Слідчий волинської поліції Володимир Ухо користується зареєстрованою у Польщі іномаркою та житлом, яке не вказує у своїх деклараціях про майно і доходи.
Це встановив Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
ВІД ДІЗНАВАЧА ДО СЛІДЧОГО ПО ГОСПОДАРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ: КАР’ЄРА
Слідчий Володимир Ухо в органах внутрішніх справ ось уже десять років. Починав працювати у 2008-му із посад слідчого та дізнавача у Луцькому міськвідділі міліції. У 2010 чоловіка підвищили до старшого дізнавача, а ще за рік він і взагалі дослужився до заступника начальника сектору дізнання у міськвідділі. У 2011-2012 повернувся на посаду старшого слідчого у загальнокримінальних злочинах.
Пізніше майже рік провів слухачем магістратури Львівського державного університету внутрішніх справ. У 2013-2015 роках повернувся в міськвідділ на посаду старшого слідчого злочинів карного розшуку. У квітні 2015-го переходить працювати в обласне управління МВС у Волинській області на розслідування злочинів у сфері господарської діяльності. В цій же сфері продовжив працювати і після перетворення міліції в поліцію.
Переатестація у 2016-му для Володимира Уха минула успішно – від атестаційної комісії отримав висновок 1 (займаній посаді відповідає).
Однак того ж року поліцейський вляпався у скандал. В пивному барі у центрі міста після вживання алкоголю він встряв у бійку. Його затримали патрульні поліцейські та доставили у міськвідділ поліції, склали постанову про адміністративне правопорушення. Туди ж приїхали колеги по роботі Володимира Уха, які начебто хотіли допомогти поліцейському уникнути проблем. Навіть на прохання начальника Управління патрульної поліції Луцька вони не пояснили справжню мету візиту.
Невдовзі поліцейський оскаржив постанову патрульних до суду та виграв справу і в першій інстанції, і в апеляційній.
ПОЛІЦІЯ НОВА, МЕТОДИ СТАРІ
Вони вломилися до мене із своїм дружком оперативним працівником Бабулою. Вилучили продукції майже на мільйон гривень, готівку, обшукали працівників. Я кажу: «Давайте дочекаємось адвоката», а Ухо відповідає: «А ви цим тільки затягнете всю справу», – ділиться враженнями від спілкування із групою правоохоронців на чолі із слідчим Володимиром Ухом луцький підприємець і фермер Сергій Дятел. – Він не сказав, що це ваше законне право. Потім Бабула каже: «А якщо будете опиратися, то ми ще сюди КОРД (спецпідрозділ поліції, – авт.) запросимо і вас положать в паркет».
Сергій Дятел вже чимало років займається бізнесом в сфері торгівлі пестицидами. Крім допомоги і забезпечення фермерів необхідними хімічними препаратами і сам вирощує овочі – має 6 гектарів. Разом із партнером створив приватне підприємство «Магнат-агро». Більше двадцяти працівників і сотні тисяч гривень сплачених податків – результати роботи протягом років. Його компанія купує агрохімію у офіційних дистриб’юторів, іноземних виробників та реалізовує її на території області у власних магазинах. Цю ж агрохімію фермер використовує на власних полях.
Минулого року поліція відкрила провадження, в якому фігурує компанія Сергія Дятла. Правоохоронці перевіряли можливе створення підприємцем групи осіб для виробництва фальсифікованих пестицидів.
Вони почали чомусь слідкувати за мною, мабуть, це було якесь замовлення, або вони вирішили, що можна «збрити» кілька тисяч доларів і поєднали мене в злочинне угрупування з власницею сусіднього контейнера. Чому склалося таке враження? Переді мною вони відпрацювали кілька підприємців, яких «доїли» кілька років. Це вже описано в ЗМІ. Є підприємець, який готовий свідчити, що особисто Ухо давав 10 тисяч доларів, – ділиться спостереженнями Сергій Дятел.
Невдовзі в офісі і магазинах компанії провели обшуки. Зі слів Дятла, вилучили оргтехніку і продукції на більше 900 тисяч гривень та інше майно.
В мене лежали гроші (показує на тумбочку поруч із столом, – авт.), Бабула (оперативний працівник) риється і каже мені: «Ну ці гроші ми у вас не візьмемо, тут пару сотень, тому що вони вам ще знадобляться». Неоднозначні натяки, грубе, аморальне і принижуюче поводження. Ти себе відчуваєш овочем і беззахисним, – пригадує день обшуку підприємець.
«СТЕРИЛЬНІ» ДЕКЛАРАЦІЇ: ЩО «ЗАБУВ» ВКАЗАТИ ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ
У деклараціях із 2011 до 2017 років поліцейський Володимир Ухо не вказав жодного об’єкту нерухомості чи транспортного засобу. Ані в паперових, ані в електронних. При цьому прописаний поліцейський в селі Раків Ліс на Камінь-Каширщині, а проживає в Луцьку. Але чому не вказав у деклараціях права користування нерухомістю? Не на вокзалі ж живе…
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» в декларації слідчий мав би вказати всі об’єкти нерухомості, якими володіє він, чи члени його сім’ї, або ж нерухомість, яку вони орендують чи навіть безоплатно користуються. Наприклад, це мала б бути хоча б квартира чи будинок, в якому проживає декларант.
Натомість, у деклараціях Володимира Ухо – порожньо. В документі він якийсь час вказує серед членів сім’ї батька і матір, а з 2016 року – дружину Ганну Ухо (Лук’янчикову), з якою і втрапив в інцидент в пивному барі два роки тому. Ганна Ухо зареєстрована підприємцем з 2006 року. Судячи з її сторінок у соцмережах, займається нарощуванням вій та корекцією брів.
Серед доходів поліцейського і його сім’ї переважно лише зарплата.
Тим часом, слідчий не вказує у своїх деклараціях право користування помешканням у будинку на вулиці Потебні, 52а у Луцьку. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» неодноразово фіксував, що саме з цього будинку поліцейський виїжджає по ранкам.
Так, саме виїжджає – за кермом автомобіля «Volkswagen» із номерами польської реєстрації. Автомобіль виробництва початку 2000-х коштує за кордоном недорого. В Україні такі авто на єврономерах, які в народі прозвали «євробляхами», продають за 1,5-3 тисячі доларів США. Як такі авто потрапляють в Україну та чому порушують законодавство нещодавно розповіли у розслідуванні програми «Схеми».
І цим автомобілем поліцейський користується вже давно. Більше того, їздить ним у робочих справах і навіть разом із прокурорами у суд!
Проте, жодних згадок ані про користування помешканням у багатоповерхівці на Потебні, 52а, ані про авто на «євробляхах» у деклараціях Володимира Уха немає.
ПИТАННЯ ЖУРНАЛІСТІВ УХО ІГНОРУЄ
На питання щодо своїх декларацій про майно і доходи Володимир Ухо відповідати не хоче. Журналіст «Сили правди» спробував поспілкуватися із поліцейським під будинком, де він проживає. Однак предметної розмови не вийшло – проігнорувавши питання, поліцейський сів у авто на єврономерах та поїхав геть.
Тим часом, зі слів підприємця Сергія Дятла, експертиза у його справі встановила, що 99% вилученої продукції на 900 тисяч – це оригінальний продукт, імпортований або розфасований зі всіма сертифікатами і документами. Справа досі триває, у червні слідство мало передавати її до суду.
Сергій Дятел вважає, що правоохоронці на чолі з Володимиром Ухом завдали більше збитків державі, аніж виявили нібито фальсифікованої продукції у нього.
Те, що спровокувала ця група правоохоронців, це величезні збитки нашому підприємству. Забрали самий ліквідний товар, на всю область обізвали фальсифікаторами. Багато вилученого товару зіпсувалося, зіпсовані етикетки, закінчився термін придатності, втричі впали продажі. Відповідно зменшився розмір сплачених податків, працівники втратили частину зарплати, – каже підприємець. – Слідство оцінило суму збитків, яку ми завдали виробнику, на 21 тисячу гривень. Натомість для держави за рік вони нанесли значно більшу шкоду цією справою: це ж витрати на прослушку, папір, робочий час працівників, експертів. Але ніхто це не буде враховувати, – мовить чоловік.
Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy