Центр журналістських розслідувань «Сила правди» презентував новостворену базу «Комунальна нерухомість: Луцьк». Захід відбувся у понеділок 24 червня в конференц-залі готелю «Україна».
Вичерпна інформація про 658 об’єктів комунального майна Луцька, майже 600 об’єктів в оренді та 800 приватизованих з 1993 року приміщень: балансоутримувачі, покупці, орендарі, наявність комунікацій і балансова вартість, скільки коштів надходить до бюджету від оренди цього майна, кому перепало найбільше нерухомості, хто користується власністю громади і які з приміщень чекають інвестора.
Про це і не тільки довідаються користувачі нового інтернет-ресурсу «Комунальна нерухомість: Луцьк» (comproperty.in.ua). Всі дані якого базуються на інформації, наданої відділом управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради. База створена в рамках проекту підтриманого Міжнародним фондом «Відродження».
«Над створенням бази комунального майна Луцька ми працювали з листопада 2018-го року. Опрацювали великий масив даних. У нас була ідея розробити механізм, котрий забезпечував би більшу прозорість використання майна громади. Ми не перші на цьому шляху. Подібний досвід вже мають колеги в Івано-Франківську та Тернополі. Однак там це питання вирішили простіше – створивши інтерактивну карту з нанесеними об’єктами комунальної нерухомості. Наша база дозволяє задавати фільтр для пошуку за багатьма параметрами. У перспективі ми будемо доопрацьовувати і розширяти їх. Так, зокрема, плануємо внести інформацію про комунальну нерухомість усієї Волині», – розповів під час презентації ресурсу координатор проекту «Створення бази приватизованої та орендованої комунальної нерухомості Луцька», журналіст «Сили правди» Юрій Горбач.
Участь у презентації проекту взяли чинні депутати Луцької міської ради, начальниця відділу управління майном комунальної власності Алла Грабко і заступниця начальника управління інформаційно-комунікаційних технологій Наталія Хмель, журналісти і громадські активісти.
«Я дуже радію, коли бачу, що відкриті дані працюють і хочу, щоб вони працювали на майбутнє. Якщо ви помітили, що якихось даних не вистачає, ми можемо спільно створювати таблиці з новими наборами відповідних даних і додавати їх до цього реєстру. Ми готові працювати спільно, щоб підвищувати якість відкритих даних», – каже заступниця начальника управління інформаційно-комунікаційних технологій Луцької міської ради Наталія Хмель.
«Ми живемо у час цифрових технологій. Ваш проект – це така допоміжна платформа для лучан, для журналістів, для громадськості. Це вже давно назрівало. Адже, як бачимо, до 2000 року, саме коли відбувалася приватизація комунальних приміщень, панував певний хаос в документації. Я думаю, цей реєстр буде тримати міську владу в тонусі, тому що будуть відчувати контроль громадськості», – зазначив голова депутатської комісії Луцькради з питань комунального майна Андрій Білан.
Присутній на презентації колишній міський голова Луцька Богдан Шиба нагадав, що частина комунальної нерухомості була привласнена внаслідок корупційних схем. Зокрема, шляхом ніби-то внеску до статутного капіталу акціонерних товариств, майном яких потім заволоділи підприємливі віп-особи.
А юрист громадської ініціативи «Prozorra Волинь» Дмитро Климук зазначив, що покладає великі сподівання на те, що проект «Створення бази приватизованої та орендованої комунальної нерухомості Луцька» це перший крок до того, аби Луцька міська рада здійснювала продаж права оренди комунальних приміщень через портал «Прозоро.Продажі»
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» і розробники сайту інтернет-агентство «Massimo» кажуть, що оновлення ресурсу «Комунальна нерухомість: Луцьк» відбуватиметься щоквартально щодо оренди та приватизації і раз на рік щодо актуального переліку комунального майна громади.
Також координатори проекту просять користувачів бази повідомляти про помилки та неточності, аби вдосконалити ресурс. Це можна зробити написавши авторам проекту на е-мейл [email protected], через відповідну форму на сайті, або ж в повідомлення сторінці ресурсу у «Facebook».
Метою проекту «Створення бази приватизованої та орендованої комунальної нерухомості Луцька», що реалізується громадською організацією «Центр журналістських розслідувань «Сила правди» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» є прозоре та ефективне використання комунального майна через контроль громадськості.