Під час виходу бізнесу на новий іноземний ринок важливо не допустити простих помилок із найперших кроків. Саме цьому запобігає та навчає українців бізнес-тренер із Польщі Кшиштоф Лонтка.
Він є стратегічним радником у декількох транскордонних бізнес-проєктах, консультує представників бізнесу та органи місцевого самоврядування в Україні та Польщі, а також проводить тренінги українською та польськими мовами. «Сила правди» поспілкувалася із експертом про особливості консалтингу, створення та ведення бізнесу українцями в Польщі.
Кшиштоф Лонтка разом з колегами надає консультації громадянам України, які планують вести бізнес чи вже відкрили власну справу в Польщі. Минулого року він став першим поляком у Рівному, який зареєструвався фізичною особою підприємцем (ФОП), щоб надавати послуги в Україні офіційно та платити податки.
Кшиштоф Лонтка розповів, що після повномасштабного вторгнення Польща прийняла закон, яким українським біженцям дозволили реєструватися фізичними особами-підприємцями у Польщі. Раніше це могли робити лише поляки та громадяни країн Євросоюзу. Така форма господарювання дослівно там називається jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG).
Експерт розповів, що полякам дозволили реєструвати ФОПи в Україні завдяки тому, що українцям дозволили аналогічно реєструватися в Польщі. Такі дії урядів він називає хорошою дружбою між двома країнами.
Кшиштоф каже, що ідея навчати людей веденню бізнесу йому прийшла 10 років тому після однієї зустрічі в Україні. З часом зрозумів, що безкоштовно це не спрацює.
«Підійшов до мене один директор агропідприємства, що всіх працевлаштовує локально. Він мені каже: «Кшиштофе, ти нас навчи, як торгувати з Польщею, з Європою». Це був момент, коли я вперше почув таку потребу, – пригадує він. – Щоб робити це безкоштовно, я не маю на це інструментів, часу, консультантів, перекладачів. Я почав казати людям: «Ми можемо з тобою поїхати до бізнес-партнера. Але комусь треба перекладати розмову, перекладати матеріали, бо вони мають бути польською мовою. Не українською чи англійською, бо ми в Польщі». Я розумію, що за цю роботу треба платити. Ми навчилися, як розказувати нашим бізнес-партнерам з України, чому вони мають за це платити. І надалі рівень потреб збільшувався».
Зараз його клієнти обирають, які консультації їм потрібні та платять за консалтинг. Наприклад, якщо потрібна юридична допомога, чи допомога при відкритті своїх магазинів, кафе в Польщі. Кшиштоф Лонтка вважає, що вчасні поради допомагають не допустити проблем, а це набагато краще, ніж їх вирішувати.
Експерт каже, що українці при веденні бізнесу в Польщі мають зрозуміти, що вони в іншому середовищі, де зовсім інші правила:
«У нас більша конкуренція. Українці здивовані, що в таких цінах можна продавати. А я кажу – треба. Якщо ти не будеш ціною конкурувати з тією якістю, то ти просто не будеш продавати. Це не так, що ти будеш все одно постачати, бо маєш монополію на постачання певних послуг в Україні, чи в якомусь іншому регіоні. Тут є конкуренція, адмінресурсом не вирішиш цього. Євросоюз – це потужний, максимально еластичний ринок конкуренції для того, щоб було дешево, якісно, і щоб був вибір. Це процес, який буде корисний для процесу євроінтеграції України, бо переноситимуться ці стандарти і на бізнеси в Україні».
Кшиштоф Лонтка вважає, що бізнес – це досить часто культурна складова. Це необхідно враховувати під час відкриття бізнесу в іншій країні. Наприклад, минулого року він з колегами допомагав співзасновнику «Multi Сook» та «Галі Балуваної» Володимиру Матвійчуку виводити компанію на польський ринок: відкривали франшизу по різних містах, оформляли санітарні дозволи, обладнання, дозвіл працівникам на роботу та інше.
«У нас такої мережі ніколи не було. Якщо люди у вас звикли, що «Галя Балувана» має 700 точок, то у нас не звикли до цього, їх треба було навчити, що це є свіжа їжа, що це смачно. А ще – українські суперсмаки. Наприклад, солянка дуже смачна і зручно, що можна одразу приготувати і швидко отримати суперсмачну страву».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» повідомляла які волинські проєкти отримають понад 7,5 мільйона євро від ЄС на захист довкілля.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»