Після заяви голови Луцької районної ради Олександра Омельчука про виїзд за кордон і складання повноважень у раді утворився певний вакуум влади. Хоча районна рада не була надто впливовим органом, втеча її очільника cтворила небезпечний прецедент. Тепер же у кулуарах влади думають, кого призначити на заміну.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поспілкувалася із різними сторонами процесу, щоб дізнатися, коли, як та на кого можуть замінити голову-втікача.
Справа за депутатами
Напередодні «Сила правди» писала, що за кордон Олександр Омельчук виїхав на підставі наказу про власне відрядження у Словаччину. Цей наказ він видав на підставі листа-запрошення від тамтешньої громадської організації «Help Ukraine», яка пов’язана із депутатом, головою фракції партії «Слуга народу» у Луцькій райраді Юрієм Бондаруком.
Службове відрядження Омельчука офіційно закінчилося 17 травня. В той же день Луцька районна рада поштою отримала його заяви на складання депутатських повноважень і повноважень голови.
Нині обов’язки голови ради виконує керуючий справами Андрій Лев. Так сталося тому, що заступник голови райради Сергій Сівак нині мобілізований в Збройні Сили України.
У результаті виникли труднощі із скликання сесії районної ради для офіційного прийняття відставки Омельчука і обрання нового голови. Як пояснив у коментарі «Силі правди» Андрій Лев, повноваження скликати сесію ради мають голова ради, його заступник і третина депутатів ради. Оскільки голова відсутній, а заступник мобілізований, скликання сесії залежить від депутатів.
«Ми вже все підготували, але чекаємо», – каже Лев.
Як розповів на умовах анонімності один із депутатів Луцької районної ради, підписи, необхідні для скликання сесії, вже зібрали, проте їх ще не передали у секретаріат, оскільки тривають кулуарні переговори щодо нового голови.
Наразі обговорюють дві кандидатури: власне Андрія Лева як представника партії «Слуга народу» і Олександра Гурського – депутата райради від партії «За майбутнє», старосту Прилуцького старостинського округу Луцької громади. До слова, Гурський з грудня 2018 року до грудня 2020 року був головою Ківерцівської районної ради від партії «Укроп», яка потім переформатувалася у «За майбутнє».
Як повідомили «Силі правди» джерела в раді, на сьогодні Олександр Гурський активно зустрічається із депутатами ради, щоб залучити голоси для свого обрання. Також про це публічно заявила представниця «Європейської Солідарності» у Волинській обласній раді Юлія Вусенко.
«Ми уже знаємо, що Олександр Гурський їздить та обдзвонює депутатів, просячи про підтримку і озвучуючи, що партія делегувала його і він дуже хоче «виправити помилки втікача Омельчука», – написала вона у соцмережах 25 травня.
Як уточнила Вусенко в коментарі «Силі правди», Гурський до фракції ЄС поки не звертався, натомість спілкувався із представниками «Аграрної партії» та «Громадянського руху «Свідомі».
«До нашої фракції не зверталися, мабуть тому, що ми є опозиційними. Але я знаю, що до «Свідомих», «аграріїв» зверталися», – заявила Вусенко.
До слова, вона гостро критикує кулуарність процесу обрання нового голови замість публічної дискусії, а тому закликала зібрати засідання Волинської облради, щоб влаштувати публічний розбір ситуації. Станом на 26 травня таку сесію ще не запланували.
У фракції «Громадянського руху «Свідомі» також підтвердили, що Олександр Гурський справді із ними спілкувався щодо можливої підтримки його обрання головою ради.
Натомість сам Олександр Гурський у телефонному коментарі називає свої претензії на посаду голови райради чутками:
«Я не коментую чутки. Не знаю, звідки ви берете інформацію», – зазначив Олександр Гурський.
Районна «математика»
Досі чинний голова Луцької райради Олександр Омельчук був обраний від політичної партії «За майбутнє». Саме вони мають найбільшу фракцію в раді із 14 депутатів. Проте для обрання нового голови потрібна більшість, тобто не менше 28 із 54 голосів.
Наразі традиційними союзниками для «майбутніх» в райраді можуть бути «Батьківщина» та ВО «Свобода», які мають сім та шість мандатів відповідно. Проте навіть за умови, що замість Олександра Омельчука представлять нового депутата і всі його колеги прийдуть на сесію ради, така «більшість» може зібрати тільки 27 голосів.
Отже, Олександр Гурський, якого вони ймовірно збираються підтримати, повинен шукати нових союзників і саме для цього веде переговори. Зважаючи на висловлювання Юлії Вусенко, «Європейська Солідарність», ймовірно, не буде підтримувати цього кандидата. Таким чином, йому залишається сподіватися на голоси «Свідомих», або ж «Аграрної партії». Крім того, «Слуга народу» може спробувати висунути свою кандидатуру – чинного виконувача обов’язків Андрія Лева.
Поки кулуарні переговори тривають, а позачергову сесію райради можуть запланувати вже на наступний тиждень (29 травня – 4 червня). Проте, оскільки її можуть скликати лише за підписами третини депутатів, процес може затягнутися.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни не маючи практично жодних реальних повноважень.