Волинські медіа публікують політичну і комерційну джинсу, а також неналежно марковану реклама. Під час моніторингу Інституту масової інформації у вересні медіа розмістили 0,7% політичної та комерційної джинси від загальної кількості новин. І хоча наразі триває повномасштабна війна і про вибори не йдеться, відсутність політичних «перегонів» не стали причиною зникнення замовних політичних матеріалів.
Такими є дані моніторингу Інституту масової інформації, який проводився з 2 по 6 вересня. Аналізувалися сайти «Волинські новини», «ВолиньPost», «Волинь24», «Район.in.ua», «Конкурент» на наявність політичної і комерційної джинси від замовників, контрагітації і неналежно маркованої реклами. Всього під моніторинг потрапило 1245 новин. У період моніторингу в медіа не зафіксовано контрагітаційних текстів.
Цього року кількість замовних матеріалів у медіапросторі збільшилась: 0,2% проти 0,1% у 2023 році. Комерційної джинси цього року було 0,3% від загальної кількості новин, а минулого – 0,14% комерційної джинси%. У 2022 році під час моніторингу ІМІ, комерційної джинси було всього 0,2% від загальної кількості новин.
Також у 2022 році була дещо інша ситуація з неналежним маркуванням на сайтах у онлайн-медіа. Наприклад, на сайті ІА «Конкурент» було 2,7% неналежно маркованої реклами, на сайті «Волинські новини» та «Волинь24» – 1% таких текстів. При цьому, на сайтах «ВолиньPost» та «Район.in.ua» не було тестів з неналежним маркуванням.
Політики допомогою деяких медіа намагаються й надалі створювати позитивний імідж нечесним способом. Так, замовниками політичної джинси в регіональних медіа виступали політики місцевого рівня (75% від всієї політичної джинси) і благодійні фонди (25%).
Політична і комерційна джинса
Політичну джинсу публікували на сайтах «Волинські новини» (1% від загальної кількості новин на сайті) та «ВолиньPost» (0,7%).
Так, «Волинські новини» розмістили фото з різних ракурсів Луцького міського голови Ігоря Поліщука у двох новинах, коли він передавав допомогу для військових.
Схожа публікація була й на сайті «ВолиньPost». І хоча йдеться про передачу допомоги від луцької громади, за кошти міського бюджету, мер відверто піарився на цьому як на власному здобутку. Зауважимо, що у 2013-2016 роках Ігор Поліщук працював головним юрисконсультом благодійного фонду «Фонд Ігоря Палиці «Новий Луцьк», а з 2016 по 2017 року – заступником правління БФ у «Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». Під час моніторингу сайт «Волинські новини» розмістив один матеріал з ознаками замовності про захід, реалізований саме благодійним фондом.
Комерційну джинсу публіковали сайти «Волинь24», «Конкурент» та «Район.in.ua». Наприклад, на сайті «Волинь24» ніяк не позначений рекламний текст з назвою «Як орендувати найкращий тенісний корт у Луцьку». У тексті навіть є навіть номер телефону для замовлень оренди.
Зокрема, на сайті «Район.in.ua» мають ознаки замовності тексти «Картки ПриватБанку тепер доступні для доставки в Іспанію, Францію та Угорщину через «Нову пошту» і «Понад 300 тисяч українців вже відкрили картки «Кешбек «Зроблено в Україні» в ПриватБанку».
На сайті «Конкурент» серед комерційної джинси також були тексти про те, куди віддати дитину на спорт і танці з переліком закладів та як вибрати парфуми з назвою бутика в Луцьку.
Неналежне маркування
Неналежно марковану рекламу публікували на двох сайтах – «Волинь24» та «Конкурент». Замість позначок «Реклама» чи «На правах реклами» в рекламних текстах використовували значок “*”. Таких текстів із зірочкою було 4.
Неналежне маркували рекламні тексти і на сайті «Волинь24» – у тексті про українську енергетичну біржу і фірму, що виробляє тримери, інструменти для коригування довжини волосся для чоловіків.
Також на сайті була реклама з неналежним маркуванням з посиланням на фірму, що продає міжкімнатні двері.
Моніторинг волинських медіа, проведений Інститутом масової інформації, показав зростання кількості замовних матеріалів у порівнянні з минулими роками. Медіа мають більше приділяти уваги якості текстів та правильно їх маркувати, щоб читач одразу бачив реклама перед ним чи ні.
Мая Голуб, регіональна представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.