Депутат-мільйонер Луцької міської ради від фракції «За майбутнє» Микола Дуда голосує за рішення на користь фірм з орбіти будівельної компанії «Єврохолдінг». У структурі цього підприємства він уже тривалий час працює на керівних посадах і … І це, схоже, спонукає його лобіювати інтереси «своїх» роботодавців в органі місцевого самоврядування.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, які саме питання обстоює обранець громади заради підприємств, до яких має стосунок.
Хто такий Микола Дуда і як він фінансував «За майбутнє»
У політику Микола Дуда намагався потрапити ще 2006 року. Тоді він балотувався у Волинську обласну раду від «Партії патріотичних сил України», але за результатами виборів мандату не отримав. Відтоді про нього фактично нічого не було чутно. Однак через 13 років його ім’я знову з’являється в публічному просторі, коли у серпні 2019-го між жителями села Зміїнець, що поблизу обласного центру Волині, та ЖК «Яровиця» розгорівся конфлікт.
Як тоді повідомляло «Суспільне Луцьк», місцеві депутати змінили призначення однієї із земельних ділянок в ОТГ – на місці, де мав би розташовуватися торговельний центр, вирішили збудувати багатоповерхівку. Жителі села переконували, що це корупційна схема, бо забудовник, інтереси якого представляв Микола Дуда, буцімто, виграв аукціон на оренду земельної ділянки, проте після цього вирішив змінити її цільове призначення.
До Луцької міської ради бізнесмен потрапив за результатами місцевих виборів у жовтні 2020 року. В депутати він балотувався за списком партії «За майбутнє». Політичну діяльність розпочав у статусі співвласника підприємства «Глобус Істейт», керівника фірм «Кристалбуд», «ЖК Яровиця» і «ЖК Дрім Таун».
Напередодні виборів до місцевих рад 2020 року бізнесмен став одним з найбільших спонсорів політичної партії «За майбутнє». Журналісти «Сили правди» виявили, що 16 вересня двома траншами Дуда пожертвував політсилі, від якої висувався, один мільйон гривень. Проте в декларації про майно і доходи, яку він подав після того, як став депутатом Луцької міської ради, ці витрати чомусь не вказані.
Можна припустити, що співфінансувати партію чоловік міг зі своїх заощаджень, одначе увесь його дохід разом з пенсією протягом 2020 року становив усього 262,3 тисячі гривень, що майже в 4 рази менше, ніж сума зроблених внесків у політсилу. Ба більше, станом на вказаний рік він, попри скромні доходи, зумів заощадити готівкою 490 тисяч гривень, 230 тисяч євро і 250 тисяч американських доларів, разом з цим позичивши третім особам аж 28 мільйонів гривень.
В органі місцевого самоврядування Дуда став членом постійної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру.
Згідно зі звітами про роботу депутата за 2020, 2021, 2022 і 2023 роки, обранець громади вказує, що з виборцями переважно обговорює «питання, які стосуються планування, благоустрою прибудинкових територій і ремонту будинків».
Серед людей, які, ймовірно, звертаються до Дуди, міг бути й луцький бізнесмен, засновник будівельної фірми «Холдінгова компанія «Єврохолдінг»», керівником проєктів якої є депутат, Сергій Голіков. Саме для підприємств з орбіти цієї компанії обранець громади працював, щонайменше, двічі – у травні 2022 і 2024 років.
Земля під житловий коплекс: проголосував сьогодні – завтра отримав роботу?
12 травня 2022 року під час засідання постійної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, що відбувалося у дистанційному форматі, депутати розглядали проєкт рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки площею майже один гектар на проспекті Відродження, 32а в Луцьку. З пояснювальної записки до цього документа відомо, що про таку зміну просило приватне підприємство «Відродження інвест». Тоді воно на місці автостоянки захотіло звести новий 9-поверховий будинок.
На засіданні Микола Дуда з декількома своїми колегами підтримує «земельне» питання, однак цього виявилось замало, щоб отримати позитивний результат. Далі з ініціативи голови комісії, депутата від фракції Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Олександра Козлюка документ ставлять на повторне голосування – але знову безуспішно. Згодом Дуда просив про другий повторний розгляд проєкту рішення. Аргументував це тим, що «немає причин його не підтримати, адже там земля перебуває в приватній власності, відповідає генплану і в неї вложили мільйон грошей». Врешті-решт, «протиснути» питання не вдалося й після третьої спроби.
Незважаючи на те, що земельна комісія не підтримала документ для «Відродження інвесту», через тиждень, 25 травня, його виносять на розгляд сесії. Про те, що він не отримав схвалення, ані луцький міський голова Ігор Поліщук, ані секретар ради Юрій Безпятко, ані представники профільної комісії й словом не прохопилися. Щоправда, про це вже по завершенні голосування повідомила депутатка Алла Доманська, але її, схоже, не почули, або просто вдали, що не почули. Зрештою, спільними зусиллями проєкт рішення вдалося протягнути. Микола Дуда голосував «за».
З Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб-підприємців відомо, що в середині грудня 2023 року приватне підприємство «Відродження інвест» перереєстрували на товариство з обмеженою відповідальністю «Відродження інвестт». 23 квітня 2024 року Микола Дуда став уповноваженою особою цієї компанії. Тобто він очолив фірму, в інтересах якої майже два роки тому голосував на сесії міськради.
Нині підприємство на тій ділянці будує житловий комплекс «Ренесанс». З початку 2024 року в цьому ЖК стартував продаж квартир. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» порахував, що за найдешевшими пропозиціями на 144 одно- , 52 дво- і сім трикімнатних помешкань фірма отримає понад 400 мільйонів гривень доходу.
Згідно з даними аналітичної системи «YouControl», «Відродження інвестт» зареєстроване в Луцьку, його найбільшою часткою (85%) володіє будівельна компанія «Єврохолдінг». Підприємство пов’язують із раніше згадуваним бізнесменом Сергієм Голіковим, який, серед іншого, був одним із перших його засновників у 90-х. Фірма відома своїми житловими комплексами «Яровиця», «Дрім Таун» і «Київ Скай».
Голосування за «Яровицю 2.0»?
Удруге Микола Дуда використав депутатський мандат в бізнесових цілях 29 травня 2024 року. Під час засідання сесії Луцької міськради він, як і на «земельній» комісії, що відбулася днем раніше, проголосував за дозвіл на розробку детального плану території у межах вулиць Набережної, Яровиці й Залізничної в Луцьку.
Цей проєкт рішення обранці громади ухвалили відповідно до звернення директора ТОВ «Побутінвест» Вадима Схабовського. Згідно з даними аналітичної системи «YouControl», фірма зареєстрована в Луцьку і належить ПрАТ «Компанія з управління активами «Карпати-Інвест» Тетяни, Сергія і Людмили Петруків зі Львова. Власне, вказане акціонерне товариство управляє активами «Єврохолдінгу».
Фактично це голосування й рішення означає, що будівельна компанія Сергія Голікова розпочала підготовку чергового масштабного проєкту – зведення нового житлового комплексу навпроти свого ж дітища – ЖК «Яровиці». І в цьому їй допоміг депутат Дуда.
+1 депутат у Реєстрі корупціонерів?
Голова правління громадської організації «Антикорупційний штаб» і заступник голови громадської ради при Національному агентстві з питань запобігання корупції Сергій Миткалик вважає, що депутат протиправно брав участь в голосуванні в інтересах пов’язаних з ним підприємств.
«Конфлікт інтересів – це корупційне правопорушення, пов’язане зі статтею 172 з позначкою «7» Кодексу про адміністративні правопорушення. Відповідно до чинного законодавства, а саме закону «Про місцеве самоврядування» і закону «Про запобігання корупції», депутат зобов’язаний утриматися від голосування», – каже Сергій Миткалик.
На його думку, правоохоронцям варто дослідити, чи саме за адвокатування рішення в інтересах «Відродження інвест» чиновник отримав у ньому керівну посаду і прибуток.
«Якщо підтвердяться обставини, то, звісно, депутат може бути притягнений до відповідальності і потрапить у Реєстр корупціонерів», – зазначає голова правління Антикорупційного штабу.
Що кажуть у міськраді
Секретар Луцької міської ради Юрій Безпятко в телефонному коментарі Центру журналістських розслідувань «Сила правди» на запитання, чи йому відомо про сесійні голосування Миколи Дуди на користь пов’язаних з депутатом фірм, відповів, що «кожен депутат сам визначає ступінь свого конфлікту інтересів».
«Я, як секретар, не досліджую причетність того чи іншого депутата до сфери якогось там підприємства чи ще чогось. Якщо хтось вбачає конфлікт інтересів, то подає відповідну заяву і у такому разі не бере участі в голосуванні… Ми проводимо роз’яснювальну роботу на комісіях, є наші юристи, а також у законі «Про місцеве самоврядування» депутат ознайомлюється зі своїми повноваженнями і з можливими конфліктами інтересів», – говорить посадовець.
За словами Юрія Безпятка, секретаріат міськради на засіданнях сесій регулярно вказує на те, чи був окремий проєкт рішення підтриманий членами відповідної комісії, чи ні.
«Доповідачі, я або міський голова вказуємо на ці моменти», – зауважує він.
Однак у травні 2022 року ані представники секретаріату, ані міський голова Ігор Поліщук перед голосуванням за проєкт рішення в інтересах підприємства «Відродження інвест» не зазначили, що цей документ не підтримала земельна комісія. Доповідати тоді теж ніхто не виявив бажання.
«Не шукайте кістку в молоці»
У майже однакових звітах про роботу депутата за 4 роки Микола Дуда зазначає, що «постійно в індивідуальному порядку вивчає та опрацьовує матеріали, що вносяться на розгляд сесій». Зважаючи на це, можна припустити, що обранець громади не міг не знати, що проєкти рішень, за які він голосує, стосуються підприємств будівельної компанії «Єврохолдінг», в якій він є топ-менеджером.
Центру журналістських розслідувань «Сила правди» вдалося поспілкуватися з Миколою Дудою на його робочому місці в офісі «Єврохолдінгу». Депутат-бізнесмен підтвердив, що усвідомлює факт голосування за відповідні рішення, але не бачить у цьому нічого поганого.
– Знаємо, що ви голосували у травні 2022 і 2024 років за проєкти рішень в інтересах будівельних компаній «Єврохолдінгу», де ви працюєте. Наприклад, 25 травня 2022 року ви підтримали проєкт рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки площею майже 1 га на проспекті Відродження, 32а, де зараз ваша фірма «Відродження інвестт» зводить ЖК «Ренесанс». Як ви можете це прокоментувати? – запитуємо.
– Так, є така фірма. Ми голосували… Пригадую, що такий проєкт рішення був. Була зміна цільового призначення, тому що вона проводилася у зв’язку і у відповідності до генерального плану міста, який тоді якраз помінявся. Там ніяких протизаконних дій нема. Все там нормально, абсолютно, – мовить Микола Дуда. – Я голосував, але я в той час ніякого відношення до фірми «Відродження інвест» не мав, тому конфлікту інтересів там не було і бути не могло.
Я хочу вам сказати, що ми перед тим дивимося, якщо є якісь зауваження чи заперечення, якщо є якесь сумнівне питання, ми йдемо в консультативний відділ міської ради питаємося, уточнюємо і радимося.
Якби був хоч якийсь конфлікт інтересів, то, звичайно, я би не голосував або написав заяву, що я голосувати не буду.
Ну, і ще одне. На сьогодні будується прекрасний будинок для міста і наших жителів, тому міська рада підтримала. Я вдячний депутатам за це. Буквально нещодавно мені запропонували очолити «Відродження інвестт» і я погодився із задоволенням, тому що ми будуємо гарні будинки, люди відгукуються і із задоволенням там живуть.
– Складається враження, що ви у 2022 році «протягнули» питання, щоб вам згодом у знак подяки запропонували керівну посаду в цій компанії.
– Ну, знаєте, думати можна по-різному, і в кожної людини є своя фантазія, розумієте… Посаду мені дали, тому що на сьогоднішній день ми гарно побудували «Дрім таун». Я ж не тільки в одній фірмі є директором. Мені того директорства вистачає і якраз зацікавленості бути директором «Відродження інвест» у мене абсолютно не було. Оскільки гарно вдався «Дрім таун», мені сказали: «Микола Григорович, харашо получився «Дрім таун»? – Харашо. – От давай доведи ще й тут, щоб було харашо, щоб гарно був побудований будинок». Чесно кажучи, я зразу не погодився на це, тиждень переговорів було. От зараз буде гарний будинок, чим погано?!
– Друге – це голосування за дозвіл на розробку проєкту ДПТ у межах вулиць Набережної, Яровиці й Залізничної. Це рішення ухвалене на прохання і в інтересах ТОВ «Побутінвест», який також входить в орбіту «Єврохолдінгу». Чому голосували й за це?
– Відповідь точно така сама, як і по Відродженню.
– Тобто не вбачаєте в цьому конфлікту інтересів?
– Там і нема. Ви можете підняти юридичні документи і подивитися, що там все відкрито, все абсолютно прозоро.
– А що маєте будувати в межах зазначених вулиць?
– Закрите питання. Воно стосується господарської діяльності, а не депутатської.
– Чому ви, будучи дуже успішною людиною і, припускаю, дуже серйозним бізнес-гравцем у нашому місті, таки пішли в політику?
– Був період ще до депутатства, коли ми дуже багато зробили для міста. […] Мені захотілося, будучи депутатом, вплинути на те, щоб ми ще краще робили. Тому що, коли ти щось робиш як господарник – це одне, а коли вже там, і маєш якесь слово, і можеш порадити, вплинути на те – це інше. Ну, я вам скажу, що в нас і получалося на перших порах, але нас зупинила війна в цьому напрямку.
– Складається враження, що ви, ставши депутатом, намагаєтеся через, так би мовити, протягування в міській раді вигідних для своїх забудовників і компаній рішень, повернути гроші, які свого часу напередодні виборів вклали у фінансування партії «За майбутнє».
– Вбачати можна будь-що. Я хочу вас тут звинуватити, що ви як журналіст неправдиво говорите. Скажіть мені, будь ласка, яке наше рішення є незаконним? Якби воно було хоч на 1% було незаконним – я піднімаю руки… Всі рішення, які проходять, вони ухвалені в межах законодавчого поля.
– Ви проти міста йдете, розумієте?! Ви шукаєте кістку в молоці. Не шукайте того! Ви радійте, коли люди щось роблять… Я чого пишу (поруч розмову також записувала на телефон працівниця «Єврохолдінгу», – ред.)? Тому що, якщо ви то напишете, я тоді подам – вибачте – на вас в суд, що ви звинувачуєте в неправильних діях, тобто ви неправильно робите то… Депутати повинні проголосувати за те, що для розвитку міста, розумієте?! І я голосую за всі рішення, якщо воно будується, тому що це не піде звідси, воно залишиться в нашому місті. Ми побудували багато будинків, вони кудись поїхали звідси? Ні. ЖК «Яровиця» і «Дрім таун» прикрасили наше місто. Давайте розбудовувати, а не шукати кістку в молоці.
Коли суспільство, включно із журналістами, стежать за роботою посадовців і депутатів – це не про пошуки кістки в молоці, це – про відповідальність і зрілість. Прикро, що публічні особи не завжди це розуміють. А ще гірше – коли на своїх посадах між законом і вигодою чиновники обирають останнє. Сподіваємося, що контрольні органи, уповноважені на перевірку дотримання законодавства про запобігання корупції, звернуть увагу на оприлюднені факти й нададуть правову оцінку голосуванням Миколи Дуди.
Раніше «Сила правди» писала, що вказаного депутата не покарають за незадекларований мільйонний донат для партії, членом якої він є.