• Про нас
  • Звіти
  • Медіакіт
  • Контакти
  • Поскаржитися на публікацію
Неділя, 8 Березня, 2026
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Ми вплинули > Суд зобов’язав Укртрансбезпеку надати журналістці інформацію про втікачів через «Шлях», але є нюанс

Суд зобов’язав Укртрансбезпеку надати журналістці інформацію про втікачів через «Шлях», але є нюанс

Автор: Юлія Галецька
31 Березня 2025 в 16:15
У категорії: #Ми вплинули, Новини, ТОП новини
Восьмий апеляційний адмінсуд у Львові

Журналістка Ольга Юсковець виграла у Державної служби з безпеки на транспорті справу щодо доступу до інформації. Установа змушена буде надати інформацію про військовозобов’язаних, які виїхали з України за системою «Шлях» за поданням ліцензованих вантажоперевізників і не повернулися: суд визнав інформацію суспільно важливою. Щоправда, їхніх імен громада може не дізнатися.

Про це йдеться в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 березня.

Восьмий апеляційний адміністративний суд, який діє у Львові, вирішив, що Укртрансбезпека вчинила незаконно, коли відмовила колишній журналістці Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Ользі Юсковець в інформації про водіїв, які втекли за кордон через систему «Шлях», і що суспільству дійсно важливо це знати. Тож Феміда зобовʼязала Укртрансбезпеку знову розглянути журналістський запит й надати інформацію. При цьому попереднє рішення Рівненського окружного адміністративного суду у цій справі Восьмий апеляційний адмінсуд скасував.

У квітні 2024 року журналістка «Сили правди» Ольга Юсковець досліджувала зловживання із системою «Шлях» військовозобов’язаними чоловіками та підприємствами. Щоб зрозуміти, скільки і хто з чоловіків не повернувся до України після того, як виїхав через «Шлях» з 24.02.2022 по 31.03.2024, вона надіслала запит на цю інформацію до Державної служби з безпеки на транспорті. Просила:

  • інформацію про кількість листів щодо перевищення громадянами України термінів перебування за межами України, які надійшли до Державної служби України з безпеки на транспорті від Державної прикордонної служби України, та
  • копії листів прикордонників Укртрансбезпеці щодо перевищення водіями, які внесені до системи «Шлях» за поданням ліцензованих на різні види вантажних перевезень юридичних осіб чи фізичних осіб-підприємців, термінів перебування за кордоном.

Однак, Укртрансбезпека їй відмовила. Відтак Ольга Юсковець подала адмінстративний позов і 30 травня 2024 року його повністю задовольнив Рівненський окружний адміністративний суд, визнавши відмову Державної служби з безпеки на транспорті протиправною. Держслужбу суд зобов’язав надати копії листів прикордонників з іменами порушників та з прихованою іншою інформацією про персональні дані, такі як номери документів та ідентифікаційний код. Укртрансбезпека оскаржила це рішення в апеляційному суді. 

Представники установи пояснювали Феміді що не нададуть запитувану інформацію, бо вона містить персональні дані і їхнє поширення може завдати шкоди в досудовому розслідуванні вже відкритих кримінальних проваджень. Мовляв, це вище за суспільний інтерес. 

Втім Ольга Юсковець наполягала, що така інформація резонансна і становить неабиякий суспільний інтерес. Поки судовий спір тривав, «Сила правди» опублікувала розслідування, де розповіла, як сотні, якщо не тисячі українських чоловіків, впродовж двох років війни безповоротно покинули Україну як водії міжнародних перевезень. По суті, недобросовісні військовозобов’язані реєструвалися підприємцями-перевізниками, отримували ліцензію і виїздили безповоротно. Фіктивний бізнес із часом закривали і втікачі спокійно вливалися в закордонне життя. А єдине покарання за таку схему – відключення від системи «Шлях», яка їм тепер і не потрібна.

12 березня 2025 року головуюча суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Романа Хобор, ставлячи крапку у цій справі, у рішенні зауважує, що інформацію, яка цікавить журналістку, Укртрансбезпека мусить надати як суспільно важливу, але з певним обмеженням.

«…Обмеження надання відповідачем певної інформації щодо водіїв, що здійснили перевезення гуманітарних вантажів за період з 24 лютого 2022 року по 31 березня 2024 року,.., є допустимим. Відмова у задоволенні запиту не може бути такою, що перешкоджає доступу до усієї запитуваної публічної інформації незалежно від її змісту», – йдеться у рішенні суду.

У той же час Укртрансбезпека не муситиме надавати журналістці прізвища й імена водіїв-втікачів, як дозволив своїм рішенням Рівненський окружний адмінсуд і які б допомогли громаді дізнатися, які саме люди схитрували.

«На переконання апеляційного суду, зазначення прізвища, імені та по-батькові особи (без номера паспорта, адреси, дати народження, персонального ідентифікаційного номера) в сукупності із, наприклад, назвою громадської організації, маркою, чи (та) державним реєстраційним номерним знаком автомобіля, місцем праці, тощо, дозволяє ідентифікувати особу, і є розголошенням персональних даних, що підлягають захисту. Апеляційний суд вважає, що відображення в наданій інформації тільки прізвища, імені та по батькові водіїв не відповідатиме меті запиту», – йдеться у постанові суду.

Суддя також вважає, що оприлюднення такої інформації у звуженому вигляді може нашкодити однофамільцям втікачів за кордон. Тож, що саме повідомляти Ользі Юсковець, має вирішити згадана держслужба, опираючись на мотивацію Восьмого апеляційного адміністративного суду і готуючи чергову відповідь. Окрім того, суд вирішив, що Державна служба з безпеки на транспорті повинна буде компенсувати судовий збір у розмірі 1211 гривень.

Медіаюрист та адвокат громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов, який забезпечував юридичний супровід справи, проаналізувавши постанову апеляційного суду, підсумував, що Феміда таким рішенням звела нанівець майже рік оскаржень.

«Фактично, мета журналіста не буде досягнута, що, до речі, і суд апеляційної інстанції розуміє і згадує це в постанові, однак не йде далі: думка на цьому закінчується. Тобто судді у рішенні сказали, що можна надати прізвище, ім’я та по-батькові, проте не збалансували, що важливо додати назву організації, де працює військовозобов’язаний-утікач, або яка про нього клопотала. Закон України «Про захист персональних даних» дозволяє задля журналістів розширити обсяг обробки персональних даних. Тобто я вважаю, що апеляційна інстанція помилилась, чим фактично створила перешкоди журналістській діяльності», – прокоментував рішення суду медіаюрист та адвокат «Платформи прав людини» Євген Воробйов.

Постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили 12 березня. При тім сторони мають 30 днів на подання касаційної скарги до Верховного Суду.

Раніше «Силі правди» писала, що у волинських бізнесменів, які господарювали в заказниках, прокурори відсудили ставки та сотні гектарів землі.

Юлія Галецька

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: виїзд за кордон в умовах воєнного стануВійнаВійна в УкраїніВосьмий апеляційний адміністративний судГО "Платформа прав людини"Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека)Євген ВоробйовОльга ЮсковецьРівненський окружний адміністративний судРомана ХоборСистема «Шлях»Суд
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Уже не сам, але все ще на позиченій машині: міський голова Луцька показав декларацію

Наступна новина

Охороні заплатив більше, ніж отримав у парламенті: що в декларації нардепа з Луцька Ігоря Палиці

Схожі Публікації

На Волині закрили справу ексчиновника, якого десять років судили за хабар

Автор: Олег Криштоф
6 Березня 2026 в 17:17
0
Едвін Осипенко

Колишнього заступника начальника Держпраці у Волинській області Едвіна Осипенка, якого спіймали на хабарі з міченими...

Детальніше

Судді з Волині повернули повноваження після 8-річної перерви

Автор: Оксана Коваленко
6 Березня 2026 в 16:07
0
Іванна Окостень отримала рекомендацію ВРП здійснювати правосуддя у Ковельському міськрайонному суді

Вища рада правосуддя рекомендувала на посаду судді Ковельського міськрайонного суду Іванну Окостень. Вона й раніше...

Детальніше

На Волині лісівника-експосадовця судитимуть через незаконну вирубку на 5 мільйонів гривень

Автор: Сила Правди
6 Березня 2026 в 11:17
0
Прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури Волинської обласної прокуратури повідомили колишньому майстру лісу Цуманського лісництва філії «Ківерцівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» про підозру у службовій недбалості. Мова про 5 млн грн збитків.

Волинська обласна прокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо колишнього майстра лісу філії «Ківерцівське лісове...

Детальніше
Наступна новина
Народний депутат Ігор Палиця

Охороні заплатив більше, ніж отримав у парламенті: що в декларації нардепа з Луцька Ігоря Палиці

  • 6 Березня 17:17 На Волині закрили справу ексчиновника, якого десять років судили за хабар
  • 6 Березня 16:07 Судді з Волині повернули повноваження після 8-річної перерви
  • 6 Березня 11:17 На Волині лісівника-експосадовця судитимуть через незаконну вирубку на 5 мільйонів гривень
  • 6 Березня 10:34 На Волині тернопільська фірма на майже 30 гектарах хоче спорудити склади для «сухого порту»
  • 5 Березня 11:14 На Волині винесли вирок за хабарництво колишньому посадовцю обласної адміністрації 
  • 5 Березня 10:28 Волинському прокурору вдруге не вдалося отримати посаду судді
  • 4 Березня 15:34 Директора Луцькводоканалу підозрюють у перешкоджанні діяльності ЗСУ та службовому підробленні
  • 4 Березня 14:27 Керівника Держпродспоживслужби на Волині взяли під варту через хабар
  • 3 Березня 16:25 Закордонні відрядження луцьких депутатів під час війни: хто, куди і навіщо їздив
  • 3 Березня 15:24 Волинська дитяча лікарня замовила ремонт відділення за майже 30 мільйонів
  • 3 Березня 12:27 На Волині експосадовець ДСНС торгувався з колишнім прокурором за майже 17 соток курортної землі
  • 2 Березня 17:54 На Волині суд скасував приватизацію восьми гектарів землі у «Цуманській пущі»
  • 2 Березня 16:04 Луцька чиновниця та волинський прокурор – у центрі розслідувань через нерухомість у Буковелі
  • 28 Лютого 10:00 Як вибрати жіночий спортивний костюм для тренувань і відпочинку
  • 27 Лютого 16:30 Голова Волинського адмінсуду йде на підвищення
  • 27 Лютого 15:02 На Волині селищна рада здала в оренду 6 гектарів поля столичній фірмі
  • 27 Лютого 14:23 На Волині виявили незаконну вирубку дерев на понад 6 мільйонів гривень
  • 27 Лютого 11:59 Влада Володимира за рекомендацією антимонопольників скасувала рішення про графік роботи приватного бізнесу
  • 26 Лютого 16:33 Ексдиректора нацпарку на Волині та його спільників виправдали у справі про незаконну рубку
  • 26 Лютого 14:15 Чоловічі печатки: символ статусу та стилю
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]
  • Підтримати проект


Підтримати проект

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Медіакіт
  • Контакти
  • Поскаржитися на публікацію

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2026 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Підтримати проект

Copyright 2018-2026 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.