Дві столичні фірми, тісно пов’язані з Волинню, змовилися під час тендеру із закупівлі електроенергії для Передпускової дирекції шахти №10 «Нововолинська». Антимонопольний комітет України оштрафував кожного зі змовників на 68 тисяч гривень.
Про це йдеться у повідомленні Західного міжобласного територіального відділення АМКУ.
Тендер на закупівлю понад семи мільйонів кіловат-годин електроенергії ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» оголосила у грудні 2020 року. За таку кількість електрики гірники запланували заплатити 14,6 мільйона гривень.
Участь у торгах взяли дві фірми зі столичною реєстрацією: товариства з обмеженою відповідальністю «Енсол Україна» та «Мексвен». Останнє підприємство запропонувало ціну на понад 35 відсотків нижчу, ніж у конкурента – майже 9 мільйонів гривень проти більш ніж 14 мільйонів. Втім, представники «Мексвена» не пояснили причини аномальної дешевизни, тому замовник змушений був відхилити його ставку. Підряд отримало ТОВ «Енсол Україна».
Адмінколегія Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 5 листопада 2024 року констатувала змову між ТОВ «Енсол Україна» та ТОВ «Мексвен» під час цього тендеру. Антимонопольники встановили, що ці підприємства під час підготовки та участі у торгах узгоджували свою поведінку.
Зокрема з’ясувалося, що співзасновник та генеральний директор ТОВ «Енсол Україна» Андрій Гаврилко заплатив 3400 гривень за подання тендерної пропозиції ТОВ «Мексвен» на авторизованому електронному майданчику.
Крім того, для реєстрації ТОВ «Мексвен» на майданчику «zakupki.prom.ua», подання ТОВ «Енсол Україна» тендерної пропозиції на торги, численних входів в електронну поштову скриньку, яку ТОВ «Мексвен» вказало в податковій декларації, та онлайн-банкінги конкуренти використовували однакову ІР-адресу, яка належить батькові співзасновника та генерального директора ТОВ «Енсол Україна» Віктору Гаврилку.
Також «Мексвен» та «Енсол Україна» вказували однакову адресу в деяких тендерних документах. У податковій декларації за 2020 рік ТОВ «Мексвен» зазначено номер телефону, що збігається з номером із тендерної пропозиції ТОВ «Енсол Україна».
Частина електронних файлів із тендерних пропозицій конкурентів мають спільні характеристики: створені в один день, в одному й тому ж додатку.
Отож адміністративна колегія Західного міжобласного тервідділення АМКУ вирішила, що учасники тендеру порушили законодавство про захист економічної конкуренції та спотворили результати торгів. ТОВ «Енсол Україна» та ТОВ «Мексвен» оштрафували на 68 тисяч гривень кожне. Також протягом трьох років бюджетні заклади не зможуть співпрацювати з цими фірмами.
ТОВ «Мексвен» із київською реєстрацією засноване понад сім років тому. Статутний капітал підприємства – лише 500 гривень. Керівник і власник – ковельчанин Олександр Бойчук.
ТОВ «Енсол Україна» нині має київську «прописку», але зареєстроване було понад 8 років тому в Ковелі. Основний вид діяльності фірми стосується права, тобто йдеться про послуги адвокатів та нотаріусів.
Крім того, ТОВ «Енсол Україна» судилася з Володимирською окружною прокуратурою через низку додаткових угод з іншим гірничим волинським держпідприємством «Дирекція по будівництву об`єктів». Внаслідок ухвалення цих документів у 2021 році фірма декілька разів незаконно збільшувала ціну на електроенергію. Тепер, згідно з рішенням Господарського суду Волинської області та постановою Північно-західного апеляційного господарського суду фірма змушена повернути у державний бюджет майже 1,6 мільйона гривень переплати. До речі, у відкритій закупівлі, внаслідок якої ТОВ «Енсол Україна» отримало цей підряд, також брало участь товариство «Мексвен».
Нагадаємо, в компанії «Енсол Україна» у 2020 році фінансовим директором працював колишній кандидат в мери Ковеля від «Слуги народу», а нині голова бюджетної комісії Ковельської міськради Олег Уніга.
Раніше «Сила правди» писала, що фірми депутата Волинської облради та сина колишнього дорожника оштрафували на мільйон за змови на тендерах.