• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Середа, 21 Квітня, 2021
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > Як на Волині розподіляють державні дотації на садівництво і ягідництво

Як на Волині розподіляють державні дотації на садівництво і ягідництво

Автор: Оксана Петрук
8 Червня 2018 в 10:45
У категорії: #Аналітика, Новини

У 2017 році волинські ягідники і садівники отримали 8 мільйонів 300 тисяч гривень дотацій. А цього року між українськими виробниками розподілять 300 мільйонів гривень. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» спробував розібратися, хто з аграріїв отримує таку підтримку, а також як потрапити до числа «щасливчиків».

Вирішив закладати сад, малинник, виноградник, або горіхові плантації – можеш розраховувати на підтримку держави. Для цього створена бюджетна програма «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними». Щоправда протягом 2015-2016 років обіцяні кошти за нею не виділялись. Що, до слова, стало приводом до низки судових позовів. У 2017-ому 11 волинських виробників отримали дотації за згаданою програмою. Дев’ять з них дочекались повернення державою боргів за попередні роки, загальна сума яких сягнула 6 293 000 гривень. Ще два мільйони дотацій, власне за 2017-й, розподілили між фермерським господарством «Сад» з Іваничівського району та ТОВ «Дари Волині» Луцького району.

ХТО ОТРИМАВ НАЙБІЛЬШЕ

Дотації з держбюджету надані за 2015-2016 роки
Infogram

Найбільші суми дотацій за попередні роки пощастило отримати ТОВ «Спектрум Агро» (Горохівський р-н.) – понад 2 мільйони 373 тисячі гривень та ТОВ «Україна-Голд Сад» (Любомльський р-н.) – майже 1 мільйон 285 тисяч. Обидва підприємства займаються вирощуванням смородини. ТОВ «Спектрум Агро» на понад 200 гектарах, а ТОВ «Україна-Голд Сад» – на 120-ти.

Фото з сайту «Україна-Голд Сад»

Аби дізнатися, як працює механізм державної підтримки, телефонуємо до тих, хто має досвід їх залучення. Проте виробники не дуже охочі до розмови. На підприємстві «Спектрум Агро» відмовляються коментувати ситуацію. Кажуть лишень, що дотування відбувається не так як потрібно, адже останній транш дотації, яку обіцяли ще до 2015 року, отримали у 2018-ому, а з того часу курс валюти змінився не на користь товаровиробників.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

А ось бухгалтер ТОВ «Україна-Голд Сад» Ольга Кравчук каже, що дотації – це потужна підтримка ягідників. Щоправда, зауважує, заважає бюрократія. Їхньому підприємству компенсували усі витрати на підготовку грунту, закупівлю саджанців, посадку та догляд до того часу, поки смородина почне плодоносити. От тільки за заявкою 2012-го року повернули аж у 2017-ому.

Цікаво, що «вершки» господарювання  виробників-лідерів з дотування в Україні знімають іноземці. Ягоди, здебільшого, експортують.

Окрім того, згідно даних аналітичної системи YouControl, кінцевим бенефіціаром діяльності підприємства «Спектрум Агро» є мешканець сусідньої Республіки Польща Василь Владика.

Другий у рейтингу отримувачів дотацій – «Україна-Голд Сад». Підприємство засноване фірмами, зареєстрованими в офшорних зонах, де кінцевими бенефіціарами є підприємства Кіпру та Греції.

До слова, ті ж МІТТЕЛМЕЕР СЕКРЕТАРІС ЛІМІТЕД з Кіпру та КІЛОР ХОЛДІНГЗ ЛІМІТЕД з Греції є засновниками іншого підприємства, що займається вирощуванням ягід на Волині – ТОВ «Чорниця Волині». Обидва підприємства «Україна-Голд Сад» та «Чоринця Волині» також  мають одного на двох керівника Юрія Малежика.

Ще один отримувач дотацій – ТОВ «УПБ Сад» має серед засновників сусідів-поляків і білорусів.

Чи мають право отримувати допомогу з держбюджету виробники, де кінцевими бенефіціарами є іноземці? Відповідь на це та інші питання шукаємо в Департаменті агропромислового розвитку Волинської ОДА

«Закон не забороняє цього. Головне, щоб виробник був зареєстрований і мав посадкові площі на території Волині», – каже багаторічний начальник профільного управління Юрій Горбенко.

«Рішення про надання дотацій приймає комісія у Києві. Сільгоспвиробникам потрібно лише зібрати відповідні документи і подати їх в департамент», – розповідає Юрій Горбенко.

«Ми розробили покрокову інструкцію, – додає чиновник. – Спочатку треба оформити документи на право власності або користування земельною ділянкою, де буде сад. У разі закладання саду на землях, які не облікуються як багаторічні насадження, необхідно зробити заміну складу сільськогосподарських угідь розробивши відповідний проект землеустрою. Потім – провести агрохімобстеження грунту. Щоб не було так, що посадив сад, дотації отримав, а нічого не вродило»

Закладання багаторічних насаджень проводиться після складання проектно-кошторисної документації по закладанню цих насаджень, яку виготовляють суб’єкти господарювання, що мають на те ліцензію. Далі – закупівля посадкового матеріалу.

«Не важливо, чи у нас купують саджанці, чи за кордоном, на те повинні бути певні офіційні документи. А вже після того, як заклали плантацію чи сад, оформляється відповідний акт. На Волині сертифікованими виробниками посадкового матеріалу є ТОВ «Володимирські сади» (с.Микитичі) та ТОВ «Кліома Сервіс» (с.Борохів). На цей рік держава передбачила 300 мільйонів гривень на дотації садівникам і ягідникам. 80% від цієї суми буде спрямовано на компенсацію вартості саджанців», – додає Горбенко.

Фото з сайту «АгроЦентр»

Проте, каже головний аграрій Волині, тепер на таку підтримку можуть розраховувати лише юридичні особи. Для одноосібників і дрібних фермерів  – «заохочення» з обласного і районного бюджетів. Минулоріч дотаціями з місцевих бюджетів на Волині скористались лише садівники і ягідники Горохівського району на загальну суму 75 тисяч гривень і одне особисте селянське господарство з Ківерцівського – 48 020 грн. Адже, для того, щоб з обласної казни дали копійку, потрібно, щоб район погодився додати стільки ж.  

Варто зауважити, що 90% ягід в Україні виробляється дрібними фермерськими господарствами. Однак, щоб вигідно збути продукцію, виробникам потрібно гуртуватись – організовувати  кооперативи та асоціації.

«У рамках програми «Польща-Білорусь-Україна» передбачена підтримка у створені кооперативів», – додає Юрій Горбенко. – Вже зараз на Волині створюють горіховий кооператив, а також активно працює ГО «Асоціація Горохів Сад».

«За рік-два в області з’явилося понад десяток нових підприємств, що орієнтуються на вирощування ягід, горіхів, закладання садів, – каже начальник Департаменту агропромислового розвитку Волинської ОДА – За напрямками досі лідирує виробництво малини, далі йдуть смородина, лохина, четверта позиція – у горіхів (фундук і грецький), п’ята – у яблук»

Варто зауважити, що волинські виробники ягід, фруктів, горіхів частіше користуються підтримкою держави, ніж, скажімо, їхні колеги-аграрії з сусідньої Рівненщини. Сума отриманих у 2017 році дотацій на Волині більша, аж у 14 разів.


Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Оксана Петрук

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Волинські суди минулого року «виправдали» майже половину нетверезих водіїв

Наступна новина

Виправдали волинського лісівника, який хотів дати хабар поліцейському

Схожі Публікації

Другий шанс-2020: 4,4% покараних за нетверезе водіння «відмазались» у волинській апеляції

Автор: Оксана Петрук
21 Квітня 2021 в 17:30
0
netveresi vodyi v apeliacii

У 2020 році Волинський апеляційний суд виніс 411 ухвал у справах про нетверезе водіння. 111...

Детальніше

Волинський митник не задекларував майже пів мільйона гривень, які позичив куму-депутату

Автор: Марія Смик
21 Квітня 2021 в 15:31
0
Гроші

Волинський митник Олег Матвійчук не задекларував майже пів мільйона гривень, будинок та землю дружини. Гроші...

Детальніше

«Луцькводоканал» знову купив молдовський засіб для очищення води за 2 мільйони у тендерного змовника

Автор: Аліна Бекерук
19 Квітня 2021 в 17:43
0
КП Луцькводоканал закупівля ТОВ Марілайф

Комунальне підприємство «Луцькводоканал» замовило гіпохлорит натрію, який використовують для очищення води, на майже два мільйони...

Детальніше
Наступна новина
Semenyuk

Виправдали волинського лісівника, який хотів дати хабар поліцейському

НОВИНИ

  • 21 Квітня 17:30 Другий шанс-2020: 4,4% покараних за нетверезе водіння «відмазались» у волинській апеляції
  • 21 Квітня 15:31 Волинський митник не задекларував майже пів мільйона гривень, які позичив куму-депутату
    • 19 Квітня 17:43 «Луцькводоканал» знову купив молдовський засіб для очищення води за 2 мільйони у тендерного змовника
    • 19 Квітня 12:05 Дякуючи КСУ: закрили справу про незаконне збагачення екскерівника волинської ДАБІ
    • 16 Квітня 14:12 «Сіра» схема від муніципалів. Що не так із реалізацією «Безпечного міста» у Луцьку
    • 15 Квітня 14:45 Шацький нацпарк купує новий «Nissan Qashqai» за майже 600 тисяч гривень
    • 14 Квітня 16:00 Глухі кути за колючим дротом: за що судяться експрацівники Ковельської виховної колонії
    • 12 Квітня 16:42 Преміював сам себе на 30 тисяч: суд оштрафував ексдиректора Служби місцевих автодоріг Волині
    • 9 Квітня 14:18 Преміював родичів на майже 47 тисяч: оштрафували директора волинського драмтеатру
    • 8 Квітня 12:51 У волинської судді – нова квартира за 730 тисяч
    • 7 Квітня 14:42 Співробітник Маневицької колонії отримав 20 тисяч штрафу за 350 гривень хабаря
    • 7 Квітня 13:28 Волинський податківець купив нову іномарку вдвічі дешевше ринку
    • 6 Квітня 14:19 Директора Луцького підприємства електротранспорту втретє судили за затримку зарплат
    • 5 Квітня 12:25 Розмитнення, ліцензії, земля: ТОП-10 корупційних справ 2020-го року на Волині
    • 2 Квітня 15:56 У карантинному 2020 році на Волині померло на тисячу людей більше, ніж у 2019-му
    • 2 Квітня 14:26 Голова Господарського суду Волині досі живе у триповерховому «недобуді»
    • 31 Березня 14:40 Зі «святом весни» та стереотипами: Погуляйко та Поліщук не вирізнилися зі своїми вітаннями до 8 березня
    • 31 Березня 12:43 Нардеп з Луцька Ігор Палиця не виконав обіцянки: так і не задекларував весь сімейний бізнес
    • 30 Березня 10:00 Ті самі граблі: Як у 2020-ому на Волині судили нетверезих водіїв
    • 29 Березня 16:35 Колківська селищна рада купує новий кросовер за понад 400 тисяч гривень
    Усі новини розділу

    Контактні дані

    •  Волинська область, місто Луцьк
    •  (+38) 095 15 97 813
    •  [email protected]

    Розділи сайту

    • Новини
    • #Розслідування
    • #Аналітика
    • #Ми вплинули
    • #Спецтема
    • #Лайфхак

    Інформація

    • Про нас
    • Звіти
    • Контакти

    Про нас

    «Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

    Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

    Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

    No Result
    View All Result
    • Новини
    • Розслідування
    • Аналітика
    • Ми вплинули
    • Лайфхак
    • Спецтема
    • Блоги
    • Досьє
    • Комунальна нерухомість

    Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.