За сім років роботи Центр журналістських розслідувань «Сила правди» відкривав очі правоохоронцям на резонансні порушення, повертав у в’язницю злочинців, добивався штрафів для олігархів та політиків, знімав незаконні шлагбауми та навчав громадськість прийомам розслідувачів. Ці та інші підсумки роботи редакції журналісти підбивали 19 жовтня під час зустрічі з читачами на території Музейного простору «Окольний замок» у Луцьку. Хто прийшов на день народження видання, про що ще говорили, що їли та пили, розкажемо далі.
В коференц-залі «Окольного замку» зібралося кілька десятків людей: здебільшого журналісти, студенти, активісти, втім, були і представники місцевого політикуму. Варто зазначити, що ніхто з фігурантів журналістських розслідувань на зустріч не прийшов, хоча винуватці свята сподівались… Поки гості всідалися, ми почіплялися до них із запитанням «Чому варто читати «Силу правди»?
«Журналістське розслідування допомагає нам мати правдиву думку про те, що відбувається навколо, знати, за кого голосувати на виборах і знати, що робити щодня», – відповіла журналістка Оксана Коваленко.
А колишній луцький міський голова Богдан Шиба заявив, що нині на кожен матеріал «Сили правди» має активно реагувати громада, бо без суспільного резонансу змін не буде.
«Сама редакція, самі журналісти нічого не зроблять. Вони висвітлюють це все. А далі треба, щоб включалося суспільство… Тому зараз найголовніше тим всім розслідуванням давати поштовх, щоб був результат», – каже пан Шиба.
На початку зустрічі гостям показали ролик, у якому журналісти «Сили правди» щось розкопували… У прямому значенні – лопатою копирсалися у землі!
Далі директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач розповів про місію видання та підбив основні підсумки роботи за 7 років.
Зокрема, з часу створення Центру журналісти «Сили правди» підготували 170 журналістських розслідувань, 340 аналітичних статей та 85 відеопрограм у YouTube.
Крім того, керівник редакції розповів сім історій успіху видання. Серед іншого, згадав, як засудженого за смертельну аварію лучанина Артема Приходька завдяки публікації «Сили правди» повернули у виправний центр. Зловмиснику не вдалося прикритися сумнівними довідками від лікарів, щоб уникнути покарання.
А ще журналісти «Сили правди» впродовж кількох років писали про справу волинського судді-корупціонера Івана Підгорного. Врешті у нього забрали почесну пенсію у 100 тисяч гривень. З кумедного – Юрій Горбач пригадав, як через «забутий» офіс у Луцьку ледь не покарали лідера Радикальної партії Олега Ляшка.
Для того, щоб журналістських розслідувань та історій впливу ставало більше, кожен охочий може допомогти редакції одним із чотирьох доступних способів: підтримати Збройні сили України, написати тему чи надати інформацію щодо можливих зловживань на електронну пошту, запросити друзів підписатися на платформи «Сили правди», або ж стати доброчинцем Центру.
Напередодні семиріччя «Сила правди» долучилася до великого 15-ти мільйонного збору благодійного фонду «Ангар.Україна», щоб закупити необхідне обладнання для Збройних Сил України.
Під час зустрічі влаштували розіграш призів за донати. Гості заходу мали змогу виграти книгу з автографом Олександра Котиса «Луцьк. 1000 років життя та історії», шкіряну обкладинку на документи і торбинки від «Сили правди» зі стікерами «дєньгі са Страсбурга», «Зустрінемось в суді», «Порадійте за людей» та іншими. Всі ці фрази журналісти видання свого часу чули від фігурантів розслідувань.
Наприклад, про згадані гроші з Франції говорив керівник підприємства «Начмед», яке у Луцьку штампувало медичні довідки за гроші без належних обстежень. Мовляв, хтось в Європі заплатив «Силі правди» за розслідування. Про це, спілкуючись з читачами, розповіла авторка цього матеріалу Ірина Кравчук.
Загалом впродовж десяти днів збору та безпосередньо під час самого заходу завдяки небайдужості читачів і глядачів редакція зібрала для ЗСУ 21235 гривень. Втім, основний 15-мільйонний збір БФ «Ангар.Україна» ще триває, тож до нього ще можна долучитись.
Також учасники зустрічі мали змогу поставити запитання журналістам та редакторці «Сили правди». Серед іншого запитували винуватців свята, якими якостями має володіти журналіст-розслідувач, джерела фінансування редакції, про погрози від фігурантів матеріалів.
«Хорошого розслідування не зробиш без небайдужості, наполегливості, та уваги до деталей», – вважає журналістка Валентина Куць.
Щодо погроз та спроб підкупу, то редакторка Оксана Петрук розповіла, що адвокат одного з фігурантів розслідування погрожував оприлюдненням подробиць судової справи щодо її родичів, а працівник лісового господарства якось намагався «домовитися» про співпрацю.
Про джерела фінансування розповів директор видання. Зокрема він зазначив, що майже 95 відсотків коштів надходить від іноземних міжнародних організацій, які підтримують незалежну журналістику та демократію, решта – внески читачів. Детальніше про систему фінансування редакції можна почитати в розділах «Про нас» та «Звіти».
Учасники зустрічі подивилися ролик зі «закадровими» моментами з роботи журналістів. Там редакторка Оксана Петрук сміливо долала двометровий паркан, журналістку Ірину Кравчук під час роботи вкусила собака, а один з фігурантів розслідування зустрічав знімальну групу майже голяка…
Далі господарі частували гостей тортом і кавою. Наприкінці заходу до зустрічі приєдналися за посередництвом відеозв’язку військовослужбовці: колишня журналістка Наталія Тарковська і громадський активіст Сергій Рижков. Вони привітали журналістів зі святом і наголосили на важливості їхньої роботи.
Зустріч з читачів з журналістами завершилася екскурсією Окольним замком.
Нагадаємо, у 2021 році на честь свого 4-річчя команда «Сили правди» провела антикорупційну екскурсію Луцьком.