Місцеві вибори є ключовою темою маніпуляцій у волинських медіа. Такий висновок моніторингу місцевих медіа, який провели експерти в рамках проекту INFOCRIME, який реалізується за підтримки британської фундації Thompson Reuters та в партнерстві з Інститутом масової інформації.*
Загалом протягом 7-13 вересня було виявлено 47 публікацій з маніпуляціями, одна з яких містила фейк про коронавірус.
Матеріали з маніпуляціями найчастіше стосувалися теми місцевих виборів – 43% від усіх маніпулятивних матеріалів. Також виділяються маніпуляції на соціальну тематику – 17%, місцеву владу – 11% та державну політику – 6%. Ще 24% маніпулятивних матеріалів стосувалися інших тем.
Реаліями волинських медіа є маніпулятивні заголовки, піар політиків у матеріалах із ознаками замовності та популістичні й неправдиві заяви від них.
Джерелами поширення фейку є інші ЗМІ та подання редполітика медіа.
Єдине медіа без маніпуляцій та фейків у період моніторингу – Район.in.ua.
Маніпуляції в заголовках
«Зеки кеpуватимуть Мінюстом?», – це маніпуляція, бо інформація не відповідає дійсності. Також неправильно писати такий заголовок без підтверджених фактів.
У самому тексті не йдеться про керування Мінюстом. Із посиланням на один Телеграм-канал зазначено, що нібито Міністр юстиції хоче довічно ув’язнених влаштовувати в «call-center» Мін’юсту. У новині немає жодного офіційного коментаря, або ж підтвердження цієї інформації.
У заголовку із назвою «Гречка більше дорожчати не буде, – експерт» на сайті Конкурент є маніпуляція. Заголовок сприймається, що гречка більше не буде дорожчати взагалі. У тексті новини посилаються на слова експерта Олега Пендзина. Він зазначає, що гречку в основному споживають літні люди, або її беруть для дітей. «Літні люди – це як правило люди з низькими доходами, то починається переорієнтація з гречки на більше дешеві крупи», – каже експерт. Але ці слова не є підтвердженням того, що гречка дорожчати більше не буде.
Ше один маніпулятивний заголовок із назвою «Волинські школярі не отримують харчування» З тексту далі зрозуміло, що це стосується Любешівського району. Однак «волинські школярі» сприймається, як з усієї Волині.
На сайті «Волинь24» маніпулятивний заголовок із назвою «Не відповіла взаємністю: у Києві чоловік порізав 26-річну дівчину». У заголовку є звинувачення потерпілої, мовляв, не відповіла взаємністю чоловіку з ножем. Далі в тексті новини йшлося, що в Києві чоловік з ножем накинувся на 26-річну дівчину, яка не відповіла взаємністю на його залицяння. Але дівчина не має відповідати взаємністю на залицяння кожного, хто виявляє до неї зацікавленість чи симпатію.
У темі медицини є маніпуляційний заголовок на сайті «Волинь.UA»: «У Луцьку одіозного лікаря вигнали із приміщення, яке він роками орендував у освітян». Редакція вжила оцінку, що лікар «одіозний». Маніпуляція в тому, що некоректно когось так називати без особливих на те підстав, оскільки це слово викликає негативне ставлення до цієї людини.
Коронавірус у медіа
На сайті «Волинь.UA» є новина із ознаками фейковості. У заголовок винесено «коронавірус буде переможений божою любов’ю». При цьому не зазначається, що це цитата Папи Римського Франциска. У тексті є згадка про вакцини, але акцентується увага на тому, що від вірусу врятує любов.
На цьому ж сайті є й приклад заголовку із маніпулятивним питанням до читачів «Коронавірус більше не загрожує людству»? . На сайті Міністерства охорони здоров’я України можна подивитися статистику із новими підтвердженими випадками захворювань на COVID-19. Також там є статистика щодо смертності та скільки одужало. Ці дані вказують на збільшення кількості хворих.
Політика з маніпуляціями
«Це наш майбутній міський голова: Василь Зінкевич підтримав Ігоря Поліщука», – так починається текст на сайті Волинські новини. Але Ігор Поліщук обіймає посаду радника міського голови наразі. Хоча деякі медіа вже подають його, ніби він мер.
Ще один заголовок із назвою «Олег, ти вже надоїв», – Степан Івахів вважає, що «мером Ковеля має стати нова людина» на сайті «Волинські новини» є маніпулятивним. Нардепу Степану Івахіву може не подобатись теперішній міський голова Ковеля Олег Кіндер. Політик робить ставку на свого колегу з партії «За майбутнє». Ця новина спрямована на те, щоб показати у кращому світлі майбутнього претендента на посаду міського голови Ковеля.
Ще один приклад маніпулятивного заголовку є на сайті «Волинь.UA». Заголовок «Єдина партія, яка згуртувалась і утворилась навколо ідеї – це «Свобода», – політолог» є маніпулятивним, оскільки це не єдина партія, що має ідеологію. Є й інші патріотично налаштовані партії, тому таке твердження експерта є маніпуляцією.
Сюжет із ознаками замовності про нардепа Ігоря Палицю є на ТРК «Аверс». Сюжет створює позитивне враження про політика. На відео народний депутат України, лідер партії «За майбутнє» Ігор Палиця передав ключі від 5 квартир для працівників Волинського обласного перинатального центру.
«Це (ключі – авт.) від обласної ради, депутатів обласної ради. Це п’ять службових квартир: 4 однокімнатних і одна двокімнатна. Із ключами, ордерами, які ви розподілили самі», – зазначив Ігор Палиця.
На сайті Волинської обласної ради є опубліковане рішення про безоплатне передання в межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області з балансу Волинської обласної ради на баланс комунального підприємства «Волинський обласний перинатальний центр» Волинської обласної ради 5 квартир. Тобто, у цьому випадку політик піариться на комунальній власності.
Також телеканал «Аверс» зробив сюжет із ознаками замовності про відкриття спортивного залу в селі Крупа. Йдеться про те, що нардеп Вячеслав Рубльов подарував телевізор школі від Благодійного фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».
На сайті «Волинь24» опубліковане відеозвернення до лучан політика Андрія Покровського до Дня міста. Цей матеріал із відео має бути позначений, як реклама, або відповідним знаком, що дає зрозуміти оплату матеріалу.
Висновок
Моніторингом встановлено, що 11 з 12 медіа поширювали маніпулятивні матеріали: замовні матеріали про політиків, матеріали з перекрученням фактів та недостовірними заголовками. Медіа не мають бути піар-майданчиками для політиків, як би політикам цього не хотілося. Журналісти мають перевіряти факти, показувати важливе, мати критичне мислення й ставити під сумнів те, що говорять представники влади й не тільки.
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал) та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 7-13 вересня 2020 року. З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.
** Проект реалізується ГО «Інституту масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.