Як пишуть медіа Волині про політичні сили у період без виборів

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Всього 3% новин онлайн-медіа Волині стосувалися політичних партій.  

Такі висновки можна зробити завдяки моніторингу Інституту масової інформації, що тривав упродовж 10-14 травня 2021 року. Загалом під час моніторингу промоніторено 968 новин на п’яти сайтах: ІА «Волинські новини», «ВолиньPost», «Волинь24», «Район.in.ua», «Під прицілом».

Методологія дослідження включала визначення кількості згадок про політичні партії, тематику таких новин та визначення кількості матеріалів із ознаками замовності та неналежно маркованої реклами.

У міжвиборчий період не у всіх новинах були згадки про те, яку політичну партію представляє певний політик чи політикиня. Сайти акцентували увагу на особистостях політиків. Так, під час моніторингу найбільше згадок було про Віктора Медведчука, який є народним депутатом від «Опозиційної платформи — За життя». Найбільша кількість новин була про нього, бо в цей період Медведчуку оголосили підозру в держзраді та замаху на розтрату національних ресурсів у Криму. Також в медіа згадувалися партії «За майбутнє!», «Європейська Солідарність», «Слуга народу» і регіональні (місцеві) партії.

Про які партії писали в медіа Волині

Найбільше згадок у період моніторингу було про партію «Опозиційна платформа — За життя»  — 57% на п’яти сайтах, про регіональні партії (Громадянський рух Свідомі) — 13%, «За майбутнє!» та «Європейську Солідарність»  по 10% відповідно, про партію «Слуга народу» — 7% від загальної кількості згадок політичних сил в новинах регіону.

Так, на сайті ІА «Волинські новини» згадувалися тільки дві партії — ОПЗЖ (67% згадок від загальної кількості згадок на сайті) і «За майбутнє!» (33% згадок). На сайті ВолиньPost половина згадок була про ОПЗЖ, про регіональні партії — 33%, «Європейську солідарність» — 17% від загальної кількості згадок політичних сил в новинах. 

Сайт «Волинь24» мав 37,5% згадок про ОПЗЖ, 25% згадок про регіональні партії, про партію «Слуга народу», «Європейську солідарність» та інші (Громадянський рух Свідомі) — по 12,5% згадок відповідно. На сайті «Район.in.ua» згадувались політики, але без прив’язки до політичних сил. 

На сайті «Під прицілом» було 71% згадок про ОПЗЖ та по 14% згадок про партії «Слуга народу» та «Європейська солідарність». 

Так, два сайти (ВолиньPost, Під прицілом) написали, що народного депутата від «Європейської солідарності» Олексія Гончаренка обікрали у поїзді «Одеса-Ковель». У нього вкрали сумку, в якій було 20 тисяч гривень та банківські картки. Крадіїв затримала поліція.

Скіншот з сайту ВолиньPost

Згадувались політичні партії найбільше на тему політики — 90% згадок. Про здоров’я і коронавірус — лише 6,66% згадок і про права людини — 3,33%. 

Найбільше в політичній тематиці згадувалося ОПЗЖ — через справу Віктора Медведчука про держзраду. Медіа активно висвітлювали новини про те, що суд відправив політика під домашній арешт. Також медіа публікували в новинах частини записів телефонних розмов Віктора Медведчука, який спілкувався з заступником керівника адміністрації президента Росії Володимиром Островенком.

Також було в новинах про бійку політиків у прямому ефірі на телебаченні в ток шоу «Політика без правил». Мова йде про екснардепа від Блоку Петра Порошенка Олега Барну, який побився з нардепом партії «Слуга народу» Дмитром Соломчуком.  

Без виборів джинси менше

Матеріалів з ознаками замовності було не так багато, як у період виборів. Всього було зафіксовано 0,3% матеріалів із ознаками замовності від загальної кількості новин. 

У період моніторингу не було неналежно маркованої політичної реклами та контрагітації. Такі «прийоми» в медіа зазвичай використовують у період виборів.  

Матеріал із ознаками замовності є на сайті ІА «Волинські новини» із заголовком «Держава має підтримати малий бізнес на час пандемії. «За майбутнє» пропонує п’ять обов’язкових кроків». Така публікація мала би бути позначена як реклама. Адже інформація про політичну партію та лідера партії «За майбутнє» Ігоря Палицю

Скріншот з сайту Волинські новини.

На сайті «Волинь24» та «ВолиньPost» було дві новини про круглий стіл від Громадянського руху «Свідомі», де обговорювали питання подорожей в часи пандемії. 

Такий матеріал має ознаки замовності, адже акцент на тому, що саме партія організувала захід. Однак  в новині немає багато нової інформації по темі подорожей. 

Не було джинси чи неналежно маркованої політичної реклами на сайті Район.in.ua.


Мая Голуб, регіональна представниця Інституту масової інформації  у Волинській області


Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Схожі Публікації

Наступна новина

НОВИНИ