Вища рада правосуддя відмовилася звільняти з посади суддю Апеляційного суду Волині Петра Борсука.
Відповідне рішення прийняли 9 липня цього року.
Подання з рекомендацією звільнити волинського суддю через невідповідність посаді зробила Вища кваліфікаційна комісія суддів у березні минулого року. ВРП у свою чергу почала розглядати відповідне питання у жовтні 2019-го, а завершила аж у липні 2020-го.
Нагадаємо, торік суддя Апеляційного суду Волинської області Петро Борсук проходив співбесіду в рамках кваліфікаційного оцінювання. Колегія Вищої кваліфікаційної комісії суддів після спілкування зі стражем Феміди вирішила, що він не відповідає займаній посаді і рекомендувала Вищій раді правосуддя звільнити Петра Борсука. До такої думки екзаменатори прийшли в тому числі й через те, що суддя неодноразово звільняв від відповідальності контрабандистів, які намагалися вивезти за кордон український бурштин.
Тож ВККС направила до Вищої ради правосуддя відповідне подання. У жовтні 2019-го ВРП розглядала питання про подальшу долю судді Борсука. Доповідач у справі Олег Прудивус виступив на захист волинянина. На його думку, екзаменатори замість оцінювати професійну придатність судді вдалися до оцінки його рішень.
«Вища кваліфікаційна комісія не наділена повноваженнями встановлювати або оцінюватиа обставини справи, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, перевіряти законність та обґрунтованість судових рішень. Виключне право має відповідний суд. Рішення суддів не можуть підлягати перегляду за межами апеляційних або касаційних процедур. Дисциплінарна відповідальність суддів не повинна поширюватися на зміст їх рішень», — зазначив член ВРП Олег Прудивус.
Після консультацій в нарадчій кімнаті члени ВРП оголосили перерву в розгляді справи Борсука. Через понад 8 місяців слухання продовжили і, врешті, змилувалися над волинським суддею.
Разом з тим колега Петра Борсука в апеляційному суді Тетяна Лівандовська-Кочура, яка також невдало пройшла кваліфікаційне оцінювання, у червні цього року подала у відставку.
Варто зазначити, що Петро Борсук не чекав, склавши руки, доки доля усміхнеться йому. Паралельно він реалізовував план «Б». Борсук подав до Вищого касаційного суду позов проти ВККС. Він хотів, щоб суд скасував негативний висновок екзаменаторів щодо нього і зобов’язав кваліфкомісію визнати його таким, що відповідає займаній посаді.
20 липня цього року, уже після засідання Вищої ради правосуддя, Верховний Суд закрив провадження у справі, бо Петро Борсук, мовляв, звернувся до правосуддя передчасно. У ухвалі йдеться, що рішення ВККС мало рекомендаційний характер і не могло оскаржуватися до того часу, поки крапку у справі не поставить Вища рада правосуддя. – йдеться
Нагадаємо, до цього часу Петра Борсука не перевели з Апеляційного суду Волинської області до реорганізованого Волинського апеляційного суду. Він вже майже півтора року не здійснює судочинства. Торік Петру Борсуку виплатили 630 тисяч 810 гривень заробітної плати, а це понад 52 тисячі гривень щомісяця.