зробити висновок, що має бути більше новин на тему волонтерства, прав людей та про культуру. Адже волиняни роблять справді багато корисних та добрих справ про які варто знати іншим. Наприклад, на сайті «Волинські новини» була новина про те, що у Луцьку діти на блокпосту зібрали гроші на ремонт авто для військових. Діти зробили добру справу, адже їм вдалося зібрати понад 23 тисячі гривень. Вони передали гроші працівникам СТО на ремонт автомобіля для військових. Школярі розпочали збирати гроші на потреби військових у червні 2022 року на вулиці Карпенка-Карого у Луцьку. На сайті «Конкурент» є цікава новина, що переселенка з Авдіївки плете маскувальні сітки у Володимирі на Волині. 


Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Схожі Публікації

Антимонопольний комітет України

Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України викрило змову на торгах із закупівлі нафтопродуктів для...

Детальніше
Наступна новина

НОВИНИ