За кілька років до повномасштабного вторгнення Луцьк мав високі показники туристичної привабливості. Відвідувачі міста відзначали його історичні об’єкти та музеї, а також відносно невисокі ціни, спокій та безпеку. Майже щороку кількість туристів зростала, а за охочими подивитися місто приходили і гроші до бюджету. У 2021 році Луцьк отримав вдвічі більше надходжень туристичного збору у порівнянні з попереднім роком – майже мільйон гривень.
Розпочата Росією повномасштабна війна змінила цю ситуацію: з музеїв евакуювали найцінніші експонати для збереження, а частина туристичних локацій перетворилась на прихисток для переселенців. У громадському транспорті звичайним стало оголошення не тільки зупинок, а і адрес для укриття.
Попри це, туристи з Луцька не зникли. Навіть в умовах війни у місті відкривають нові об’єкти і водночас посилюють заходи безпеки для відвідувачів з України та з-за кордону. Як це відбувається, з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Туризм в умовах війни
Начальниця управління туризму та промоції міста Луцької міської ради Катерина Теліпська розповідає: до повномасштабного вторгнення у Луцьку було близько 20% іноземних туристів. Більшість з них подорожували до міста з сусідньої Польщі.
Однак, після початку повномасштабного вторгнення кількість туристів з Польщі поменшала. Іноземці почали приїжджати до Луцька переважно у відрядження, тоді як візити до туристичних об’єктів стали, скоріше, доповненням до поїздок у справах. Міністерство закордонних справ Польщі й досі не рекомендує своїм громадянам їздити до України.
За словами Теліпської, найактивніше Луцьк продовжують відвідувати у період з квітня до кінця жовтня. У зимовий період настає певне затишшя, але це мало пов’язано з воєнним станом – такою ситуація була ще до вторгнення.
Перебування у місті іноземних гостей, або й внутрішніх туристів, дає змогу працювати не лише готельно-ресторанним закладам, але й приносить дивіденди місцевому бюджету. З 2011 року в громаді впроваджений туристичний збір. Його сплачують громадяни та іноземці винаймаючи готелі та інші заклади тимчасового проживання.
Різке зростання надходжень від туристичного збору у 2021 році зумовлене радше зміною його ставок напередодні, а не якимось особливим туристичним бумом. Водночас, упродовж 2022-2023 років надходження до бюджету із туристичного збору продовжили зростати.
Орієнтовний бюджет перебування у Луцьку наразі складає приблизно 3500-4000 гривень на одну особу на добу. Для іноземця ця сума буде більшою, зважаючи на витрати на дорогу.
«Якщо турист вперше у Луцьку, то його запит стосуватиметься того, що побачити, де поселитись, що відвідати. Він шукатиме якісний екскурсійний супровід. Часто хочуть відвідати об'єкти польської спадщини у нашій громаді. З відповідями на ці та інші питання справляються менеджери Центру туристичної інформації та послуг (вул. Сенаторки Левчанівської, 2)», – розповідає Катерина Теліпська.
Вона додає, що незважаючи на війну у місті багато туристичних маршрутів.
Замок, підземелля і «Тигр»: чим приваблює Луцьк
Найбільш відомим і запитуваним туристичним об’єктом Луцька завжди лишався замок Любарта – один з найдавніших і найкраще збережених замків України. Після вторгнення Росії певний час він залишався зачиненим. Навесні 2022 року за погодженням з обласною військовою адміністрацією його відкрили, а у випадку повітряної тривоги відвідувачів почали водити до найближчого сховища – підземелля Кафедрального собору святих апостолів Петра і Павла. Як повідомляв директор Державного історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» Павло Рудецький, першими відвідувачами замку під час повномасштабного вторгнення стали переселенці з інших регіонів України.
Вже наступного року у місті завершили облаштування нової локації – музейного простору «Окольний замок». Роботи над цим комплексом розпочалися ще у 2018 році і мали завершитися у 2020 році. Але до відкриття його підготували лише у 2023 році та вирішили презентувати відвідувачам, незважаючи на російське вторгнення.
Сам музейний простір – це вежа князів Чорторийських, фрагмент оборонного муру, а також 500-річне підземелля колегіуму єзуїтів. Підземна частина, зокрема, займає площу 700 квадратних метрів і складається з 18 кімнат та чотирьох галерей.
«Гіди громади проінформовані і будують свої маршрути так, аби туристи мали можливість спуститись в укриття. Передусім найважливішим є безпека гостей. Підземелля, які є частиною музейного простору «Окольний замок», розташовані під будівлею колишнього колегіуму єзуїтів, в якому сьогодні діє Волинський коледж харчових технологій. Під час тривог студенти навчального закладу спускаються у підземелля, яке стає укриттям», – коментує Катерина Теліпська.
Презентоване підземелля у підсумку змогло зібрати близько 13 тисяч відвідувачів у 2023 році. Окрім нього та замку Любарта у Луцьку працює й низка місцевих музеїв.
Найважливіші експонати з музеїв довелося евакуювати ще у перші дні війни і ці цінності будуть зберігати до завершення бойових дій. Однак, луцькі музеї пропонують чимало експозицій, частина з яких тепер стосується російського вторгнення. Наприклад, у Волинському регіональному музеї українського війська та військової техніки можна побачити експонати сучасної війни: тут є і військова форма Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, і виведений з ладу російський броньований автомобіль «Тигр».
Нещодавно музей також отримав у подарунок прапор України з автографами Залужного та начальника Генерального штабу ЗСУ Сергія Шаптали.
«В Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків періодично з'являються нові виставки, автори яких рефлексують на теми війни, смерті, болю. Наприклад, зараз діє проєкт Сергія Алієва-Ковики «Спека. Сирена. Кава», – розповідає Катерина Теліпська.
За її словами, одного дня буде замало для відвідування усіх туристичних об'єктів Луцька.
«Лише якщо відвідати Луцький замок, музейний простір «Окольний замок» і Музей сучасного українського мистецтва Корсаків — одного дня не вистачить. Є ще ж Музей волинської ікони, Парк культури і відпочинку, зоопарк, тощо. Але місто — це не лише будівлі. Це і гастрономія, це емоції, які можна отримати від театралізованої екскурсії чи від відвідування унікальних постановок в театрах. Сьогодні активно також завойовує увагу туристів Жидичинський монастир», – каже Теліпська.
Що привезти з Луцька?
У Луцька цікава архітектура, є замок, музеї та сучасне мистецтво, а крафтові вироби стають справжнім відкриттям для туристів. Зазвичай, відвідувачі міста не їдуть з пустими руками. Сувеніри залежать від смаків та уподобань: хтось шукає крафтові вироби, хтось обирає брендовану луцьку продукцію.
Популярними є ювелірні прикраси у формі вежі Луцького замку, браслети з кликуном та сопілки з «Лесиного» ясена. Ще – магніти та листівки, чашки і свічки. Шукають туристи і смачні сувеніри: ними, як правило, стають солодощі, мед та медові напої від місцевих виробників.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала чим цікаві нові відреставровані підземелля в Луцьку.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії».