У Луцькій міській територіальній громаді за десять місяців 2022 року через зменшення електроспоживання та часті відключення на вуличному освітленні зекономили 800 тисяч кВт/год електроенергії. До кінця цього року економія може сягнути мільйону кіловат-годин електроенергії. Це – 25% від традиційного обсягу використання у мирний час.
Таку статистику повідомили «Силі правди» у комунальному підприємстві «Луцьксвітло».
Найбільше електроенергії заощадили у квітні – близько 200 тисяч кВт/год. Саме у березні-квітні Луцьку та й по всій Україні міста активно зменшували вуличне освітлення. Вважалося, що це може убезпечити від авіаударів росіян. З вересня Луцька громада заощаджує понад 100 тисяч кВт/год на місяць на вуличному освітленні.
Таким чином, за підрахунками «Сили правди», місто станом на кінець року може зекономити до 1,5 мільйона гривень за рахунок зменшення вуличного освітлення. Водночас, варто зауважити, що обмеження вуличного освітлення негативно впливає на безпеку загалом і на дорогах зокрема.
Загалом же кількість заощадженої електроенергії усіма споживачами в межах Луцької громади з початку року, або ж впродовж осінніх місяців, невідома. Наразі таку інформацію у ПАТ «Волиньобленерго» не оприлюднюють. Востаннє компанія писала про це ще у жовтні. Тоді, впродовж одного тижня 10-16 жовтня жителі Волині зменшили споживання електроенергії на 6%.
«Сила правди» звернулася до місцевих підприємців, аби дізнатися чи заощаджують електроенергію в нинішніх умовах і наскільки. Місцевий бізнесмен і ресторатор Роман Хорзов, який розвиває чотири види бізнесів, а це загалом 15 приміщень, які обладнанні світловими вивісками, каже, що за останні місяці по всіх закладах скоротили електроспоживання мінімум на 15%.
«По всіх закладах і по всіх установах наших прийнято зменшення споживання на фасадних вивісках, підсвітки фасадів, декоративні, які є енерговитратні. А другий крок – заміна всіх енергосвітильних приладів на діодну основу. Це – в п’ять або шість разів дорожче, ніж звичайні носії, але ми розуміємо, що це: а) – дасть нам економію, і б) – дасть економію державі. І ми будемо в рамках цього енегрозберігаючого тонусу і енергозберігаючої програми, до якої закликає нас уряд», – розповів Роман Хорзов.
Також «Сили правди» опитала кількох лучан, як вони економлять електроенергію у ці дні.
«Я стараюсь лишній раз не вмикати і в мене не горить кругом світло, ну і лампочки енергозберігаючі».
«Ну стараюсь в ті години. З якої там? З п’ятої до двадцять третьої стараюся не вмикати пралку, пилосос, але ж в мене двоє дітей я не можу геть обмежити. Мусиш попрати, поприбирати отак».
«Стараємося мінімізувати використання електроприладів, більше часу проводити в одній кімнаті, її тоді обігрівати, і максимально теплий одяг».
«По мінімуму включаємо світло в кімнатах. Якщо можна задовольнитися однією лампочкою – включається лише одна. Режим «все включено» такого немає на даний час».
«З сьомої до одинадцятої нічого не включаємо. Ну холодильник і інколи світло, де темно».
«Замість того, щоб вмикати світло, я вмикаю вогники, це – економніше набагато і тим паче створює затишну атмосферу. Намагаюсь використовувати електрику в разі нагальної потреби».
Після масштабного російського ракетного обстрілу української енергоінфраструктури 10 жовтня енергетикам вдалося стабілізувати систему, перейти від аварійних до планових відключень. Їх тривалість мала бути чотири години.
«В багатьох випадках ці проміжки могли бути меншими, ніж чотири години. Це, до речі, також залежить від того, як ми з вами будемо успішні в економії електроенергії, особливо в так звані пікові години: з 5 до 10 вечора. І з 7 до 10 ранку. Чим більше ми зекономимо енергії з вами, чим менше ми зможемо її споживати, тим меншими будуть перерви в енергопостачанні по всій країні», – заявив в ефірі телеканалу ICTV голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.
Енергетики прогнозують, що економити доведеться ще довго.
«Швидше за все жити у режимі відключень українцям доведеться щонайменше до кінця березня», – прогнозує генеральний директор енергетичної компанії Yasno, яка надає полуги в Дніпропетровській, Донецькій та Київській областях Сергій Коваленко. Про це він написав на своїй сторінці в соцмережі.
На думку Сергія Коваленка, прогнози наразі сильно залежать від подальших подій.
«Базовий сценарій такий: якщо нових атак на енергомережу не буде, то за нинішніх умов генерації електроенергії дефіцит потужності може бути рівномірно розподілений по всій країні. Це означає, що відключення будуть скрізь, але менш тривалими. Існують також різні прогнози розвитку цієї ситуації, і вони цілком залежать від атак росії. Приміром, позитивний: нових атак не відбувається, повертається попередній рівень генерації. Тоді ми, цілком імовірно, будемо мати вдосталь електроенергії, так що зможемо відмовитися від відключень взагалі. Негативний буде у випадку, якщо мережу сильно пошкодять внаслідок атак. Тоді доведеться задіювати не лише погодинні стабілізаційні відключення, але і екстрені, за яких світла може не бути дуже тривалий час», – зазначає Сергій Коваленко.
Нагадаємо, Волинська область впродовж останнього місяця двічі зазнавала атак росіян: 22 жовтня та 15 листопада. В обох випадках ушкоджень зазнали об’єкти енергетики.