Чим ближче до виборів, тим більше з’явилось маніпуляцій у медіа Волині. Ключовою темою у промоніторених волинських медіа стала тема місцевих виборів. Аж 68% маніпуляцій на тему місцевих виборів у період моніторингу виявили фактчекери проєкту «INFOCRIME Луцьк» cеред 2649 промоніторених матеріалів.
Такий «ривок» перед виборами політики зробили, щоб реалізувати останній шанс показати себе кращими перед місцевими виборами 25 жовтня. Цікаво, що була навіть «чорнуха», так звана антиагітація проти інших політиків, які беруть участь у виборчому процесі.
Крім маніпуляцій про місцеві вибори, (68%) були ще й маніпуляції у текстах про бізнес (13%), діяльність місцевої влади влада (7%), про коронавірус (6%) та інше (6%). Також у волинських медіа було 4 фейки на тему місцевих виборів.
Такими є результати щотижневого моніторингу волинських медіа командою проєкту «Infocrime Луцьк» за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*
Моніторингом охоплено 2649 матеріалів десяти видань, двох телеканалів, п’яти Facebook-сторінок кандидатів на посаду Луцького міського голови у період з 12 до 18 жовтня 2020 року. Також аналізувались п’ять сторінок у Facebook кандидатів на посаду Луцького міського голови. Серед них – Ігор Поліщук, Юрій Моклиця, Алла Надточій, Роман Бондарук, Микола Федік.
Неналежне маркування
Знову лише у одному медіа Волині, а саме Район.in.ua, не було виявлено замовних матеріалів та фейків у період моніторингу серед інших проаналізованих сайтів. Також слід відзначити, що рекламні матеріали на цьому сайті позначаються хештегами «Реклама» в кінці текстів.
Деякі сайти «грішать» і не позначають рекламу словом «Реклама». Замість цього ставлять значок «зірочки». При цьому на сайтах окремих медіа є пояснення, що ж означають ці «зірочки».
Частина таких текстів присвячена кандидату в мери Луцька Ігорю Поліщуку. Текст із назвою «Ігор Поліщук: «Я знаю, як зробити Луцьк містом, найкращим для життя в Україні»* позначений лише зірочкою. Створений редакцією ІА «Волинські новини» матеріал зосереджений на тому, щоб створити виключно позитивне враження про політика.
Ще один приклад неналежно маркованого матеріалу можна побачити на сайті «Волинські новини» із заголовком «Ігор Поліщук: «Участь бізнесу в реконструкції центрального парку – приклад любові до рідного Луцька»*. У матеріалі журналісти на основі штучно створеного інфоприводу підкреслюють позицію конкретного кандидата щодо оновлення Центрального парку.
Також у тексті згадують, що освітленню парку приділяється особлива увага ще з 2012 року. Тоді з ініціативи Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» на центральній алеї з’явилися нові ліхтарі.
На сайті Інформаційного агентства «Волинські новини» у розділі «Рекламодавцям» немає пояснення, що означає значок зірочки (*) біля заголовків у текстах про політиків. Тоді як на сайті ВолиньPost зазначено у окремому розділі «Реклама», що рекламні матеріали на сайті позначаються зірочкою (*). Однак не кожен читач буде шукати по всьому сайту значення такого значка, що більше схожий на невелику крапочку. У будь-якому разі, це неналежно маркований матеріал, тобто реклама, яка подається у вигляді журналістського матеріалу без позначок «Реклама» або «На правах реклами».
Нагадаємо, що у частині 3 статті 9 Закону України «Про рекламу» зазначено: «Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Також у цьому законі йдеться про те, що реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
«Чорнуха» про кандидатів на посаду міського голови Луцька
Інформаційне агентство «Волинські новини» поширило одразу кілька матеріалів, які можна розцінювати як «чорнуха», тобто маніпулятивна та необґрунтована критика кандидатів на посаду Луцького міського голови. Наприклад, у тексті із заголовком «У мери Луцька від ЄС йде кандидат, чия непрофесійність завдала місту збитків» суцільний маніпулятивний негатив про політика та кандидата на посаду мера від партії «Європейська Солідарність» Юрія Моклицю. Матеріал підготували так, щоб люди сприйняли інформацію про нього негативно. Про журналістські стандарти тут навіть мова не йде, адже такі матеріали є недопустимі в професії. Якісна журналістика – це журналістика фактів, а не маніпуляції та бездоказової критики кандидата. Також редакція не може висловлювати своїх припущень на кшталт «експерт без компетенції».
Ще одним прикладом «чорнухи» є інша новина на цьому сайті з заголовком «Чому не зацвіла «харизма» самовисуванця в мери луцька Дмитра Глазунова?». У тексті є маніпуляції та оціночні судження, які загалом спрямовані на те, щоб люди сприймали цього політика негативно. Автор матеріалу бере на себе відповідальність оцінювати моральні якості кандидата без вказування конкретних фактів, а також із маніпулятивними висновками та здогадками. Все з єдиною метою – сформувати негативне враження від нього.
Також ІА «Волинські новини» опублікували матеріал із ознаками замовності проти кандидата на посаду Луцького міського голови Богдана Шиби – «Лізинг від Богдана».Як Богдан Шиба загнав Луцьк у боргову яму. Головна проблема подібних матеріалів: абсолютна відсутність балансу та використання здогадок і емоційного нагнітання там, де авторам не вистачає доказів чи аргументів. Іноді така «чорнуха» взагалі збудована виключно на здогадках та безпідставних емоційних судженнях.
Маніпуляції від політиків, опубліковані в медіа
На сайті «Волинські новини» цього тижня опублікували маніпулятивний текст із заголовком «Кожна смерть від коронавірусу буде на совісті «Слуги народу», – Поліщук про підбурювання луцьких медиків до протестів».
Кандидат Ігор Поліщук значно перебільшує й маніпулює, звинувачуючи у всіх смертях від коронавірусу лише політиків зі «Слуги народу» в рамках політичної кон’юнктури. Маніпуляція є ще й в тому, що журналісти у тексті не подали точки зору когось з представників партії «Слуга народу» у відповідь на такі серйозні звинувачення.
Як зазначив Ігор Поліщук у цьому тексті, «Слуга народу» повністю провалила боротьбу з коронавірусом в країні.
У цьому маніпулятивному тексті посилаються на слова політика Ігоря Поліщука, зі слів якого, «Слуга народу» повністю провалила боротьбу з коронавірусом в країні.
«Кожна людина, яка не дай Боже помре через те, що їй не надали допомоги через протести, які заколочує місцевий осередок «Слуги народу», буде на їх совісті. Є речі, якими не можна гратися. Це – людські життя», – заявив Ігор Поліщук.
Медіа публікує усі заяви політика, не даючи слова іншій стороні, таким чином підігруючи маніпуляції та беручи участь у виборчих технологіях.
Також маніпулятивним є текст із заголовком «Мені нічого не треба, хочу бути корисним волинянам», – керівник «Варти порядку» Олександр Тиводар*». Це матеріал із ознаками замовності на користь вже іншого кандидата, який покликаний створити виключно позитивний імідж політика на основі штучного інфоприводу.
Матеріали з ознаками замовності
У передвиборчий період у деяких медіа значно зростає кількість замовних матеріалів, про що свідчать і попередні дослідження «Infocrime Луцьк», що реалізується за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.
Цікаво, що маніпуляції від політиків потрапляють в інформаційний простір, бо опубліковані журналістами чи редакторами.
У ТРК «Аверс» сюжет із назвою «З наступного тижня Луцьком курсуватимуть нові тролейбуси» показує у позитивному світлі кандидата на посаду міського голови Ігоря Поліщука. Він сказав у сюжеті, що нові тролейбуси чудові. Також розповів про характеристики транспорту.
На сайті «Волинь24» є матеріал із ознаками замовності про «Велике будівництво» – «Президентська програма «Велике будівництво» стратегічно важлива для Волині», — Ігор Лісовський, кандидат в депутати Волинської обласної ради від партії «Слуга Народу»».
Також на цьому ж сайті є новина із заголовком «Покровський привітав лучан з Покровою та Днем захисника України», яка не має ніякої інформаційної цінності і не дає аудиторії жодної новизни.
Ще одним прикладом матеріалу із ознаками замовності можна прочитати на сайті «Волинь24» із назвою «Дмитро ГЛАЗУНОВ: нехай перед Покровом Богородиці відступлять усі наші вороги». Текст жодним чином не позначений.
Маніпулятивні заголовки
Заголовок у новині на сайті Волинь.UA «У Луцьку правоохоронці «нишпорили» по нічних клубах: що шукали? (ФОТО)» є маніпулятивним. Читачі можуть сприйняти його так, ніби працівники самі робили щось протиправне. Адже слово «нишпорили» має негативний підтекст.
Також у іншому заголовку на сайті «Волинь24» – «Казала, що не витримає страждань» – переселенка викинулась з вікна гуртожитку» – є маніпуляція, бо безпідставно акцентується увага на тому, що жінка була внутрішньо переміщеною особою.
Фейки
Напередодні виборів кандидати та медіа частіше «грішать» публікуванням сумнівних чи цілком фейкових соцопитувань. Так, за період моніторингу кандидат в мери Луцька Роман Бондарук похвалився тим, що «понад 70% лучан підтверджують: європейське місто починається з європейського двору». При цьому у публікації на своїй сторінці він робить висновок на підставі того, що «авторитетна моніторингова компанія опитала тисячі лучан».
Нагадаємо, що відповідно до частини 1 статті 67 Закону України «Про вибори народних депутатів України», підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов’язаного з виборами, з обов’язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки.
Хоча сторінка кандидата не належить до вказаних ресурсів інформації, ми рекомендуємо читачам з належною долею скепсису ставитися до будь-яких публікацій соціології без вказування цієї інформації.
Ще одна проблема – формулювання запитання, яке підозріло співзвучне із ключовим гаслом кандидата «Європу – в кожен двір» і містить посилання на конкретного кандидата. Таке формулювання може підштовхнути учасників опитування до «потрібної» замовнику відповіді та навіть допомогти агітувати за нього. Доброчесні соціологи уникають подібних маніпуляцій.
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
*До вибірки потрапили 2649 матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал) та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 12- 18 жовтня 2020 року. З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.
** Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.