Добігає кінця черговий непростий для українців загалом і для Центру журналістських розслідувань «Сила правди» зокрема рік. Попри все у 2024-ому ми розслідували, писали, знімали, творили, добивалися змін, відстоювали у судах право отримувати інформацію та інформувати. Якщо підбити підсумки наших досягнень у цифрах, то загалом ми підготували 15 журналістських відеорозслідувань, 10 програм циклу «Новини з тилу», чотири репортажі з зони бойових дій, кілька інтерв’ю, а також 73 короткі відео. За рік, що минає, YouTube-канал «Сили правди» отримав 619 тисяч переглядів і 5,4 тисячі нових підписники.
Тож пропонуємо вам підбірку ТОП-10 відео на нашому YouTube-каналі, які наші глядачі дивилися найчастіше у 2024 році.
10 місце: «Оздоровили» ліс сокирами через гриби: деталі однієї сумнівної рубки на Волині
Майже п’ять гектарів лісу потрапило під санітарну рубку в урочищі Ковбань Луцького району. У Горохівському лісництві журналістів переконували, що зрізають лише хворі дерева. Щоправда, не могли дійти згоди щодо патології. Одні кивали на тріщини від морозу, інші стверджували, що дерева всохли через зараження опеньками. Місцеві ж жителі переконували, що з лісу вивозять здорові дуби.
Це журналістське розслідування переглянули 4 927 разів.
9 місце: Котедж з басейном у держзаказнику. Кому пощастило пожити у козирному будинку після приватизації
У цьому розслідуванні ми детально показали глядачам, як будинок посеред державного заказника у Воротневі вибув з державної власності і став прихистком для друзів і колег головного лісівника Волині і Рівненщини Олександра Кватирка. Формально стару халупку у 2017 році Ківерцівський лісгосп безоплатно переписав на рядового лісничого. Але той володів майном лише кілька місяців. На місці хати виріс розкішний двоповерховий котедж з гаражем на три автівки і навіть басейном.
У різний час майно належало колишньому директору філії «Одеське лісове господарство», столичному бізнесмену Олексію Веселовському, луцькому бізнесмену Тарасові Ковальчуку, а врешті в ньому мешкала сім’я Кушілів. Усі ці люди не заперечували знайомства з директором Поліського лісового офісу.
Журналістське розслідування уже переглянули 5 282 рази.
8 місце: Хто забудовує заповідні землі на території колишнього лісгоспу поблизу Луцька
Наближена до директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка людина зводить котеджі на землях держлісфонду. Будівлі розташовані в заказнику «Зубр» поблизу елітного майнового комплексу для мисливців у Звірові. Це стало можливим завдяки тому, що вже кілька років поспіль в’їзд на територію колишнього лісівничого подвір’я закритий для загалу, а майно перейшло у приватну власність. Поліський лісовий офіс ситуацію не коментує, а в Держекоінспекції розводять руками і переконують, що не мають права перевіряти об’єкт.
Розслідування про це будівництво переглянули 5 379 разів.
7 місце: Житлові комплекси замість виробництва: що не так із забудовою Привокзального мікрорайону у Луцьку
У Луцьку розгорівся скандал навколо майбутньої забудови Привокзального кварталу поблизу вулиці Клима Савура. Розробники містобудівного документа, який мав би її упорядкувати, запроєктували майбутній освітній заклад та сквери на приватних промислових ділянках. Це обурило підприємців, які бояться виселення і вимагають від таємничого замовника документації врахувати і їхні інтереси.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, чому виник конфлікт та хто буде забудовувати Привокзальний мікрорайон.
Цю історію переглянули 6 708 разів.
6 місце: Чому перекрили відремонтовану вулицю багатого передмістя Луцька та як вирішити проблему мікрорайону
На вулиці Григорія Андрузького, що у селі Прилуцьке на околиці Луцька, розгорівся скандал: на дорозі встановили стовпці, які зробили її тупиковою. Таким чином вулицю загального користування, яку напередодні відремонтували за понад мільйон гривень з бюджету громади, спробували привласнити місцеві жителі, інші ж змушені були об’їжджати перешкоду. Те саме стосувалося пожежників і медиків. Влада майже рік не могла владнати конфлікту і розблокувати дорогу, але після нашого матеріалу стовпці врешті демонтували.
Сюжет про цю історію переглянули 7 975 разів.
5 місце: Збирають гроші в шухляду за сумнівні довідки: у волинській лікарні наживаються на студентах
У поліклініці Волинської обласної інфекційної лікарні брали гроші у студентів за довідки для поселення у гуртожитки. Платню збирали готівкою у шухляду, а документ видавали без жодних обстежень і навіть… лікаря. І хоча цю довідку можна отримати безкоштовно в будь-якому закладі, де є дерматолог, керівництво гуртожитків скеровує виключно в інфекційну лікарню, де останні кілька років працює корупційна схема. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, хто і як наживається на студентах.
Це журналістське розслідування подивилися 8 223 рази.
4 місце: Вбив дитину і не сів: як винуватець смертельної ДТП у Луцьку намагається уникнути в’язниці
Засуджений на шість років позбавлення волі винуватець ДТП, в якій загинула дев’ятирічна дитина і постраждали ще двоє людей, замість Городоцького виправного центру, де офіційно відбував покарання, жив у луцькій квартирі і навіть водив авто. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» отримав відео з камер спостереження, а також з’ясував, що Артем Приходько, прикриваючись медичними довідками, ухилявся від виконання вироку. Крім того, Державна установа «Городоцький виправний центр №131» клопотала у суді, щоб звільнити засудженого від відбування покарання через стан його здоров’я.
Проте після нашого розслідування Артем Приходько «видужав» і йому «докинули» ще кілька років за невиконання вироку і зберігання наркотиків.
Цю резонансну відеоісторію переглянули 27 169 разів.
3 місце: Рекордні багатоповерхівки «Континіума» замість заводу. Як Івахіву дісталася земля в центрі Луцька
Луцький завод зі столітньою історією «Електротермометрія» ще десяток років тому був відомим в Україні та за її межами виробником термовимірювальних приладів. І хоч частково підприємство продовжувало працювати до 2021-го, зараз на місці «ЕТМ» – руїна. У недалекому майбутньому там з’явиться черговий житловий комплекс. Збудує його, звісно, не хто-небудь, а компанія із фінансово-промислової групи «Континіум», лідером якої є народний депутат з Волині Степан Івахів.
Як занепадав відомий завод та як «Континіум» заволодів ним, аби збудувати там новий ЖК, з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Це журналістське розслідування подивилися 27 884 рази.
2 місце: Досі не в ПЦУ і не збираються: кілька складних питань для волинських священників УПЦ (МП)
На третьому році повномасштабної війни Росії проти України під юрисдикцією Української православної церкви, яка за висновками експертів, має церковно-канонічний зв’язок з РПЦ, досі залишаються понад п’ять сотень волинських церковних громад. У 2022-му з УПЦ в ПЦУ перейшло 45 парафій, а у 2023 році таких було 23. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поспілкувався з настоятелями волинських храмів, які поки не наважились на такий крок.
Опитування священнослужителів на YouTube вже подивилися 29 625 разів.
1 місце: Хата – WOGонь! Як друзі сім’ї головного лісівника Волині і Рівненщини поселилися у заказнику
На території ботанічного заказника загальнодержавного значення «Воротнів» з’явилися нові жителі. І це не олені чи кабани, а… люди. Звичайним відвідувачам на територію так званої «Волинської Швейцарії» проїзд обмежений, однак для «друзів» лісових чиновників можна зробити виняток з правил. Хто і за що отримав можливість пожити серед краси держлісфонду, та як там узагалі з’явилася приватна власність, з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Викриття про мешканців котеджу в заказнику і їхні зв’язки з керівництвом лісової галузі регіону на YouTube переглянули 248 816 разів.
У 2025 році «Сила правди» продовжить працювати над відеорозслідуваннями про злочинні схеми, статки і комфорт представників влади на Волині. Якщо ви підтримаєте ЗСУ і редакцію, то ми зможемо підготувати їх ще більше. Ви можете налаштувати на нашому сайті опцію регулярних щомісячних донатів на посильну суму на статутну діяльність Центру журналістських розслідувань «Сила правди», або ж зробити одноразову пожертву.
Про результати роботи «Сили правди» впродовж років діяльності можна почитати у наших щорічних публічних звітах. Про використання зібраних коштів ми також обов’язково звітуємо у щорічних звітах.
У будь-якому разі підпишіться на YouTube-канал «Сили правди», щоб не пропустити нові розслідування і цікаві відео від нашої команди. Також редакція підготувала для вас ТОП-10 публікацій, які найбільше читали у 2024 році.