• Про нас
  • Звіти
  • Медіакіт
  • Контакти
  • Поскаржитися на публікацію
Понеділок, 24 Листопада, 2025
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > Новини > Суд виправдав волинського земельника, який погодив приватизацію 26 ділянок лісового фонду

Суд виправдав волинського земельника, який погодив приватизацію 26 ділянок лісового фонду

Автор: Ольга Приходько
20 Лютого 2024 в 11:10
У категорії: Новини
Микола Заїка

Колишнього начальника управління Держкомзему в Луцькому районі Миколу Заїку у 2021 році звинуватили у службовій недбалості. Посадовець погодив передачу у власність 26 ділянок лісового фонду під садівництво. Ділянки державі повернули, натомість земельника у судах виправдали.

Про це йдеться в ухвалі Волинського апеляційного суду від 8 лютого 2024 року.

Згідно з матеріалами справи, у березні 1993 року Боголюбська сільська рада прийняла рішення про вилучення з користування «Луцького лісгоспу» 4,3 га землі та її передачу у користування садівничому товариству «Дубок». На це рішення заявила протест прокуратура і у травні того ж року сільраді довелось його скасувати. Попри це, вже наприкінці 2008 року у раді вирішили дозволити членам садівничого товариства розпочати процес приватизації землі. 

Садівники замовили приватній фірмі «Реформатор» інвентаризацію земель СТ «Дубок» та виготовлення на неї технічної документації, а фірма використала для цього старе рішення ради від березня 1993 року. У жовтні 2009 року Луцька районна державна адміністрація затвердила документацію, а у березні 2010-го – надала дозвіл на виготовлення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність. Йшлося, зокрема, про передачу 26 земельних ділянок площею 0,1197 га кожна.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Як стверджувало слідство, у червні 2010 року розроблені проєкти землеустрою отримали позитивні висновки від начальника управління Держкомзему в Луцькому районі Волинської області Миколи Заїки. Надалі ж Луцька РДА остаточно затвердила передачу ділянок членам СТ «Дубок», які отримали державні акти на землю.

Таким чином 26 ділянок лісового фонду загальною площею 3,11 га опинились у приватному володінні з цільовим призначенням – «для ведення садівництва».

Правоохоронці помітили вказане порушення лише у 2016 році. Тоді відкрили кримінальну справу щодо зловживання службовим становищем посадовцями Луцької РДА, Боголюбської сільської ради та управління Держкомзему в Луцькому районі. Окрім того, прокуратура звернулась до суду із позовом щодо повернення приватизованих земель у державну власність. Через рік Луцький міськрайонний суд визнав недійсними усі 26 державних актів на землю, а ділянки було вирішено повернути у користування ДП «Ківерцівське лісове господарство» (правонаступник «Луцького лісгоспу», – авт.). 

Як повідомляла «Сила правди», у 2020 році це рішення підтвердив Верховний суд України.

Водночас, за результатами слідства судити почали начальника управління Держкомзему в Луцькому районі Миколу Заїку. Його звинуватили у службовій недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України). Посадовець нібито не провів належної перевірки усіх документів і не встановив, що земельні ділянки відносяться до земель лісового фонду та погодив їх передачу під садівництво. Внаслідок цього ДП «Ківерцівське лісове господарство» отримало збитків на 854,6 тисячі гривень. 

Розгляд справи щодо Миколи Заїки розпочався у Луцькому міськрайонному суді на початку 2021 року. А у вересні 2022 року земельника виправдали. 

Під час цього розгляду посадовець стверджував, що позитивні висновки про передачу землі базувались на рішенні сільради від 1993 року. Водночас підстав сумніватися, що воно дійсне – у нього не було. 

Суд теж не побачив «криміналу». Мовляв, на розробленій фірмою «Реформатор» технічній документації були необхідні підписи посадових осіб Ківерцівського лісгоспу. При цьому сам лісгосп не заявляв ані про збитки, ані про повернення ділянок. 

Згодом прокуратура оскаржила цей вирок. Зокрема, у березні 2023 року Волинський апеляційний суд відправив справу на новий розгляд до Луцького міськрайонного суду. 

Під час розгляду справи слідство надавало лист ДП «Ківерцівське лісове господарство» від 2015 року, у якому вказувалося, що державне підприємство впродовж 2008-2012 років не погоджувало вилучення ділянок із земель лісового фонду на території Боголюбського лісництва. 

Крім того, Державна інспекція сільського господарства у Волинській області у 2016 році провела перевірку передачі земельних ділянок Боголюбською сільською радою, Луцькою РДА та управлінням Держкомзему. Цією перевіркою також встановили, що землю віддали без її вилучення з лісництва. Разом з тим, суд визнав ці докази недопустими і додатково вказав, що отриманий слідством висновок експертизи щодо ринкової вартості земельних ділянок не доводить вини земельника. Натомість суд зазначив, що передана йому документація містила необхідні підписи та зрештою вироком від 13 жовтня 2023 року виправдав Миколу Заїку ще раз.

8 лютого 2024 року Волинський апеляційний суд залишив цей вирок без змін. Водночас прокуратура може оскаржити таке рішення у Верховному суді України.

У 2020 році Микола Заїка очолював Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, а пізніше обімав посаду заступника керівника. У травні 2021 року він подав декларацію перед звільненням. У документі вказував, що володіє двома земельними ділянками на 6 та 38 соток у селах Промінь та Зміїнець Луцького району. У селі Зміїнець він також мав будинок на 189,8 квадрата та господарську будівлю на 191,4 квадрата. А у селі Промінь – об’єкт незавершеного будівництва, зокрема, садовий будинок на 30 квадратних метрів. Додатково у Луцьку посадовцю належала квартира на 47,8 квадратних метрів. Його дружина Надія мала у власності гектар землі у селі Баківці та майже 18 соток землі у Боратині Луцького району.

Микола Заїка користувався автівкою Mitsubishi ASX 2011 року випуску, яка офіційно належала Миколі Хвесику. 

У 2021 році посадовець отримав 233,7 тисячі гривень зарплати від Головного управління Держгеокадастру у Волинській області та 63,3 тисячі гривень пенсії. Також задекларував одержання 106,3 тисячі гривень від передачі електричної енергії ТОВ «Волиньелектрозбут» та 1807 гривень банківських процентів. Він зберігав 250 тисяч гривень готівкою. Його дружина у 2021 році одержала 82,2 тисячі гривень пенсії та мала заощадження – 200 тисяч гривень. 

Раніше «Сила правди» повідомляла, що Вищий антикорупційний суд почав розглядати справу про хабарництво депутата Волиньради Валентина Кошельника.

Ольга Приходько

Редакторка Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: Алла ПолюшкоАндрій СівчукВерховний СудвирокВолинський апеляційний судДержгеокадастрДП «Ківерцівське лісове господарство»ЗемляЛісЛісове господарствоЛуцька районна державна адміністраціяЛуцький міськрайонний судМикола ЗаїкаПриватизаціяПрокуратура Волинської областіСТ Дубок
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Польські журналісти у Луцьку розповіли як боротися з російською дезінформацією та фейками

Наступна новина

«Сила правди» розкаже про свою роботу у 2023 році на публічному звіті громадського сектору Волині

Схожі Публікації

Як покарали фігурантів багаторічної справи «Луцьккондитера»

Автор: Олег Криштоф
21 Листопада 2025 в 17:27
0
Луцьккондитер

Суд закрив кримінальні провадження щодо двох посадовців фірми «Луцьккондитер». Справу розслідували упродовж 12 років. Колишню...

Детальніше

Після розслідування «Сили правди» на Волині відкрили провадження за самоправство на заповідних землях

Автор: Оксана Коваленко
21 Листопада 2025 в 13:53
0
Лісоруби в нацпарку Цуманська пуща

Слідчі Луцького районного управління поліції відкрили кримінальне провадження через вирубку десятків гектарів лісу на території...

Детальніше

Пов’язана з волинськими нардепами фірма намагається отримати статус індустріального парку у прикордонні

Автор: Оксана Коваленко
20 Листопада 2025 в 18:09
0
Паспорт обєкту логістичний центр Інтерколесо

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтерколесо» подало в Мінекономіки пакет документів щодо створення індустріального парку «Волинь»...

Детальніше
Наступна новина
Благодійні фонди та громадські організації Волині зберуться на спільну зустріч

«Сила правди» розкаже про свою роботу у 2023 році на публічному звіті громадського сектору Волині

  • 21 Листопада 17:27 Як покарали фігурантів багаторічної справи «Луцьккондитера»
  • 21 Листопада 13:53 Після розслідування «Сили правди» на Волині відкрили провадження за самоправство на заповідних землях
  • 20 Листопада 18:09 Пов’язана з волинськими нардепами фірма намагається отримати статус індустріального парку у прикордонні
  • 20 Листопада 11:43 На Волині невідомі знищили заповідного лісу на 2 мільйони гривень
  • 20 Листопада 11:10 Плитоноски: як обрати надійний захист та не прогадати з функціональністю
  • 19 Листопада 17:38 Директора волинської фірми судять за розкрадання коштів на ремонті в лікарні
  • 19 Листопада 15:37 На Волині суд вимагає у правоохоронців знайти, хто зрізав дуб п’ять років тому
  • 18 Листопада 16:41 Після розслідування «Сили правди» луцькі патрульні взялися за автогонщиків
  • 17 Листопада 18:09 На волинському «Ягодині» майже за пів мільярда гривень побудують автостоянки
  • 17 Листопада 14:51 У Луцьку судили лікаря, який невдало зробив дитині наркоз
  • 14 Листопада 17:46 У Волинському апеляційному суді – новий очільник
  • 14 Листопада 16:00 Викрили волинських прикордонників, які заробляли на втікачах призовного віку
  • 14 Листопада 12:54 Антикорсуд відмовився повернути 2 мільйони гривень застави фірмі з орбіти волинських прокурорів
  • 14 Листопада 9:30 Посадовця виправної колонії на Волині підозрюють у збитках державі майже на мільйон гривень
  • 13 Листопада 15:30 На Волині продали з молотка дозволи на видобування піску на понад 40 гектарах
  • 13 Листопада 11:00 Ексдружина нардепа-багатія з Волині змінила місце реєстрації з України на Монако
  • 11 Листопада 12:30 З автоцентру поблизу Луцька стягують майже два мільйони гривень будівельного податку
  • 10 Листопада 17:05 На Волині продали тік, телятник та інше майно господарства-банкрута за понад 2 мільйони гривень
  • 10 Листопада 12:18 На Волині за 5 мільйонів продали понад чотири гектари землі поблизу «Ягодина»
  • 7 Листопада 17:12 Із луцького забудовника, який зводить житло для СБУ, стягують понад 3 мільйони
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]
  • Підтримати проект


Підтримати проект

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Медіакіт
  • Контакти
  • Поскаржитися на публікацію

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2025 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект

Copyright 2018-2025 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.