Президент Російської Федерації Володимир Путін оголосив про «проведення спеціальної військової операції» нібито щодо захисту Донбасу. Російська армія відкрито розпочала напад на Україну уночі з 23 на 24 лютого. З’явилося звернення російського президента, в якому він каже, що буде «демілітаризувати» Україну, а українських солдатів закликав скласти зброю. Також він пригрозив на випадок втручання в ситуацію ззовні, мовляв в такому випадку «прямий напад на Росію призведе до розгрому і жахливим наслідкам для потенційного агресора».
“Її [спеціальної операції] мета – захист людей, які протягом восьми років зазнають знущань, геноциду з боку київського режиму… Вся відповідальність за можливе кровопролиття буде повністю на совісті українського режиму”, – заявив Путін.
Незабаром Збройні сили України повідомили про військові удари по важливих об’єктах військової інфраструктури в Україні.
«Сьогодні, 24 лютого, о 5.00 збройні сили Російської Федерації розпочали інтенсивні обстріли наших підрозділів на сході, а також нанесли ракетно-бомбові удари по аеродромах в Борисполі, Озерному, Кульбакіному, Чугуєві, Краматорську, Чорнобаївці, а також по військових об’єктах Збройних Сил України. Водночас, агресор розпочав артилерійські обстріли території та населених пунктів України вздовж державного кордону.Повітряні Сили Збройних Сил України відбивають повітряний напад загарбника. Сили оборони держави перебувають у повній бойовій готовності, зайняли та утримують оборонні позиції. Ситуація контрольована.Інформація щодо десантування російських військ в Одесі не відповідає дійсності», – повідомили у Генеральному штабі ЗСУ.
О 6.52 ранку Президент України Володимир Зеленський оприлюднив звернення. ЗСУ, всі спеціальні та силові служби держави підняті за тривогою. В екстреному режимі працює Рада національної безпеки і оборони. Президент оголосив про введення воєнного стану в Україні. Це рішення затвердила і Верховна Рада України – за відповідне рішення проголосувало 300 народних депутатів.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» буде вести онлайн-трансляцію та збиратиме наявну інформацію про ситуацію у Волинській області у цьому репортажі.
Читайте також: Третій день нападу Росії. Що відбувалося на Волині (онлайн)
Читайте також: Четвертий день нападу Росії. Що відбувається на Волині (онлайн)
Онлайн репортаж
25 лютого
22.50 год. У Волинській обласній військовій адміністрації надають роз’яснення щодо оповіщень тривоги.
«Ініціатором оповіщення є військові Оперативного командування Захід. Виконавцем – управління цивільного захисту Волинської військової адміністрації. Як тільки у військових з’являться інформація про виліт невстановлених ворожих літаючих об’єктів (ракета, літаючі апарати), вводиться режим тривоги. Військові діють так саме тому, що невідомо напрям польоту літаючої загрози. Після підтвердження або спростування загрози – знімається режим тривоги. Навіть найнижчий рівень ризику – це ризик. Тому кожен раз оголошуються тривога. Давайте відноситись відповідально до нашої безпеки!» – йдеться в повідомленні.
22.30 год. В сільській місцевості Луцької громади буде вимкнене вуличне освітлення, в місті освітлення залишиться необхідний мінімум. Про це повідомив міський голова Ігор Поліщук.
«Звертаюся до власників комерційних та інших приміщень вимкнути освітлення вивісок, підсвітку фасадів та інше додаткове освітлення», – Ігор Поліщук.
22.25 год. Від сьогодні на Волині немає навчальних тривог – повідомляють у Волинській обласній державній адміністрації.
«Перш за все, повторюємо – будь-яку сирену необхідно сприймати серйозно та діяти згідно плану – шукати найближче укриття. Від сьогодні на Волині немає навчальних тривог.Наші військові, коли фіксують повітряні загрози, негайно повідомляють про тривогу. Далі спрацьовує система оповіщення за допомогою сирен.Окрім цього, додатково про загрози інформуватимемо за допомогою наступних джерел:- Сторінка Волинської ОДА у Фейсбуці: https://www.facebook.com/voladm.gov.ua – Телеграм канал «Оповіщення Волинь»https://t.me/+MqqFNAiBaqoxOWZi (створений для оперативного оповіщення про тривогу та інформування про важливі події на території Волині на час російського вторгнення)Тут буде публікуватися інформація про загрозу та відбій, як тільки повідомлятимуть військові.Також в період повітряної загрози повідомлятимуть керівництво районів та міст. Стежте за їх офіційними джерелами інформації.»
22.15 год. За кілька годин роботи пункту збору допомоги у Луцьку зібрали величезну кількість допомоги для територіальної оборони. Пункти збору допомоги у Луцьку знаходяться за такими адресами:
Центральний пункт збору ТПН за адресою: місто Луцьк, Театральний майдан, 1 – приміщення Обласного музично-драматичного театру. Графік роботи: щодня, без вихідних з 8.00 до 20.00. Пункти збору у мікрорайонах міста:
- Приміщення «Стріла» КЗ «ЛМЦФЗН «Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, бульвар Дружби Народів, 13а.
- Приміщення «Олімпія» КЗ «ЛМЦФЗН «Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, пр-т Відродження, 39.
- Приміщення «Білий м’яч» КЗ «ЛМЦФЗН «Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, вул. Конякіна, 35
- Приміщення «Одісей» КЗ «ЛМЦФЗН«Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, вул. Наливайка, 10
- Приміщення «Юність» КЗ «ЛМЦФЗН«Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, пр-т Президента Грушевського, 12
- Приміщення «Атлет» КЗ «ЛМЦФЗН«Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 13. Графік роботи: щодня, без вихідних з 9.00 до 17.00 Телефони для довідок Центрального пункту збору: 777939, 722070, 066 0502344
22.00 год. У Камінь-Каширській об’єднаній територіальній громаді сьогодні розмістили п’ять блокпостів у напрямку імовірного нападу противника, а також відбили атаку ворога – повідомляє сайт громади.
«Для захисту наших громадян сьогодні розміщено п’ять блокпостів у напрямку імовірного нападу противника. Окрім того, облаштовано об’єкти укриттів у сільських населених пунктах та Камені-Каширському. В усі об’єкти укриття завезено воду та мінімальний запас медикаментів. У зв’язку з технічними причинами тривожний сигнал “СИРЕНА” чути не в усіх населених пунктах нашої громади. Повідомлення про початок тривожного сигналу “СИРЕНА” буде розміщено на усіх офіційних сторінках установ району. Будьте пильними та намагайтеся перебувати у власних будівлях. Останній сигнал “СИРЕНА” був не навчальний, атаку відбили. Ми контролюємо ситуацію у кожному старостинському окрузі».
21.45 год. На західному кордоні України збільшились черги. Про це інформує Державна прикордонна служба України.
«Через зростання пасажиропотоку, незважаючи на усі зусилля сторін, на західному кордоні мають місце збільшення черг. Станом на 18:00 на виїзд з України в автомобільних пунктах пропуску на оформлення на кордоні з Польщею очікувала така кількість автівок: «Ягодин» – 2500, «Устилуг» – 1400, «Грушів» – 700, «Рава-Руська» – 900, «Угринів» – 1150, «Краківець» – 1200, «Шегині» – 1600, «Смільниця» – 900. На кордоні зі Словаччиною біля двох автомобільних пунктів пропуску перебувають загалом близько 270 автомобілів. Перетину кордону до Угорщини у трьох пунктах пропуску очікували понад 220 автівок. На виїзд до Румунії, у трьох пунктах пропуску, в чергах перебувало понад 1100 легкових авто. Просимо громадян врахувати дану інформацію під час планування перетину кордону на західній ділянці кордону.»
21.30 год. У Володимир-Волинській територіальній громаді про початок комендантської години сповіщатимуть сирени довгим та безперервним сигналом. Про це повідомляють на офіційній сторінці громади.
«Повідомляємо, що о 22-ій годині у місті знову лунатиме сигнал сирени – довгий та безперервний. Варто знати, що такий сигнал сповіщає не про тривогу, а про початок комендантської години. Тож просимо вас – НЕ ВИХОДЬТЕ З ДОМУ. Лише за крайньої потреби і тільки з паспортом. Для руху транспортом потрібні спецперепуски. Нагадуємо, що комендантська година триває з 22 до 7-ї години» – ідеться в повідомленні.
21.20 год. Волинська митниця повідомляє, що відсьогодні, 25 лютого, дозволено піший перетин кордону із Польщею на автомобільному пункті пропуску “Устилуг”. Такі ж переговори ведуться між уповноваженими особами державних прикордонних та митних органів Польщі та України щодо МАПП “Ягодин”. Митний пост “Устилуг” Волинської митниці працює цілодобово.
21.05 год. Станом на 18 годину кордони Волині на порушені – запевнив голова Волинської обласної державної адміністрації Юрій Погуляйко. Лікарні та інші служби працюють у штатному режимі, а територіальну оборону забезпечують усім необхідним.
20.49 год. У Луцьку ситуація контрольована. Про це Луцький міський голова Ігор Поліщук інформує у відео на своїй сторінці у Facebook. Також міський голова роз’яснює як працює система оповіщення: управління цивільного захисту Волинської облдержадміністрації вмикає систему оповіщення після сигналу від військових про загрозу. Однак сьогодні, за словами міського голови, система спрацювала погано, тому він звернувся до управління цивільної безпеки, аби налагодили роботу системи.
20.05 год. Волинська обласна державна адміністрація нагадує, що на Волині наближається комендантська година. Вона діє з 22.00 до 7.00 години. На час дії комендантської години радять не виходити без потреби із дому, вчасно повертатися з роботи і завжди мати при собі документи, що посвідчують особу.
19.35 год. Волинь готується давати відсіч ворогові.
«За рекордний строк підготували велику кількість протитанкових їжаків, якими будуть в разі необхідності заблоковані для танків та бронетехніки під‘їзди до міста та шляхи, що до нього слідують. Дякую людям, які долучилися й допомогли у цій справі», – інформує Луцький міський голова.
У Ковелі волонтери також готують конструкції для оборонних споруд, плетуть маскувальні сітки.
«Багато ковельчан допомагали у цей день наводити лад у підвалі нашої лікарні. Для кожного знайшлася робота. Зносили меблі, прибирали. Черги були біля об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Чоловіки прийшли записуватись добровольцями у наше військо. Секретар міської ради Оксана Багнова разом з колегами та усіма охочими організували для них гарячий чай та бутерброди. Працівники виконкому, депутати міської ради, волонтери уже другий день поспіль плетуть сітки і запрошують долучатися до цієї справи завтра та у неділю. І це ще далеко не повний перелік того, що роблять наші люди у цей складний для держави час. Міський голова Ігор Чайка дякує усім небайдужим і запрошує мешканців громади до спільної праці. Разом – до ПЕРЕМОГИ!», – пишуть на сторінці Ковельської місткої ради у Facebook.
17.22 год. У Луцьку почав діяти штаб мобільного спротиву. Про це повідомляється на сторінці Фестивалю українського духу «Бандерштат»:
«Відразу до конкретики. Ми публікуватимемо нагальні потреби наших військових. Якщо ти маєш щось зі списку і готовий передати/купити – телефонуй на гарячу лінію 0664869870 або *пиши на цей номер у Телеграм. Перерахувати кошти можна на картку 5168745107043744, або передати готівку»
На сторінці у Facebook можна ознайомитись зі списком потреб захисників.
16.10 год. У Луцьку знову звучить сирена.
«За інформацією СБУ у Волинській області, сирена не навчальна. Сирену вмикає управління цивільного захисту Волинської ОДА на підставі даних від військових», – написав на особистій сторінці у Facebook міський голова Ігор Поліщук.
Згодом він повідомив, що звернувся до чиновників з вимогою навести порядок з системою оповіщення.
«Я вже звернувся до управління цивільного захисту Волинської ОДА та інших посадових осіб з вимогою негайно навести порядок з системою оповіщення. Тому що сьогодні надходить дуже багато скарг щодо того навчальна це тривога, чи не навчальна, десь чути, десь не чути. Люди не можуть зрозуміти системи і механізму як їм діяти», – сказав Ігор Поліщук.
16.08 год. Генштаб запевняє, що на волинському напрямку поки що спокійно.
«На Волинському напрямку активних дій наземних угруповань не відмічено. Авіація противника продовжує демонстраційні дії з території Республіки Білорусь вздовж північної ділянки державного кордону України», – йдеться на офіційній сторінці відомства.
15.40 год. У Волинській обласній військовій адміністрації повідомляють, що станом на 14.00 год. усі тестування систем оповіщення у Волинській області завершені.
«Будь-яку наступну сирену необхідно сприймати серйозно та діяти згідно плану – шукати найближче укриття.Окрім того, в період повітряної тривоги про загрозу, в першу чергу, повідомлятимуть керівництво районів та міст. Стежте за їх офіційними джерелами інформації.Також рекомендуємо увімкнути радіостанцію «Луцьк» на хвилі 88,3 fm, щоб прослухати термінове повідомлення про можливу надзвичайну ситуацію», – йдеться в повідомленні.
Покидати укриття можна лише після звучання сирени з повідомленням «Відбій повітряної тривоги».
14.45 год. Луцька міська рада забезпечує харчування осіб, які несуть службу на КПП.
У зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, на виїздах та в’їздах у місто встановили контрольно-пропускні пункти. Все це робиться для того, щоб підвищити безпеку та контроль.
«Організовано харчування працівників поліції та службовців територіальної оборони для того, щоб вони могли повноцінно виконувати свої обов’язки. Працівники комунального підприємства «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» забезпечують хлопців триразовим гарячим харчуванням», – йдеться у повідомленні.
14.10 год. У деяких районах Луцька мешканці чули сигнал тривоги. У Волинській обласній військовій адміністрації повідомили, що сирена була навчальна. Водночас в Управлінні СБУ у Волинській області повідомляють, що будь яка сирена, яка буде звучати після 13.00 год НЕ є НАВЧАЛЬНА.
«За сиренами – їх буде два типи: 1) безперервна – означає початок комендантської години; 2) коротка сирена, потім пауза 15 секунд і знову коротка. Так по колу – це означає НЕБЕЗПЕКА!, ВСІМ В УКРИТТЯ !!!», – йдеться в повідомленні.
Також відомо, що сирена звучала і в Рожищах.
12.30 год. На Волині працює «гаряча лінія» для інформування про доступне місце поселення для внутрішніх переселенців. Про це інформують у Волинській обласній військовій адміністрації.
Відсьогодні у Волинській обласній військовій адміністрації працює «гаряча лінія» для громадян з інших областей, що потребують житла. Номер телефону: (0332) 778 211.
«Якщо ви потребуєте місця для поселення внаслідок термінової евакуації, зверніться за номером «гарячої лінії». Повідомте своє місцезнаходження та кількість осіб, що потребують поселення. Координатори направлять вас до найближчого місця вільного поселення та повідомлять про подальші дії. Будь ласка, зберігайте спокій та поставтесь з розумінням до можливого перевантаження «гарячої лінії». Волинь готова прийняти усіх співвітчизників», – йдеться у повідомленні.
12.25 год. У Волинській обласній військовій адміністрації уточнили ситуацію з тестовим запуском системи оповіщення у Луцьку:
«Тестування системи оповіщення у Луцьку завершили. Тренування відбулось для перевірки технічних параметрів. З’являються чутки про несправність системи оповіщення, оскільки в місті не було чути гучних сигналів. Це не відповідає дійсності. Система справна.Повідомляємо, що сигнали були короткими (1-2 секунди) – для перевірки робочого стану, тому жителі міста могли їх не чути або не зауважили», – зазначили в адміністрації.
12.20 год. У Луцьку оголосили про те, що завтра у Луцьку розпочнуть роботу пункти збору товарів першої необхідності для тероборони.
«Звертаємось до усіх лучан, жителів громади, громадських, волонтерських та благодійних організацій! Нашим захисникам необхідні товари продовольчої та непродовольчої групи першої необхідності:
– Хліб/хлібобулочні вироби/галети, хлібці
– Консерви в металевих банках та консервації
– Крупи
– Продукти швидкого приготування
– Овочі та фрукти
– Чай/кава
– Шоколад, цукерки/ енергетики
– Найнеобхідніші засоби особистої гігієни
– Перев’язочні, знеболюючі, кровоспинні матеріали», – йдеться у повідомленні.
Також знадобляться: теплі ковдри, спальні мішки, батарейки, ліхтарики, каремати, сухий спирт, сірники, одноразовий посуд, устилки у взуття, цигарки.
В місті Луцьку організовано пункти збору:
Центральний пункт збору ТПН за адресою: місто Луцьк, Театральний майдан, 1, Приміщення Обласного музично-драматичного театру.
Графік роботи: щодня, без вихідних з 8.00 до 20.00
Пункти збору у мікрорайонах міста:
– Приміщення «Стріла» КЗ «ЛМЦФЗН «Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, бульвар Дружби Народів, 13а
– Приміщення «Олімпія» КЗ «ЛМЦФЗН «Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, пр-т Відродження, 39
– Приміщення «Білий м’яч» КЗ «ЛМЦФЗН «Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, вул. Конякіна, 35
– Приміщення «Одісей» КЗ «ЛМЦФЗН«Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, вул. Наливайка, 10
– Приміщення «Юність» КЗ «ЛМЦФЗН«Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, пр-т Президента Грушевського, 12
– Приміщення «Атлет» КЗ «ЛМЦФЗН «Спорт для всіх» Луцької міської ради» м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 13
Графік роботи: щодня, без вихідних з 9.00 до 17.00
Телефони для довідок Центрального пункту збору: 777939, 722070, 066 0502344
10.50 год. Загальна безпекова ситуація в області наразі стабільно контрольована. Всі правоохоронні органи працюють в режимі воєнного часу. Більша частина поліцейських – на вулицях, забезпечують правопорядок і несуть службу на КПП. Про це інформує сектор комунікації поліції Волинської області.
«За минулу добу до поліції Волині надійшло понад 1300 звернень від громадян. Переважна їх більшість – це повідомлення про виявлення підозрілих предметів, автомобілів та осіб, тобто інформаційного характеру. Надзвичайних подій не було.
Окремі громадяни телефонували на 102 більше десятка разів з тими самими запитаннями і таким чином перевантажували роботу служби. Однак всі підрозділи працюють і продовжують реагувати на виклики.
Люди повідомляли і про присутність у небі над обласним центром безпілотних літальних апаратів: нині їх приналежність встановлюється. Окрім цього, волиняни, зокрема, ветерани ОВС, цікавилися, як отримати зброю та потрапити до лав територіальних батальйонів для захисту країни», – йдеться в повідомленні.
Відучора, згідно з Указом Президента України, в області створена Волинська обласна військова адміністрація для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони та запроваджена комендантська година, яка діє з 22:00 до 7:00 год. Громадянам заборонено перебувати на вулицях населених пунктів під час комендантської години.
Правоохоронці впродовж ночі виявили поодиноких порушників режиму комендантської години, на них склали адміністративні матеріали. Також на в’їздах-виїздах з населених пунктів встановлені контрольно-пропускні пункти, наразі їх 15. Поліцейські перевіряють документи, зупиняють транспортні засоби, проводять огляд речей та автомобілів. Здебільшого, люди ставляться до цього з розумінням.
10.30 год. Міський голова Луцька Ігор Поліщук про ситуацію в місті:
«Ситуація у місті контрольована. Всі служби, всі комунальні підприємства, установи і організації, які забезпечують поточну життєдіяльність міста, працюють у штатному режимі. Ніч пройшла спокійно. На дану хвилину інформації про нові загрози немає.
Протягом минулої ночі разом з Волинською ОДА розгортали мережу пунктів пропуску – блокпостів, які знаходяться у нашому місті та неподалік нашого міста, у населених пунктах поблизу Луцька для того, щоб підвищити безпеку та контроль. Також організували по окремих блокпостах харчування працівників поліції та службовців тероборони для того, щоб вони могли повноцінно виконувати свої обов’язки, для того, щоб вони не були голодні на цих блокпостах.
Продовжуємо розгортання мобілізаційного штабу, завданнями якого буде патрулювання міста, підтримання охорони громадського порядку, охорона об’єктів критичної інфраструктури у нашому місті та інші завдання, які можуть виникнути із зміною ситуації.
Дуже багато людей звертаються до мене і скаржаться на спекулятивні ціни на продукти в окремих магазинах, на лікарські засоби та медикаменти в окремих аптеках. Тому від себе, як від міського голови, звернусь до Кабінету Міністрів України з проханням запровадити на період воєнного стану регулювання цін на соціально значимі продукти та інші засоби для того, щоб люди, які сьогодні опинилися в складних умовах, не були позбавлені можливості купувати собі продукти харчування, ліки та інші предмети, які становлять першу необхідність», – каже Ігор Поліщук.
09.10 год. Запаси крові у Волинській області наразі достатні. Про це інформують у Луцькій міській раді.
«КНП «Волинський обласний центр служби крові» Волинської обласної ради (просп.. Волі, 47, м. Луцьк) працює в звичному режимі. За наявною інформацією, станом на 25.02.2022, запаси крові достатні. Приймає донорів щоденно, крім вихідних, з 08.30 до 13.00 год. Для кроводачі донорам потрібно мати з собою паспорт та ідентифікаційний код (якщо це ID-картка – то довідку про місце реєстрації)», – йдеться в повідомленні.
Нагадуємо, що на території області здати кров можна за адресами:
– вул. О.Пчілки, 4, м. Ковель (Ковельське МТМО) з 08.30 до 14.30 щоденно, крім вихідних;
– вул. С.Наливайка, 18, м. Володимир (відділення переливання крові) з 08.30 до 14.30 щоденно, крім вихідних.
За необхідності, керівництво КНП «Волинський обласний центр служби крові» Волинської обласної ради інформуватиме про потреби у донорській крові.
09.00 год. Міський голова Луцька Ігор Поліщук анонсував, що в найближчі хвилини буде можливе тренувальне увімкнення сирен оповіщення в місті.
Станом на 9.45 Ігор Поліщук оновив повідомлення та додав, що «тренування відбулось для перевірки технічних параметрів. Тренування завершено». Однак, в коментарях пишуть, що в районі центру, ЛПЗ, вулиці Кравчука, Львівської, Молоді, Чернишевського та інших нічого не чули.
08.35 год. Голова Волинської обласної військової адміністрації Юрій Погуляйко оприлюднив звернення про ситуацію вночі.
«Ситуація в області спокійна та контрольована. Ніч минула тихо. Були спроби провокацій, але наші військові роблять все можливе. Всі служби та установи забезпечують порядок, спокій і поточну життєдіяльність області. Усі заходи, що зараз вживаються на території Волині – лише для підвищення безпеки. Мобілізація йде на повну. Дякую усім, хто стає на захист держави! Зберігаємо спокій та віримо в Збройні Сили України!», – повідомив посадовець.
04.45 год. Міський голова Ігор Поліщук повідомив, що ситуації в місті залишається контрольована.
«На цю хвилину нової інморфмації щодо можливих загострень немає. Ми працюємо над облаштуванням пропускних пунктів для підвищення безпеки. Також ведеться робота військовими над підвищенням обороноздатності. Тримайємось!», – зазначив Ігор Поліщук.
24 лютого
21.35 год. На Волині запровадили комендантську годину. Про це повідомив голова Волинської обласної військової адміністрації Юрій Погуляйко.
«Усі служби працюють, продовжується робота на місцях, координуються дії з військовими та правоохоронцями. Бойових дій на території області немає.Обласне керівництво, як і керівництво держави, на робочих місцях. Згідно Указу Президента України в області утворена Волинська обласна військова адміністрація для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку та загального керівництва регіоном у тому числі. На базі районних адміністрації також утворені відповідні військові адміністрації. На Волині від сьогодні запроваджується комендантська година. Діятиме вона з 22:00 до 7:00. Це зроблено для забезпечення громадського порядку та спокою в регіоні», – повідомив посадовець.
20.20 год. Міський голова Луцька прокоментував чутки про можливе бомбардування міста найближчим часом.
«Протягом години розпосюджується в різних телеграм каналах і Фейсбуці про те, що о 20.00 мало початися бомбардування, мали бути запущені ракети. Станом на цей момент такої інформації немає. Ні у мене ні у відповідних служб. Однак, ситуація може змінитися в будь-який момент. Необхідно бути обережним, зберігати спокій, не піддаватися паніці та не вірити чуткам, провокативним вкидам, інформації, яка спрямована на поширення паніки», – зазначив посадовець.
19.30 год. До уваги тих, хто може і бажає здати кров.
«У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації у закладах охорони здоров’ я зросла потреба у стратегічних запасах крові, яка може бути використана на потреби поранених. Якщо маєте бажання долучитись до формування стратегічного запасу крові, особливо у тих регіонах, які зазнали російської агресії, приходьте до центрів крові.При собі треба мати паспорт», – зазначають у Волинській ОДА.
19.10 год. У Луцькій міській раді закликають усіх бути уважними, зберігати спокій та не панікувати. У випадку обстрілів потрібно оперативно сховатися в укриття. З переліком можна ознайомитися на офіційному сайті Луцької міської ради за наступним посиланням.
Крім того, керівництво міста дало вказівку відкрити приміщення загальноосвітніх та дошкільних закладів міста, окрім Луцької спеціалізованої школи № 1 та Гімназії № 4 імені Модеста Левицького, аби у випадку бомбардувань всі могли сховатися у підвальних приміщеннях цих установ. Цієї ночі там чергують відповідальні працівники, які, у випадку небезпеки, нададуть необхідну допомогу. Також як укриття можна використати і підвали ДЮСШ № 3 (вул. Глушець, 20) та № 4 (вул. Володимирська, 106 Б).
18.15 год. Міський голова Луцька Ігор Поліщук розповів про ситуацію в місті на цей момент.
«Ситуація в місті керована. Всі служби, працівники міської ради, комунальні заклади і їх працівники на місцях і виконують обов’язки, які мають виконувати. Роботу котельні на Карбишева відновили, щоб люди вечір і ніч були з теплом. Будемо далі вирішувати чи відмикати її. Всі об’єкти критичної інфраструктури взяті під охорону. Прошу не знімати на телефони та не викладати в інтернет пересування формувань Збройних сил України. Прошу зберігати спокій, уникати паніки і залишатися вдома, особливо в темну пору доби», – зазначив Ігор Поліщук.
18.10 год. Служба безпеки Україна оприлюднила вказівки що робити в разі артилерійських обстрілів, обстрілів системами залпового вогню, обстрілів стрілецькою зброєю, якщо лунає тривожна сирена і чого не можна робити в жодному разі.
18.00 год. Головний поліцейський області Юрій Крошко звернувся до громадян під час ефіру на одному з каналів та поінформував, як несуть службу правоохоронці. За його словами, безпекова ситуація в області наразі спокійна. Всі правоохоронні органи працюють в режимі воєнного часу. Більша частина поліцейських – на вулицях, забезпечують правопорядок і несуть службу на КПП.
Юрій Крошко звернувся з проханням до громадян у нічний та вечірній час залишатися вдома і без нагальної потреби не покидати домівок.
«Не хотілось би вводити комендантську годину, тому просимо громадян проявляти і далі високу свідомість та дослухатись до наших рекомендацій», – сказав він.
Також поінформував, що й надалі поліцейські охороняють публічну безпеку, ведуть роботу з іноземцями, виконують ряд поточних завдань спільно з СБУ та іншими правоохоронцями.
17.55 год. Луцька міська рада нагадує, що для оповіщення населення у випадку загрози буде застосовувано попереджувальний сигнал: «Увага всім!». Він подається включенням: електросирен, виробничих гудків та іншими сигналами. Після цього необхідно увімкнути телевізійні, радіотрансляційні приймачі для прослуховування екстренного повідомлення органів цивільного захисту також обов’язково потрібно включити місцеву радіостанцію «Радіо-Луцьк».
16.52 год. Голова Волинської обласної ради Григорій Недопад і заступник голови Волинської ОДА Андрій Ярмольський звернулися до волинян.
«Голова ОДА Юрій Погуляйко перебуває на постійному зв’язку з центром. Поліція отримала ряд завдань, діють по своїх програмах, забезпечують громадський порядок, охороняють об’єкти критичної інфраструктури (вода, енергетика і тп.). Служба безпеки працює над виявленням і ліквідацією диверсивних груп. Керівники районних державних адміністрацій, які є керівниками територіальної оборони, отримали чіткі завдання. Щопівгодини вони інформують нас, як розгортаються події. Підключився бізнес до створення додаткових захисних інженерних споруд. Поки ситуація в області спокійна. Ми розуміємо, які є ризики. Треба зрозуміти, що владу сьогодні отримала військова адміністрація. Відповідно військові сьогодні формують порядок денний. Ми зі своєї сторони забезпечуємо цивільну безпеку. Розгортається територіальна оборона, мобілізаційні процеси проходять. Дуже важливо відібрати бойові підрозділи, які можуть виконувати бойові завдання. У штатному режимі працюють комунальні медичні заклади. Ми робимо все можливе, щоб відвернути можливі небезпечні сценарії. Будьте на зв’язку. Відсутність деякий час інформації не означає, що не ведеться робота, або щось дезорганізовано. Це пов’язано з тим, що всі сконцентровані кожен на своєму напрямку. Будемо виходити до вас, щоб час від часу давати інформацію, як розгортаються події. У випадку якихось нештатних ситуацій всі структури знають як оповістити населення. Кожен хай на своєму місці зверне увагу на те, де є підвали, де знаходяться бомбосховища. Не для того, щоб сіяти паніку, а для того, щоб знати», – сказав заступник голови ОДА Андрій Ярмольський.
Також у Луцькій міській раді повідомили, що відновлюють роботу котельні на вул. Карбишева, 2. Орієнтовний час виходу на параметри для відновлення послуги з постачання теплової енергії – 18:00. Відновлення гарячого водопостачання очікується пізніше. Разом з тим, графік роботи котельні буде корегуватися залежно від обставин.
16.38 год. Волинь готується прийняти громадян з інших регіонів, де розгортаються активні бойові дії. Усіх охочих допомогти прихистком, фінансово, або ж продуктами просять заповнити реєстраційну форму за посиланням. Кординаційний центр допомоги внутрішньо переміщеним особам створюється на базі луцького театру.
«ГаРмИдЕр» завжди був більше ніж театр! І зараз ми працюємо над питанням прийому внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Лучани, які готові допомогти, можуть надати житло, при потребі їжу, речі першої необхідності та матеріальну допомогу! Заповнюйте форму і ми при потребі звяжемось з вами. Якщо ви знаєте ВПО, котрі потребують такої підтримки, нехай вони заповнюйте форму, чи звертайтесь за номером телефону +380992481886», – йдеться на сторінці театру у Facebook.
16.25 год. Поліція просить громадян повідомляти про підозрілих людей на вулицях, а ткож не займатися «самодіяльністю» з патрулювання населених пунктів та об’єктів. Усі дії слід координувати з правоохоронцями.
«Правоохоронці звертають увагу людей на необхідність приділяти підвищену увагу підозрілим особам та предметам. Про всі підозрілі речі, а також підозрілих осіб з червоними елементами на одязі слід повідомляти на спецлінію поліції 102. Також просимо усіх цивільних громадян не виходити на вулицю у форменому або тактичному одязі», – йдеться в повідомленні.
15.10 год. Поліція у Луцьку та Волинські області продовжує охороняти громадський порядок. Станом на 14 годину на лінію “102” надійшло близько 250 звернень. З них інформаційного характеру – 26, «підозріла особа» – 25, довідкова інформація – 88, адмінправопорушення – 9, «підозріле авто» – 6 та інші. На всі повідомлення, які надходять, поліція реагує належним чином. В області працює понад півтори сотні нарядів поліції.
Крім того, створені резервні сили патрулів. На разі, на всіх в’їздах та виїздах з Луцька функціонує 7 КПП, які постійно здійснюють контроль дорожнього руху, перевірку транспортних засобів та осіб.
Контрольно-пропускні пункти діють і на території області. У поліції просять всюди при собі мати документи, що посвідчують особу, на випадок, якщо поліцейські попросять їх пред’явити.
15.00 год. Міський голова Луцька Ігор Поліщук розповів про створення мобілізаційного штабу у місті.
«Разом з керівниками громадських організацій учасників АТО, представниками добровольчих батальйонів, громадських формувань з охорони громадського порядку та організації ветеранів війні в Афганістані створили мобілізаційний штаб. Завданнями штабу є охорона громадського порядку, охорона об’єктів критичної інфраструктури, патрулювання міста та протидія диверсійно-розвідувальним групам та в разі загострення – реагування на інші ситуації», – зазначив посадовець.
14.55 год. У Волинській обласній державній адміністрації нагадують про місця розташування захисних споруд цивільного захисту. Їх можна переглянути за посиланнями:
13.00 год. Міський голова Луцька Ігор Поліщук поінформував про ситуацію на цей момент.
«На даний момент інформації щодо можливості вторгнення або загрози вторгнення у найближчий час військ з Білорусі на територію Волинської області — немає!
Ситуація у місті контрольована! Я знаходжуся на своєму робочому місці, всі працівники міської ради — також і виконують свої функціональні обов’язки. Всі комунальні підприємства та комунальні заклади працюють в штатному режимі, окрім котельні на вулиці Карбишева, яка тимчасово відключена у зв’язку із загрозою близькості знаходження до військового аеродрому.
Звертаюся з переконливим проханням до усіх власників торгівельних мереж, які здійснюють торгівлю продуктами харчування, усіх власників аптек, автозаправних станцій, не здійснювати спекулятивного підняття цін на продукти харчування, лікарські засоби та паливо!
Також звертаюся до служб таксі, які працюють у нашому місті, та до людей, які працюють таксистами, – не піднімати ціни на перевезення! У свою чергу, хочу сказати, що сьогодні з 14:00 та завтра тролейбуси у нашому місті будуть здійснювати перевезення пасажирів безкоштовно. Далі — побачимо по ситуації», – зазначив Ігор Поліщук.
11.45 год. У Волинський обласний терцентр комплектування та соцпідтримки уже формуються черги з охочих стати на захист держави.
«Замість черг в магазини і заправки, ці хлопці обрали черги в територіальний центр комплектування та соцпідтримки щоб негайно приєднатися до лав Збройних Сил України та захистити свій дім, свою землю!Перемога буде за нами! Вірте ЗСУ та не піддавайтесь паніці!», – пишуть на сторінці закладу.
11.38 год. Громадський транспорт у Луцьку працюватиме за графіком вихідного дня.
«У зв’язку із введенням воєнного стану на території України та значним зменшенням пасажиропотоку з 24 лютого громадський транспорт (автобус, тролейбус) буде здійснювати перевезення пасажирів по графіку вихідного дня (50% рухомого складу від планової кількості транспорту на маршруті)», – повідомили у Луцькій міській раді.
11.17 год. Голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко заявив, що Волинська обласна державна адміністрація та райдержадміністрації стають військовими адміністраціями у зв’язку з запровадженим військовим станом.
«Заклади охорони здоров’я переводені в режим максимальної готовності. В освітніх закладах, санаторіях, інтернатах, спортивних залах організовуємо можливість надання притулку та продуктів харчування для евакуйованих українців», – написав посадовець.
11.12 год. Головний поліцейський Волині Юрій Крошко звернувся до громадян та поінформував, як працює поліція в умовах воєнного стану. За його словами, з самого ранку всі поліцейські підрозділи підняті по тривозі і перебувають на службі.
«Більше частина поліції – на вулицях, поруч з вами. Усі поліцейські озброєні. Сьогодні головне завдання поліції – це охорона громадського порядку, майна людей і установ, регулювання дорожнього руху», – сказав він.
За словами Юрія Крошко, на дорогах проводитимуть більш часті огляди осіб і транспортних засобів, тож є прохання ставитись до цього з розумінням, мати при собі необхідні документи.
«Поліція працює і з метою виявлення осіб, які можуть намагатися дестабілізувати обстановку в області. Наразі таких фактів немає. Але всі новини з чатів, соцмереж потрібно ретельно аналізувати, перевіряти і не вірити їм одразу на 100 відсотків. Фейкові новини розповсюджуються в геометричній прогресії», – зазначив він.
10.30 год. Міський голова Ігор Поліщук оприлюднив оперативну інформацію, відому на цей момент.
«Я знаходжуся на робочому місці і інші працівники міської ради, які мають завдання також на робочому місці. В мережі інтернет з’явилася інформація про те, що ворог проник на територію області на глибину 5 кілометрів. Ця інформація не підтверджується ні спецслужбами, ні військовими. В місті створено резерв води на випадок надзвичайної ситуації. Спеціальна техніка буде довозити її в місця роздачі. Комунальна техніка заправлена пальним для того, щоб вони виконували свою роботу. За моїм розпорядженням відключена котельня на вулиці Карбишева, тому що вона знаходиться в безпосередній близькості до військового аеродрому і є великий обсяг використання газу на цій котельні, тож з метою безпеки вона відключена. Як тільки буде найменша стабілізація ситуація, котельня буде працювати знову. Вибухи, які лунали в місті – з військового аеродрому. На цей момент відповідні органи встановлюють обставини цих вибухів, їх специфіку. Під час цих вибухів поранений 1 працівник ДСНС, наразі йому нічого не загрожує. Муніципальна варта міста переведена в посилений режим патрулювання, окрім того, я провів зустрічі з керівниками громадських організацій ветеранів учасників АТО, добровольчих батальйонів. Сьогодні збирається група людей, які мають достатінй бойовий досвід, навички і знання, щоб в разі потреби виконувати в місті ту чи іншу роботу. Зберігаємо спокій!», – зазначив Поліщук.
09.13 год. Голова Волинської обласної державної адміністрації Юрій Погуляйко, голова Волинської обласної ради Григорій Недопад та міський голова Луцька Ігор Поліщук оприлюднили спільну заяву.
«Прошу зберігати спокій, знаходитися вдома. Школи і садочки сьогодні працювати не будуть. У нас працює штаб. Зараз ми вирішуємо багато питань, що стосуються водопостачання. Всі стратегічні об’єкти в штатному режимі, як і правоохоронці. прикордонники повідомляють, що загрози на Волині нема. Це ситуація на 08-09 годину. Зараз воєнні працюють, доповідають, що в країні поганий стан, але на Волині спокійно. Ми розбираємось, що були за вибухи в аеропорту. Попередня інформація: спрацювали якісь незрозумілі вибухові пристрої. Працює слідча група. Зберігайте спокій і нікуди не їдьте, залишайтеся вдома. Мер на місці, голова обласної ради теж. Ми робимо все можливе», – заявив Юрій Погуляйко.
«Створено резервний запас води: 40 тисяч метрів кубчіних для того, щоб в разі надзвичайної ситуації забезпечувати людей водою», – зазначив міський голова Ігор Поліщук.
8.10 год. З’явилася інформація від ДСНС про результати диверсії у Луцьку. В службі надзвичайних ситуацій спочатку повідомляли про одного рятувальника із легким ушкодженням, згодом інформація змінилася:
“м. Луцьк – пошкоджено АЦ 25 ДПРЧ (постраждалих немає)”, – ДСНС. Працівник повернувся до виконання посадових обов’язків.
7.20 год. Міський голова Ігор Поліщук повідомив, що у Луцьку припиняється робота шкіл та дитячих садочків.
«У зв‘язку з безпековою ситуацією навчання в школах та дитячих садочках призупиняється від сьогодні на невизначений період.Вибухи, які чути в місті лунають зі сторони військового аеродрому. Їх походження та обставини встановлюються.Прошу зберігати спокій та по можливості залишатися вдома», – заявив Ігор Поліщук.
О 4-й та 7-й ранку у Луцьку в різних районах міста було чутно вибухи. В соціальних мережах висловили припущення, що йдеться про військовий аеродром. З’явилися припущення про атаку на телевежу у Луцьку, однак про яку саме – невідомо.
Офіційні джерела інформації, на яких публікується поточна інформація про ситуацію в Україні:
Офіс Президента України: www.president.gov.ua, Facebook
Генеральний штаб Збройних сил України: Facebook
Міністерство оборони України: www.mil.gov.ua
Сухопутні війська Збройних сил України: Facebook
Національна поліція України: Facebook
Служба безпеки України: Facebook
Рада національної безпеки і оборони України: Facebook
Верховна Рада України: Facebook
Кабінет Міністрів України: Facebook
Державна служба з надзвичайних ситуацій: Facebook
Державна прикордонна служба України: Facebook
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки: Facebook
Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України: Facebook
Військово-морські сили ЗСУ: Facebook
Територіальна оборона ЗСУ: Facebook
Про ситуацію на Волині можна дізнатися з наступних джерел:
Вебсайт Волинської ОДА: https://voladm.gov.ua/, Facebook
Голова ОДА Юрій Погуляйко: Facebook
Вебсайт Волинської обласної ради: https://bit.ly/3t0KiIp, Facebook
Голова Волинської обласної ради Григорій Недопад: Facebook
Вебсайт Луцької міської ради: https://www.lutskrada.gov.ua/operation_information, Facebook
Голова Луцької міської ради Ігор Поліщук: Facebook
Головне управління ДСНС України у Волинській області: Facebook
Поліція Волинської області: Facebook
Військова частина 1141 Національної гвардії України м. Луцьк: Facebook
Волинський обласний терцентр комплектування та соцпідтримки: Facebook