У Волинській облдержадміністрації створили комісію, щоб контролювати використання земель лісового фонду і лісових ділянок. Відповідне розпорядження підписав незадовго до звільнення голова ОДА Юрій Погуляйко.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, хто увійшов до дорадчого органу і чому в ньому взагалі виникла потреба.
Юрій Погуляйко розпорядився створити комісію з контролю використання земель лісового фонду та лісових ділянок 31 жовтня 2024 року. Водночас він затвердив положення, яким обумовлено завдання, а також персональний склад цього органу.
Згідно з цими документами, комісія контролюватиме використання лісів, виділених на Волині для довгострокового тимчасового користування з культурно-оздоровчою, рекреаційною, спортивною, туристичною і освітньо-виховною метою, а також для проведення науково-дослідних робіт, потреб мисливського господарства. Дорадчий орган має стежити за порядком та умовами виділення земель лісового фонду та лісових ділянок. Перевіряти чи господарська діяльність не суперечить передбаченим законом і договором цілям використання лісів, чи дотримується суб’єкт господарювання умов довгострокового тимчасового користування та інше.
Комісія складатиметься з 13 осіб, але положенням передбачено, що в разі потреби до неї залучатимуть сторонніх експертів, в тому числі з громадських організацій.
Головою цього дорадчого органу призначили тимчасового виконувача обов’язків начальника управління архітектури і містобудування Волинської ОДА, колишнього очільника головних управлінь Держгеокадастру на Волині та Хмельниччині Василя Василенка.
До речі, пану Василенку не завадила очолити управління ОДА і комісію кримінальна справа про можливі оборудки з землею під час роботи у Хмельницькій області. Його обвинувачують у зловживанні владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (частина друга статті 364 Кримінального кодексу України). Нині справа перебуває в суді, процесуальне керівництво здійснює Офіс Генерального прокурора.
Заступницею голови комісії призначили начальницю управління екології Лесю Герасимчук. Секретарем комісії буде заступниця начальника відділу містобудівного кадастру та земельних відносин обласної державної адміністрації Наталія Грицаюк.
До складу дорадчого органу також увійдуть: представниця Ковельської РДА Інна Боць, керівник податкової служби області Сергій Лисеюк, начальник Північно-західного міжрегіонального управління лісового і мисливського господарства Сергій Чуприна, перший заступник начальника Луцької РДА Сергій Шкода, завідувач сектору з питань запобігання і виявлення корупції при ОДА Олександр Кондрацький, перший заступник начальника Камінь-Каширської РДА Олександр Михалік, головний спеціаліст відділу юридичного управління апарату ВОДА Олександр Ралець, виконувач обов’язків начальника головного управління Держгеокадастру в області Сергій Волчок, начальник відділу контролю за використанням бюджетних коштів управління внутрішнього аудиту ВОДА Володимир Хвещук та начальниця відділу земельних ресурсів та екології Володимирської РДА Марина Повзун.
У 2019 році, працюючи в Устилузькій міській раді, пані Повзун попалася на хабарі. У суді провину визнала. Проте посадовицю тоді не звільнили, бо за словами очільника громади, такого не було зазначено у судовому рішенні. Щоправда, вона потрапила до реєстру корупціонерів. Нині ж Марина Повзун очолює відділ земельних відносин у Володимирській РДА і зібралась контролювати використання земель держлісфонду.
«Сила правди» попросила Василя Василенка прокоментувати потребу створення комісії з контролю за користуванням лісовими ділянками. Він відповів, що до цього керівника ОДА підштовхнули викривальні публікації в медіа.
«Є непоодинокі журналістські розслідування щодо земель, які надані для рекреаційних потреб в відповідності до лісового кодексу. Також є відповідні запити правоохоронних органів. Це викликало потребу перевірити, що ж там робиться.
Ділянки для таких потреб надаються вже більше 20 років, їх є декілька десятків. Тому створили таку комісію», – заявив посадовець.
За словами Василя Василенка, комісія наразі вивчає ситуацію в області з використанням земель лісового фонду і лісових ділянок. Вона не зможе притягнути до відповідальності порушників, але шукатиме інші методи впливу.
«Зловживання ж різні бувають. Можливо, будуть рекомендації до користувачів ділянок чи землекористувачів про усунення несуттєвих порушень. Якщо ж порушений закон, можливо будемо направляти результати розгляду комісії у правоохоронні органи. Комісія не може, звісно, вживати безпосередніх заходів, як от накладання штрафу, але ми можемо рекомендувати розірвання договорів», – зазначив пан Василенко.
«Довгострокове тимчасове користування – це фактично схема прихованої оренди земель лісового фонду, – коментує керівник експертного відділу ГО «Українська природоохоронна група» Петро Тєстов. – В тому числі і в межах заповідних територій – заказників та національних парків. Це можуть бути як і ресторани біля траси, так і якісь мисливські будиночки чи бази відпочинку на берегах озер. Навіть не сумніваюсь що значна кількість таких ділянок використовується з порушенням – наприклад десь щось побудували всупереч режиму територій заказнику, десь обмежили доступ до берегів водойм. Більш цікаво, чи стане політичної волі ці порушення фіксувати, і розривати договори з порушниками».
Врешті у самому положенні про комісію вказано, що її рішення мають рекомендаційний характер.
У 2022-му «Сила правди» розповідала, що голова Волинської ОДА Погуляйко за два роки «роздав» 24 гектари лісу. Врешті і його попередники не цуралися цієї схеми, що допомагала впливовим особам легалізувати користування державним лісом.
Якщо ви підтримаєте ЗСУ і редакцію, то Центр журналістських розслідувань «Сила правди» зможе підготувати ще більше статей та журналістських розслідувань про злочинні схеми, статки і корупцію влади та політиків на Волині.
Про результати роботи «Сили правди» впродовж років діяльності можна почитати у наших щорічних публічних звітах. Про використання зібраних коштів ми також обов’язково звітуємо у щорічних звітах.