Упродовж наступних кількох років сім проєктів за співавторства волинських громад та державних установ отримають понад 7,5 мільйона євро від Європейського Союзу на реалізацію ідей з захисту довкілля.
Відповідні результати конкурсу проєктних заявок у пріоритеті «Довкілля» затвердив 18 квітня Моніторинговий Комітет Програми Interreg NEXT Польща–Україна 2021-2027.
Комітет прийняв рішення надати гранти загалом для 44 проєктів зі 132 поданих заявок. Загальна сума передбаченого грантового фінансування становить майже 82 млн євро, з яких 7,5 мільйона піде на проєкти, співавторами яких є волиняни.
«Ці гроші отримають місцеві органи влади, рятувальні служби, вищі навчальні заклади та громадські організації, щоб вони могли ще більше дбати про безпеку на прикордонній території Польщі та України. Це також допоможе поліпшити якість навколишнього середовища в цьому регіоні», – зазначив на засіданні комітету програми заступник міністра фінансів та регіональної політики Польщі Конрад Войнаровський.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» розпитав у Департаменті економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів Волинської облдержадміністрації про те, що планується зробити в рамках отриманого фінансування. Детальніше стосовно кожного з проєктів:
1. «Спільне просування та реалізація заходів, пов’язаних зі стійкістю до змін клімату – стихійних лих та пожеж».
Головний партнер з Польщі – Воєводське управління державної пожежної служби в Любліні, Люблінське воєводство, Республіка Польща, а партнером з Волині є Головне управління ДСНС України у Волинській області.
Загальна сума проєкту – 2,5 мільйона євро. З українського боку в його рамках планується реконструкція службово-складських приміщень ГУ ДСНС у Волинській області, зокрема у Луцьку на вулиці Героїв рятувальників (колишня Тарасова), та закупівля меблів і обладнання для піротехнічного центру.
Також у планах є закупівля спеціального автомобіля для радіаційної та хімічної розвідки і лабораторного контролю (пересувна лабораторія на базі вантажно пасажирського мікроавтобуса) – 1 авто та 1 спецавтомобіль.
2. «Спільні дії в Остроленсько-Седлецькому субрегіоні та Волинській області з підготовки рятувальних служб до боротьби з пожежами, стихійними лихами та іншими загрозами, пов’язаними зі зміною клімату».
Реалізуватиме проєкт Головне управління ДСНС України у Волинській області у співпраці з містом Седльце Мазовецького воєводства, міською комендатурою Державної пожежної охорони в Седльце та Ґміною Збучин Мазовецького воєводства.
Загальна вартість проєкту – 1,9 мільйона євро. Планується закупити пожежні автомобілі:
- 1 пожежну насосно-рукавну станцію 6 х 6;
- 1 автоцистерну для перевезення питної води;
- 2 легкові спеціалізовані автомобілі (буси).
Також в планах є організація спільних конференцій, тренінгів.
3. «Спільні дії для покращення співпраці у запобіганні стихійним лихам та кліматичним загрозам на транскордонній території Польщі та України».
Представники України – 1-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Волинській області та виконавчий комітет Ківерцівської міської ради. Партнер з Польщі – Ґміна Клюково (Підляське воєводство, Республіка Польща) та Ґміна Червін (Мазовецьке воєводство, Республіка Польща).
Вартість проєкту 2,47 мільйона євро. Для міст Луцька та Ківерці планується закупити по одній пожежній автоцистерні, об’ємом вогнегасних речовин до 5 тон. У Ківерці також придбають дві мотопомпи, 16 комплектів одягу для пожежників. В рамках проєкту проведуть спільні конференції та тренінги.
4. «Підвищення безпеки на транскордонній території в сфері рятування».
Реалізовуватиме проєкт Головне управління ДСНС України у Волинській області спільно із містом Августів Підляського воєводства Республіки Польща.
Розмір фінансування проєкту – 1,56 мільйона євро. У рамках проєкту планують закупити пожежні автомобілі та обладнання:
- спеціальну рятувальну машину на воді;
- пожежну автоцистерну;
- 2 гідроцикли;
- 1 підводний дрон;
- 2 квадрокоптери;
- 15 комплектів спорядження для рятувальників;
- 2 портативні системи освітлення для порятунку;
- 1 підводний фотоапарат.
Також в планах організація спільних конференцій, тренінгів.
5. «Безпечна каналізація задля здорового довкілля: транскордонні рішення Луцька та Білостока».
На Волині реалізовуватиме проєкт КП «Луцькводоканал», у Польщі – Білостоцький водоканал Підляського воєводства.
Загальна вартість проєкту – 2,37 мільйона євро. У рамках проєкту планується модернізація каналізаційних колекторів, розташованих у густонаселених мікрорайонах Луцька та Білостока поблизу річок Стир та Бяла. У Луцьку модернізація каналізаційного колектора полягатиме в заміні двох ниток каналізаційного колектора загальною довжиною 1994,6 м.
Також за грантові кошти для Луцька придбають обладнання для своєчасного виявлення несправностей та моніторингу каналізаційних систем (пересувна телеінспекційна лабораторія – для проведення повного огляду каналізаційного колектора без його демонтажу).
6. «Співпраця на користь клімату – розвиток зеленої інфраструктури в Ленчні та Ковелі».
Реалізовуватимуть проєкт виконавчий комітет Ковельської міської ради та головний партнер з Польщі – гміна Ленчна (Люблінське воєводство). На цей проєкт передбачено 2,47 мільйона євро.
Мета проєкту – запобігти, пом’якшити та протидіяти наслідкам зміни клімату, захистити, зберегти та збільшити біологічне різноманіття польсько-українського регіону в Ленчні та Ковелі. Зокрема, планується:
- ревіталізація парку імені Лесі Українки (встановлення нових інженерних мереж – електропостачання, водопостачання, каналізації; створення зрошувальної системи, системи водовідведення дощової та талої води; встановлення зовнішнього освітлення, камер спостереження; будівництво громадських вбиралень для невеликих груп людей, будівництво пішохідних доріжок, встановлення ліхтарів, лавок, ревіталізація зелених насаджень, створення велостанцій і т.д.)
- ревіталізація парку імені Тараса Шевченка (зокрема, здійснення берегоукріплення вздовж схилу річки Турія, реконструкція паркової пішохідної доріжки вздовж річки, благоустрій території, встановлення велостанцій і т.д.)
- ревіталізація зеленої зони поруч з Центром діалогу культур, у тому числі зміцнення берегової зони.
7. «Дике життя у великому місті: захист і промоція дикої природи й біорізноманіття в Луцьку та Жешуві».
Головний партнер з України – виконавчий комітет Луцької міської ради, з польського боку – муніципалітет міста Жешув (Підкарпатське воєводство).
загальна вартість реалізації проєкту – 1,2 мільйона євро.
У природному парку на березі річки Стир у Луцьку планується:
- ліквідація інвазивних видів дерев,
- насадження декоративних цінних порід дерев, кущів та інших рослин,
- створення каналів відведення дощової води, які акумулюють і природним чином фільтрують воду в періоди інтенсивних опадів,
- влаштування обладнання для фільтрації дощової води,
- влаштування пішохідних доріжок,
- облаштування пристані,
- встановлення освітлення, лавок, сміттєвих баків,
- облаштування простору відповідно до вимог інклюзії,
- облаштування зеленого класу для проведення навчальних уроків з лавами, навчальними дошками.
Програма Interreg NEXT Польща – Україна 2021-2027 діє в рамках цілі «Європейське територіальне співробітництво» (Interreg) та Інструменту сусідства, міжнародного співробітництва та розвитку (NDICI). Програмний документ був ухвалений Європейською Комісією 30 листопада 2022 року. Загальною метою програми є підтримка процесів транскордонного розвитку на прикордонні Польщі та України. Програма PL-UA адресована прикордонним регіонам Польщі та України та всім неприбутковим установам із цих регіонів. Європейський Союз виділив на програму 235,9 млн євро (214,4 млн. євро – на проєкти).
Програма на 2021-2027 роки спочатку була підготовлена у тристоронній формулі для продовження плідної та успішної транскордонної співпраці Польщі, Білорусі та України. Втім, через порушення прав людини в Білорусі, які почалися у 2021 році, політично мотивоване використання мігрантів на зовнішніх кордонах ЄС і участь країни у військовій агресії Росії проти України у 2022 році, транскордонна співпраця з Білоруссю була призупинена. Виходячи з цього програма 2021-2027 має двосторонній характер: Польща-Україна.
Нагадаємо, наприкінці 2023 року стало відомо, що в рамках Програми Interreg NEXT Польща – Україна 2021-2027 за фінансової підтримки ЄС за напрямком «Здоров’я» підтримали кілька проєктів у співавторстві з волинськими громадами та установами.
Раніше «Сила правди» розповідала про головні міфи про українців у Польщі.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»