Лічильники води в оселях лучан повіряють приватні фірми, яких замість споживачів обирає комунальне підприємство «Луцькводоканал». Комунальники переконують людей, що ця послуга безплатна, а самі додають в кожну платіжку суму, що її компенсує. Такі посередницькі послуги підприємство надає неспроста. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, що фірми мають відомих покровителів з політичного олімпу.
Вибір без вибору
За законодавством кожне домогосподарство, яке користується послугами комунального підприємства з постачання води і має водолічильники, повинне раз в чотири роки здійснювати їхню повірку. Це закріплює закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Повірка – обов’язкова процедура, за допомогою якої встановлюють, чи коректно лічильник рахує об’єми спожитої води.
Законодавство закріплює за послугою повірки статус додаткової – тобто такої, яку надають за умови підписання окремої угоди. Нині передбачено три способи замовлення повірки лічильника. Споживач може, за бажанням, підписати договір з водоканалом. Відтак комунальне підприємство забезпечуватиме повірку з залученням експертів, а компенсацію за це матиме повне право включати в платіжку за воду. Можна також замовити послугу в державних метрологів, або в приватної фірми, яка має відповідні дозвільні документи на виконання цих послуг. В такому випадку за повірку платять напряму. Право обирати один з таких шляхів надає закон України «Про житлово-комунальні послуги».
В реальності все відбувається дещо інакше.
Лучанин Олег Можайко розповів «Силі правди», що вирішив скористатися послугами приватної фірми. Відповідно оплатив повірку підприємству. Та попри це «Луцькводоканал» продовжував йому нараховувати плату за обслуговування лічильника. Чоловік подав скаргу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Там підтвердили, що «Луцькводоканал» може опікуватися повіркою лише за умови укладання окремої угоди. З цього ж рішення комісії він також довідався, що між ним і комунальним підприємством така угода існує. Та пан Олег запевняє, що ніколи її не укладав.
На сайті «Луцькводоканалу» є роз’яснення щодо способів укладення договорів з комунальним підприємством на послуги з повірки лічильників, графік її проведення, інформація про покриття витрат шляхом включення їх в абонплату.
А в кол-центрі комунального підприємства кажуть таке:
«Від водоканалу буде весь час воно нараховуватися. А ви робіть собі де хочете повірку. Якщо будете робити повірку через водоканал, бо водоканал не робить, тільки роблять інші підприємства, підрядні організації, то воно безкоштовно. Якщо ж підете напряму в ту підрядну організацію, там будете платити гроші».
Подібна риторика від комунального підприємства і в публікації на сайті Луцької міської ради.
«Щоб уникнути проблем, найкраще працювати з офіційним комунальним підприємством–надавачем послуг. У результаті повірки від комунального підприємства «Луцькводоканал» клієнт отримує офіційне свідоцтво про результат, а вся інформація автоматично вноситься у базу даних КП «Луцькводоканал». Тоді жодних проблем з експлуатацією лічильників не виникатиме.
Якщо ж споживач наважився зробити повірку лічильників «на стороні», то він все одно повинен подати підприємству КП «Луцькводоканал» свідоцтво про здійснення повірки і квитанцію про оплату цієї послуги, щоб підтвердити, що вона дійсно надавалася», – йдеться в оголошенні.
Хто робив повірку, а хто отримав гроші?
Повний комплекс послуг з повірки лічильників неможливо надати без залучення сертифікованих державою метрологів. У своєму штаті на Волині їх має лише держпідприємство «Волиньстандартметрологія». Їх та фахівців з інших міст, у свою чергу, залучають приватні фірми, що надають своїх техніків та необхідне для процедури обладнання.
Разом з тим влітку цього року повірку лічильників без демонтажу в домівках лучан здійснювали дві приватні фірми. Попередньо в під’їздах розклеїли оголошення з логотипом «Луцькводоканалу» і з QR–кодом, що веде на сайт комунального підприємства. В самому оголошенні йшлося про необхідність забезпечити доступ до лічильників в обумовлений час і про те, що повірку безкоштовно здійснюватимуть два приватні підприємства: ТОВ «Волинь Аква Стандарт» і ТОВ «Смарт Еко Лоджик».
Лучани, які не зверталися за послугами «на стороні», а довірились комунальникам, вважали, що ця послуга безкоштовна і були цим дуже втішені.
Насправді ж повірка – не безплатна процедура, хто б її не надавав: чи майстри водоканалу, чи державні метрологи, чи то приватні фірми. У кожного є свої розцінки.
Щомісяця більшість лучан платять за повірку комунальникам. З червня 2020–го в платіжках з’явилася окрема графа – абонплата. Майже в усіх споживачів там зазначена сума 11,85 за один лічильник. Вона складається з фіксованої абонплати (5 гривень 66 копійок) і абонплати за обслуговування лічильника, тобто за його повірку.
Таким чином, за чотири роки за умови, що тариф на повірку лічильника не буде зростати, пересічний споживач заплатить «Луцькводоканалу» 297 гривень 12 копійок. Тобто саме у стільки обійдеться йому одна повірка одного лічильника комунальним підприємством.
У державному підприємстві «Волиньстандартметрологія» кажуть, що у них ця послуга також коштує 297 гривень.
Разом з тим, на луцькому ринку працює кілька приватних компаній, які теж пропонують послуги з повірки. Наприклад, ТОВ «Волинь Аква Стандарт» повіряє один лічильник без демонтажу за 300 гривень.
Компанія «Смарт Еко Лоджик» надає аналогічну послугу за 290 гривень, а ТОВ «Еталон Стандарт» – за 245 гривень. Всі фірми пропонують ще й власні системи знижок, які залежать від кількості лічильників.
Але парадокс полягає в тому, що ні «Луцькводоканал» ні приватні компанії не можуть надати повний комплекс з повірки лічильників без залучення сертифікованих метрологів. Чому ж тоді в домівки лучан приходить одна людина, яку вони називають майстром водоканалу? Навіщо «Луцькводоканалу» залучати приватні товариства до проведення повірки, якщо можна напряму співпрацювати з метрологами? Та й навіщо приватним фірмам посередник у вигляді комунального підприємства? Останнє питання, схоже, найпростіше.
Зметикували на трьох
Про те, на яких умовах приватні структури залучені до повірки лічильників і чому «Луцькводоканал» пропонує споживачам послуги конкретних підприємств, ми запитали в директора Віктора Гуменюка.
– У серпні у деяких під’їздах в Луцьку були розміщенні оголошення «Луцькводоканалу» про те, що послуги повірки надають дві приватні фірми. Там не вказувалось про те, що це робить ДП «Волиньстандартметрологія».
– Ніколи не було такого. Не було… На сьогоднішній момент вся відповідальність лежить на надавачу послуг в частині своєчасної повірки лічильників. Те, що, можливо, хтось там якісь оголошення вішає, це коли приходять власники обладнання, виконують певні функції, лише частину повірки, вони, можливо, там вішають, щоб люди просто мали інформацію, тому що ми їм передаєм реєстр споживачів, де треба повірити ті лічильники. Але вони ніяких коштів, нічого не беруть від людей. На території Волинської області є єдина компанія, яка здійснює повірку. Це державне підприємство «Волиньстандартметрологія». Більше на території Волинської області немає жодної компанії, яка має право повіряти», – підкреслює Віктор Гуменюк.
В ДП «Волиньстандартметрологія» кажуть, в приватних фірм просто орендують обладнання.
«Не можна на одній установці за день повірити 50 приладів. Це фізично неможливо, це порушення методики. Якщо стоїть питання, щоб робити певну кількість повірок, відповідно, ми розуміємо, що потрібно більше обладнання. Спеціалістів – само собою. Тому доводиться звертатися у приватні фірми й залучати їхніх фахівців і обладнання. На сьогодні у нас можуть робити повірку заїжджі фірми. А всі ці, кого ви назвали («Волинь Аква Стандарт», «Смарт Еко Лоджик» – прим. авт.), станом на вчорашнє число права повірки не мають. Ряд фірм подали свої документи на Київ, щоби їх уповноважили. Але це ще в процесі. Ще воно не відбулося. У нас є угода з водоканалом про те, що ми робимо в них повірку. А з такими фірмами є угоди про те, що ми використовуємо їхнє обладнання», – пояснює роль приватних підприємств заступниця генерального директора ДП «Волиньстандартметрологія» Тетяна Єрко.
Директор ТОВ «Смарт Еко Лоджик» Михайло Гарщаль каже, що його фірма брала участь в тендері «Луцькводоканалу» і тепер працює з комунальниками на договірній основі.
«У нас є договір. Ми пройшли тендерні процедури і маємо підписаний контракт», – говорить Михайло Гарщаль.
На питання, чиї оголошення розклеювали у під’їздах багатоповерхівок, відповів так:
«Це були оголошення водоканалу, а розвішували їх ми».
Проаналізувавши всі закупівлі КП «Луцькводоканал» і його дочірнього підприємства «Евода Трейд», опубліковані у системі «Prozorro», можна зробити висновок, що до 2019-го року приватні фірми не залучалися до повірки лічильників. Комунальники напряму співпрацювали з державними метрологами. З 2019-го в гру вступили ТОВ «Волинь Аква Стандарт» та ТОВ «Смарт Еко Лоджик».
Протягом 2019-го між «Луцькводоканалом» і його дочірнім підприємством з одної сторони і ТОВ «Смарт Еко Лоджик» з іншої укладено три угоди на повірку лічильників на загальну суму 841 тисяча 800 грн. А з ТОВ «Волинь Аква Стандарт» підписали 5 договорів на 920 тисяч гривень.
І хоч ці фірми не можуть надати повний комплекс з повірки лічильників без залучення сертифікованих метрологів, у документах закупівель нічого не сказано про співпрацю з ДП «Волиньстандартметрологія» або іншими уповноваженими фахівцями. В системі публічних закупівель «Prozorro» перша і єдина цього року угода між водоканалом і ДП «Волиньстандартметрологія» про послуги з обслуговування вимірювальних приладів розміщена 26 вересня.
Двічі «Евода Трейд» одночасно укладала угоди з обома фірмами ТОВ «Волинь Аква Стандарт» та ТОВ «Смарт Еко Лоджик». Це було 25 липня та 27 грудня.
Протягом 2020-го водоканал двічі купував послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних і контрольних приладів у ТОВ «Смарт Еко Лоджик» на 1 мільйон 85 тисяч гривень. З ТОВ «Волинь Аква Стандарт» теж уклали дві угоди загальною вартістю 867 тисяч 500 гривень. Цього року вперше на закупівлю послуг повірки лічильників води відбулися відкриті торги. На них виставили три лоти. Два з них розіграли між собою вже згадані фірми, а третій не дістався нікому, бо на торги подався лише один учасник – «Науково-виробничий центр оцінки відповідності «ЮГ» з Одещини.
У документах, поданих фірмами на тендер, про умови залучення фахівців-метрологів знову не йшлося. Більше того, ТОВ «Волинь Аква Стандарт» додатково інформує, що підрядників не буде.
А от КП «Луцькводоканал» та «Евода Трейд» 30 січня одночасно загалом придбали 1100 послуг з повірки лічильників на понад 700 тисяч гривень в ДП «Волиньстандартметрологія». Коли цей матеріал готувався до публікації, комунальники і держпідприємство підписали ще одну угоду на 3200 послуг за 380 тисяч гривень.
«На вас перепишу їх зразу»: приватні фірми і приватні інтереси
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, що компанії-щасливчики мають зв’язки з деякими публічними особами і політиками.
ТОВ «Волинь Аква Стандарт» існує трохи більше двох років. Офіційно засновником підприємства у 2018 році виступив 19-річний студент Юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Садчиков Вадим Русланович. Сам він родом з смт. Заболоття Ратнівського району. Керує організацією наразі лучанка Семенова Олена Миколаївна. Та схоже, що фірма має іменитих покровителів. «Сила правди» знайшла зв’язки компанії із депутатом Луцькради від «Батьківщини» Андрієм Козюрою та його адвокатською компанією.
На офіційному майданчику Zakupki.ua, через які фірми подаються на участь у публічних закупівлях, контактною особою «Волинь Аква Стандарту» вказано Юрія Войта – члена адвокатського об’єднання «Козюра і партнери».
Коментувати свою роль у діяльності «Волинь Аква Стандарту» Юрій Войт відмовився, пославшись на життєву позицію, згідно з якою він ніколи не спілкується з журналістами.
Ще один цікавий момент – Андрій Козюра в сьомому скликанні (2015–2020 рр) очолював постійну комісію Луцькради з питань житлово-комунального господарства і мав безпосередній вплив на стосунки місцевої влади і водоканалу. Більше того, виконувачем обов’язків міського голови Луцька в період виходу «Волинь Аква Стандарту» на ринок був однопартієць Андрія Козюри Григорій Пустовіт.
Директорка фірми Олена Семенова у 2019-му, напередодні виборів Президента України, впродовж виборчої кампанії кандидатки Юлії Тимошенко, пожертвувала центральному осередку Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» 52 тисячі гривень. На той момент міським партосередком «Батьківщини» керував депутат Андрій Козюра. Він і сам взимку 2019-го пожертвував на виборчу кампанію Тимошенко 100 тисяч гривень.
Засновник «Волинь Аква Стандарту» Вадим Садчиков – новоспечений депутат Боратинської сільської ради від все тієї ж «Батьківщини». Хоча народним обранцем його назвати складно – за хлопця не віддали жодного голосу і в раду він пройшов за списком партії. Також станом на листопад 2020-го Садчикова судять у Луцькому міськрайонному суді за порушення обмежень ведення передвиборчої агітації, але деталей справи наразі невідомо.
Цікаво й те, що при реєстрації у 2018 році фірма звалася ТОВ «Волиньстандартметрологія», а потім змінила назву на «Волинь Аква Стандарт». Електронна пошта підприємства також була співзвучна з корпоративним email–ом державного підприємства «Волиньстандартметрологія».
Директорка компанії Олена Семенова відмовилась спілкуватися з журналісткою «Сили правди». Не відповів на жоден з дзвінків і Андрій Козюра. Проте, вдалося сконтактувати з колишнім директором фірми, а нині самостійним гравцем на ринку повірки вимірювальних приладів Віталієм Криштапюком.
«Так, спершу була назва “Волиньстандартметрологія”, але вона перегукувалася з назвою ДП. Юристи наполягли на тому, аби її змінити і я це цілком підтримав», – каже Віталій Криштапюк.
Інша фірма, яку згадує в своїх оголошеннях про безкоштовну повірку води «Луцькводоканал», ТОВ «Смарт Еко Лоджик», заснована Лазорко Ольгою Юріївною та Гарщалем Михайлом Михайловичем. Та чи лише ними?
До журналістів «Сили правди» потрапив аудіозапис, на якому людина з голосом, схожим до голосу директора Луцькводоканалу Віктора Гуменюка, говорить про свій стосунок до одного з підприємств, яке займається повіркою лічильників води у Луцьку.
«Є вже кантора в Луцьку, яка створена, вона зараз буде повіряти лічильники дистанційно. Ну, і Шиба ще повіряє (Богдан Шиба – генеральний директор «Волиньстандартметрології», – прим. авт.). Для Луцька, для таких об’ємів цього достатньо. Дзвонять–бомблять, щоб типу зайти… До цієї кампанії я причетний. Пряме відношення до неї маю. До мене багато хто приїжджав навіть з наших колишніх знайомих. Кажуть: давай–давай. Я сказав так, як є. Я ж не буду конкурувати»
У телефонній розмові з журналістами Віктор Гуменюк заперечив, що має стосунок до «Смарт Еко Лоджик» чи «Волинь Аква Стандарт». І навіть пообіцяв переписати на журналістку одну з фірм, якщо такі зв’язки вдасться встановити.
– Скажіть, будь ласка, особисто ви маєте якесь відношення до цих фірм – «Смарт Еко Лоджик» або «Волинь Аква Стандарт»?
– Дивіться, якщо там хтось говорить, що я маю… Якщо ви доведете це, я на вас перепишу їх зразу. Я не маю жодного відношення до будь-яких компаній, які працюють по водоканалу… Тому що у нас контрагентів може біля 400 різних. І постачальників, і компаній, які виконують ті чи інші роботи. Тим паче, що уже по абонплаті ми оголошували тендер і у нас там приймали донецькі компанії участь і так далі. А те, що там хтось носиться, розповідає якісь історії, я там приблизно знаю хто, і чому це так виникло. Якщо я людям сказав, що ми працюєм чесно, то ми так і працюєм… Є відповідні вимоги законодавства, хочете – приймайте участь у тендерах, вигравайте, падайте в цінах, робіть все, як книжка пише. Тут нема ніяких проблем. Тим паче, що, наприклад, в Луцьку, наскільки мені відомо, тих переносних установок ціла куча. Їх ФОПи мають і так дальше. Тобто це не є там якийсь мегабізнес і так далі. Кожен може купити собі і будь ласка, хай приймає участь, хай торгується. Тут жодних проблем немає з цим.
– Ми маємо аудіозапис, на якому нібито ви говорите, що причетні до фірми, яка займається повіркою лічильників. Чи дійсно це так?
– Дивіться, записи там можуть бути будь-які. Коли я говорю з кимось, бо я ж з багатьма людьми спілкуюся і там різні ситуації бувають… Коли оголосили певний тендер і приїжджають певні люди, які щось питають, щось цікавляться. Я фактично маю відношення в словах до багатьох процесів, які є і це може бути в такому трактуванні і так далі. Я навіть не знаю… Хай їх оприлюднюють, тоді будемо розбиратися зовсім по іншій стезі. Я не уявляю, в якому контексті і який там може бути запис. Мені абсолютно це, знаєте, не цікаво. Якщо у когось є до мене якісь звинувачення, хай пишуть в прокуратуру. Хай вони займаються цими питаннями.
Отже попри те, що закон дав право споживачам самостійно вибирати, в кого замовити послуги з повірки лічильників, цей вибір замість лучан зробив водоканал. «Під дахом» комунального підприємства з 2019-го року господарюють дві приватні фірми, яким «Луцькводоканал» надає базу абонентів і, фактично, забезпечує замовлення. Споживачам розповідають, що послуга взагалі безплатна, але додають в їхні платіжки суму, що її компенсує. Навіть тим, хто повіряв лічильник деінде. Відкритим у цьому контексті лишається ще одне питання – чи реально зайти на ринок фірмам, які не мають протекторату у водоканалі? І чи не суперечить це законодавству?
Матеріал підготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy