• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
П’ятниця, 24 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > Новини > Втікав від «русского міра». Бджоляр з Харківщини перебрався на Волинь доглядати пасіку військового

Втікав від «русского міра». Бджоляр з Харківщини перебрався на Волинь доглядати пасіку військового

Автор: Костянтин Яворський , Оксана Петрук
11 Серпня 2022 в 17:18
У категорії: Новини, ТОП новини
Федір Дейнека пасічник з Харкова

Старий Салтів на Харківщині окупували з перших днів широкомасштабної війни. Нині село звільнили, але частина мешканців, які живуть на іншому боці Сіверського Дінця, й досі під окупацією. Те, що залишилося від домівки Федора Дейнеки – теж на тимчасово непідконтрольній Україні території, тож харків’янин нині живе у Гайовому на Волині. І тут має важливу місію – доглядати пасіку бійця Збройних сил, який у цей час робить все можливе, щоб Федір мав можливість повернутися до власної.

«Сила правди» поспілкувалася з вимушеним переселенцем про життя в окупації. Нижче – відео і текстова версії розмови.

Федір Дейнека – головний пасічник Старого Салтова, краю, де бджолярством займається чи не кожна друга родина. До війни Федір організовував бджолярські форуми на Харківщині і був відомим на всю країну. Після 24 лютого він ще якийсь час намагався жити в окупації, але після «прильоту» прямо на подвір’я разом з донькою перебрався на Волинь, де мешкають друзі. Так Дейнека опинився у Гайовому, де нині доглядає пасіку свого колеги, який пішов захищати країну і згадує як рідний Старий Салтів зустрів окупантів. Тоді ворог зайшов відразу з обох сторін – по обидва боки Сіверського Дінця.

«Спочатку була розвідка, приїхали на автомобілі два москалі, зайшли в сільраду і запропонували не чинити спротиву. Це мені сільський голова розказав. Не знаю як там було далі, але знаю, що голову згодом наші арештували і інкримінують йому зраду​​».

У травні голову селища Старий Салтів затримали. Йому оголосили підозру у держзраді. За версією слідства, Едуард Коновалов на початку війни зібрав у сільраді депутатів і заявив, що буде допомагати російським військовим, радив їм чинити так само.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

«На наступний день проїхав по селу БТР, – продовжує Федір Дейнека. – Я якраз був біля магазину, стояли люди в черзі за продуктами. І поїхали вони туди – на посьолок. Посьолок – це та частина Салтова, що на височині. Наступного дня вже вступили москалі. Пострілів не було, все було тихо, спокійно. Я їхав з дому в лікарню, дивлюсь – якісь воєнні стоять. Зупиняють: «Бистро! Докумєнти, виходітє із машини!» А я сусідку віз в лікарню. Сусідка відразу паспорт витягнула, а я поки знайшов, то він мене автоматом під бік. «Давай, давай, я тєбє сказал: бистро докумєнти». 

Поставили мене до автомобіля, руки – на капот, обшукали. Обдивились руки, ноги, шукали «наколки». Відпустили». 

Пасічник розповідає, що вдавані «захисники» намагалися втертися в довіру. 

«Сусідка пішла в лікарню. Машину поставив в дворі, сам вийшов на дорогу. А тут іде такий вояка років під 50, пузатий, товстий, автомат торчить на два метри від нього на пузі. Неакуратний, засмальцьований. Він помітив мене, підійшов: «Ми вас приєхалі освобождать». Я кажу: «Хлопці, нас не треба освобождать, ми і так вільні люди». «Нєт, ви єщьо нє знаєтє». «Ладно, – кажу, – то таке питання: Нащо ви Харків розбили?» – «А ви Донєцк розбили». Я йому: «А как ми розбили Донецк?» «Да ви еще не знаете, что в Донецке творится». Кажу: «Все я прекрасно знаю. В мене є телебачення супутникове. Я дивлюсь і донецькі, і луганські канали. І я прекрасно бачу, що там нічого не розбомблено» – Вот ми ету войну через трі-чєтирє дня закончим, і я вас повєзу на екскурсію туда». 

Отак ми поговорили. Ще він сказав: «Єслі наши солдати будут вас обіжать, то позивной у мєня «Мєдвєдь», скажеш, что ти от товаріща Мєдвєдя». Я кажу: «Ти мені не товариш». «Ну… знакомий» «Ну, значить, познайомились, кажу». Ото ми з ним попрощалися, а потім почалася стрілянина».

Федір Дейнека каже, що всі паркани на його вулиці окупанти помітили буквами «Z» та «V». Забирали з дворів автомобілі. З покинутих будинків викрадали коштовності. Під час обстрілів чоловік втратив весь реманент, необхідний для пасіки. Та й саму пасіку на 70 вуликів, справу всього його життя, змушений був залишити напризволяще.

«Коли наші вибили їх, почалися зі сторони Сіверського Дінця обстріли села. День і ніч вони лупили нас. Постійно. Там, горить, тут горить, все в диму. Страхіття. То ми ховалися в підвалі сусіднього будинку. В мене теж підвал непоганий. А коли були обстріли, то ми ховалися в сусідському, бо там перекриття більш надійне. І ото ми там сиділи 12 днів. На пасіку неможливо вийти. Тільки до вулика, починається обстріл, то тут гахне, то там гахне. У мене пропав апетит. Пив тільки воду. Ну і лежали ждали, поки воно лупане». 

Федір Дейнека каже, що ніч, яка поставила крапку на господарці, не забуде ніколи. Просто чекати поки все згорить – дуже важко.

«В моє подвір’я прилетіло перед ранком. Як лупануло… ну близько ж… а я після прильоту завжди виходив і дивився на свою хату. Вийшов, глянув, ніби ціла хата. Пішов, ліг в підвалі. Чую: тріщить щось. Вийшов, а мій сарай вже палає. І ото шифер вже почав тріскатися. Там в мене на горищі була дошка заготовлена на вулики. Куба два, мабуть, було. А в середині корпусів із 40 стояло з рамками. Медогонка… Ну дуже багато речей… все багатство було в мене там, у цьому сараї. Все погоріло. Потрапив я в таку… та, що там я, вся Україна потрапила в халепу».

Наслідки обстрілу подвір’я Федора Дейнеки у Старому Салтові. Господарські споруди зруйновані повністю, будинок – частково.

Чоловіка здолала депресія. 12 днів нічого не їв, виснажився. Врятували Федора Дейнеку волонтери. Кажуть: досить лежати в підвалі і чекати смерті, – пригадує чоловік. Таким чином він потрапив до Харкова. В лікарні його прокапали, повернули до життя. Декілька тижнів Федір Дейнека чекав доньку, яка також намагалась вирватися з окупації. Не давала спокою і автівка, яку залишив в Старому Салтові, в сусідському гаражі. Коли трапилась нагода знову зустрітися з волонтерами, попросив взяти його з собою до Салтова. 

«Тільки вигнав з гаража я автомобіль, почався обстріл. Я натиснув на газ і давай тікати. Вниз спустився, з поля зору зник. Домовилися зустрітися в Молодовій. Вони на легкових машинах, а в мене бус, більш прохідний. Коли їхав на село, а воно все проглядається: там танк стоїть, там міни торчать прямо із асфальту. Прийшлося виляти. А тут – летить. Добре, що там з правої сторони – ярок. Я туди шуранув. Проскочив. По мені стріляли. Потім звернув за ліс, сховався і в Молодову вже їм дорога не видна. 

Приїхав в Молодову, зупинився біля сільради і жду волонтерів. Тільки вони під’їхали і тут почали гатить з мінометів. Лупили так, що страшне. Люди попадали, на карачках поповзли, теж за сільраду сховалися. А я стояв. Там каштан такий товстий стоїть, за каштана став і дивився. То там, то там лупасять. Мабуть міни, бо хлопки такі були, що земля дрижала. Дуже гучно і осколки летять кругом. Мені по машині не попали, хоч вона трохи здорова. А хлопцям… одному колеса побило, другому кузов прошило осколками, подзьобало. Вікно розбили». 

Дорогу до Харкова долали під обстрілами. Тільки доїхали, а тут знову довелось повертатися. 

«Тільки приїхав, попрощався із волонтерами, дзвонить сестра жінчина. А вона в Молодовій жила: «Вікна побиті, не знаємо, що робити, приїдь, забери нас». Кажу: «Завтра приїду зранку, тільки підготуйте всі речі, клунки всі повиносьте на вулицю, щоб я під’їхав, вкинув відразу все і поїхав». 

Зранку я туди. Дорога далека. Нам до Харкова всього 40 кілометрів, а проїхати неможливо. Ми об’їжджали всі сто кілометрів. Почав їхати, солдати кажуть, що заборонено. Пояснюю, що люди чекають, клунки вже на вулиці. Ті: «Ну давай, швиденько туди і назад». І то я швиденько туди приїхав, клунки повкидали, біля кладовища знову – «приліт». До нас вже не дістали. Приїхали ми в Харків, переночували одну ніч. А потім зібрали свої речі і поїхали на Житомирщину».

У Старому Салтові, який нині під контролем України, досі не дуже спокійно – за Сіверським Дінцем, де і розміщена садиба Федора Дейнеки, досі стоїть ворог.

Зеленою рамкою виділено місце, про яке розповідає Федір Дейнека

«Там жити неможливо, там все зруйноване. Навіть стовпи електричні попадали, проводів немає. Я вже не кажу про інтернет. Води немає. Газ теж розбили. І як там жити? Люди, які там залишилися, сидять… з цегли виклали примітивну пічечку, сковороду ставлять, щось там розігрівають. Раніше волонтери доїжджали, а зараз і волонтери не попадають. Знайомі, рідні роз’їхалися по всій Україні, в нас на вулиці залишилося три чоловіки. 

У нас в Старому Салтові дуже багато сєпарів було. Вони родом з росії. Коли будувалася база відпочинку завода Малишева, то робочих набирали з Курської і Воронезької областей. І вони залишилися тут, отримали квартири. Усі п’ятиповерхівки – там 70% москалів жило. Ото вони потурали ворогу. «Нам русские ничего не сделали. У нас все нормально». Рускі їм віддячили за таку відданість. Розбомбили всі п’ятиповерхівки. Там ніхто не живе зараз. В нас було п’ять п’ятиповерхівок, всі розметало, вікна повибивані, під’їзди обгорівші, страх господній».

Розбиті багатоповерхівки Старого Салтова. Скріншот з відео YouTube-каналу ​​«Старий Салтів – Stariy Saltiv»

Ні в Харкові, ні в Житомирі Федір Дейнека не залишився. Його вже чекали на Волині. Тут чоловік не просто вимушений переселенець, у нього – важлива місія. Дивиться, щоб на такій як у нього в Старому Салтові пасіці, але вже під Луцьком, все було до ладу. На Волині він, до слова, не вперше. Раніше приїздив ярмаркувати.

Федір Дейнека. Фото з особистого архіву 

«Дружим, дружим з волинянами. Це ж і Володя Дмитрук (авт. – голова Братства бджолярів Землі Волинської «Ройовий стан») запросив мене сюди. Пасіка залишилася, і роботи в тебе буде, і мед в тебе буде, все в тебе буде. Я й вирішив. Що мені там робити в Харкові? Роботи ніякої. Я – пенсіонер. Я звик працювати, рамки робити. А тут таке запрошення отримав, що я з великим задоволенням приїхав сюди. І не жалію. 

Тут у вас біднувато щодо взяток. Я маю на увазі не хабарі, а взяток нектару. Навіть липа цвіла, ну скільки тут – одне, два, десять дерев…  малувато. На таку пасіку – мало. І меду тут багато не качають. Хоча цей рік – медовий. У нас на Харківщині мед викачали вже по три рази. Викачали травневий, викачали акацію і липу. То мені хлопці мають десь передати кілька баночок. Вони мене не забувають. Коли стало питання, що я залишився без дому, без грошей, без нічого, то мені пасічники скинулися. І я досі живу за ті гроші, що мені хлопці вислали. Хто 500, хто тисячу, а було таке, що хтось невідомий 15 тисяч передав. Я дуже зворушений. Я зрозумів, скільки в мене друзів! І багатий я став не через гроші, а завдяки тому, що в мене друзів багато. Вся Україна – друзі, куди б не поїхав».

Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала як працює центр допомоги внутрішньо переміщеним у Луцьку.


Автор цього матеріалу є учасником програми Interlink Academy Fellowship, що фінансується урядом Німеччини.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Костянтин Яворський

Журналіст Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: Війна в УкраїніІнтерв'юФедір Дейнека
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Як Волинь відреагувала на світову зернову кризу

Наступна новина

У Білорусі розчаровані, що Пекін не вдарив за візит Пелосі: огляд преси

Схожі Публікації

Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 13:30
0
Луцький національний технічний університет ЛНТУ

Луцький національний технічний університет відмовився оприлюднити інформацію про повну зарплату працівників ректорату за 2022 рік....

Детальніше

Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 11:35
0
виїзд за кордон через систему шлях

З 24 лютого і до кінця 2022 року за кордон через систему «Шлях», яка забезпечує...

Детальніше

Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику

Автор: Юлія Галецька
21 Березня 2023 в 17:30
0
Незаконна торгівля цигарками

Ковельчанин на «Toyota Land Cruiser» потрапив під суд за те, що нелегально приторговував в оптових...

Детальніше
Наступна новина
лукашенко протасевич

У Білорусі розчаровані, що Пекін не вдарив за візит Пелосі: огляд преси

НОВИНИ

  • 23 Березня 13:30 Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату
  • 23 Березня 11:35 Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»
  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
  • 4 Березня 10:00 «Накрила сина своїм тілом, і зрозуміла, якщо не поїдемо зараз, ми – смертники», – вчителька з Лисичанська, яка переїхала на Волинь
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.