Волинь отримала понад 50 мільйонів гривень у рамках реформи освіти, яка розпочалась із «Нової української школи» і стартувала цьогоріч. Левову частку цих коштів спрямували на дидактичні матеріали, меблі та мультимедійне обладнання. Однак, після місяця навчання досі далеко не в усіх класах можна його побачити – кошти освоюватимуть ще до кінця року.
Тож Центр журналістських розслідувань «Сила правди» вивчав як нова школа стартувала на Волині і скільки коштів було виділено на це.
Для підтримки освітньої реформи і запуску нової української школи уряд виділив субвенцію – 1 мільярд гривень. Ці кошти розподілялись на регіони, потім вже в регіонах обласні ради розподіляли їх, відповідно, по районах та об’єднаних територіальних громадах.
Волинські реалії
Станом на початок нинішнього навчального року у волинських школах за парти сіли 59,6 тисяч учнів початкової ланки (1-4 класи).
Загалом це 2518 других-четвертих класів та 869 перших класів.
В урядовій постанові про розподіл коштів державної субвенції передбачено, що закупівля комп’ютерного обладнання, дидактичних матеріалів та меблів для закладів освіти здійснюється на умовах співфінансування з місцевих бюджетів:
– для закладів освіти міст обласного значення – не більше 70 % за рахунок субвенції; не менш 30 % – за рахунок місцевих бюджетів;
– для закладів, розташованих у районах та в об’єднаних територіальних громадах – не більш 90 % за рахунок субвенції; не менш 10 % – за рахунок місцевих бюджетів;
– для закладів, розташованих у селах (селищах), що мають статус гірських населених пунктів, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення; не більше 95 % – за рахунок субвенції; не менше 5 % – за рахунок коштів місцевих бюджетів.
За інформацією Управління освіти Волинської ОДА, Волинь отримала понад 53 мільйони 727 тисяч гривень державної субвенції, з них – 37,7 мільйона гривень передбачено на закупівлю дидактичних матеріалів, меблів, мультимедійного обладнання для початкових класів.
Кошти на ці потреби розподілили таким чином:
– Закупівля комп’ютерного обладнання та мультимедійного контенту – 7 558 500 гривень;
– придбання дидактичних матеріалів – 15 117 000 гривень;
– закупівля сучасних меблів – 15 117 000 гривень.
Крім того, значну частину коштів отримав Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти – 14,38 мільйона гривень. Ці кошти передбачені на оплату праці тренерів та працівників інституту, які залучені до підвищення кваліфікації вчителів, на проживання, харчування та відрядження тренерів, а також на підготовку та видання навчальних матеріалів.
Як використовують субвенцію освітні заклади розпитали у начальника управління освіти Волинської ОДА Людмили Плахотної.
– Ці 37 мільйонів розподіляються на кожну школу області, де є перший клас, пропорційно кількості учнів, шкіл та класів, – пояснює Людмила Плахотна. – Найбільше коштів отримали ті райони та міста, які мають найбільшу кількість учнів. Але ця виділена сума передбачає ще співфінансування: не менше як 30 % у місті і не менше як 10 відсотків у селі. Співфінансування – це умова використання коштів субвенції. Без співфінансування освітні заклади не можуть використати державні кошти. Тобто з місцевого бюджету ще повинні додати кошти і лише тоді їх можна використати.
– У соцмережах неодноразово обговорювали те, що у школах не придбані меблі та обладнання?
– Ця освітня субвенція на нову школу буде надходити ще до листопада і ще не все навіть профінансовано. Субвенція надійшла за постановою Кабміну від квітня місяця, у травні була сесія облради, яка затвердила розподіл між районами і містами. Далі потрібно було провести сесії у районах, містах і громадах і передбачити кошти на співфінансування. А тендери оголошуються тільки після отримання фінансування. Зараз ще триває адаптаційний період і труднощі в тому, що не вдалося придбати меблів та матеріалів, тому що попит перевищив пропозицію. Але до кінця календарного року це вирішиться.
– Чи є інформація по школах – які вже використали субвенцію, які ще ні?
– Ця ситуація постійно змінюється. Об’єднані громади дуже повільно використовують мабуть через те, що ще не вміють розпоряджатися державними коштами. Якщо ж ці кошти не будуть використані до грудня то повернуться в державу. Активно використовують виділені кошти у районах.
– Понад 14 мільйонів передбачено для Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти на підвищення кваліфікації. Хто підвищуватиме кваліфікацію?
– Підвищуватимуть кваліфікацію вчителі, які мають перший клас. У нас вже пройшли підвищення кваліфікації 1045 вчителів, які взяли перший клас у цьому році. Це і класовод, і вчителі іноземної мови і вчителі фізичного виховання. І вже розпочали підвищення кваліфікації ті, хто працює зараз у 4 класі і наступного року братиме 1-й клас. Сюди, у ці кошти, входить і придбання дидактичних матеріалів, і обладнання і оплата відрядних і проживання – тобто всі витрати, які пов’язані з підвищенням кваліфікації. Підвищенням кваліфікації займаються тренери, підготовлені міністерством. Також за ці кошти тренери матимуть можливість проводити моніторинг роботи вчителів, відвідувати уроки, надавати консультації, допомогу.
Як стартує «Нова українська школа» на практиці – про це ми дізнавались у Жидичинському ліцеї. Тут навчається понад 40 першокласників. Педагоги кажуть, що на повне оснащення класів за новими вимогами отриманих коштів не вистачає. У класах першачків ще немає мультимедійних комплексів, бо на них поки не вистачає коштів. Тож для навчання використовують старий ноутбук. Також досі очікують на замовлені нові меблі. А класні кімнати вчителі обладнали за новими вимогами із допомогою батьків. Тепер тут є зони настрою, ігрова, зона творчості, крісло автора та інші.
– Наша школа має 47 першокласників, Кульчинська – 10 першокласників, і Клепачівська – 5 першокласників, – розповідає директор Жидичинського ліцею Богдан Мозолюк. – У нас вийшло на меблі по 1000 на одного учня, а комплект парта-стілець коштує 1200 гривень. Ми вже замовили, уклали договори. Тобто по меблях ми отримали разом із коштами ОТГ орієнтовно 60 тисяч, по 22 тисячі на методичне забезпечення на кожен клас і 15 тисяч на всю школу на облаштування робочого місця вчителя.
Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy