Вища рада правосуддя відкрила дисциплінарну справу відносно голови Нововолинського міського суду Орисі Ференс-Піжук. Впродовж 2019-2021 років через закінчення строків давності вона закрила низку адміністративних справ щодо водіїв, яких спіймали п’яними за кермом. Служителька Феміди не пояснила, чому ці справи не вдалося розглянути вчасно.
Про це йдеться в ухвалі Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 18 листопада 2024 року.
На дії судді Нововолинського міського суду Орисі Ференс-Піжук у 2021 році поскаржився відомий правозахисник Роман Маселко (з серпня 2022 року – член Вищої ради правосуддя, – авт.). Активіст акцентував на тому, що служителька Феміди систематично «не встигала» вчасно розглянути справи відносно нетверезих водіїв. Через це фігурантам проваджень вдавалося уникнути відповідальності.
Зокрема, впродовж 2019-2021 років пані Ференс-Піжук закрила щонайменше 14 справ за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення через закінчення строків притягнення до адміністративної відповідальності. Щоправда, протоколи про порушення на неї були розподілені не менш ніж за 2 місяці до завершення цих термінів. Крім того, як йдеться в ухвалі про відкриття дисциплінарного провадження, у двох випадках вона звільнила водіїв від відповідальності через малозначність порушень. У результаті відповідальності уникли: Юрій Тимчук, Юрій Козко, Віталій Михальчук, Олександр Гула, Сергій Коритко, Андрій Смусь, Роман Ліпейко, Мар’ян Шмиговський, Микола Супрунюк, Микола Вельгус, Денис Горбунов, Олександр Федюк, Василь Зеленько, Дмитро Короп, Віталій Польнюк, Ігор Данилюк.
У постановах суду не обґрунтовано, чому не вдалося своєчасно розглянути справи. Ба більше, провадження, що стосується нетверезого водіння Віталія Михальчука, закрили 21 грудня 2020 року, а порушення, як вказано в документі, вчинене 23 вересня, отож тримісячний строк для притягнення до адміністративної відповідальності ще не минув.
Одного з фігурантів, Ігоря Данилюка, вже штрафували за аналогічне порушення у 2017 році. На думку скаржника, суддя це безпідставно проігнорувала і звільнила чоловіка від відповідальності через малозначність проступку.
Однак, у дисциплінарній палаті ВРП зауважили, що порушення вважаються повторними, якщо вчинені впродовж одного року. У цьому випадку було інакше.
«Орган, який здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, не уповноважений перевіряти законність та обґрунтованість судового рішення, а лише надає оцінку діям судді під час ухвалення такого рішення в частині наявності або відсутності порушень, які є підставою для дисциплінарної відповідальності», – йдеться в ухвалі.
Скаргу Романа Маселка на суддю Орисю Ференс-Піжук взялися розглядати лише наприкінці 2024-го, бо із серпня 2021-го через зміни у законодавстві Вища рада правосуддя призупиняла здійснення дисциплінарних проваджень.
Раніше «Сила правди» досліджувала, що 60% справ щодо нетверезих водіїв, розглянутих у 2019-му році Орисею Ференс-Піжук, так і не закінчились покараннями. А вже у 2020-му році вона найрідше в області карала нетверезих водіїв. З усіх розглянутих нею справ менше чверті завершились для порушників штрафом і позбавленням водійських прав. Тоді на її рахунку було всього 22,8% «каральних» постанов.
У першому півріччі 2022-го Орися Ференс-Піжук отримала 63 тисячі 60 гривень матеріальної допомоги, тоді ж відсудила в держави 228 тисяч 981 гривню недоплаченої зарплати за кілька місяців коронавірусного карантину у 2020 році.
Загалом у 2022 році вона стала п’ятою серед волинських суддів за рівнем зарплати, її середній місячний заробіток склав 126,5 тисяч гривень.
Орися Ференс-Піжук має двадцять два роки суддівського досвіду, а з 2013-го вона очолює Нововолинський міський суд.
Нагадаємо, «Сила правди» писала, що волинський суддя, який закривав справи контрабандистів, звільнився за власним бажанням.
Якщо ви підтримаєте ЗСУ і редакцію, то Центр журналістських розслідувань «Сила правди» зможе підготувати ще більше статей та журналістських розслідувань про злочинні схеми, статки і корупцію влади та політиків на Волині.
Про результати роботи «Сили правди» впродовж років діяльності можна почитати у наших щорічних публічних звітах. Про використання зібраних коштів ми також обов’язково звітуємо у щорічних звітах.