Товариство з обмеженою відповідальністю «Казкова оселя» у першій судовій інстанції програло відразу дві справи щодо сплати Луцьку так званого будівельного податку – пайових внесків на розвиток інфраструктури міста. З позовами до підприємства щодо сплати 3,44 мільйона гривень за дві секції новозбудованого житлового комплексу звернулася Луцька окружна прокуратура.
Про це йдеться рішеннях Господарського суду Волинської області від 25 червня і 9 липня 2024 року.
Обидва позови прокуратури стосувалися будівництва багатоповерхівок у складі житлового комплексу «Оселя парк», розташованого на вулиці В’ячеслава Чорновола у Луцьку. Цей комплекс забудовники наразі рекламують як елітний, з житлом преміум-класу.
Будувати його почали ще у 2018 році. Він включає два будинки, які розподілили на кілька черг будівництва, наземні та підземні парковки. Загалом тут зведено 238 квартир: 96 однокімнатних, 98 двокімнатних, 40 трьохкімнатних і чотири чотирикімнатні. Майже всі з них вже продані. Загальна заявлена площа будинків комплексу– 21 950 квадратних метрів.
За даними порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, замовником цього будівництва є ТОВ «Казкова оселя». Генеральний підрядник – ТОВ «Майтім».
У 2024 році прокуратура звернулася до суду із окремими позовами щодо двох секцій комплексу, які будувалися однією чергою. Другою чергою вважається облаштування паркінгу.
У суді правоохоронці вимагали стягнути до бюджету Луцької громади сукупно 3,44 мільйона гривень внеску на розвиток інфраструктури за дві секції житлового комплексу.
Під час судового процесу стосовно першої секції прокуратура апелювала до того, що його звели впродовж 2018-2021 років, а пайовий внесок на розвиток інфраструктури міста за неї забудовник не сплатив. Йшлося про 1,87 мільйона гривень.
«Прокурор вказує, що на час отримання відповідачем дозволу на виконання будівельних робіт та початку відповідного будівництва частина 2 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачала, що замовник зобов’язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту», – йдеться у рішенні суду стосовно першого будинку.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що між міськрадою та забудовником договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не укладався, а відповідні кошти до бюджету міста товариством не сплачувалися.
Представник «Казкової оселі» на це заперечив, оскільки перша черга будівництва була здана в експлуатацію лише 27 грудня 2021 року. А на той час вже діяла норма закону, що звільняла забудовників від сплати так званого будівельного податку.
Новий закон з 1 січня 2021 року повністю скасував обов’язок замовника будівництва сплачувати внески на розвиток інфраструктури населеного пункту в бюджет громади та укладати відповідний договір щодо цього. Втім, у 2020 році ще діяли перехідні положення цього закону.
«У межах зазначеного терміну ТОВ «Казкова оселя» не могла звернутися до органу місцевого самоврядування з метою нарахування їй пайового внеску та укладення договору про пайову участь, у зв’язку з коригуванням проектної документації на будівництво та відсутністю технічного паспорта на будівлю», – цитують в судовому рішенні сторону відповідача.
Проте в обох справах Господарський суд Волинської області вирішив задовольнити позови прокуратури. Феміда вважає, що оскільки будівництво комплексу розпочалося ще у 2018 році, коли діяли норми законодавства щодо необхідності укладання договорів із сплати пайових внесків на розвиток інфраструктури населених пунктів, то така угода мала б бути укладена між «Казковою оселею» і Луцькою міською радою та виконана.
Відтак, за першу секцію комплексу товариство «Казкова оселя» до бюджету Луцька має сплатити 1,87 мільйона гривень, за другу – 1,58 мільйона гривень. Окрім цього – ще понад 41 тисячу гривень судового збору.
Товариство «Казкова оселя» вже подало апеляційні скарги в рамках обох справ. Їх розглядатиме Північно-західний апеляційний господарський суд у Рівному.
Засновником товариства «Казкова оселя», за даними аналітичної системи «YouControl», у 2011 став луцький бізнесмен Андрій Покровський. У 2015 році він став депутатом Луцької міської ради за списком Блоку Петра Порошенка у 18 виборчому окрузі. У 2017 році політик заснував громадську організацію «Громадянський рух «Свідомі» і розпочав будувати власну політичну команду. На місцевих виборах 2020 року однойменна політична сила отримала підтримку 9,78% виборців, завоювавши 6 мандатів у міській раді. Сам же Покровський продовжувати політичну кар’єру не став.
Андрій Покровський у 2011 році став і засновником товариства «Майтім», яке згодом стало генеральним підрядником в «Оселі парку». Після походу в політику Покровський став перереєстровувати бізнес на інші компанії і осіб. Так, з 2016 і досі єдиним бенефіціаром фірми «Майтім» є Володимир Сурмик. У 2018-му Покровський офіційно вийшов і з бенефіціарів підприємства «Казкова оселя», де його спочатку змінив бізнес-партнер Станіслав Куренда, а згодом – компанія з управління активами «Акстон». Окрім останньої серед власників «Казкової оселі» нині залишаються також колишня дружина Андрія Покровського Ольга Мурзіна та ТОВ «Сучасний дім плюс».
Загалом у 2024 році суди відкрили 16 справ за позовами органів Волинської обласної прокуратури щодо стягнення із забудовників пайових внесків на розвиток інфраструктури. З них 14 справ відкрили за позовами Луцької окружної прокуратури та дві – за позовами Ковельської окружної прокуратури, – йдеться у відповідях прокуратури на інформаційні запити «Сили правди».
Раніше «Сила правди» повідомляла, що компанія забудовника-депутата Луцькради Андрія Разумовського виграла подібну справу у суді першої інстанції.Інший забудовник – компанія ексдепутата Волинської обласної ради Леоніда Стефановича «Житлобуд-2» – виграла суд у Ковельської міськради і також уникнула сплати так званого будівельного податку.