Стали відомі результати виборів депутатів Луцької міськради та остаточний поіменний склад нової ради, який наступних п’ять років засідатиме на Богдана Хмельницького, 19. Також місто отримало нового мера. Порівняно із сьомим скликанням депутатський корпус оновився на 76%. Також порівняно із попереднім скликанням, у новому буде на одну партію менше – шість політичних сил. Разом з тим, майже половина зареєстрованих депутатів – безпартійні.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» підбив підсумки виборчої кампанії до Луцькради 2020 року та склав портрет нової ради.
29 жовтня Луцька міська територіальна виборча комісія оголосила результати голосування на виборах до міської ради та першого туру виборів міського голови, а 19 листопада місто дізналося ім’я нового мера.
Голова міської ТВК Марія Парфенюк 29 жовтня поінформувала, що загалом у виборах депутатів взяло участь 58 080 людей (33,9% виборців). З цієї кількості 2831 бюлетень визнали недійсним.
Партії завершили виборчу кампанію з такими результатами:
Таким чином до Луцької міської ради пройшло шість партій, які здолали 5-відсотковий бар’єр. Депутатські мандати розподілили таким чином:
За офіційними результатами, до Луцької міської ради обрали 13 депутатів від партії «За Майбутнє». Чинного народного депутата України, лідера партії «За Майбутнє» Ігоря Палицю, заступницю голови правління благодійного фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерину Шкльоду, пастора церкви Євангельських християн-баптистів «Луцька Біблійна Церква» Романа Кравчука, директора підприємств «ЖК Яровиця» та «ЖК Дрім Таун» Миколу Дуду, підприємця Олега Тарасюка, скандальновідомого депутата минулого скликання, бізнесмена, директора ПП «Автоцентр Плюс» Євгенія Ткачука, приватного підприємця Ігоря Куріліна, радника Луцького міського голови і кандидата в очільники міста Ігоря Поліщука, директорку комунального підприємства «Луцька міська дитяча поліклініка» Оксану Лєщинську, відомого забудовника, керівника компанії «Інвестор» Андрія Разумовського, начальницю відділу розвитку туризму управління туризму та промоції Луцькради Юлію Дацюк, вона також з 2015 року була депутаткою Луцької міськради від партії «УКРОП», раніше обіймала посаду штатного радника луцького мера, директора Луцького ліцею №27 Віталія Бондара, радника Луцького міського голови Юрія Безпятка.
Раніше «Сила правди» детально писала про те, хто всі ці люди.
Від «Європейської солідарності» в раду пройшло 9 депутатів. Це методистка культурно-мистецького центру «Красне», акторка театру «Гармидер» Алла Доманська, депутат минулого скликання, підприємець Микола Яручик, виконавчий директор громадської організації «Центр розвитку урядування», теж актор «Гармидеру» Юрій Моклиця, студент Національної академії державного управління при Президентові України, депутат попереднього скликання Олександр Лазука, ексдиректорка ДКП «Луцьктепло», голова правління ОСББ «Соборності-32» Валентина Малютіна, активіст волинської «Самооборони», приватний підприємець Олександр Ніколайчук, директор громадської організації «Розвиток Волині» Ірина Колковська, підприємиця Лілія Каньовська, директор КП «Луцький центр первинної медичної допомоги» Ігор Гнєтньов.
Від Громадянського руху «Свідомі» до міськради обрали 6 депутатів. Це луцький бізнесмен, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Покровський і партнери», депутат попереднього скликання Андрій Покровський, телеведучий, директор ТОВ «Інформаційне агентство «Конкурент» Тарас Шкітер, заступниця директора ТОВ «Контент Менеджмент Груп», чинна депутатка Алла Надточій, політолог і підприємець Михайло Наход, телеведуча, аспірантка Національного аерокосмічного університету імені М.Є. Жуковського «ХАІ» Галина Падалко, юрист управління містобудування та архітектури Луцької міської ради Валентин Хаймик.
В числі п’яти депутатів від партії «Слуга народу» до Луцькради потрапили підприємці Роман Бондарук, Юлія Сачковська, Оксана Руднік, політичний оглядач Андрій Костенко, перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Волинській області Олександр Ткачук.
П’ятеро мандатів в раді отримала і партія «Свобода». Переобрався депутат попереднього скликання, юрисконсульт Микола Федік, перемогу отримав заступник директора КП «Волинський обласний еколого-натуралістичний центр» Володимир Пшибельський, радник першого заступника голови Волинської обласної ради Михайло Щур, медична директорка Волинської обласної інфекційної лікарні Любов Серба, підприємиця Алла Жупанюк.
В новому скликанні Луцькради буде і 4 депутати від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина»: заступниця Луцького міського голови Ірина Чебелюк, радник голови Волинської обласної ради, депутат попереднього скликання Олександр Козлюк, заступник директора ТОВ «Яровиця Парк» Дмитро Грачов та директор Волинської обласної школи вищої спортивної майстерності, депутат попереднього скликання Андрій Авраменко.
Однак, не всі з тих, які отримали перемогу на виборах, вирішили бути депутатами. П’ятеро обраних, а це майже 12% усього складу, відмовилися від мандатів. Тож фінальний список зареєстрованих значно змінився.
Відмовився від мандату перший номер у списку партії «За Майбутнє», народний депутат Ігор Палиця, двоє кандидатів зі списку «Громадянського руху «Свідомі» – бізнесмен Андрій Покровський та телеведуча Галина Падалко, а також кандидатка від «Свободи» Любов Серба, яка віддала перевагу Волинській обласній раді. Їх замінили відповідно: директорка Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Вікторія Майборода, заступник начальника управління містобудування та архітектури Луцької міської ради Андрій Маруняк, головний редактор ТОВ «Інформаційне агентство «Конкурент» Андрій Лучик та депутат попереднього скликання, підприємець Андрій Білан. Також, у зв’язку з перемогою Ігоря Поліщука на виборах міського голови, його депутатський мандат отримала голова ГО «Центр освіти «Університет третього віку» Оксана Степанюк.
Напередодні виборів «Сила правди» на основі даних з біографій кандидатів прогнозувала, яким може бути майбутній депутат міськради. Тепер, знаючи імена всіх зареєстрованих депутатів, ми проаналізувати яким буде нове скликання «луцького парламенту».
Загалом у раді – 42 депутати. Усі переможці виборчих перегонів – це люди з вищою освітою. З них 28 (66,7%) – це чоловіки, і 14 (33,3%) – жінки. Тоді як загалом у списках партій, що балотувались до Луцькради, було 44,6% кандидаток. У минулому скликанні органу місцевого самоврядування працювало 9 жінок. Тож, як бачимо, гендерні квоти у Виборчому кодексі спрацювали не настільки, щоб вирівняти гендерний баланс.
Середній вік депутата луцької громади – 41 рік. Наймолодшому з тих, кого ТВК назвала переможцем виборів до Луцькради, – 27 років (це Олександр Лазука із «ЄС»), а найстаршому – 63 (це Микола Дуда із «За Майбутнє»). Більше половини всіх обранців, 22 депутати – віком від 36 до 45 років, 10 – до 35 років, 7 – від 46 до 55 років і троє депутатів старші 55 років.
Майже всі народжені на Волині (60% – у Луцьку, 29% – в районах області), по одному – на Львівщині, Рівненщині, Херсонщині, в Росії та Казахстані.
В Луцьку міську раду тепер – 20 представників керівної ланки (директори, голови, їх заступники), 11 підприємців, 3 радники в органах місцевого самоврядування, двоє юристів, аспірант. П’ятеро депутатів вказали в біографії різні інші посади і види зайнятості. Цікаво, що в Луцькраду не потрапило жодного безробітного, тоді як серед кандидатів їх було майже 13%, а депутатами Волинської облради стало 6 безробітних (майже 10% депутатського корпусу).
Усі новообрані депутати мешкають на Волині. 30 обранців, або ж понад 71%, живуть в Луцьку. В новоствореному Луцькому районі – 12 (28,6%).
20 обранців із 42-х – безпартійні. Це майже 48%. Найбільше людей з партквитками провели в раду партії «Громадянський рух «Свідомі», «Європейська солідарність» і «Свобода» – по 5, ВО «Батьківщина» – 4, а партія «За Майбутнє» – 3. Тож політсила, яка здобула найбільше мандатів, завела в раду найбільше людей, які, так би мовити, не зв’язали себе з нею офіційно. З тих п’яти людей, які пройшли від партії «Слуга народу», – жодного партійця.
Загалом у Луцькраді 8-го скликання – 32 нових депутати і 10 – мають депутатський досвід з попереднього скликання.
Що ж до особистих виборчих результатів новообраних депутатів, то за більшість з них на виборах проголосувало від 40 до 400 виборців. Найменше персональних голосів отримав депутат від «Батьківщини» Дмитро Грачов – 40. Не сильно його випередив найстарший депутат Микола Дуда – 68 голосів. 72 голоси отримала Оксана Степанюк, яка зайшла в раду замість Ігоря Палиці.
Найбільше персональних голосів отримав висуванець «Європейської Солідарності» Микола Яручик – 1184. Та навіть з таким результатом він не досягнув виборчої квоти. 1109 голосів отримав висуванець «За Майбутнє» Андрій Разумовський, 994 – ще один представник «ЄС» Юрій Моклиця.
38 із зареєстрованих депутатів були закріплені за різними територіальними округами, ще четверо йшли першими кандидатами у списках. Найбільше представництво отримав виборчий округ №5 – 10 депутатів, вісім депутатів представляє ТВО №2, по шість – ТВО №1 та ТВО №3, п’ять – ТВО №6, три депутати – ТВО №4. Раніше «Сила правди» писали про межі виборчих округів.
Очолив Луцьку міську раду кандидат від партії «За Майбутнє» Ігор Поліщук, який до цього більше двох років працював радником міського голови. Він отримав перемогу як в першому турі виборів, так і під час повторного голосування.
У першому турів виборів міського голови загалом взяла участь 58 301 людина, 1517 бюлетенів визнані недійсними.
У другому турі виборів Ігор Поліщук змагався із самовисуванцем Богданом Шибою. В голосуванні 15 листопада взяло участь значно менше виборців – 44 606 із 171 887 зареєстрованих, таким чином явка склала лише 25,95%.
Ігор Поліщук набрав більшу кількість голосів – 24 355, що становить 54,60% усіх виборців, які взяли участь у повторному голосуванні. Його опонента – генерального директора державного підприємства «Волиньстандартметрологія» Богдана Шибу – натомість підтримали 19 093 виборці, що становить 42,8%.
Як виявилось, останнього переважно підтримали мешканці центральної частини Луцька та сіл Тарасове, Богушівка, Антонівка, Княгининок, Зміїнець, Жидичин. Ігор Поліщук переміг на виборчих дільницях в спальних районах міста (ДПЗ, 33-й, 40-й, 55-й квартали) та віддалених селах, які увійшли до луцької громади. «Сила правди» проаналізувала офіційні дані результатів голосування в розрізі 109 виборчих дільниць громади.
Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy