Про надра у Волинській області говорять переважно в контексті видобутку бурштину. Але тут є не лише поклади сонячного каміння, а й інші корисні копалини, на які поклали око місцеві депутати, кіпрські компанії, приватні структури, які пов`язані з політиками. Хто і якими надрами розпоряджається в області, дослідив Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Cтаном на 2018 рік Державна служба геології і надр надала 38 спецдозволів на користування надрами на Волині. Йдеться про такі корисні копалини, як торф, крейда, глина, пісок, питні і технічні води, сапропель, самородні руди, бурштин, базальт та ін.
Піщані «магнати»: депутати, забудовники
Сьогодні на території Волині видобувають пісок в 14-ти родовищах. Серед «щасливчиків», які отримали спецдозволи на видобуток, депутати місцевих рад та великі підприємства.
- Родовище Пустомитівське в Горохівському районі розвідує з 2010 року Поліщук Василь Григорович. Це підприємець з Горохова. Отримав спецдозвіл на видобуток піску до 2020 року. Балотувався на місцевих виборах у 2015 році до Горохівської районної ради від БПП «Солідарність», однак в раду не потрапив.
- Родовище Носачевичівське (Рожищенський р-н) з 2014 року – в руках депутата Волиньради, радикала Котюка Сергія Сергійовича. Він має спецдозвіл на видобуток до 2034 року. Котюк зареєстрований підприємцем з 2012 року. Серед видів діяльності – юридичні послуги, розробка піщаних та гравійних кар`єрів, виробництво будівельних матеріалів.
В 2015 році люди виступали проти розробки кар`єру. Навіть повідомляли про те, що кар`єр зайняв територію людських паїв.
- Видобуток піску на Старовижівщині в Сереховицькому родовищі в 2018 році розпочав депутат Рожищенської райради, однопартієць Сергія Котюка Потапчук Володимир Антонович. Спецдозвіл отримав терміном на 14 років. Як фізична особа-підприємець, працює з 2016 року. Крім видобутку піску, оптовою торгівлею будівельними та лісоматеріалами, вантажними перевезеннями. У своїй декларації за 2017 рік свою діяльність та дохід від неї депутат приховав. Також, як свідчать дані в декларації, і Володимир Потапчук, і Сергій Котюк, в 2017 році стали власниками земельних ділянок в селах Сереховичі Старовижівського району та Новоукраїнка Маневицького району площами по 2 гектари. Крім того, в 2017 році батько Сергія Котюка, Сергій Нестерович зробив подарунок Потапчуку в негрошовій формі на суму 143 тисячі гривень.
Сам Потапчук відмовився пояснити, чи співпрацює із Сергієм Котюком. Мовляв, вся інформація є у вільному доступі. Окрім політиків і депутатів, пісок видобувають і великі підприємства.
- Публічне акціонерне товариство «Кульчинський силікатний завод» має спецдозвіл на видобуток піску в Кульчинському родовищі з 2001 по 2031 роки. Серед видів діяльності – видобуток піску, глини, каоліну та ін. Засновниками є юридичні та фізичні особи, які внесли по 1 мільйону 316 тисяч 800 гривень в уставний фонд. Кінцеві бенефіціарні власники – уродженці Києва та Дніпропетровська Мазур Валерій Леонідович, Мазур В`ячеслав Валерійович, Золотарьова Олена Віталіївна та Мазур Валентина Олександрівна.
- ПАТ «Луцькавтодор» отримав спецдозвіл на видобуток піску в родовищі Замостівському з 2010 до 2021 року. Власники великих пакетів акцій зареєстровані на Кіпрі. Основний вид діяльності – будівництво доріг і шосе.
- Серед засновників ТОВ «Будівельник», що видобуває пісок у Згоранському родовищі з 2010 року, є член партії «Батьківщина» Гігера Володимир Григорович. На місцевих виборах балотувався до Любомльської міської ради. Серед видів діяльності – розробка гравійних і піщаних кар`єрів. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових приміщень. Крім Гігери, засновниками фірми є Дуда Анатолій Адамович, Пашинська Олена Михайлівна, Купа Василь Васильович, Омелянюк Володимир Михайлович, Гурко Олександр Володимирович, Бубела Степан Савович та Самоліч Ігор Іванович.
- В родовищі Підкасинь (Маневицький р-н) приватна фірма «Техніка» видобуває пісок з 2012 року. Дія спецдозволу до 2032 року. Основні види діяльності – розробка піщаних і гравійних кар`єрів, вантажні перевезення, оптова торгівля будівельними та лісоматеріалами. Засновник фірми Яловенко Володимир Віталійович є засновником ще у низці підприємств. Це обслуговуючий кооператив «Срібна долина», приватне хімічне підприємство «Матек», що надає житло в короткострокову оренду, спільне українсько-польське підприємство «Ансер-Україна ЛТД».
- В 2019 році закінчується спецдозвіл у приватного підприємства «Захід», що видобуває пісок з 2007 року в Озютичівському родовищі (Локачинський р-н). Серед видів діяльності – розробка гравійних і піщаних кар`єрів, видобуток глини і каоліну, виробництво цегли, черепиці та інших будівельних матеріалів.
«Захід» пов`язаний з дружиною старшого слідчого в особливо важливих справах Генпрокуратури України Гузя Віталія Олександровича Гузь Мар’яною Леонтіївною.
Крім того, у декларації Віталія Гузя вказано, що його дружина працює у ПП «Захід», де отримувала заробітну плату. Власником ПП «Захід», згідно з реєстром You control, є Іванішина Мирослава Ярославівна, зареєстрована в селі Липини (де і зареєстрована власниця ТОВ «Євробуд» Мар’яна Гузь).
- Відомий у Луцьку забудовник Віктор Чорнуха видобуває корисні копалини через ТзОВ «Надра». Фірма отримала спецдозвіл з 2012 по 2032 роки у родовищі Сокальському-2. Уповноважена особа фірми – зять Чорнухи Патлашинський Роман Ярославович. Він є депутатом Рожищенської міської ради. Серед видів діяльності – розробка гравійних та піщаних кар`єрів, оптова торгівля лісоматеріалами, вантажні перевезення.
- Роман Патлашинський має спецдозвіл на видобуток піску також в Копилівському родовищі (Маневицький р-н). ТзОВ «Мікс і Д», в якій він є співзасновником, отримала спецдозвіл з 2013 по 2028 роки.
- Крім Віктора Чорнухи, отримував ліцензію на видобуток піску відомий в Луцьку ще один забудовник – Вайман Руслан Олексійович. Його публічне акціонерне товариство «Луцький домобудівельний комбінат» видобуває пісок з 2010 року в «Омельненському» родовищі. Має дозвіл на це до 2026 року.
- В цьому році завершується дія спецдозволу на видобуток піску для ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України».
- 13. У родовищі «Валер`янівському-2» до 2022 року видобуває пісок ТзОВ «Сіаль», серед засновників якого екс-директор створеного облрадою КП «Волиньприродресурс» Веніамін Туз.
В 1997 і 2002 роках серед засновників ТзОВ «Сіаль» були ФК «Волинь» і вище згадане ПП «Захід», що видобуває пісок в Локачинському районі.
- Киянин Єршов Сергій Анатолійович видобуває пісок в Городилецькому родовищі (Турійський район) з 2010 року. Його приватне підприємство «Фомальгаут Волинь» має спецдозвіл до 2020 року.
Вода і крейда в руках фірми-банкрута і кіпріотів
Вісім родовищ питних і технічних вод розвідуються у Волинській області. Три спецдозволи на воду отримали недержавні підприємства. Це – ПАТ «Луцьк Фудз», ПАТ «Ковельмолоко» і ПАТ «Волиньхолдінг».
- ПАТ «Луцьк Фудз» видобуває мінеральну воду в Луцькому родовищі з 2006 року. Термін дії спецдозволу – до 2026 року. Уповноважена особа – Шамрай Олександр Вікторович. Раніше він обіймав посаду фінансового директора ТОВ «МБ Інновація» (Київ), створеного співвласниками мережі ресторанів «Світова Карта» Майклом Доном і Бені Голані. Власницею великих пакетів акцій «Луцьк Фудз» є компанія Runa Foods Public Company Limited (Кіпр). Вона була створена на базі Луцького міського продовольчого комбінату. Її основні співвласники – директор ТОВ «Атланта Сервіс» Сергій Валієв і засновник «Атланта-Капіталу» Андрій Артазей. Серед видів діяльності – виробництво прянощів, неспеціалізована торгівля продуктами харчування, напоями та ін. Кінцевий бенефіціарний власник – Маратефтіс Панагіотіс, Кіпр, Нікосія.
- Дія спецдозволу для ПАТ «Волиньхолдінг» закінчується в цьому році. Видобуток питної і технічної води компанія здійснювала в Торчинському родовищі з 2003 року. Уповноважені керівники – Богдан Руслан Володимирович і Рінггер Томас Рейнхард. Основний вид діяльності – виробництво прянощів і приправ. Власники крупних акцій – Nestle, Швейцарія. Кінцеві бенефіціарні власники – Рінггер Томас Рейнхард і Богдан Руслан Володимирович.
- ПАТ «Ковельмолоко» має спецдозвіл на видобуток питної і технічної води на 20 років – з 2014 по 2034 рік. Фірму створено в 1996 році. Уповноважені керівники – Башко Дмитро Ярославович. Основний вид діяльності – переробка молока і виробництво сиру. Власники великих пакетів акцій – компанія з обмеженою відповідальністю «Бросмонт Холдінгз Лімітед», Кіпр. Фірма є банкрутом і має заборгованість 3 мільйони 284 тисячі гривень. За даними ЗМІ, ПАТ «Ковельмолоко» належить до відомої бізнес-групи «Континіум».
Видобутком крейди на Волині займаються три фірми.
- ТзОВ «Волиньвапно», що здійснює видобуток в Пожарківському родовищі з 2002 по 2019 рік. Уповноважена особа – Терпіль Юрій Миколайович. Юрій Терпіль – жидичинський депутат, а його син Юрій працює в управлінні поліції охорони Волині. В декларації чоловіка вказано, що від підприємницької діяльності в 2017 році він заробив 38 тисяч 170 гривень. І ще 11 тисяч 45 гривень за сумісництвом. Основний вид діяльності – видобуток декоративного і будівельного каменю, гіпсу, мила, сланців. Серед засновників компанії – ПАТ «Кульчинський силікатний завод», ТзОВ ВТО «Інтерком», Мазур Валерій Леонідович, Мазур В`ячеслав Валерійович, Троцюк Катерина Сергіївна. За словами пана Терпіля, видобуток крейди вони не здійснюють вже 9 років. З Державної служби геології і надр приходив лист, щоб ми провели перевірку, а вона коштує в межах 150 тисяч грн. Чинним законодавством це ніби не передбачено, але Держслужба геології і надр вимагає. Ми вже не працюємо 9 років, – пояснив чоловік.
- Киянин Єршов Сергій Анатолійович через ПП «Фомальгаут-Волинь» видобуває крейду в тому ж Городилецькому родовищі, що й пісок. Дія його спецдозволу – з 2006 по 2026 роки.
- ТзОВ «Пан Крейд» видобуває крейду з 2016 року. У цьому році і створено фірму. Керівник – Шепелюк Володимир Кирилович. Основні види діяльності – видобуток декоративного і будівельного каменю, гіпсу, сланців. Серед засновників – Лагойда Ігор Михайлович, Рудь Сергій Якович. Пан Лагойда також є засновником ТзОВ Фірма «Юса», що має готелі та зареєстрована у Білій Церкві Київської області, кіпрського походження ТзОВ «Істейн-Інвест», що здійснює операції з нерухомістю в Чернігові та інших компаній.
Торф видобувають білоруси
Торф на Волині видобувають у восьми родовищах.
У трьох родовищах – засвіття сигнелюк, Сойне і Вутишне видобуток до 2036 року здійснює Державне підприємство «Волиньторф». І ще чотири спецдозволи на видобуток з 2017 по 2037 роки отримало КП «Волиньприродресурс». Комунальне підприємство має спецдозвіл у родовищах – Велике болото, Коза березина, Велике багно, Стобихівське.
Лише одне приватне підприємство ТзОВ «Старовижівське паливо-торф» отримало дозвіл на видобуток торфу в родовищі Лютка з 2008 по 2020 рік. Середи видів діяльності– видобуток торфу, виробництво дерев`яних виробів, виробництво продуктів нафтопереробки, будівництво житлових і нежитлових будівель. Засновниками підприємства є білоруси Алейніков Сергій Вікторович, Сідорович Валерій Олександрович і Турцевич Ігор Євгенович.
Кому належить глина?
Глину видобувають у шести родовищах.
- Виробничо-комерційне ТОВ «Луцький цегельний завод №1 ЛТД» отримало спецдозвіл на видобуток з 1995 по 2028 роки у родовищі Новокорчівському. Серед видів діяльності – розробка гравійних і піщаних кар`єрів. Засновниками фірми є Житніков Микола Іванович, Миронюк Валерій Володимирович, Кантерук Валерій Анатолійович.
- В «Новокорчівському родовищі-2» має спецдозвіл на видобуток суглинку мале підприємство «Полум`я» до 2032 року. Фірма виробляє цеглу та інші будівельні матеріали з обпаленої глини. Уповноважені особи – Линник Людмила Степанівна.Серед засновників – Іванісік Ігор Степанович, Линник Людмила Степанівна.
- У 2018 році завершує видобувати глину в «Рокитнянському родовищі» колективне підприємство «Рокитнянський цегельний завод». Уповноважена особа – Улізько Марія Іванівна. Серед видів діяльності – виробництво цегли, черепиці, обпаленої глини та інших будівельних матеріалів. Засновники фірми – Улізько Марія Іванівна, Улізько Володимир Іванович, Улізько Анатолій Володимирович, Улізько Надія Арсентіївна, Баглик Алла Григорівна.
- Приватне підприємство «Захід», що видобуває пісок, також має два спецдозволи на видобуток глини у Павловичівському родовищі з 2002 по 2019 роки, в родовищі Війницькому – з 2011 по 2031 рік.
- У родовищі Потоківському володіє спецдозволами на видобуток суглинку ТзОВ «Дубечненський керамічний завод». Термін дії дозволу – з 2016 по 2036 рік. Керівник фірми – Омельчук Володимир Устимович, Іванішин Леонтій Володимирович. Основні види діяльності – виробництво цегли, черепиці, будівельні матеріали. Засновником компанії є Іванішин Леонід Володимирович – чоловік пані Іванішиної, яка має у власності ПП «Захід».
Графські ошорні компанії: хто видобуває сапропель?
- Кияни видобувають сапропель в озері Синовому через фірму ТзОВ «Волиньсапрофос». Фірма отримала спецдозвіл в 2016 році терміном на 20 років. Основний вид діяльності – виробництво добрив. Засновниця компанії – киянка Кірєєва Ірина Вікторівна.
- ТзОВ «Зендер Україна» має спецдозвіл на видобуток сапропелю у двох родовищах – Біле ( з 2013 по 2033 роки) і Прибич ( з 2014 по 2032 роки).
За інформацією з You control, серед засновників компанії – Середюк Ігор Олександрович, граф Оксфордський та Асквітський Реймонд Бенедикт (Сполучене Королівство), Зендер Корпорейшн Лімітед, Талар Холдингз Лімітед.
3. ТзОВ «ДІЗКУ – Українські органічні сполуки» видобуває сапропель в родовищі Синове. Дія спецдозволу з 2013 по 2033 роки. Серед видів діяльності – вирощування зернових і технічних культур, розведення молочних порід тварин, сільське господарство, полювання. Основний вид діяльності – видобуток мінеральної сировини для хімічної промисловості і виробництво добрив. Засновники – Компанія «Вікторіам ЛТД» і компанія «Волін ЛТД», що зареєстровані на Сейшельських островах.
Базальт для чорнухи
Спецдозвіл на видобуток базальту має сім`я забудовника Віктора Чорнухи через ТзОВ «Артіль» з 2009 по 2029 рік в родовищі Малоосницькому (Маневицький р-н). Керівник фірми – вже вище згаданий Патлашинський Роман Ярославович. Засновники і кінцеві бенефіціарні власники – Чорнуха Віктор Григорович і Чорнуха Ігор Вікторович.
Вугілля в руках держави, бурштин – в депутатів облради
Кам`яне вугілля на Волині сьогодні видобувають у чотирьох шахтах. Це №9, 11, Нововолинська 10 і Бужанська. Видобуток у шахті № 10 здійснює ДП «Дирекція по будівництву об`єктів» з 2003 по 2023 рік. В шахті № 9 і шахті Бужанській видобуває ДП «Волиньвугілля» до кінця 2018 року. В шахті № 11 – до 2033 року.
Природний газ в Локачинському родовищі видобуває ПАТ «Укргазвидобування» з 2001 року. Термін дії дозволу до 2035 року. Як повідомляли ЗМІ, місцеві жителі села Марковичі, де здійснюється видобуток газу, бідкаються, чому газ вони отримують за такою ж ціною, як по всій країні. Також селяни були занепокоєні викидами сірки в повітря.
Чотири спецдозволи на видобуток бурштину має комунальне підприємство «Волиньприродресурс» у родовищах – Маневицьке, Маневицьке 1, Камінь-Каширське, Камінь-Каширське 1. А руду самородну видобувають в Луківському родовищі. Термін дії спецдозволів – з 2017 по 2037 роки. До слова, Генпрокуратура України розслідувала законність надання спецдозволів на видобуток бурштину. Як йдеться в ухвалах Печерського суду, прокурори розслідують ймовірний факт перебування у змові працівників КП «Волиньприродресурс» і посадовців Державної служби геології і надр щодо незаконного отримання спецдозволів. А саме, чому спецдозволи комунальне підприємство отримало без участі в аукціоні (це передбачено в Постанові Кабміну № 615 від 0.05.2011 «Про затвердження порядку надання спецдозволів на користування надрами»), а також походження коштів, які заплатило комунальне підприємство за отримання спецдозволів. Однак далі розслідування ця справа з місця не зрушила.
Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy