• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Субота, 4 Лютого, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Infocrime_Lutsk > Дайджест Infocrime Луцьк 7-13 вересня

Дайджест Infocrime Луцьк 7-13 вересня

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
22 Вересня 2020 в 15:05
У категорії: #Аналітика, #Спецтема, Infocrime_Lutsk, Новини

Місцеві вибори є ключовою темою маніпуляцій у волинських медіа. Такий висновок моніторингу місцевих медіа, який провели експерти в рамках проекту INFOCRIME, який реалізується за підтримки британської фундації Thompson Reuters та в партнерстві з Інститутом масової інформації.*

Загалом протягом 7-13 вересня було виявлено 47 публікацій з маніпуляціями, одна з яких містила фейк про коронавірус.

Матеріали з маніпуляціями найчастіше стосувалися теми місцевих виборів – 43% від усіх маніпулятивних матеріалів. Також виділяються маніпуляції на соціальну тематику – 17%, місцеву владу – 11% та державну політику – 6%. Ще 24% маніпулятивних матеріалів стосувалися інших тем.

Реаліями волинських медіа є маніпулятивні заголовки, піар політиків у матеріалах із ознаками замовності та популістичні й неправдиві заяви від них.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Джерелами поширення фейку є інші ЗМІ та подання редполітика медіа.

Єдине медіа без маніпуляцій та фейків у період моніторингу – Район.in.ua.

Зміст

  • Маніпуляції в заголовках
  • Коронавірус у медіа
  • Політика з  маніпуляціями
  • Висновок

Маніпуляції в заголовках

«Зеки кеpуватимуть Мінюстом?», – це маніпуляція, бо інформація не відповідає дійсності. Також неправильно писати такий заголовок без підтверджених фактів.

У самому тексті не йдеться про керування Мінюстом. Із посиланням на один Телеграм-канал зазначено, що нібито Міністр юстиції хоче довічно ув’язнених влаштовувати в «call-center» Мін’юсту.  У новині немає жодного офіційного коментаря, або ж підтвердження цієї інформації.

У заголовку із назвою «Гречка більше дорожчати не буде, – експерт» на сайті Конкурент є маніпуляція. Заголовок сприймається, що гречка більше не буде дорожчати взагалі. У тексті новини посилаються на слова експерта Олега Пендзина. Він зазначає, що гречку в основному споживають літні люди, або її беруть для дітей. «Літні люди – це як правило люди з низькими доходами, то починається переорієнтація з гречки на більше дешеві крупи», – каже експерт. Але ці слова не є підтвердженням того, що гречка дорожчати більше не буде.

Ше один маніпулятивний заголовок із назвою «Волинські школярі не отримують харчування»  З тексту далі зрозуміло, що це стосується Любешівського району. Однак «волинські школярі» сприймається, як з усієї Волині.

На  сайті «Волинь24» маніпулятивний заголовок із назвою «Не відповіла взаємністю: у Києві чоловік порізав 26-річну дівчину».  У заголовку є звинувачення потерпілої, мовляв, не відповіла взаємністю чоловіку з ножем. Далі в тексті новини йшлося, що в Києві чоловік з ножем накинувся на 26-річну дівчину, яка не відповіла взаємністю на його залицяння. Але дівчина не має відповідати взаємністю на залицяння кожного, хто виявляє до неї зацікавленість чи симпатію.

У темі медицини є маніпуляційний заголовок на сайті «Волинь.UA»: «У Луцьку одіозного лікаря вигнали із приміщення, яке він роками орендував у освітян». Редакція вжила оцінку, що лікар «одіозний». Маніпуляція в тому, що некоректно когось так називати без особливих на те підстав, оскільки це слово викликає негативне ставлення до цієї людини.

Коронавірус у медіа

На сайті «Волинь.UA» є новина із ознаками фейковості. У заголовок винесено «коронавірус буде переможений божою любов’ю». При цьому не зазначається, що це цитата Папи Римського Франциска. У тексті є згадка про вакцини, але акцентується увага на тому, що від вірусу врятує любов.

На цьому ж сайті є й приклад заголовку із маніпулятивним питанням до читачів «Коронавірус більше не загрожує людству»? . На сайті Міністерства охорони здоров’я України можна подивитися статистику із новими підтвердженими випадками захворювань на COVID-19. Також там є статистика щодо смертності та скільки одужало. Ці дані вказують на збільшення кількості хворих.

Політика з  маніпуляціями

«Це наш майбутній міський голова: Василь Зінкевич підтримав Ігоря Поліщука», – так починається текст на сайті Волинські новини. Але Ігор Поліщук обіймає посаду радника міського голови наразі. Хоча деякі медіа вже подають його, ніби він мер.

Ще один заголовок із назвою «Олег, ти вже надоїв», – Степан Івахів вважає, що «мером Ковеля має стати нова людина» на сайті «Волинські новини» є маніпулятивним. Нардепу Степану Івахіву може не подобатись теперішній міський голова Ковеля Олег Кіндер. Політик робить ставку на свого колегу з партії «За майбутнє». Ця новина спрямована на те, щоб показати у кращому світлі майбутнього претендента на посаду міського голови Ковеля.

Ще один приклад маніпулятивного заголовку є на сайті «Волинь.UA». Заголовок «Єдина партія, яка згуртувалась і утворилась навколо ідеї – це «Свобода», – політолог» є маніпулятивним, оскільки це не єдина партія, що має ідеологію.  Є й інші патріотично налаштовані партії, тому таке твердження експерта є маніпуляцією.

Сюжет із ознаками замовності про нардепа Ігоря Палицю є на ТРК «Аверс». Сюжет створює позитивне враження про політика. На відео народний депутат України, лідер партії «За майбутнє» Ігор Палиця передав ключі від 5 квартир для працівників Волинського обласного перинатального центру. 

«Це (ключі – авт.)  від  обласної ради, депутатів обласної ради. Це п’ять службових квартир: 4 однокімнатних і одна двокімнатна. Із ключами, ордерами, які ви розподілили самі», – зазначив Ігор Палиця. 

На сайті Волинської обласної ради є опубліковане рішення про безоплатне передання в межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області з балансу Волинської обласної ради на баланс комунального підприємства «Волинський обласний перинатальний центр» Волинської обласної ради 5 квартир. Тобто, у цьому випадку політик піариться на комунальній власності.

Також телеканал «Аверс» зробив сюжет із ознаками замовності про відкриття спортивного залу в селі Крупа. Йдеться про те, що нардеп Вячеслав Рубльов подарував телевізор школі від Благодійного фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».

На сайті «Волинь24» опубліковане відеозвернення до лучан політика Андрія Покровського до Дня міста. Цей матеріал із відео має бути позначений, як реклама, або відповідним знаком, що дає зрозуміти оплату матеріалу. 

Висновок

Моніторингом встановлено, що 11 з 12 медіа поширювали маніпулятивні матеріали: замовні матеріали про політиків, матеріали з перекрученням фактів та недостовірними заголовками. Медіа не мають бути піар-майданчиками для політиків, як би політикам цього не хотілося. Журналісти мають перевіряти факти, показувати важливе, мати критичне мислення й ставити під сумнів те, що говорять представники влади й не тільки.

Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк


*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал)  та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 7-13  вересня 2020  року.  З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.

** Проект реалізується ГО «Інституту масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: Вибори2020МаніпуляціїМедіаграмотністьМісцеві вибори
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

ВРП «відфутболила» скаргу на найпоблажливішого до нетверезих водіїв волинського суддю

Наступна новина

Аби протистояти Палиці: якою була конференція «Народного руху України»

Схожі Публікації

«За розвитком місцевої демократії ми відкотилися десь на 5-7 років», – розмова із Іриною Гайдучик

Автор: Антон Бугайчук
3 Лютого 2023 в 16:55
0
Ірина Гайдучик

Повномасштабне вторгнення Росії суттєво вплинуло на громадський сектор Волині. Знову дуже актуальним стало волонтерство. Значно...

Детальніше

У двох волинських суддів-хабарників забрали стотисячні пенсії

Автор: Костянтин Яворський
3 Лютого 2023 в 14:20
0
Іван Підгорний

Вища рада правосуддя припинила почесну відставку двох волинських суддів: Івана Підгорного та Олега Василюка. Завдяки...

Детальніше

Стало відомо, що буде замість старої частини луцького авторинку

Автор: Юлія Галецька
2 Лютого 2023 в 14:20
0
Луцький авторинок

На місці старої частини луцького авторинку, яку в народі називали «кліткою», буде склад побутової хімії,...

Детальніше
Наступна новина
Головний «рухівець» Віктор Кривенко із волинським «рухівцем» Дмитром Климуком

Аби протистояти Палиці: якою була конференція «Народного руху України»

НОВИНИ

  • 3 Лютого 16:55 «За розвитком місцевої демократії ми відкотилися десь на 5-7 років», – розмова із Іриною Гайдучик
  • 3 Лютого 14:20 У двох волинських суддів-хабарників забрали стотисячні пенсії
  • 2 Лютого 14:20 Стало відомо, що буде замість старої частини луцького авторинку
  • 1 Лютого 15:45 У Луцьку збираються будувати багатоповерхівку для рятувальників
  • 1 Лютого 11:50 На Волині стартував обмін ламп. Як це працює
  • 1 Лютого 9:40 Зметикували на двох. На Волині судили волонтера і пенсіонера, які допомагали військовозобов’язаним виїхати
  • 30 Січня 16:20 В Україні запрацював мобільний додаток, який допомагає вчити українську мову
  • 30 Січня 9:25 Скільки парафій УПЦ перейшло до ПЦУ на Волині впродовж 2022 року
  • 27 Січня 17:10 Які зарплати у керівників театрів та бібліотек на Волині
  • 27 Січня 9:55 Лучанка під час війни виграла грант на навчання в Коста-Риці: як їй це вдалося
  • 26 Січня 20:25 Куди витрачають «рекордний» бюджет у Володимирі: розмова з міським головою
  • 26 Січня 16:10 На Волині колишній сільський голова зізнався у суді, що взяв хабар
  • 26 Січня 12:45 ТОП-8 корупційних справ на Волині у воєнному 2022 році
  • 25 Січня 14:00 Як російська мова зникала з луцьких шкіл
  • 25 Січня 12:50 Поліція досі не встановила причин пожежі на Центральному ринку Луцька
  • 24 Січня 12:45 Догосподарювалися. Луцьке комунальне підприємство втрачає котельні, за які боролося з громадами
  • 21 Січня 11:25 Чиновники проти пільговиків? Чому пенсіонери з інших громад не можуть безоплатно користуватися громадським транспортом Луцька
  • 20 Січня 13:31 Чи можливе об’єднання УПЦ та ПЦУ? Що думають настоятелі луцьких храмів про майбутнє УПЦ
  • 20 Січня 10:00 Скільки заробляє міський голова Володимира та його заступники
  • 18 Січня 9:20 Колишнього головного лісівника Волині спіймали п’яним за кермом, але відеодоказ в суді не спрацював
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.