Перейти до основного вмісту

Суд визнав незаконним рішення Луцькради про приватизацію приміщення книгарні «Освіта»

Джерело:
Сила правди

Засідання суду у справі луцької книгарні-довгожительки «Освіта» відбулося 18 лютого.

Нагадаємо, ще в серпні Луцька міська рада прийняла рішення про приватизацію через аукціон приміщення площею 174,4 кв. м. на проспекті Волі, 8, в якому вже майже 60 років знаходиться книгарня «Освіта».

«Освіта» – комунальне підприємство Волинської обласної ради і вже кілька років користується приміщенням міської комунальної власності за 1 гривню на рік. Договір оренди із книгарнею закінчився 31 жовтня минулого року і в Луцькраді його вирішили не продовжувати, а продати приміщення на аукціоні, аби збільшити надходження до бюджету. Так як це зробили із приміщенням сусідньої «Планети». Натомість, «Освіті» обласна влада пообіцяли знайти інше приміщення.

Однак, Закон України «Про посилення захисту майна редакцій засобів масової видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження, творчих спілок» забороняє приватизацію приміщень книгарень. Саме це і стало аргументом для прокурорів аби звернутися до суду.

У суді юрист Луцькради Андрій Максим’як заперечив проти позову. Посадовець обґрунтував це тим, що приміщення ще не відчужене, а відповідне рішення Луцькради аж ніяк закону не суперечить. Мовляв, якби приміщення вже продали і уклали договір купівлі-продажу, тоді можна було б про щось дискутувати. Суддя Віталій Войціховський та представниця прокуратури запитали Андрія Максим’яка чи означає таке рішення міськради, що розпочався процес відчуження приміщення на що той заперечив. Мовляв процедура відчуження починається з укладення договору купівлі-продажу і закінчується його державною реєстрацією.

Начальниця відділу з питань управління комунальним майном Волинської обласної ради Мирослава Якимчук у суді зазначила, що облрада у зв’язку із рішенням Луцькради має намір перенести книгарню «Освіта» у приміщення на вулиці Винниченка, 67, де ще донедавна працював бар «Хештег». Для проведення ремонту у цьому приміщенні Волиньрада виділила близько півмільйона гривень.

Суддя Віталій Войціховський запитав Мирославу Якимчук чи вважає вона рішення Луцькради незаконним, однак, посадовиця довірилася рішенню суду.

Директор книгарні «Освіта» Оксана Грінченко у суді заявила, що досі не бачила приміщення, у яке облрада збирається перенести підприємство. «У пресі звучала інформація, що те приміщення також планують продавати. В час інформаційної війни нищити книгарні – ненормально», – додала Оксана Грінченко.

Також суддя запитав у начальниці відділу комунального майна Волинської обласної ради Мирослави Якимчук чи забезпечуватиме нове приміщення потреби книгарні «Освіта».

Ми не вбачаємо проблеми в тому, що «Освіта» змінює місце розташування. Вулиця Винниченка теж є центром міста і ми підтримуємо наші комунальні підприємства, є відповідна обласна програма. Зараз це триповерхове приміщення на Винниченка звільнене, але проблема в тому, що воно не опалюється. Тому довелося проводити роботи щодо заміни системи опалення і коли минуть морози вони будуть завершені. Треба буде ще зробити ремонт, окремий вхід. За місяць-півтора ми зможемо переселити туди книгарню, – зазначила Мирослава Якимчук.

Також посадовиця додала, що є усні домовленості між обласною і міською владою про те, що поки «Освіта» не переїде в нове приміщення, ніякі дії щодо продажу їхнього приміщення не вчинятимуться.

Зрештою, суд в особі судді Віталія Войціховського вирішив задовольнити позов прокуратури, визнати незаконним та скасувати рішення Луцькради щодо приватизації приміщення книгарні «Освіта» на проспекті Волі, 8.

Рішення суду ще не набарало законної сили, міськрада може подати апеляцію. Представник Луцькради Андрій Максим’як зазначив, що питання оскарження рішення суду будуть вирішувати після того, як отримають повний текст документа.

Раніше Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував фінансову звітність комунальних книгарень «Освіта» та «Планета».

 

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy