З Єдиного державного реєстру судових рішень зникли тисячі вироків, які винесли волинські судді за останні шість років. За 2022 рік у відкритому доступі залишилось лише 68 вироків.
Такі висновки зробив Центр журналістських розслідувань «Сила правди» працюючи з публічною частиною судового реєстру.
Станом на 22 грудня 2022 року в публічному доступі ЄДРСР лишається лише 436 вироків, які винесли волинські суди у кримінальних справах у 2017-2022 роках. Тоді як за попередніх шість років, тобто з 2011 до 2016 року таких майже 14 тисяч. З чого можна зробити висновок, що з публічної частини реєстру зникли приблизно 12 тисяч вироків.
Єдиний державний судовий реєстр це ресурс, де не лише публікуються усі основні документи, які приймає система правосуддя, але звідки й черпають інформацію десятки тисяч українців. Адвокати, юристи використовують ресурс для розуміння і вивчення судової практики, журналісти – як джерело інформації для новин, прості громадяни – для пошуку інформації в особистих справах. Це – єдине джерело для моніторингу інформації про рух кримінальних проваджень, в тому числі по резонансних і суспільно важливих напрямках, таких як корупційні злочини, переслідування громадських активістів, притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність тощо. Тому вилучення з публічного доступу такого обсягу інформації є неприпустимим.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» приєднався до відкритого звернення Харківського антикорупційного центру та інших громадських організацій до Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації із закликом забезпечити доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень.
«Зникнення документів відбувається не тільки за територіальною ознакою. Це добре видно на справах щодо переслідування активістів і волонтерів. Експерти Центру прав людини ZMINA здійснюють моніторинг відкритих джерел у цих справах. В інтернеті згадуються численні випадки затримання і обшуків волонтерів по ст. 201-2 КК України, органи прокуратури на офіційному сайті повідомляють про винесення вироку, проте рішення судів по цих провадженнях відсутні у ЄДРСР. Інший приклад – притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність: по 3671 кримінальному провадженню, які відкриті відповідно до інформації Офісу Генерального прокурора, у ЄДРСР доступні 39 документів», – йдеться у зверненні громадських організацій до Вищої ради правосуддя та Державної судової адміністрації.
Загалом з Єдиного державного реєстру судових рішень вилучили більше мільйона вироків посилаючись на воєнний стан. Втім, автори звернення наголошують, що вирок про крадіжку у 2020 році або корупційне порушення у 2021 році не може містити таємниці, а закриття реєстру це прояв закритості судової гілки влади і загалом правоохоронних органів.
Одразу після повномасштабного вторгнення РФ вже відбулося повне закриття доступу до ЄДРСР. Тоді ресурс відновив роботу аж до 20 червня. За повідомленням Державної судової адміністрації, зробили це після того, як посилили його кіберзахист. А вже восени користувачі реєстру почали скаржитись на зникнення документів із нього.
«Ми закликаємо Вищу раду правосуддя і Державну судову адміністрацію припинити негативну практику обмеження доступу до документів, що містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень. Необхідно відновити доступ до тих рішень, які були винесені (з урахуванням необхідних вимог до секретності судових рішень, які стосуються державної таємниці) та забезпечити своєчасне внесення процесуальних документів до реєстру», – наголошують представники громадських організацій, які підтримали звернення.
Під зверненням уже підписалася 21 громадська організація. Наразі, воно відкрите для підтримки і поширення.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала як рівненського суддю не покарали за те, що він вчасно не оприлюднив рішення у справі батька «бурштинового прокурора».