У серпні 2020 року районні виборчі комісії на Волині працюватимуть на волонтерських засадах, а окремі – з обмеженими матеріально-технічними ресурсами для роботи.
Про це представникам Громадянської мережа ОПОРА повідомили голови та секретарі ТВК.
Про стан матеріально-технічного забезпечення та фінансування роботи комісії розповів представникам Громадянської мережі ОПОРА голова Володимир-Волинської районної ТВК Володимир Іщенко («Слуга народу»).
«Нас створили 10 серпня, потрібно уже працювати, до 25 серпня потрібно було утворити сільські та селищні виборчі комісії, а ми ще офіційно навіть не оформлені на роботу. На платній основі я особисто розпочну працювати лише з 5 вересня, коли розпочнеться виборчий процес. Те ж саме стосується і секретаря. Виходить, що ми працюємо на волонтерських засадах. Щодо матеріально-технічного забезпечення, то нам ніби для роботи все вистачає. Приміщення нам надали, ноутбук я не просив, приніс свій. Так само і секретар. Телефонної лінії у нас ще не проведено, буде підключено зв’язок з 5 вересня. Сільські і селищні комісії ми постворювали, постанову зробили, плануємо оприлюднити в одному з місцевих ЗМІ, а надалі будемо оприлюднювати в газеті. Дошка оголошень буде з 5 вересня, то наступні постанови будемо вже там також оприлюднювати», – розповів Володимир Іщенко.
Також голова комісії додав, що фінансування на нинішньому етапі, до старту виборчого процесу, комісії не вистачає. За його словами, уже можна було залучити кількох працівників на договірній основі, наприклад, IT-фахівця, який би допомагав передавати дані до ЦВК, бухгалтера тощо. Натомість навіть керівний склад комісії не може повноцінно працювати без фінансування їхньої роботи.
Схожий стан справ і у Луцькій районній ТВК. Про матеріально-технічне забезпечення цієї комісії розповіла представникам ОПОРИ секретарка територіальної виборчої комісії Ліна Кирилюк («За майбутнє»).
«Луцька районна виборча комісія станом на 25 серпня забезпечена одним комп’ютером, одним ноутбуком, одним принтером зі сканером. В нашому розпорядженні є окремий кабінет для проведення засідань з меблями. Загалом, все, що потрібно на сьогоднішній день – усе наявне. Разом з тим коштів на закупівлю канцтоварів поки немає, оскільки державна субвенція для фінансування роботи ТВК ще не виділена», – зазначила секретарка комісії.
Секретарка Камінь-Каширської районної територіальної виборчої комісії Олена Муц (ВО «Батьківщина») закцентувала увагу на тих же самих моментах, що і її колеги з інших ТВК.
«Ми повноцінно ще не розпочали працювати. Коли потрібно було провести засідання – ми провели, коли потрібно було утворити сільські і селищні комісії – ми їх вчасно утворили, але основна робота у нас розпочнеться лише з 5 вересня. Комп’ютером ми можемо користуватись в районній раді, друкуємо також в бухгалтерії районної ради. Залучених працівників ми знайшли, але приступлять до роботи вони лише з 5 вересня», – повідомила секретарка ТВК.
Голова Ковельської районної територіальної виборчої комісії Марія Філончук (ВО «Батьківщина») розповіла про належне матеріально-технічне забезпечення з боку районної державної адміністрації, втім, наголосила на проблемах з державним фінансуванням роботи ТВК.
«Матеріально-технічне забезпечення у нас прекрасне: нам видали комп’ютери, ксерокси, підключили Інтернет, телефони, забезпечили нас канцелярією. В цьому плані у нас нарікань немає. Що стосується фінансової частини нашої роботи, то кошторис ми ще не затвердили, ми його розробили відповідно до середніх норм видатків, але не затвердили, бо ще не розпочався виборчий процес», – зазначила Марія Філончук.
Відповідно до частини 1 статті 209 Виборчого кодексу України витрати на підготовку і проведення місцевих виборів здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету, передбачених на здійснення Центральною виборчою комісією керівництва та управління у сфері проведення виборів та референдумів, коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, коштів відповідних місцевих бюджетів (далі – кошти бюджету, що виділені на підготовку і проведення місцевих виборів), а також коштів власних виборчих фондів організацій партій, які висунули виборчі списки кандидатів у депутати, кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Разом з тим, згідно з частиною 1 статті 211 Кодексу органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи в межах своїх повноважень зобов’язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їхніх повноважень, зокрема: надавати необхідні приміщення для виборчих комісій та повідомляти про їх місцезнаходження (адреси) виборчу комісію, що формує (утворює) відповідну виборчу комісію, не пізніш як за один день до її формування (утворення), забезпечувати охорону цих приміщень.
Частина 1, 2 статті 212 цього ж Кодексу передбачають, що за рішенням виборчої комісії голова, заступник голови, секретар або в разі їх відмови – інші члени територіальної виборчої комісії (загальною кількістю не більше трьох осіб) протягом виборчого процесу можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії на платній основі на підставі цивільно-правового договору між ними і виборчою комісією, а їх робота оплачується в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету АР Крим, відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України.
Відтак Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що відсутність передбаченого фінансування роботи ТВК до 5 вересня може стати серйозним викликом для належної організації виборчого процесу, а внесення змін до виборчого законодавства щодо роботи ТВК до початку виборчого процесу мало би супроводжуватися переглядом строків та порядку визначення бюджетних асигнувань на проведення місцевих виборів. Заяву про це ОПОРА оприлюднила раніше на офіційному сайті.