Державна архітектурно-будівельна інспекція виявила ряд порушень під час видачі Луцькою міською радою дозволів на будівництво дев’ятиповерхового житлового комплексу «Затишний двір» на вулиці Даньшина, 14-в. Інспектори винесли два приписи, які ігнорують чиновники та оскаржує в суді забудовник. Тим часом прокуратура судиться з виконкомом міськради через затверджений детальний план території, який дозволив дев’ятиповерхове будівництво і суперечить генеральному плану міста.
Нагадаємо, про це будівництво Центр журналістських розслідувань «Сила правди» писав рік тому. Родичка співвласника і директора компанії-забудовника «Алкан плюс» Віталія Доскача Тетяна Гажула за два роки купила шість земельних ділянок в районі вулиці Даньшина, які були видані громадянам для індивідуального будівництва. Сама жінка вже тривалий час за кордоном, тож видала довіреність Віталію Доскачу, який і завідує всіма справами. Згодом ділянки об’єднали і звернулися в Луцьку міську раду за дозволом на будівництво.
Як пояснив Віталій Доскач, будувати 4-5 поверхів на цій ділянці невигідно, бо вона заболочена і туди зливаються різні стоки. Тож потрібно разом з будинком звести і каналізаційно-насосну станцію, а витрати на неї може покрити лише зведення дев’ятиповерхівки. Однак, генеральний план міста та план зонування передбачають в цьому місці лише садибну забудову висотою до 4-5 поверхів. Тим не менше, впродовж 2018 року Луцькрада та міськвиконком дали дозвіл на зведення на ділянці дев’ятиповерхівки. А на початку осені 2018 року стартувало будівництво, яке на той момент ще й не мало всіх дозволів.
Після того «Сила правди» зверталася до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради щодо перевірки будівництва. Її довго не могли провести, а коли провели, то заявили, що не виявили порушень.
Проте порушення виявили працівники обласного управління ДАБІ. У березні 2019-го вони провели позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради. Зокрема, щодо надання ним містобудівних умов та обмежень (МУО – один з основних дозвільних документів для будівництва, який видає орган місцевого самоврядування, – авт.) на зведення вказаного комплексу.
18 березня спеціалісти управління ДАБІ склали акт перевірки, яким зафіксували шість порушень з боку працівників міськради. Зокрема:
- У виданих МУО не вказане цільове та функціональне призначення ділянки будівництва – порушили п.3 ч.5 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
- За Генеральним планом Луцька земельна ділянка на Даньшина, 14-в належить до території садибної забудови. Отже, тут дозволено будівництво багатоквартирних будинків до 5 поверхів. Однак в міськраді затвердили детальний план території, яким передбачили будівництво дев’ятиповерхових будинків – порушили п.3 ч.4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
- В пункті 1 розділу «Містобудівні умови та обмеження» виданого міськрадою документу вказано обмеження висоти будинку до 31,4 метрів, але без посилання на містобудівну документацію на місцевому рівні, будівельні норми, стандарти і правила – порушили п.8 ч.1 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
- В пункті 4 розділу «Містобудівні умови та обмеження» відсутні цифрові показники мінімально допустимих відстаней від нового будинку до існуючих будівель – порушили п.7 ч.5 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
- В пункті 5 розділу «Містобудівні умови та обмеження» виданих міськрадою МУО щодо планувальних обмежень забудови вказано «відсутні». Однак, в міськраді не врахували, що частина ділянки на Даньшина, 14-в знаходиться в межах санітарно-захисної зони об’єктів транспорту, отже розміщення житлових будинків тут забороняється – порушили п.8 ч. 5 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
- В пункті 6 розділу «Містобудівні умови та обмеження» відсутні цифрові показники відстаней від нового будинку до існуючих інженерних мереж, не вказана наявність чи відсутність охоронних зон об’єктів транспорту, зв’язку, комунікацій – порушили п.8 ч.1 статті 1 та п.9 ч.5 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Тож посадовці управління ДАБІ у Волинській області зупинили дію виданих містобудівних умов і обмежень та видали Управлінню містобудування та архітектури Луцької міськради припис з вимогою усунути порушення до першого липня 2019 року.
Це означало зупинку будівництва. Тож забудовник не погодився з рішенням і оскаржив документ до Волинського окружного адміністративного суду. Однак, у червні 2019-го суддя Фелікс Волдінер повністю підтвердив виявлені ДАБІ порушення та відмовив у задоволенні позову забудовника.
Однак, Віталій Доскач та Тетяна Гажула з таким рішенням не погодилися і подали апеляцію до Восьмого апеляційного адміністративного суду у Львові. Її розпочали розглядати у вересні 2019-го і одразу ж призупинили провадження. Суд вирішив дочекатися рішення в іншій судовій справі, де вже прокуратура Волинської області оскаржила правомірність затвердження виконкомом Луцькради детального плану території в районі вулиць Даньшина та Олекси Ошуркевича, який дозволив дев’ятиповерхове будівництво всупереч генплану.
Цей позов прокуратура подала ще в березні 2019-го. Та Волинський окружний адміністративний суд відмовився його розглядати з першого разу, бо не побачив в особі прокуратури належного позивача. В апеляції прокурори обґрунтували позов «виключністю випадку»:
«Луцька міська рада, усвідомлюючи порушення інтересів держави та територіальної громади, незважаючи на наявну можливість самостійного їх захисту, всупереч цим інтересам їх не захищає, що проявляється в пасивній усвідомленій поведінці останньої. В межах тримісячного строку для звернення суб`єкта владних повноважень до адміністративного суду (з 18.12.2018 по 15.03.2019) позов Луцькою міською радою щодо оскарження спірного рішення виконавчого комітету не подавався. Відтак, причиною бездіяльності Луцької міської ради є відмова останньої у скасуванні спірного рішення виконавчого комітету від 18.12.2018 № 851-1, що підтверджує «виключність випадку» наявності підстав для представництва, – пишуть прокурори в позові. – Таким чином, Луцька міська рада маючи відповідні повноваження для захисту інтересів держави та територіальної громади, всупереч цим інтересам їх захист не здійснює, а фактично сприяє їх порушенню, у зв’язку з чим, прокуратура області подала до суду позов в інтересах Луцької міської ради».
Вже у 2020 році Волинський окружний адмінсуд продовжить розгляд справи щодо законності прийняття виконкомом Луцька детального плану території в межах вулиць Даньшина-Ошуркевича.
Тим часом управління ДАБІ в липні 2019-го провело другу позапланову перевірку дотримання вимог законодавства Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради. Фактично перевіряли чи виконали міські чиновники березневий припис ДАБІ.
26 липня інспектори склали акт перевірки, де зафіксували ті ж порушення, що і в березні. Жодне з них міські чиновники за чотири місяці не усунули!
Інспектори повторно прийняли рішення про скасування містобудівних умов та обмежень на будівництво «Затишного двору» на Даньшина. А забудовник повторно оскаржив його до суду. Феміда призупинила дію липневого рішення інспектора ДАБІ про скасування МУО на будівництво дев’ятиповерхівок до остаточного рішення у справі. А саму справу в жовтні призупинили до вирішення справи про оскарження актів і приписів першої перевірки ДАБІ.
Таким чином, все залежить від справи за позовом прокуратури щодо правомірності затвердження виконкомом Луцькради детального плану території в межах вулиць Олекси Ошуркевича та Даньшина. Лише після остаточного рішення у ній вирішиться подальша доля «Затишного двору». Якою вона буде – не береться припускати навіть прокурор Леонід Скучинський, який представляє прокуратуру у справі.
– Ми заявили позов, бо є незаконне рішення. Питання наслідків для людей перебуває в площині добросовісності забудовника, – вважає прокурор. – Якщо прослідкувати хронологію подій, то позов заявлений в березні 2019 року, а забудовник отримав дозвіл після цього. Тому, на мою думку, знаючи, що є проблемна для цього будівництва ситуація, прийняття забудовником рішення про реалізацію квартир, це питання його добросовісності.
– Чи були прецеденти, зокрема в Луцьку, щоб зносили такі будівлі?
– В моїй практиці таких рішень не приймалося. Практика подібних оскаржень – свіжа, вона напрацьовується. Щодо подібних позовів, то свіжий позов нещодавно заявлений щодо детального плану території на Гнідаві в районах вулиць Шота Руставелі, Даньшина, Стара Дорога, Прасолів. Там також передбачається багатоповерхова забудова. Аналогічний позов був по Рівненській, 119, що стосується колишньої землі «Зеленого господарства». Цей позов вже задоволений і в першій інстанції, і в апеляції, – каже Леонід Скучинський.
Нагадаємо, наприкінці 2019-го Луцька міська рада запровадила мораторій на житлове будівництво. Причиною такого кроку стало будівництво багатоповерхівок на територіях, які для цього не призначені.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «НАВЕСТИ ПОРЯДОК»: ДЛЯ ЧОГО ЛУЦЬКУ БУДІВЕЛЬНИЙ МОРАТОРІЙ І ЧИ ДОПОМОЖЕ ВІН
«Місто вичерпало свої можливості для розвитку. Все, що відбувається зараз у сфері багатоповерхового будівництва, йде за рахунок територій, які ніяк не можуть використовуватися для цього виду будівництва. Ми фактично затиснуті нашими можливостями по землі, по росту. В останні п’ять років ми бачимо, що будівництво заходить у зовсім такі межі, де воно не було заплановане по Генеральному плану», – повідомляв у грудні головний архітектор міста Веніамін Туз щодо необхідності запровадження мораторію.
Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy