• Про нас
  • Звіти
  • Медіакіт
  • Контакти
  • Поскаржитися на публікацію
Вівторок, 17 Лютого, 2026
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > Новини > Десятки проваджень і жодного вироку: як на Волині борються з грабунком археологічних пам’яток

Десятки проваджень і жодного вироку: як на Волині борються з грабунком археологічних пам’яток

Автор: Оксана Орсач
27 Листопада 2021 в 11:20
У категорії: Новини
скіфський меч продаж

За останні десять років правоохоронці відкрили 26 проваджень за фактами руйнування чи розграбування пам’яток історії або культури у Волинській області. Однак жоден з порушників не отримав покарання: три справи закрив суд, 15 проваджень – самі ж правоохоронці.

Про це свідчать надані Нацполіцією на запит журналістів дані.

Більшість порушень викривають археологи та активісти. Серед останніх виявлених на Волині розграбувань –  незаконні розкопки на місці колишнього храму в селі Ратнів Луцького району, на місці давньої переправи під обласним центром, в гробниці князя Юрія Чарторийського.

Всього в Україні за останні десять років Нацполіція відкрила 652 провадження за статтею 298 Кримінального кодексу. Найбільше – у Запорізькій (86 проваджень), Одеській (68) та Львівській (64) областях.

Покарання отримали лише п’ять порушників – їм присудили рік умовно або штраф у розмірі 1700 гривень.

Значну частину археологічних знахідок чорні копачі продають на загальнодоступних сайтах. За пів години журналістам вдалося знайти більше десяти англомовних сайтів, на яких розміщені лоти з України. Наприклад, на відомому американському маркетплейсі продають скіфський меч за понад сто тисяч гривень. Як вказано на сайті, доставка здійснюється з Києва в будь-який куточок світу, крім України та ще дев’яти країн.

скіфський меч на продаж

На іншому американському сайті продаються близько сотні скіфських прикрас та предметів побуту. Ціна варіюється від п’ятисот гривень до 10 тисяч.

Українські артефакти на продаж в інтернеті

На іншому сайті продавали нібито знайдений дайвером стародавній меч, через який адміністрація Державного історико-культурного заповідника у Луцьку зверталася до Мінкульту та слідчих органів. Згодом артефакт потрапив у власність до українського колекціонера, а в Нацполіції не знайшли підстав для внесення даних про випадок до Єдиного реєстру досудових розслідувань. 

Правознавець та член правління Всеукраїнської громадської організації «Спілка археологів України» Олександр Малишев зазначає, що близько 95 відсотків світового ринку культурних цінностей мають нелегальне походження. 

«Такі страшні цифри наведені в останній резолюція Європарламенту. По рентабельності цей бізнес наближається до наркоторгівлі, незаконної торгівлі зброєю», – зазначає Малишев.

За його словами, теперішнє законодавство у сфері охорони культурних цінностей не може вберегти пам’ятки через те, що покарання передбачене лише безпосередньо за незаконні розкопки. Як приклад можливих змін Олександр Малишев наводить Нікосійську конвенцію, яку Україна підписала у 2017 році.

«Необхідне введення відповідальності як для продавців, так і покупців артефактів, що передбачається сучасними європейськими нормами. Тому що розкопки – це лише певний етап. А після цього йде внутрішній ринок, інтернет торгівля, контрабанда, вивезення, міжнародні аукціони. Згідно з Нікосійською конвенцією, якщо людина, яка продає культурну цінність чи купує культурну цінність, має хоч найменші сумніви, що культурна цінність є викраденою чи походить з нелегальних розкопок, то річ взагалі не може бути виставлена на ринок», – говорить експерт. 

Оксана Орсач

Журналістка
Теги матеріалу: Головне управління Національної поліції у Волинській області (ГУНП)ДІКЗ Старий ЛуцькІсторіяОлександр Малишев
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Хто порушував професійні стандарти: підсумки Infocrime Lutsk

Наступна новина

Скільки заробляє керівництво громад: Володимир-Волинський район

Схожі Публікації

Хто на Волині отримав пільги у межах режиму Дія.City

Автор: Олег Криштоф
17 Лютого 2026 в 13:55
0
Дія.City

У 2020 році Україна запустила спеціальний правовий та податковий режим для IT-компаній, який дає змогу...

Детальніше

Укрпошта здала в оренду частину історичної будівлі в центрі Луцька

Автор: Оксана Коваленко
16 Лютого 2026 в 16:16
0
Укрпошта здала частину свого головного приміщення у Луцьку в оренду.

Акціонерне товариство «Укрпошта», що займає приміщення на вулиці Кривий Вал у Луцьку, вперше здало частину...

Детальніше

«Роскомнадзор» заблокував сайт волинського медіа на території країни-агресора

Автор: Олег Криштоф
16 Лютого 2026 в 11:00
0
Роскомнадзор (ФСБ) заблокував сайт «Сила правди»

Російська Федеральна служба з нагляду у сфері зв'язку внесла сайт Центру журналістських розслідувань «Сила правди»...

Детальніше
Наступна новина
зарплати голів Володимир-Волинського району

Скільки заробляє керівництво громад: Володимир-Волинський район

  • 17 Лютого 13:55 Хто на Волині отримав пільги у межах режиму Дія.City
    • 16 Лютого 16:16 Укрпошта здала в оренду частину історичної будівлі в центрі Луцька
    • 16 Лютого 11:00 «Роскомнадзор» заблокував сайт волинського медіа на території країни-агресора
    • 13 Лютого 18:01 На Волині за авто на іноземній реєстрації оштрафували бійця, який приїхав на похорон побратима
    • 13 Лютого 15:40 Хто і за скільки придбав дозволи на користування надрами на Волині у 2025 році
    • 12 Лютого 16:15 Луцькводоканал оштрафували на 7 мільйонів гривень за те, що стягував зі споживачів плату за повірку лічильників
    • 11 Лютого 17:22 Міськрада на Волині закупила обіди для закладів освіти на понад 30 мільйонів
    • 11 Лютого 16:05 Lux Groups культура справжньої цінності в інтерв’ю з Владиславом Ружицьким
    • 11 Лютого 10:25 Як волинська громада роздає ліс під виглядом пасовища зацікавленим бізнесменам
    • 10 Лютого 15:33 Дружини очільника Луцькводоканалу та прокурора з Волині купили номери в готелях Буковеля
    • 9 Лютого 16:26 Компанія сім’ї ексголови Волинської ОДА стала фігурантом справи про виведення мільйонів євро з держбанку
    • 9 Лютого 11:42 На Волині виявили незаконну вирубку дерев на майже 2 мільйони гривень
    • 9 Лютого 10:22 Росіяни завдали повторного удару по енергооб’єкту у Нововолинській громаді
    • 6 Лютого 17:38 Закрили справу волинського медика, якого звинувачували у смерті пацієнта
    • 6 Лютого 16:45 Як перевірити МФО та не потрапити на шахраїв: гід з безпеки 2026
    • 6 Лютого 15:51 На Волині достроково запустили вітропарк
    • 6 Лютого 11:30 Скільки роботи у волинських служителів Феміди було у 2025-му
    • 5 Лютого 14:00 Яку суму з бюджету сплатили мешканцям Луцької громади, постраждалим від обстрілів у 2025 році 
    • 5 Лютого 10:43 Міський голова звітував про реконструкцію котельні у Луцьку, на відновленні якої не економили
    • 4 Лютого 16:08 Депутат райради на Волині отримав вирок за аферу з землею 
    Усі новини розділу

    Контактні дані

    •  Волинська область, місто Луцьк
    •  (+38) 095 15 97 813
    •  [email protected]
    • Підтримати проект


    Підтримати проект

    Розділи сайту

    • Новини
    • #Розслідування
    • #Аналітика
    • #Ми вплинули
    • #Спецтема
    • #Лайфхак

    Інформація

    • Про нас
    • Звіти
    • Медіакіт
    • Контакти
    • Поскаржитися на публікацію

    Про нас

    «Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

    Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

    Copyright 2018-2026 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

    No Result
    View All Result
    • Новини
    • Розслідування
    • Аналітика
    • Ми вплинули
    • Лайфхак
    • Спецтема
    • Блоги
    • Досьє
    • Комунальна нерухомість
    • Підтримати проект

    Copyright 2018-2026 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.