У Міністерстві освіти і науки України вважають, що громадський контроль та журналісти мають впливати на ситуацію з сумнівним підвищенням кваліфікації освітянами. Так у міністерстві відреагували на розслідування «Сили правди».
Відповідь від Міністерства освіти і науки України «Сила правди» отримала 16 лютого 2024 року.
Після оприлюднення розслідування «Як викладачі українських вишів «купують» сумнівні сертифікати про участь в міжнародних програмах» «Сила правди» звернулась до Міністерства освіти і науки. Зокрема у розслідуванні редакція розповіла про те, як освітянам пропонують підвищити кваліфікацію за рахунок програм, які містять відео про відомих осіб чи політиків. За це викладачі платять чималі суми і, фактично, купують сертифікати. Тож журналісти запитали у посадовців МОН, чи є нормою таке підвищення кваліфікації і як це контролюється з боку держави.
Окремо цікавило також, як посадовці розцінюють ситуацію з сертифікатами про підвищення кваліфікації від Міжнародного історико-біографічного інституту, яке стало фігурантом нашого розслідування. Найважливіше – чи вживатимуться заходи за результатами виявленої інформації?
Втім, замість відповідей на ці питання «Сила правди» отримала роз’яснення законодавства.
Наприклад, посадовці повідомили, що закон «Про освіту» та інші документи надають широку свободу педагогічним та науково-педагогічним працівникам у виборі видів, форм, суб’єктів підвищення кваліфікації, а також тематики такого навчання.
А щодо контролю за сертифікатами, які надаються комерційними структурами внаслідок їхніх освітніх програм, пояснили: технічний опис, дизайн, спосіб виготовлення, порядок видачі і обліку таких документів визначається відповідним суб’єктом підвищення кваліфікації. Водночас виші мають право перевірити достовірність таких документів, визнавати або відмовляти у визнанні відповідного навчання як такого, що стосується підвищення кваліфікації.
Разом з тим, на запитання, чи може МОН заборонити вишам публікувати оголошення про програми підвищення кваліфікації від Міжнародного історико-біографічного інституту, посадовці відповіли: «МОН не має повноважень заборонити закладам вищої освіти публікувати на власних сайтах оголошення про освітні заходи».
Також додали, що впливати на подібні ситуації має громадський контроль і журналісти за рахунок своїх розслідувань та їх розголосу.
Варто нагадати, у розслідуванні «Сила правди» з’ясувала, що за результатами програм від Міжнародного історико-біографічного інституту освітянам надаються сертифікати, підписані від імені професора Річарда Дженкінса. Вчений зі схожим ім’ям Річард Дженкінс працює в Університеті Шеффілда в Англії. Журналісти «Сили правди» сконтактували з ним і з’ясували, що він ніяких сертифікатів не підписував.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, що задекларували ректори найбільших вишів Волині.