Хочеш бути переконливим – оперуй цифрами. Побачити серед великого масиву сухих даних історію, звернути увагу на аномалії і тенденції. Це основи сторітелінгу журналістики даних. Другий рік поспіль Центр журналістських розслідувань «Сила правди» навчається цьому в рамках спільного міжнародного проєкту «Росія та Україна: журналістика даних для журналістів-розслідувачів» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини в Interlink Academy for International Dialogue and Journalism (м. Гамбург, Німеччина).
У 2021 році онлайн-навчання складалося з двох фаз: перша відбулася в жовтні, друга – наприкінці листопада. Тренери проєкту Михайло Кольцов (консультант Світового банку за напрямком «Аналіз та візуалізація даних», м. Київ) і Даніель Маркус (редактор видання «Dekoder», м. Гамбург) поділилися власними вміннями і лайфхаками обробки масивів інформації в програмах Google Spreadsheets та Open Refine.
Команди «Сили правди» і Фонду сприяння розвитку масових комунікацій і правовому просвітництву «Так-так-так» (м. Новосибірськ, Росія) опанували ази написання кодів для автоматичного збору даних на мові програмування Python, геокодування та роботи з АРІ (Application Programming Interface).
Учасники також продовжили вдосконалювати свої навички роботи з такими сервісами візуалізації даних як Tableau, Carto і Flourish Studio.
Окрім тренінгів, протягом трьох місяців учасники закріплювали вивчене виконуючи практичні домашні завдання і проходячи тести.
Набуті знання «Сила правди» вже застосовує на практиці, аби зробити дослідження і розслідування ще більш якісними та цікавими для читачів. З допомогою тренера Михайла Кольцова журналісти підготували дослідження, яке ґрунтується на даних про роботу пресслужби Луцької міської ради, а саме – як використовуючи цей ресурс просували деяких топ-посадовців, формували їм позитивний імідж напередодні місцевих виборів 2020 року.
Також «Сила правди», попрацювавши з масивами інформації про розпорядження бюджетними коштами, уклала рейтинги підрядників, які в останні роки отримують найбільше грошей на будівництво, ремонт та утримання доріг у Волинській області.
Вже незабаром читачів «Сили правди» чекають нові оригінальні дослідження та розслідування на основі масивів даних.
У 2020-ому в рамках навчання в Interlink Academy «Сила правди» підготувала дослідження про ситуацію з домашнім насиллям, про те як лучани голосували за міського голову і як голосували за політичні партії, якою стала нова обласна та міська ради.
Крім того, минулоріч журналісти «Сили правди» і Фонду «Так-так-так» підготували онлайн-посібник з журналістики даних для початківців.
Попри цінність здобутих прикладних знань, найважливіше – це професійні і дружні контакти між журналістами та аналітиками, які обов’язково виллються у нові цікаві дослідження.