На Волині створюють житло для внутрішньо переміщених осіб за гроші Європейського союзу. Нові будинки невдовзі зведуть у Ковелі та Нововолинську. Окрім цього, для вимушених переселенців у Луцьку реконструюють навчальний корпус вишу, в місті залізничників – адмінприміщення, а в Тростянці – колишній інтернат.
Скільки на це планують витратити та на якому етапі роботи з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Що, де і за скільки
Зведення нових будинків та реконструкція старих приміщень відбувається за гроші Євросоюзу. Загалом на Волинські проєкти передбачили майже 17 мільйонів євро, а це понад 600 мільйонів гривень. Їх витрати контролюватиме Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО). Це – міжнародна організація, яка фінансує розширення північноєвропейських «зелених» рішень на світових ринках. Заснована 1990 року Данією, Фінляндією, Ісландією, Норвегією та Швецією. В Україні НЕФКО реалізовало проєкти в більш ніж 100 муніципалітетах. Наприклад, з Луцьком НЕФКО почала працювати у 2013 році. У 2018-2020 роках тут впровадили масштабний проєкт з енергоефективності на 9,5 мільйона євро. В його рамках було повністю відремонтовано 27 навчальних закладів у місті: замінено всі старі вікна і двері, утеплено і капітально відремонтовано дахи й фасади.
З початком повномасштабного вторгнення на Волині заговорили про житлові проєкти від НЕФКО. Серед вимог організації до таких проєктів – підвищення енергоефективності будівель, використання екологічних матеріалів згідно з європейськими будівельними стандартами.
В обласному центрі для внутрішньо переміщених осіб реконструюють учбово-лабораторний навчальний корпус Луцього національного технічного університету, що на вулиці Софії Ковалевської, 29, у якому знаходився Факультет бізнесу та права. З початку повномасштабної війни тут розміщувався Донецький національний технічний університет, а тепер буде гуртожиток для внутрішньо переміщених студентів та викладачів ЛНТУ. Тут будуть і смарт-квартири, і кімнати типу гуртожитку, які розраховані на 2, 3 і 4 осіб. Загалом приміщення розраховано на 180 місць. Збираються облаштувати 54 кімнати (з яких 8 – інклюзивні), 7 кімнат поліпшеного планування, 8 смартквартир, 16 загальних кухонь та 14 загальних санвузлів (з яких 2 – інклюзивні).
Загальна вартість проєкту – 1,66 мільйона євро. Підрядником виступає ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536». Будівельники вже завершили внутрішні ремонтні роботи та реставрацію поверхонь стін, підлоги, стелі, звели нові перегородки, проклали кабелі та труби. Триває монтаж скатного покриття даху, утеплення фасадів. Очікується, що об’єкт завершать восени 2023 року.
У Тростянці реконструюють пришкільний інтернат. Тепер тут буде 18 квартир по 24 квадратних метри. В них зможуть розміститися 80 осіб. Загальна вартість об’єкта – 60 мільйонів гривень, або ж 1,56 млн євро. Процес закупівель завершено, і консорціум підрядників, а це ТОВ «Житлобуд-2» та приватне підприємство «Ефект», розпочав будівельні роботи. Об’єкт планують здати восени 2023 року.
Нове житло для переселенців зведуть у Нововолинську на 5 мікрорайоні. Тут планують збудувати багатоповерховий будинок. Проєкт оцінюють в 7,1 мільйона євро. Проте, на скільки квартир він буде розрахований наразі невідомо. Найімовірніше це будуть будинки до п’яти поверхів. Підрядника ще не визначили, роботи планують розпочати восени цього року.
Ще один новий чотириповерховий будинок збудують у Ковелі. Він розрахований на 68 квартир, орієнтовно 210 осіб. Вартість проєкту – 4,8 млн євро. Початок будівельних робіт також запланували на осінь 2023 року.
Ще одне житло для внутрішньо переміщених осіб в місті залізничників облаштують у старому адмінприміщенні. Тут згодом зможуть оселитися 70 осіб. Вартість робіт – 1,8 млн євро. Договір вже уклали. Процес закупівель завершено і підрядник-переможець ТОВ «Волбуд» розпочав будівельні роботи.
«Підрядників вибирали враховуючи низку якісних критеріїв, наприклад, фінансові, юридичні, технічні, досвід тощо. Тендери були проведені відповідно до Політики та процедур закупівель НЕФКО. Інших проєктів у Волинській області наразі немає», – розповіли у представництві «НЕФКО-Україна».
Конфлікт у Ковелі
Не всі реконструкції розпочалися без проблем. Коли у Луцьку і Тростянці роботи були погоджені на рівні керівництва навчальних закладів, то в Ковелі на захист старої споруди стала громадськість. На громадських слуханнях щодо затвердження змін до генерального плану міста місцеві активісти розповіли, що колись в цьому приміщенні була катівня НКВС.
«Це по факту є пам’ятка історії місцевого значення, по факту, але не де юре», – каже місцевий активіст Петро Вільчинський.
«Я там витримав стільки. Він мені казав «Сука! Якщо ти не напишеш, що я диктую, ти там згниєш, де ми твоїх бандерів гнили…», – пригадує місцевий мешканець Іван Сидорук.
На громадських слухання щодо обговорення проєкту перший заступник Ковельського міського голови Тарас Яковлев запевнив, що споруда не втратить історичної цінності.
«Ця будівля взагалі немає ніякого статусу. З точки зору архітектури немає взагалі ніякої цінності. Це лише потенційна пам’ятка історії. Але в реєстрі її ще нема. Але ми, я думаю, туди її внесемо. Так, там була катівня НКВС. Ми цей підвали хочемо залишити, ті всі камери. Відновити той стан, який там був. Щоб можна було туди прийти і все подивитися. Тобто підвал буде загальнодоступний», – прокоментував Яковлев.
На момент громадських слухань в приміщенні вже працювали будівельники. Чиновник пояснив, що це не є порушенням закону, бо це лише підготовчі роботи, на які є відповідний дозвіл.
«Громадські слухання були по зміні конфігурації фасаду. І ці роботи ще не розпочалися. На них ще ніяких дозволів немає. Проводяться роботи із демонтажу старих конструкцій, яким не треба детальний план. На підставі проекту реконструкції», – пояснив Яковлев.
Згідно з планом, в першому приміщенні зведуть третій мансардний поверх. Також на території є ще одна одноповерхова будівля, на якій також наростять другий поверх.
«Згідно з розрахунками, виходить на 55 жителів, тобто на 22 квартири. З них 20 – однокімнатні, дві – двокімнатні», – розповів під час громадських слухань проектувальник Микола Новосад.
У Ковельській громаді нині мешкає приблизно п’ять тисяч переселенців.
«Скільки з них потребують житла ми не підраховували. Багато з них не збираються назад повертатися, бо нема куди. Ми розробимо положення, згідно з яким люди зможуть звернутися із відповідною заявою. І тоді ми з них будемо формувати чергу», – каже Тарас Яковлев.
Для кого це все
16 травня під час зустрічі представника правління ООН з координації гуманітарних справ в Україні Джозефа Кроулі, керівництва області з благодійними фондами та громадськими організаціями, які надають допомогу внутрішнім переселенцям на Волині очільниця Департаменту соціального захисту населення ОДА Оксана Гобод зазначила:
«Волинь прийняла 77 558 внутрішніх переселенців з інших областей. Статус ВПО мають 53 146 людей. Серед них – 38 049 сімей, 15 470 дітей, 2 239 людей з інвалідністю, 7 400 пенсіонерів та 91 багатодітна родина».
Водночас волонтер ГО «КримSOS» у Волинській області Антон Євтушок вважає, що цифри насправді набагато менші.
«Я думаю, що нормальних даних ні в кого не має. Соціальні органи ведуть облік тільки прибулих. Тих, хто виїжджають далі за кордон чи повертаються назад у свої домівки, обліковує лише частина громад. Я думаю, що зараз на Волині близько 15 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Основна частина розселена у містах. Це – Луцьк, Володимир, Нововолинськ, Ківерці», – переконаний волонтер.
Раніше «Сила правди» розповідала, які громади на Волині прийняли найбільше внутрішньо переміщених осіб у перші місяці повномасштабного вторгнення. Благодійний фонд «Рокада» створив інтерактивну карту для переселенців. Завдяки їй можна дізнатися про вільні місця у прихистках.